Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tratamente naturale

Mesajde MyBees » 26 Ian 2012, 14:49

Salutare. Avem deja un subiect pe aceasta tema. Incearca sa scrii aici: viewtopic.php?f=8&t=1131 poate se mai dezmorteste discutia.

Spor!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Tratamente naturale

Mesajde adita » 26 Ian 2012, 17:25

Posibila utilizare de suc de lamaie împotriva varroa în coloniile de albine ca o alternativă la tratamentele chimice .Sucul de lamiie a fost testat in mai multe concentratii. Aplicarea acestor strategii permite apicultorilor sa menţina infestarea Varroa la un prag acceptabil. .
Stiu despre sucul de lamiie din eperimentul facut la stupina Al-Fath, Egipt.
Prostia este infinit mai fascinantă decât inteligenţa. Inteligenţa are limitele ei, pe când prostia, nu.
adita
 
Mesaje: 125
Membru din: 04 Noi 2011, 19:02

Re: Tratamente naturale

Mesajde pescaru » 26 Ian 2012, 19:53

Adita ,dupa cum zice colegul mai este un topic deschis pe tema asta ,cred ca nu citesti forumul ,iar in alta ordine de idei fa tu proba cu orce zeama macar un an sa nu zic doi ,dupa care ne spui rezultatul, ca pana in Egipt la stupina ....X vorbe de iarna si gogosi . :lol:
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: Tratamente naturiste

Mesajde amadeusmbi » 09 Noi 2012, 22:45

Revin incet incet pe forum.
Iata ca am gasit la rusi mai multe date despre metoda cu temperatura si din nou reteta ruseasca pe baza de ace de pin si pelin:

"Medicinal plants.
Environmentally friendly group. The effectiveness of more than 30%. Sage, wormwood, tansy, tomato tops. Very well-proven product Cas-81. The effectiveness of this drug in the fight against varroatosis not exceeding 40%, but it is a great stimulator of the bee colony. The drug consists of wormwood and pine buds. The recipe is made up of calculations is dried. Take 50 grams of pine buds, 50 grams of wormwood in the growing season (before flowering) and 900 g of wormwood during flowering. All of this is filled with boiling water 10 liters of water and boil on low heat for 2-3 hours. The resulting broth infused for 6-8 hours, strain and add the resulting infusion rate of 50 ml of infusion to 1 liter of syrup concentration 1.5:1. Single family of syrup fed to the spring rate of 5 L 120-150 ml of syrup on one street with bees. Feeding is carried out in the evening in the upper trough.
Natural ways to combat varroatosis.
The physical way to deal with varroatosis is heat treatment. Effects on bees heat. For this purpose it is necessary to have a special device - heat chamber. The heat treatment is carried out in the autumn - winter period when there is no brood. Bees poured into the network framework and cassette tapes with constant stirring, placed in a heat chamber at a temperature of +47 ° C for 15 minutes or +45 ° C for 30 minutes. The effectiveness of this method is 100%."

sursa: http://apismelliferamellifera.0pk.ru/vi ... ?id=52&p=2

L-am rugat pe Alex (de pe youtube, cu stupul Layens care a ajuns la Bunka) sa-mi traduca ce e mai important de acolo. Multe se repeta insa cred ca sunt ceva mai multe date statistice.
Nu stiu cum au ajuns la concluzia ca tratamentul termic are eficienta 100% iar cel cu plante doar 30% insa e ceva mai mult decit stiam noi pana acum. Personal speram sa fie mai mare eficienta (probabil sunt putin subiectiv) insa cred ca e corect. Plante + familii puternice + faguri schimbati la timp + cutii curatate + curatenie si grija pt stupina si uneltele apicole = eficienta >80-90%.

Respect!
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Tratamente naturiste

Mesajde delorin I » 04 Aug 2013, 13:52

Excelent topicul....astept sa continuati si cu alte informatii si cu rezultate, daca deja folositi retetele descrise aici!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tratamente naturiste

Mesajde balasbebe » 25 Dec 2013, 22:47

Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Tratamente naturiste

Mesajde balasbebe » 26 Dec 2013, 23:51

Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Tratamente naturiste

Mesajde balasbebe » 26 Dec 2013, 23:51

Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Tratamente naturiste

Mesajde pustu » 22 Iul 2015, 00:17

Ce zice baiatul asta aici ?



yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Tratamente naturiste

Mesajde pustu » 07 Aug 2015, 10:13

Cineva ceva ? Ma intereseaza cum actioneaza tratamentul
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Tratamente naturiste

Mesajde mellis » 07 Oct 2015, 16:31

Ziua buna,
Pe langa tratamentele "consacrate", mai foloseste cineva tratamente naturiste?
Intr-un an ca 2014 - unde s-au pierdut multe familii - am auzit de apicultori certificati bio ce au trecut pe tratament acaricid. Romanii dau mai mult - sa fie - punem mai mult amitraz sa fim siguri ca are efect, nu mai facem fum - punem direct peste rame..

Trebuie sa fim receptivi si sa invatam de la natura. Pitigoii (nu numai) de exemplu fac aromaterapie - duc cimbrisor, menta si alte plante aromatice in cuib spre a tonifia oul si a scapa de paraziti.
Un studiu interesant:
http://www.actazool.org/temp/%7B12F3DC60-931C-4D45-8169-2305322459D5%7D.pdf
Traducere cu google:
https://translate.google.com/translate?sl=en&tl=ro&js=y&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.actazool.org%2Ftemp%2F%257B12F3DC60-931C-4D45-8169-2305322459D5%257D.pdf&edit-text=

Albina fiind o fiinta a soarelui - poate fi asemnata cu Pasărea mitica Phoenix "când lunga sa viaţă este pe terminate ea îşi simte sfârşitul, aceasta îşi face un cuib din plante aromatice şi tămâie; dă foc apoi cuibului, se întinde, arzând odată cu cuibul, iar din cenuşa sa se formează o altă pasăre."
Trebuie depus mai mult efort si studiu pentru ca albina sa renasca din propria cenusa acaricida...

De ce sa nu insistam mai mult pe acest subiect: "cuib din plante aromatice şi tămâie", aromaterapie?
Doresc sa pun aici tratamentul facut de Bunka si UnIncepator:
un incepator :
"Am combinat 200 ml alcool de 96° cu 10 picaturi ulei de lavanda si 10 picaturi ulei de cimbru(ambele uleiuri luate de la plafar).Nu am folosit o cantitate anume pentru fiecare stup ,am imbibat bine un absorbant de dama si l-am pus pe subar.Tratamentul l-am facut dupa ora 20.La mine chiar a dat rezultate."
"Am repetat tratamentul inca de doua ori.Indicat este sa-l repetam la 4-5 zile ,insa eu din lipsa de timp l-am repetat la 7-8 zile. Dupa primul tratament am sesizat ca matca pontase mai putin,insa ,cand am revenit la a doua repetare am observat o explozie a pontei,foarte mult puiet larvar.Acu nu pot sa bag mana in foc daca asta a fost urmarea tratamentului insa ce e drept matcile au pontat mult mai bine.La albine nu am obsevat o alta schimbare(doar ca nu mai aveau paduchi),nu cred ca au fost afectate deoarece nu am vazut mortalitate in randul lor.
Sincer eu sunt foarte multumit de tratament.Intru in a treia iarna cu delonii si nu au avut parte decat de pudrari cu zahar si acum au fost tratati cu amestecul de alcool cu lavanda si cimbru.
Spor la tratament."
sursa:
http://www.forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=4&t=3474&start=864
Ma intereseaza acest aspect si doresc sa-l folosesc la cateva familii.
Idei si sfaturi pentru imbunatatire sunt binevenite.
Va multumesc.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Tratamente naturiste

Mesajde SorinDaniel » 23 Oct 2016, 21:19

mellis scrie:Ziua buna,
Pe langa tratamentele "consacrate", mai foloseste cineva tratamente naturiste?

Buna ziua!
Revin si eu cu aceeasi intrebare , raspunde cineva ?
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Tratamente naturiste

Mesajde delorin I » 24 Oct 2016, 11:02

Eu incerc sa folosesc! Anul acesta la mine a fost vremea pelinului si a otetului! Initial am renunta la invertirea zaharului dupa care am fsot conins de un prieten veterinar ca otetul in hrana albinelor- daca este de mere (eu am folosit si de visine) este benefic in lupta anti nosema!
Anul urmator...cred ca voi incerca acel KAS 81! Are cineva experiente cu el?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tratamente naturiste

Mesajde stefanmadalin » 24 Oct 2016, 12:04

Citisem lucruri interesante despre cidrul de mere.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Tratamente naturiste

Mesajde SorinDaniel » 24 Oct 2016, 16:05

Eu incerc sa pregatesc o schema de tratament pe baza de uleiuri naturale.
In primul rand trebuie sa fiu sigur de modalitatea de testare a familiilor privind nivelul de paraziti varoua sau nosema.
Dupa aplicarea tratamentului urmeaza a doua testare...

Sunt deschis la orice idee sau sfat.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori