Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Mătci premium

Mesajde cristi_vidican » 27 Dec 2013, 10:52

Dan Mărgărit spunea într-un video că atunci când cumpără mătci, ferma unde lucrează cumpără „mătci premium”
Termenul nu e spus de el, dar aș vrea să-l folosim în discuție.
Ce este matca premium?
Matca premium este matca pe care și-o oprește crescătorul de mătci pentru el.
Un crescător este preocupat de selecție și în timpul creșterii de mătci pune ochii pe un nr oarecare de mătci care i s-au părut lui că ar fi cele mai bune.
Pe acelea nu le vinde, ci le ține sub observație.
Din acestea va trage material în viitor.

Cred că orice crescător face așa ceva.

A putea cumpăra mătci premium este un lucru mare, pt că la prima vedere așa ceva nu e la vânzare.
Dar, orice pe lumea asta are un preț, așa că se vând și astfel de mătci.

Orice apicultor a văzut diferența care o face o matcă bună.
Astfel, unii ajung să cumpere mătci premium.

Sper să se bage în discuții și crescătorii noștri.

P.S. Vă invit să nu discutăm despre mia de dolari. Nu prețul e în discuție ci ideea mătcii premium.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mătci premium

Mesajde balasbebe » 27 Dec 2013, 11:12

Din nefericire, cel putin la noi in zona rar mai putem face o selectie adecvata. Este o asa mare densitate de stupi incat efortul este in zadar. Gasim ceva bun prin stupine dar de urmasi nu mai putem vorbi decat sa asteptam o minune.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Mătci premium

Mesajde ignatov andrei » 27 Dec 2013, 11:28

Interesant subiect!
Nu doresc sa se intample ceea ce banuiesc, adica sa se ajunga la postari banale si la certuri!
Nu mi-au placut diferentele uriase intre matci, cu toate ca - din pacate - acest lucru exista si e pacat!

Matcile premium sunt matcile de elita din orice stupina!
Cand crescatorul are o stupina unde toate matcile sunt de elita, matcile premium sunt matcile care nu difera d.p.d.v. calitativ, prezinta doar caracteristici ce tin de anumite aspecte care "plac ochiului stapanului", sau poseda acel "ceva", care te duce cu gandul la puritate!

Sunt apicultori cu stupine mici, unde, orice matca este o matca premium pentru foarte multi apicultori!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Mătci premium

Mesajde ignatov andrei » 27 Dec 2013, 11:31

balasbebe scrie:Din nefericire, cel putin la noi in zona rar mai putem face o selectie adecvata. Este o asa mare densitate de stupi incat efortul este in zadar. Gasim ceva bun prin stupine dar de urmasi nu mai putem vorbi decat sa asteptam o minune.


Unde e "la voi in zona"????? COLABORARE este termenul corect! Cand urmasii sunt mult mai prosti decat "matca mama", acolo este numai problema "crescatorului"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Mătci premium

Mesajde cristi_vidican » 27 Dec 2013, 12:01

Domnule Andrei Ignatov,
Mă bucur că ați intrat în discuție. O discuție bună e făcută de oameni de calitate și eu cred că s-a început bine :D
Acum, există niște statistici văzute de mine în ceea ce am cumpărat.
Am văzut asta indiferent de unde am avut mătci.
Dintr-un loc achiziționat 1/3 sunt vârfuri, 1/3 sunt medii, iar 1/3 sunt de slabă calitate.
(sau ca principiu - 1/3 sunt peste mama, 1/3 ca mama și 1/3 sub mama, ca și calitate)
Dan Mărgărit mi-a zis că procentul de reușită al creșterii mătcilor ține foarte mult și de vreme. Asta pt cei care au la dispoziție material de calitate și cunoștințe temeinice. El zicea că în cazul lui, vremea face diferența în ce privește calitatea mătcilor. Adică dacă are vreme bună în perioada împerecherii, vor ieși în general mătci bune.

Deci, dumneavoastră afirmați că dacă vremea și factorii care nu depind de crescător sunt favorabili, crescătorul va scoate un procent de .... câte mătci de o calitate bună?
Să înțeleg că la un crescător bun, mătcile premium țin de „culoare” nu de conținut. Pt că toate au același conținut.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mătci premium

Mesajde ignatov andrei » 27 Dec 2013, 12:21

Cristi, nu vreau sa se inteleaga ca e lauda! Am experienta matcilor de calitate! La mine in stupina, dar si la colaboratorii mei, 75% din matci au confirmat, 5% au fost eliminate, iar 20% urmeaza sa confirme! Cam acesta este procentajul normal intr-o stupina cu pretentii!
In stupina de productie, toate matcile sunt "strong"! Asa cum se intampla si in haremurile sultanilor, toate sunt bune, dar numai cateva sunt "favoritele sultanului"!
Ca sa atingem procentaje mari - in ceea ce priveste numarul de indivizi de calitate - trebuie sa aruncam la gunoi multe matci de ...lei/buc. pentru a ajunge sa detinem doar "matci nepretuite'!
Nu se pierde timpul cu matci care, dupa imperechere, in nucleu fiind, nu confirma de la prima privire! Nu are rost, doar de dragul numarului, sa le bagi in seama!
Astfel, incetul cu incetul, devii foarte pretentios, iar daca s-ar face un concurs cu toti marii crescatori, matca ta va fi intodeauna pe podium si numai un "public partinitor" va face ca acea matca sa fie "doar in TOP 10"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Mătci premium

Mesajde valter » 27 Dec 2013, 16:13

Qf topic...dar cu legatura.
Cochetam intr-o bucata de vreme cu beeuf-ul(vita tanara) din curtea proprie...si daca se poate din rasa saroleza.
Primii doi contactati pentru juninci care sa asigure rasa pura aveau taurii cocosati...din constructie genetica.


Premium, este ce produci pentru tine...ca-i albina, vaca, ori gasca fara pene...eventual faci schimb cu prietenul sufletului tau...altfel...matci calitatea intaia.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Mătci premium

Mesajde ignatov andrei » 27 Dec 2013, 17:33

Multe matci capata titlul de "matci premium" din motive false! Neintelegandu-se acest lucru, multi beneficiari declara ca urmasii acelor matci nu sunt buni (mult mai slabi decat matcile mama)!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Mătci premium

Mesajde cristi_vidican » 27 Dec 2013, 19:30

cornelioandanciu scrie:Premium? Nu intotdeauna inseamna ceva bun, de cele mai multe ori in spatele acestui cuvant se ascunde doar o reclama agresiva

Am spus clar ce înțeleg eu prin matca premium. Teoretic, această marfă nu e la vânzare niciodată.
Ca să cumperi așa ceva, trebuie să ai pile sau bani mulți.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mătci premium

Mesajde cristi_vidican » 27 Dec 2013, 19:40

Domnule Andrei Ignatov,
Să luăm cazul dumneavoastră și sunt sigur că și al altor crescători (comerciali sau nu) ...
Să zicem că într-un an produceți 100 de mătci.
Sunt sigur că din aceste 100 de mătci noi vor trece câteva sub observație ca potențiale donatoare de material, că matca mamă nu va trăi veșnic
Nu cred că luați la întâmplare orice matcă din cele 75%.
Cred că sunt vreo 10 care iau un punctaj mai mare.
Cred că există matca nr 1 și cea cu nr 2 în stupina unui crescător.
Pentru un apicultor care vrea să-și crească el mătci pentru el și să nu cumpere anual 100-200 de mătci, matca cu nr 2 e matca premium vizată pentru cumpărare.


Deci, să înțeleg că la dumneavoastră 75 % din mătcile tinere sunt foarte bune. Câte din ele întrec regina mamă?
Pentru că trebuie să vorbim și de un progres. Sau nu mai este loc de mai bine: :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mătci premium

Mesajde italianu » 27 Dec 2013, 19:43

Pentru mine matca premium este acea matca(i) care mi-a facut 2magazi de salcîm,2 de castan si 2 da mană,intr-un an in care s-a facut la salcim media de 12 kg,la castan 7-10 .mana din fericire s-a făcut in jur 20.
Si în acest caz se trateaza de experienta apicultorului.
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Mătci premium

Mesajde ignatov andrei » 27 Dec 2013, 21:18

cristi_vidican scrie:Cred că există matca nr 1 și cea cu nr 2 în stupina unui crescător.

Deci, să înțeleg că la dumneavoastră 75 % din mătcile tinere sunt foarte bune. Câte din ele întrec regina mamă?
Pentru că trebuie să vorbim și de un progres. Sau nu mai este loc de mai bine: :lol:


Sa incercam sa ne mentinem doar la acest subiect (matcile premium), altfel riscam sa avem un topic in paralel cu celelalte pe tema cresterii matcilor!

Nu am o clasificare a matcilor in cadrul lotului, am doar un lot de la care prelevez. Cele de la care prelevez, nu se deosebesc decat prin nr. de larve necesare la transvazare. Nu toate pot avea la aceeasi ora sau atunci cand am nevoie (de exemplu, azi la ora 11), larve de 12 ore in nr. suficient! Alegerea celor care fac parte din acest lot, este un picut mai complicata, deoarece se face dupa ce au fost verificate in productie! Intrarea in "lotul de selectie" se face dupa o verificare care incepe din luna iunie (2013), continua cu sezonul urmator (2014) si se incheie la inceputul lunii mai (2015)!

Nu "75% din matcile tinere" am spus eu, ci "75% din matci", care sunt in stupina, au confirmat, cele 20% reprezinta matcile tinere care trebuie sa confirme!

Matcile tinere obtinute egaleaza, in nr. mare, reginele mama! Sa nu crezi ca sunt diferente uriase, diferente care sa ne faca sa intoarcem rapid capul dupa acele matci! Procesul de selectie este mult mai subtil si tine de observarea atenta a acelor mici diferente care hotarasc cine va face parte din lotul de unde voi preleva!
Sa crezi ca nu este loc de mai bine reprezinta o mare greseala!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Mătci premium

Mesajde ignatov andrei » 28 Dec 2013, 17:24

Imi cer scuze pentru "prostiile" debitate! Pentru detalii, doar pe pagina mea, unde imi rezerv dreptul de a sterge toate prostiile (adica... ineptiile), fiti siguri ca nu ale mele!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui


Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


cron