Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

NUCLEU IMPERECHERE

Mesajde biz » 28 Dec 2013, 00:41

Salutare ,am trecut la stupi multietajati si mi-au ramas cam 20 de caturi 1/2 pe care as dori sa le transform in nuclee de imperechere. Acum si intrebarea tinind cont ca albina depoziteaza de sus in jos, ar fi mai bine daca as transforma caturile sa fie rama pusa pe inaltime adica intors la 90 grade ? asa as putea incerca si iernarea a citeva regine, as dori o parere a mai facut cineva ceva de genu ?
biz
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Dec 2012, 17:23
Localitate: Bucuresti

Re: NUCLEU IMPERECHERE

Mesajde al_bor » 28 Dec 2013, 18:30

biz scrie:Salutare ,am trecut la stupi multietajati si mi-au ramas cam 20 de caturi 1/2 pe care as dori sa le transform in nuclee de imperechere. Acum si intrebarea tinind cont ca albina depoziteaza de sus in jos, ar fi mai bine daca as transforma caturile sa fie rama pusa pe inaltime adica intors la 90 grade ? asa as putea incerca si iernarea a citeva regine, as dori o parere a mai facut cineva ceva de genu ?



ceva, ceva ai tu in minte.gaindeste sistemul de la a la z,vezi avantja ,dezavantaje trge linie si vezi se merita sau nu.
''cine vrea sa-si vada banii zburand,sa-si cumpere albini sau porumbei''
al_bor
 
Mesaje: 30
Membru din: 12 Apr 2011, 20:36
Localitate: TULGHES HARGHITA

Re: NUCLEU IMPERECHERE

Mesajde nae » 28 Dec 2013, 19:16

Matale vrei un creion sa stea ''in cap''!? 1/2 layens ? Poate 1/4 layens + cat 1/4 _____inteleg ca ai ME - ca principiu .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: NUCLEU IMPERECHERE

Mesajde balasbebe » 28 Dec 2013, 23:17


Asa ceva am si eu
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: NUCLEU IMPERECHERE

Mesajde nae » 28 Dec 2013, 23:27

Nenea Bebe imi place ce ai matale dar omul intreaba de nucleu cu rama de 1/2 pusa in picioare .
Rotita cu 90* fata de pozitia normala (orizontala) .
:D
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: NUCLEU IMPERECHERE

Mesajde biz » 28 Dec 2013, 23:36

In principiu ma gindeam ca albina dezvolta cuibul de sus in jos nu pe orizontala, asta era ideia .
Frumos filmulet ,singura mea intrebare, ce albine au francezi astia cu nu am vazut nici una pe mina omului ?
biz
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Dec 2012, 17:23
Localitate: Bucuresti

Re: NUCLEU IMPERECHERE

Mesajde biz » 28 Dec 2013, 23:40

Ma gindesc la un sistem si sa le pot tine un timp mai indelungat, sa le folosesc cind am nevoie, sa nu mai tin ocupate corpuri de ME cind caturile alea stau degeaba cu rame crescute in ele.
biz
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Dec 2012, 17:23
Localitate: Bucuresti

Re: NUCLEU IMPERECHERE

Mesajde nae » 28 Dec 2013, 23:41

biz scrie:In principiu ma gindeam ca albina dezvolta cuibul de sus in jos nu pe orizontala, asta era ideia .
Frumos filmulet ,singura mea intrebare, ce albine au francezi astia cu nu am vazut nici una pe mina omului ?

Cum merg ME-ii ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: NUCLEU IMPERECHERE

Mesajde biz » 28 Dec 2013, 23:45

ME merg bine acum nu va asteptati sa dati lumea apiculturi pe spate. Cine vrea sa lucreze cu un singur fel de rama sa fie mult mai usor are ME ,dezvoltare buna ,in iarna trebuie intrat cu stupi puternici roiurile mai cad asta este.
biz
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Dec 2012, 17:23
Localitate: Bucuresti

Re: NUCLEU IMPERECHERE

Mesajde jenica67 » 28 Dec 2013, 23:52

biz, daca ai magazi de 1/2 nu poti sa le folosesti, numai asa cum sunt construite. Bagi 4 diafragme si dai 4 gauri si faci 4 micronuclee dintr-o lada. Ca sa le transpui pe verticale, ce mai folosesti de la ele ?? Lemnul pentru partea din fata si din spate, ca peretii laterali sunt si lati si inalti ?? Gandeste-te mai bine la ce vrei sa ai si le construiesti de la zero. Magaziliile de 1/2 mai pot fi folosite si in continuare in caz de nevoie. Sau eventual pui doua una peste alta, le mai ajustezi la inaltime, bagi cele 4 diafragme, dai cele 4 gauri si la fel poti face nuclee, dar de data asta pe jumatate ca numar. Dar ai nevoie de funduri si capace.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: NUCLEU IMPERECHERE

Mesajde biz » 28 Dec 2013, 23:54

Jenica sincer asta era ideia mea, dar am zis sa vad poate are altu o ideie mai buna omu cit traieste invata.
biz
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Dec 2012, 17:23
Localitate: Bucuresti

Re: NUCLEU IMPERECHERE

Mesajde balasbebe » 29 Dec 2013, 08:47

nae scrie:Nenea Bebe imi place ce ai matale dar omul intreaba de nucleu cu rama de 1/2 pusa in picioare .
Rotita cu 90* fata de pozitia normala (orizontala) .
:D

Daca tot are cadre si rame, raman asa cum sunt. Le pune doar fund si capac. Se poate taia si un sant, sau doua pentru a imparti catul. Toamna se pot face usor unificarile, punand cat peste cat.
Este mai complicat sa pui ramele la 90 de grade.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: NUCLEU IMPERECHERE

Mesajde Bambucha » 29 Dec 2013, 11:51

Are nenea Teinegru poze " 4 in 1" la iernat rame intoarse la 90 de grade. Un pic de manopera, insa o placere sa-i vezi! Frumos, frumos!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: NUCLEU IMPERECHERE

Mesajde valigorj » 06 Ian 2014, 06:58

1.tai umeri de la rame.
2.ajustezi fagurii la grosimea leatului de sus.
3.daca leatul de jos nu are latimea celui de sus,se scoate si se inlocuieste cu unul de latime potrivita.
4.se ajusteaza furculitele laterale[la circular]la latimea leaturilor.
5.se pune o sipca groasa de 1 cm,lata de 33-37 si lunga de:innaltimea furculitei+2 x spatiul dintre rama si perete[2 x 8]+2 x cantul pe care se va sprijini rama.
6.pe noile laterale[fostele leaturi]se adauga cite 2 sipculite pe fiecare cu rol de hofman.
7.se construiesc viitoarele corpuri folosinduse ce se poate din cele vechi. BAFTA
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: NUCLEU IMPERECHERE

Mesajde teinegru64 » 06 Ian 2014, 10:34

biz scrie:Salutare ,am trecut la stupi multietajati si mi-au ramas cam 20 de caturi 1/2 pe care as dori sa le transform in nuclee de imperechere. Acum si intrebarea tinind cont ca albina depoziteaza de sus in jos, ar fi mai bine daca as transforma caturile sa fie rama pusa pe inaltime adica intors la 90 grade ? asa as putea incerca si iernarea a citeva regine, as dori o parere a mai facut cineva ceva de genu ?

Poza e facuta in stupina colegului marinica.
Fişiere ataşate
P1070723.JPG
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator