Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde proapis13 » 16 Oct 2013, 22:46

Atentie mare in perioada asta la depozitarea ramelor goale,pericol de gaselnita!!!!!!!!!!!!!1
salve :D
Fişiere ataşate
gaselnita.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde dicu.ion57 » 17 Oct 2013, 07:25

proapis13 scrie:Atentie mare in perioada asta la depozitarea ramelor goale,pericol de gaselnita!!!!!!!!!!!!!1
salve :D

Domnule Proapis urmaresc cu atentiepostarile dv si-mi face placere sa constat ca dati raspunsuri clare si la obiect ,Referitor la gasaenlita problema este cunoscuta unanim ca face ravagii ,mai ales la ramele cu miere si daca mai are si putina pastura sigur le ataca.Cind foloseam magazia pentru rame procedam in felul urmator.Alegeam ramele noi si le asezam pe rafturi separate,iar ramele de rezerva cu miere inchise la culoare separat,iar acestea le asezam mai rare .Este drept ca ocupa loc mai mult dar le ataca gasenlita mai greu,si le afumam cu pucioasa cam la doua trei saptamini,si rezultatele erau multumitoare.Orice am face de gasenlita nu scapam in totalitate.Acum peste iarna las ramele in stupi bineinteles ca ramele noi le scot ,si in mare parte am reusit sa scap si de gasenlita.Sint dator cu fotografii cum procedez de las ramele in stup peste iarna fara a se forma ghemul pe aceste rame ,dar si cum procedez de nu mucegaieste.Ma voi tine de cuvint dar trebuie sa fac treaba aceasta cind impachetez definitiv ca acuma mai are ceva puiet.Domnule Proapis va stmez si apreciez buna dv intentie,de a discuta deschis problemele apicole.Va doresc sanatate si iernare usoara.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde popik50 » 17 Oct 2013, 14:42

Din 1 - 15 octombrie pun ramele intr-o magazie unde este racoare si am un geam deschis cu sita pentru aerisire si le tin acolo pana la 1 mai daca este cazul si nu am nici urma de gaselnita . Treaba e ca temperatura peste noapte sa nu treaca de 15 grade . Nu le afum cu pucioasa pentru ca nu e cazul . Iar pe parcursul anului le tin in stupi , asa ca treaba cu gaselnita e rezolvata ;)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde talex » 17 Oct 2013, 16:25

eu am stocat rame incepand cu 15 septembrie, dar nici vorba de gaselnita. am verificat saptamanal. a fost prea frig, am avut nopti cu 4-5 grade. de-acum incolo e exclus sa mai apara, pe la sfarsitul lui aprilie apare din nou riscul. anul trecut, insa, am avut probleme, a fost o toaman lunga si calduroasa asa ca am fost nevoit sa folosesc batoane cu sulf
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde lucian31 » 29 Dec 2013, 13:12

Va salut stimati apicultori si va doresc un an mai bun ,multa sanatate si cat mai multe butoaie pline.Sa revenim la subiect, am folosit in toamna pt combaterea gaselnitei CURCUBITICA bagata printre ramele goale depozitate an caturi si vreau sa zic ca nu am vazut nici cea mai mica urma de gaselnita ,ramele tratate cu sulf tot au fost atacate de gaselnita dupa care le-am pus curcubitica si au disparut complet si fluturii si larvele an conditii de buna dezvoltare a gaselnitei ,septembrie octombrie cand a fost cald .A mai folosit cineva aceasta planta? ,poate afecta ceara in vre-un fel?
lucian31
 
Mesaje: 2
Membru din: 30 Dec 2012, 14:20

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde talex » 29 Dec 2013, 14:32

lucian31 scrie:Va salut stimati apicultori si va doresc un an mai bun ,multa sanatate si cat mai multe butoaie pline.Sa revenim la subiect, am folosit in toamna pt combaterea gaselnitei CURCUBITICA bagata printre ramele goale depozitate an caturi si vreau sa zic ca nu am vazut nici cea mai mica urma de gaselnita ,ramele tratate cu sulf tot au fost atacate de gaselnita dupa care le-am pus curcubitica si au disparut complet si fluturii si larvele an conditii de buna dezvoltare a gaselnitei ,septembrie octombrie cand a fost cald .A mai folosit cineva aceasta planta? ,poate afecta ceara in vre-un fel?


anul trecut am pus si eu tot felul de plante, oricum a intrat molia. abia cand am facut fumigatii cu batoane de sulf si-a facut efectul. o sa incerc si eu cu planta de care zici. poate o sa mearga.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde proapis13 » 29 Dec 2013, 16:32

CURCUBITICA,este aceeasi cu marul lupului si c....le popii??? ;)
sau e vorba despre dovleceii aceia cataratori decorativi???
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde lucian31 » 29 Dec 2013, 19:43

Intradevar i se mai spune si marul lupului si am anteles ca este bun pt tratarea bolilor de piele
lucian31
 
Mesaje: 2
Membru din: 30 Dec 2012, 14:20

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cosming » 14 Apr 2014, 11:19

Buna ziua dragi stupari,

Ieri profitand de vremea frumoasa am facut un scurt control in stupi si am gasit o rama cu miere descapacita in partea dreapta jos si cu un continut destul de ciudat pentru mine. Nu reusesc sa-mi dau seama daca ar fi gaselnita sau e vorba de altceva. Rama cu pricina am introdus-o in stup (de la rezerva) acum 2 saptamani la marginea cuibului in ideea ca albina sa aiba mancare. Am verificat fundul stupului lateralele ramele si nu am gasit larve sau vreun semn ca molia si-ar fi facut cuib si stau cu inima indoita daca sa desfintez rama din poza sau ar mai fi si alte solutii ori e alarma falsa?
Fişiere ataşate
cg.JPG
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde gica.mosu » 14 Apr 2014, 21:34

....Ei frumos un cui cureti =partea serpuita(pe dedesupt gasesti larve) apoi o pui la loc satat-ai rez problema....ce mare dandanaie :P ....SPOR!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde ignatov andrei » 14 Apr 2014, 21:53

Pe ramele cu puiet, cand vedeti capacele "umflate", treceti cu coltul daltii peste ele si bateti in rama. Veti vedea cum iese viermele afara! Aceste aspecte se manifesta numai in familiile apicultorilor nerabdatori (ca sa nu spun: nepriceputi)!
Retineti:
- Daca a apucat sa intre - gaselnita - acele familii vor fi tot timpul stersate, indiferent de puterea lor (a familiilor) si indiferent de perioada anului!
Daca nu combateti acest aspect, aveti mari necazuri!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cosming » 14 Apr 2014, 23:48

gica.mosu scrie:....Ei frumos un cui cureti =partea serpuita(pe dedesupt gasesti larve) apoi o pui la loc satat-ai rez problema....ce mare dandanaie :P ....SPOR!!!


Mosule sa traiesti si merci de sfat, acum o sa sap in rama asta maine sa caut larevele ca mor de curiozitate, Oricum o sacrific sa stau mai linistit Asta toamna am pastrat cateva rame cu miere in faguri noi ca spune cartea ca numai in cei vechi prefera molia sa cuibareasca dar acid acetic glacial cum nu am gasit am zis ca nu e dracul asa negru si mi-am luat sutul in dos
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cosming » 15 Apr 2014, 00:03

ignatov andrei scrie:Pe ramele cu puiet, cand vedeti capacele "umflate", treceti cu coltul daltii peste ele si bateti in rama. Veti vedea cum iese viermele afara! Aceste aspecte se manifesta numai in familiile apicultorilor nerabdatori (ca sa nu spun: nepriceputi)!
Retineti:
- Daca a apucat sa intre - gaselnita - acele familii vor fi tot timpul stersate, indiferent de puterea lor (a familiilor) si indiferent de perioada anului!
Daca nu combateti acest aspect, aveti mari necazuri!


Poti sa zici pe sleau ba nepriceputule ca nu ma supar. Molia asta mica dadea tarcoale pe podisoare inca de vara trecuta si crede-ma ca am sters cu otet alimentar pana si partea interioara a capacului bineinteles fara un rezultat notabil. Din fericire celelalte rame din stup nu au probleme
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde ignatov andrei » 15 Apr 2014, 00:35

cosming scrie:Poti sa zici pe sleau ba nepriceputule ca nu ma supar.


Daca zici tu, asa o fi!
Multumesc!
Stiam eu ca mai am multe de invatat! ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde gerulla77 » 15 Apr 2014, 16:42

Nu ma bag intr-o disputa care nu-i a mea,dar de gaselnita in aprilie eu n-am auzit si nici nu cred ca poate fi.Dupa fotografie si dupa luna in care suntem mai degraba este vorba de puiet varos.Cum sa cred ca pot fi larve de gaselnita cand noaptea sunt 5-6 grade?????
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde tiby visan » 15 Apr 2014, 21:38

Treaba cu 5-6 grade noaptea nu cred ca le afecteaza cu ceve pe molii pentru ca in stup sunt mai mult de 5-6 grade eu spun asta din propria experienta chiar si acum gasesc la unele familii, le gasesc pe fundul stupilor, unele omorite de albine altele care sint vi si misca.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori