Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Nicot

Mesajde balasbebe » 08 Apr 2011, 07:16

Ieri, discutand cu un stupar am aflat ca deja a introdus colivia pentru electrizare. Oare cand ar fi momentul sa punem si matca la ouat? La mine inca deocamdata este rece. Trantori am suficienti, deoarece am oprit toate matcile batrane si valoroase pe o noua locatie unde voi face si selectia pe cat posibil.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Nicot

Mesajde alexandrucucu » 08 Apr 2011, 07:39

Salut. E prea frig o zi calda si 4 reci le dau peste cap. Anul asta sa lungit cu frigul, cred ca mai astept o saptamina. A inceput sa infloreasca si pomii.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: Nicot

Mesajde janese » 08 Apr 2011, 12:09

ce elctrizare???unde atzi aflat de treaba asta????
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Nicot

Mesajde balasbebe » 08 Apr 2011, 20:25

Cei din Italia folosesc cuvantul. Albinele vor sa curete celulele si le pregatesc mai usor cand are si matca. Celulele si colivia trebuie sa fie cat mai calde sa nu fuga matca prin Hanneman, mai ales ca este si foarte rece.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron