Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 12 Ian 2014, 15:19

Va salut.
Ma numesc Augustin si sunt din Mioveni-Arges.Eu stau la bloc,dar albinele vor fi tinute intr-un sat situat la 10 km de Mioveni.
de cateva luni am fost si eu "infectat cu acest virus"si drept urmare in aceasta primavara m-am hotarat sa incep si eu cu doar 2 familii.
Am comandat cutiile si aceste vor fi Dadant pe 12 rame,cuib de 1/1 si doua magazii de 1/2 cote STAS(162 inaltime).
Cutiile le voi primii dupa 15 feruarie de la cineva din Drobeta Turnu Severin si anume Luci Zaharia.
Insa familiile le voi lua de la cineva din Pitesti,dar nu se stie exact cand mi le va da(intre 15 aprilie si 1 mai)a zis ca dupa ce vine de la rapita.
deocamdata atat si pe viitor va voi tine la curent cu evolutia mea in acest nou domeniu Apicultura.
Va multumesc pentru timpul acordat citiri acestor cateva randuri si va multumesc pentru primirea pe acest forum dedicat Apicultorilor.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde proapis13 » 12 Ian 2014, 15:26

Bun venit pe forum si spor la documentat :!:

Daca vinzatorul nu vrea sa ti le vinda inainte de rapita il banuiesc de rea credinta si mai bine cauta in alta parte,albine sunt,bani sa fie... ;)
salve
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde nae » 12 Ian 2014, 15:31

proapis13 scrie:Daca vinzatorul nu vrea sa ti le vinda inainte de rapita il banuiesc de rea credinta ...

Si eu . :evil:
Daca dai 4-500 trebuie sa scoti ceva la rapita+salcam , altfel cumperi doi roi dupa salcam si .. au alta ''viata''.
Spor .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde CATALIN » 12 Ian 2014, 15:33

OOOO bun venit Augustin...spor in toate si bafta ca si apicultor
te asteptam aici cu toti sa ne expui planurile tale si sa ne prezinti cat mai repede stupina pe care o s-o faci...
bafta ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 12 Ian 2014, 15:33

Salut.
de documentat ma documentez destul dar degeaba daca nu ai sa faci si practica...cred ca practica este baza...bine sa stii si ceva teorie dar daca poti practica poti invata din greseli.
Vanzatorul este un coleg de servicu.Si nu cred ca sa gandit la ceva rau.pot spune ca el ma initiat in aceasta lume.
A zis ca-mi va da familiile dupa rapita sa le am la salcam.Desi la mine in viitoarea stupina nu este foarte mult salcam.
Acolo este o zona de munte cu paduri de fag si stejar.....salcam mai putin.De aceea voi incepe si eu mai timid si daca voi dovedi ca sunt un "bun" apicultor poate voi reusi sa maresc stupina.
Va multumesc tuturor pentru primire.
ps:tatal meu este din dragasani..mai exact orlesti si cred ca la anul voi merge si eu la tara(la unchiul meu) la salcam pentru caacolo este o zona mai bogata in salcam.
Ultima oară modificat de Augustin78 pe 12 Ian 2014, 15:36, modificat 1 dată în total.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde alt stupar » 12 Ian 2014, 15:34

Salut Augustine !
E bine ca ca pregatesti din iarna terenul !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 12 Ian 2014, 15:39

sper sa procedez bine....insa am zis ca incep initial cu o investite de max 10 mil dar cred ca se va dubla chiar..pentru ca mai intervine si inventarul apicol care trebuie avut fie pentru 1-2 stupi fie pentru 100 de stupi.Aici ma refer la cel indispensabil
stiu ca ,costurile sunt mai mari laalte consumabile(hrana si tratamente...etc) dar unele inventare trebuiesc indiferent de cantitatea de "casute":)

Am si eu o intrebare.
-oare foitele de plastic sunt bune,vad ca sunt pareri si pareri?
Am zis cand voi face comanda pe stuparulpunctro sa bag si cateva rame sa vedem cum se vor comporta.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde CATALIN » 12 Ian 2014, 15:47

Augustin78 scrie:Salut.
de documentat ma documentez destul dar degeaba daca nu ai sa faci si practica...cred ca practica este baza...bine sa stii si ceva teorie dar daca poti practica poti invata din greseli.
Vanzatorul este un coleg de servicu.Si nu cred ca sa gandit la ceva rau.pot spune ca el ma initiat in aceasta lume.
A zis ca-mi va da familiile dupa rapita sa le am la salcam.Desi la mine in viitoarea stupina nu este foarte mult salcam.
Acolo este o zona de munte cu paduri de fag si stejar.....salcam mai putin.De aceea voi incepe si eu mai timid si daca voi dovedi ca sunt un "bun" apicultor poate voi reusi sa maresc stupina.
Va multumesc tuturor pentru primire.
ps:tatal meu este din dragasani..mai exact orlesti si cred ca la anul voi merge si eu la tara(la unchiul meu) la salcam pentru caacolo este o zona mai bogata in salcam.


vezi ca in mioveni daca acolo stai cred ca te poate ajuta un coleg d-al nostru ionut cauta-l pe fourum fa rost de numar si vb cu el
unde ai u stupina nu tre sa ai neaaparat salcam si daca ai neamuri la dragasani ii musai sa dai si de Nae cred ca nici el nu ar zice nu la o zi de practica in stupina lui
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde CATALIN » 12 Ian 2014, 15:49

deocamdata lasa foitele de plastic gandestete la ele cand ai avea peste 20-30 famili
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde CORNEL V. » 12 Ian 2014, 15:59

Bun venit,Augustine
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde vio-trutza » 12 Ian 2014, 16:01

Te salut si eu.
Augustin78 scrie:Va salut.
de cateva luni am fost si eu "infectat cu acest virus".
Sa nu iei ANTI BIOTICE contra acestui virus ca nu fac bine organismului. Daca ai ambitie si dragoste pentru aceste fiinte sigur vei reusi indiferent prin ce greutati vei trece in aceasta activitate. Multa bafta in continuare si mult timp liber pentru citit :idea: .
vio-trutza
 
Mesaje: 198
Membru din: 10 Sep 2011, 20:41
Localitate: Drobeta-Turnu-Severin - Tismana de MH

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 12 Ian 2014, 16:12

Va multumesc tuturor pentru primire si promit sa nu deazmagesc.
ps:cum redimensionez si eu o poza pina la 7,81kb? pentru avatar?
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde CATALIN » 12 Ian 2014, 16:24

o deschizi cu paint-cauti obtiunea resize sau o selectezi si dai ctrl-w si d acolo o micsorezi cat vrei u ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 12 Ian 2014, 16:52

am incercat dar nu reusesc sa o aduc la cei 7,81 kiB :oops:

am descarcat o poza de pe net.Ms oricum.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde alt stupar » 12 Ian 2014, 17:33

cauta pe net pic rezire
un programel cu ajutorul caruia micsorezi pozele cat si cum vrei
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Dila Daniel » 12 Ian 2014, 17:39

Bun venit Augustin78!
poate pui si tu alta poza la avatar ca te confund cu Peterneamt memberlist.php?mode=viewprofile&u=1371
:)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori