Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde ves.lucian.zabrani » 13 Ian 2014, 00:15

Adriane , poate ca nu esti singurul !!!
nu te necaji !!!
avem un an inainte in care speram la mai bine !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Ian 2014, 11:12

Nu-i bai ca pozele le am..insa aveam si descriere la ele..si tre "sa mai dau si cu sapa" din cand in cand nu numai cu deshtele in taste..sa vedem daca o recupereaza baietii..daca nu, nu am ce face...ma apuc din nou de treaba !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 14 Ian 2014, 03:09

Asta e delonul care a cladit repede doua corpuri si prezenta VSH in toamna..in primavara gasisem varoa cu carapacea sparta la el..are extrem de putina rosatura pe tava, se pare ca a consumat foarte putin..a avut faguri ceva mai maro, a fost format prin cedare de zburatoare si matca varstnica!
Este amplasat cu fatza la sud, in spatele lui e un ME care are o matca tanara fiica de la asta din Delon.
Se poate observa cum sfera de albina ocupa toata zona de fagure...acolo unde pe speteze se vad un sir de capse ...sunt lateralele hofmann, albina ajunge pana in acele laterale si ocupa perfect cele 9 rame.
Fişiere ataşate
1608782_651400821572686_1894300142_n.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 15 Ian 2014, 00:52

Asta e micutzul facut in 2 august http://www.youtube.com/watch?v=pQzKGs6O0l4
Utati-va putin la astia doi...ala de sus e bomba, construit 18 rame, puiet garla, albina.. facut cu o luna si jumatate inaintea celui de jos..asta apropos de ideea aia ca roii au sanse egale sau pe aproape cu coloniile stabilizate bine pe sistem...arata cel putin la fel de bine nu ??
singura diferentza este ca asta micu, are fagure mai deschis la culoare !
Despre asta vorbesc cand zic de minimizarea riscului la nivel de exploatatie apicola...la momentul asta roii din Delon arata mai bine decat familiile din ME, si din poze se poate observa diferentza de dimensiune a albinelor...
Fişiere ataşate
1558755_651400854906016_1998710342_n.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde Florin Dobre » 15 Ian 2014, 01:06

Bunkane, banuiesc ca tu iti notezi in detaliu toate observatiile astea. :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 15 Ian 2014, 01:09

Asta e albina mare, pe celula de 5,4mm ...e mai mashcata nu??... :mrgreen:
Pt comparatie...
Fişiere ataşate
1543735_651400958239339_1482661689_n.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 15 Ian 2014, 01:20

Florin Dobre scrie:Bunkane, banuiesc ca tu iti notezi in detaliu toate observatiile astea. :?

Imi place sa vad detaliul..
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 15 Ian 2014, 01:34

Dogvet-ul zicea ceva pe la "Delon ca alternativa in stuparit" ca intervalele de langa doaga nu sunt prea populate...mai fac o observatie..aici de data asta !
Distantza intre lateralele hofman este de 26,8cm ..Dogvetu` fii antena aici..ultimul interval intre ultima rama si doaga lazii daca e gol, asta inseamna ca avem fix 3,2 cm nepopulati si anume 1.6cm pe stanga si 1,6cm pe dreapta...din 30cm daca scadem 3,2 cm avem fix 26,8cm...adica albina noastra s-a organizat in sfera perfecta si sta pe fagure.. asta e revelatia serii :lol:
In aia 1,6cm intra 1 cm de celule cu miere sau goale depinde de situatie si 6mm de spatiu intre fagure si doaga ..
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde un incepator » 15 Ian 2014, 10:57

Buna Adrian ! Se pare ca sunt cateva persoane care nu vor sa vada avantajul acestui model de stup,cauta doar chichite cu care sa fie contra,nu le zice nimeni nimic,dar de ce nu trec si ei macar experimental pe modelul asta si sa cautam toti avantaje si dezavantaje .Nu cred ca a mai stat nimeni din timpul lui si pe banii lui sa faca experimente si sa dea mura in gura celorlalti,ba ca asta se intampla ,ba ca asa trebuie facut ,eu unul cred ca ar trebui sa nu mai fim carcotasi si sa punem mana toti la treaba.Hai sa facem toti ceva pentru binele albinei si binenteles si pentru al nostru,hai sa ne ajutam reciproc si sa facem ceva pentru viitorul albinei. Cine vrea sa fie conservatorist las sa fie, las sa cumpere foite si sa le faca tratamente pana nu mai pot,eu unul sunt decis sa incerc si au acest sistem si sa mai trag si eu concluzii,iar daca sistemul asta este inteadevar unul din cele mai bune sunt curios cam cate persoane din cei carcotasi o sa treaca pe acest sistem. Eu , sincer te felicit si chiar apreciez curajul tau,ai toata sustinerea mea. Mult succes in continuare (lasa carcotasii sa se oftice)
un incepator
 
Mesaje: 101
Membru din: 24 Noi 2013, 16:37
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 15 Ian 2014, 21:05

Doamne fereste nu incerc sa duc o cruciada sa conving pe toata lumea, fiecare face cum vrea...eu doar vreau sa fac un experiment frumos si cred ca voi avea rezultate bune cu el si nu mai cred in STAS-uri, atata tot !
Salut incepatorule..multumesc de sustinere..daca vrei sa iti faci Deloni te sprijn cu tot ceea ce stiu si cred ca avem numai de invatzat din treaba asta ..cred ca nu trebuie ca eu sau tu sau cei care facem asta sa il sustinem..trebuie sa convinga singur delonul asta..noi trebuie doar sa punem niste poze si sa facem treaba sa ai inmultim !!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde Dany_1982 » 16 Ian 2014, 03:16

Buna...!
Numele meu este Daniel. Sunt dintr-o localitate din judetul Bacau. Ma ocup cu albinele de vreo 4 ani. Recent am achizitionat scandura gata pregatita (uscata si rindeluita la 31 cm latime, 26mm grosime) pentru a construi aproximativ 50 de stupi pe 12 rame 1/1, verticali. Pana a fost gata scandura am studiat pe internet ce fel de stup ar fi totusi cel mai bun pentru albine. Dupa ce a fost gata scandura am constatat ca alegerea initiala nu a fost buna. In cele din urma am hotarat ca stupul prezentat de dumneavoatra, Roger Delon modificat, ar fi cel mai bun si pentru albine (...) si pentru mine (masurile scandurii deja existente si greutatea mai mica a caturilor).
Vam scris, deoarece am nevoie de ajutorul dumneavoastra in legatura cu detaliile de construire al stupului. Ce m-ar interesa mai mult ar fi masurile ramelor, al fundului si al capacului. In videourile prezentate nu am vazut scandurica de zbor. As dori sa stiu daca ea exista si daca mai e nevoie la acest stup si de cat hranitor sau se poate administra turta direct sub capac.

Am 15 familii de albine si as vrea sa trec la acest tip de stup.

Va multumesc!
Cu respect, Daniel

P.S. Am citit in seara asta ultimele 20 de pagini si pot sa spun ca mai am foarte multe de invatat. Inainte sa hotarasc ca voi face stupi deloni am mai studiat si pe renastereastuparitului, insa Delonul modificat m-a castigat.
Dany_1982
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Ian 2014, 00:09

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 16 Ian 2014, 09:54

Dany, ai mesaj privat
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde un incepator » 16 Ian 2014, 10:45

Buna Adrian! Aseara am avut mieciul Delonului cu cel mai conservatorist stupar.Are o vechime in domeniu de 23 de ani si o incapatanare iesita din comun,nu-i scoate nimeni din cap stupul orizontal si rama intreaga. Numai discutii contra ,caci tot ce face el e bine si tot asa pana cand am inceput sa-i pun toate filmuletele tale,a durat cateva ore de discutii aprinse si vizionari cu tot felul de filmulete de la verticali,me-uri ,unificari si intr-un final delonul modificat.Pot sa zic ca la final a urmat apogeul si anume:daca anul acesta vede la mine in stupina acest model de stup,celula modificata, rezistenta la varoa si toate celelalte avantaje ,la anul trece si el pe sistemul asta. Deci in concluzie pot spune ca a inscris delonul,si o sa am grija ca anul acesta (cu ajutorul tau binenteles) sa-i arat la mine in stupina cum lucreaza acesti deloni si cate avantaje au.Deci bafta ,uimeste-ne in continuare si sa stii ca pe zi ce trece devin un fan tot mai inrait al acestui stup.Cu respect !
un incepator
 
Mesaje: 101
Membru din: 24 Noi 2013, 16:37
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 17 Ian 2014, 09:26

Aici cu adaptarea la varoa va fi un pic de lucrat, ceva selectie, eventual niste vetre de stationar bune pt o perioada...ele oricum incep sa se comporte diferit in sistemul cu celula mica si distantzare mica intre rame insa va dura putin pana vom avea rezultate certe..adica in afara de VSH sa apara un comportament de agresivitate fata de Varoa...acolo trebuie sa ajungem !!
Eu iau in calcul ideea de a face vreo 1o vetre in apropiere de oras , la maxim 2o-25km... si pe una din vetre vor pleca toate coloniile cu genetica slaba pe alta vor pleca toate cele care au infestatie mare de Varoa ..cam asa vor sta lucrurile, si fiecare vatra in arte va fi "tratata" diferit..sa vedem ce iese !
Numai bine "incepatorule" :)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 17 Ian 2014, 09:36

Colonia aia a avut 2-3 botci in permanentza incepand din mai si pana in iulie..la inceput matca batrana a avut ciupita nitzel o aripa de varf, apoi albinele au ros aripa mai tare, nu am intervenit..doar am observat si asteptam sa vad ce face..roieste sau nu..si nu a roit desi gaseam mereu botci roase, si tot cresteau si tot gaseam batrana cu aripa roasa si mai mult..in toamna am gasit hoashca cu un ciot de aripa..oua linistita pe rame si la un control mai amanuntit gasesc una tanara, umflata mare ..o minunatie, oua si aia extrem de linistita, am ramas o secunda pe ganduri si am hotarat sa nu intervin, le-am lasat in pace si acum sunt sigur ca sunt amandoua in ghemul de iernare..daca pana la inceput de mai albinele o mai tolereaza pe batrana voi face un roi cu ea si am sa trag de la ea.
Acum am practic de la ea 3 fiice, doua pe Delon si una pe ME, si intr-unul din Deloni o am si pe batrana ...
Sper sa decurga bine lucrurile si sa o gasesc in primavara !
Fişiere ataşate
1527818_651400904906011_1208577841_n.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde un incepator » 17 Ian 2014, 18:20

Buna Adrian !Te rog sa ma lamuresti intr-o problema. Vad fel si fel de discutii in legatura cu rezistenta stupilor - ba sunt vopsiti ,ba sunt dati cu ulei de in sau parafinati ,ba trebuie sa respire lemnul,ba nu............ sincer nu mai stiu ce sa cred,stiu ca ai experienta in ceea ce priveste lemnul asa ca te rog sa ma lamuresti si pe mine cum e mai bine,cum procedezi tu.Stiu ca aveai niste stupi de la bunicul tau si ca, lemnul era in stare buna,sincer eu am o oarecare retinere la vopsea,asa ca te rog da-mi un sfat bun(stii ca am incredere in tine :D ).
Bafta multa si spor la munca !Cu respect !
un incepator
 
Mesaje: 101
Membru din: 24 Noi 2013, 16:37
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori