Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 18 Ian 2014, 20:53

Eu am dau cu ulei de in si e suficient, am stupi de 10 ani care nu dau semne de "batranete" lemnul se prezinta foarte bine, nu dau cu vopsea, n-am dat pana acum si n-o sa dau nici de acum incolo..tabla nu mai pun pe capace , fac tratament cu ulei de in si la capac o sa mai fac o "imbaiere" la exterior, partea de deasupra cu ceara sau parafina ce-o fi..doar iarna o sa folosesc niste table care sa le pun peste polistiren ..adica la mine la deloni singurul impachetaj este o placa de polistiren peste capacul de lemn si o tabla si atat.
Sunt multi care folosesc vopsele de toate culorile..majoritatea de fapt...mie nu imi place cum arata stupii fopsiti, cel mai mult imi place stupul dat cu ulei de in care capata culoarea ierbii uscate in timp..toamna dupa floare stupii sunt foarte bine camuflati pe orice faneatza uscata...arata NATURAL !!
Primavara fiind mai inchisi la culoare faciliteaza zborul de curatire, vara cand ploua pe ei se usuca imediat ce iese soarele...iarna cat o fi gerul de mare daca au un parapet impotriva vantului si prind o zi cu soare cu dintzi stupii se incalzesc si ghemele devin mobile, albina reuseste sa se repozitioneze pe miere etc..eu vad numai avantaje !
Lemnul astfel tratat daca se mai repeta din cand in cand tratamentul cu ulei, adica o uleiere la macar 2 ani, tine O VIATZA de om.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde danusor » 19 Ian 2014, 00:21

Bunka vezi ca ti-am trimis PM
Avatar utilizator
danusor
 
Mesaje: 24
Membru din: 01 Sep 2011, 09:14
Localitate: Liebling

Re: BUNKA

Mesajde un incepator » 19 Ian 2014, 16:21

Merci mult ! Nu-mi ramane decat sa trec la pensula cand o sa-mi permita timpul.Apropo - folosesti un ulei de in anume,sau cel din comert ?
un incepator
 
Mesaje: 101
Membru din: 24 Noi 2013, 16:37
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde liviutzbogos » 19 Ian 2014, 19:19

Nu ai probleme cu orientarea daca sunt toti la fel, fara nimic distinctiv? Banuiesc ca folosesti doar matci imperecheate in nuclee, deci de ratacirea lor dupa zborul de imperechere nu poate fi vorba...insa depopulari din cauza dezorientarii albinelor, ceva de genul...
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 20 Ian 2014, 00:40

liviutzbogos scrie:Nu ai probleme cu orientarea daca sunt toti la fel, fara nimic distinctiv? Banuiesc ca folosesti doar matci imperecheate in nuclee, deci de ratacirea lor dupa zborul de imperechere nu poate fi vorba...insa depopulari din cauza dezorientarii albinelor, ceva de genul...


Care nuclee?.. :lol: ...nu ma mai joc ..de acum imperechez direct pe un corp Delon, cand ai dau corpul 2 ma astept sa devina familie si cand dau 3 ma astept sa il sparg din nou in 3 roiuri deci cam asta e tactica de acum..gata cu joaca !!!
Nu sunt probleme la imperechere, albinele nimeresc fix urdinisurile de unde au iesit..nu trebuie sa am tricolorul prin stupina ca sa se orienteze albinele...de multe ori ma intrebam cum Dumnezeu un roi aflat intr-o scorbura in padure nu are probleme de orientare ma refer la zburatoare..mai ales ca scorbura nu-i vopsita :lol: ...mai tarziu eram cu stupii fix in padurea de salcam, toti stupii alandala, toti innegriti...si albina urca sageata pe verticala in sus printr-un luminis si tot pe acolo cobora in zona unde erau stupii...si ma tot intrebam, cum din atatea hectare de padure ele stiau sa vina fix la acel luminis..si sa intre fiecare in "scorbura ei"...zburau haotic printre copaci pe traiectorii parca desenate, stiau perfect unde zboara...meseriasii mai batrani au trecut cu totii pe la mine si mi-au zis ca am facut rau ca le-am bagat acolo...eu insa vazusem altceva..era chiar bine, la mine albina lucra la umbra relaxata, la ei barbile erau pana la pamant si ..nu arata deloc ok pe la pranz !
Povestile astea cu orientarea pt mine au ramas de atunci simple povesti la fel cum sunt si povestile cu vopsitul in culori pt orientare...cred ca si Oscar Perone a constatat asta ca el trateaza lemnul prin carbonizare si lazile sunt toate negre tuci si albinele nu par a fi deloc ratacite !
http://www.youtube.com/watch?v=pPmgoSe7NJg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde un incepator » 20 Ian 2014, 15:37

Folosesti un ulei de in anume,sau cel din comert ?
un incepator
 
Mesaje: 101
Membru din: 24 Noi 2013, 16:37
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 21 Ian 2014, 13:09

un incepator scrie:Folosesti un ulei de in anume,sau cel din comert ?


ulei de in sicativat din comert..
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde valy_cot » 21 Ian 2014, 23:24

BUNKA scrie:Colonia aia a avut 2-3 botci in permanentza incepand din mai si pana in iulie..la inceput matca batrana a avut ciupita nitzel o aripa de varf, apoi albinele au ros aripa mai tare, nu am intervenit..doar am observat si asteptam sa vad ce face..roieste sau nu..si nu a roit desi gaseam mereu botci roase, si tot cresteau si tot gaseam batrana cu aripa roasa si mai mult..in toamna am gasit hoashca cu un ciot de aripa..oua linistita pe rame si la un control mai amanuntit gasesc una tanara, umflata mare ..o minunatie, oua si aia extrem de linistita, am ramas o secunda pe ganduri si am hotarat sa nu intervin, le-am lasat in pace si acum sunt sigur ca sunt amandoua in ghemul de iernare..daca pana la inceput de mai albinele o mai tolereaza pe batrana voi face un roi cu ea si am sa trag de la ea.
Acum am practic de la ea 3 fiice, doua pe Delon si una pe ME, si intr-unul din Deloni o am si pe batrana ...
Sper sa decurga bine lucrurile si sa o gasesc in primavara !

Exact asa am avut si eu o familie care mi-a dat botci toata vara , si in toamna le-am vazut cum ouau amandoua. Din aceasta familie am crescut 12 matci pe care am sa le monitorizez in continuare.
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 12:46

valy_cot scrie:
BUNKA scrie:Colonia aia a avut 2-3 botci in permanentza incepand din mai si pana in iulie..la inceput matca batrana a avut ciupita nitzel o aripa de varf, apoi albinele au ros aripa mai tare, nu am intervenit..doar am observat si asteptam sa vad ce face..roieste sau nu..si nu a roit desi gaseam mereu botci roase, si tot cresteau si tot gaseam batrana cu aripa roasa si mai mult..in toamna am gasit hoashca cu un ciot de aripa..oua linistita pe rame si la un control mai amanuntit gasesc una tanara, umflata mare ..o minunatie, oua si aia extrem de linistita, am ramas o secunda pe ganduri si am hotarat sa nu intervin, le-am lasat in pace si acum sunt sigur ca sunt amandoua in ghemul de iernare..daca pana la inceput de mai albinele o mai tolereaza pe batrana voi face un roi cu ea si am sa trag de la ea.
Acum am practic de la ea 3 fiice, doua pe Delon si una pe ME, si intr-unul din Deloni o am si pe batrana ...
Sper sa decurga bine lucrurile si sa o gasesc in primavara !

Exact asa am avut si eu o familie care mi-a dat botci toata vara , si in toamna le-am vazut cum ouau amandoua. Din aceasta familie am crescut 12 matci pe care am sa le monitorizez in continuare.


Super..sper sa-ti mearga bine cu ele!
Salutare Vali... :P
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 12:52

Noua mea hala..
Fişiere ataşate
SP_A2288.jpg
SP_A2288.jpg (32.46 KiB) Vizualizat de 6036 ori
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 13:08

calitatea pozelor nu e stralucita...
Fişiere ataşate
rsz_dsc_0059.jpg
eu..in noua locatie
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 13:10

Doi pestisori de apa dulce care innoata intr-un ocean plin de rechini :lol:
Eu cu don`soara contabila :lol:
Fişiere ataşate
rsz_dsc_0058.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 13:14

Aici era un mare munte de moloz acum o luna..era un strat gros de 50 cm de sticla sparta, rumegush provenit de la taierea termopanelor, radiatoare de masini..papuc de copii, brazi, globuri...tot ce vrei..am facut instalatia electrica, hidroizolatie etc...incerc sa ma gospodaresc cat mai bine !
Fişiere ataşate
rsz_dsc_0047.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 13:17

Sper ca in curand vor aparea si niste scule profesionale aici..
Fişiere ataşate
rsz_dsc_0045.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 13:20

Deocamdata lucrez cu ce am la indemana si cred ca fac o treaba buna...cand voi avea un mare circular cu o mare masa mobila cu incizor, si o mare freza cu o mare masina de avans...si neaparat o mare presa de incleiat, si poate cu timpul o masina de prelucrat pe patru fetze...lucrurile se vor schimba radical !
Fişiere ataşate
rsz_dsc_0043.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 13:30

Multumesc tuturor colegilor care m-au ajutat sa misc lucrurile din loc in perioada asta..se stiu ei fiecare in parte..nu nominalizez ...multumiri tuturor si chiar daca vor exista mici intarzieri acum la inceput cred ca se vor rezolva in cel mai scurt timp posibil !!

Acum am spatiu suficient :P
Fişiere ataşate
rsz_dsc_0051.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori