Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde Bambucha » 20 Ian 2014, 21:50

Intrebarea e daca vin 2-3 sapt cu -25 de grade sustinut isi mai are sens stimulatul acesta? Nu mai departe de martie 2013 a vazut fiecare pe pielea lui ce s-a intamplat cu puietul la -10 grade timp de 7-10 zile.
Oare obtinem vreun efect de stimulare toamna daca administram numai glucide?
Ajungem din nou la vatra de intomnat sau mai bine zis la baza melifera (cheia stupilor puternici in sezonul urmator).
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde Badea. claudian » 20 Ian 2014, 21:54

[quote="cristi_vidican"]Stimularea cu sirop în ramă


Mai baieti Paul SI popik vizionati filmuletul si spuneti de ce nu a avut efect miraculos maclavaisul!!???
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde peterneamt » 20 Ian 2014, 21:57

Mare greşală....! Dacă stupul nu are două rame de păstură......e o crimă. E ca şi cum ai creşte roşii (tomate) în seră şi ai vrea să fie ca cele crescute vara la câmp. Dar până nu dai cu capul de tocul uşii nu vezi nici măcar pragul....
Da, stupii puternici au început oatul bazându-se pe ce au....păcălindu-i că a început un cules te păcăleşti pe tine....
Nu aveam de gând să intervin dar văzând că postarea este un sfat a trebuit să intervin.Lactoza este toxică pentru albine..
Este imposibil să bagi o familie slabă la iernat şi să scoţi una puternică ( ca şi la femei nu poţi scoate mai mult decât bagi)
indiferent de câtă mâncare le dai. Asiguraţi-le albinelor liniştea de care au atâta nevoie şi vă vor răsplăti pentru răbdarea de care a-ţi dat dovadă.... ;)
Ultima oară modificat de peterneamt pe 20 Ian 2014, 22:05, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde paul » 20 Ian 2014, 22:02

Hai s-o luam usurel ...
@Mariane ... pana la rapita ar mai fructiferii de la care s-ar putea scoate ceva (daca vremea permite), salciile (cica daca am avea familii si vremea ar permite s-ar culege mai mult decat la salcam). Hai sa fim obiectivi ... la vremea asta reginele nu depun o cantitate chiar asa mare de oua, dar albinele care vor ecloza vor fi foarte pretioase in cresterea puietului dupa 15 Februarie !
@ Caline ... ai mare dreptate cu martie 2013 ! Cred ca ar trebui putin sa reconsideram impachetajul, mai ales dupa 1 februarie ! Fenomenul la care faci referire nu s-a petrecut in stupii orizontali, aia facuti dupa reteta ... bunicului (pereti grosi de 5 cm.)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde paul » 20 Ian 2014, 22:03

peterneamt scrie: ( ca şi la femei nu poţi scoate mai mult decât bagi)

La femei ... nu scoti nici macar cat bagi ! :( :( :(
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde alt stupar » 20 Ian 2014, 22:06

Ce fac baietii astia... e un dans pe sarma ! Uneori tine, alteori... se cade al naibii de rau !
De maine poate veni IARNA. Ba! Iarna d`aia adevarata, cu minus multe zile-n sir si linistit ar putea tine pana prin 10-15 martie. Si-atunci ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde Bambucha » 20 Ian 2014, 22:13

La 6 intervale bine populate cu hrana in cap nu-ti trebuie altceva decat sa nu bata vantul sau sa ploua in ei (adica 4 scanduri si un capac) grosimea scandurii este irelevanta. Cea mai buna termoizolatie este mierea.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde Badea. claudian » 20 Ian 2014, 22:19

alt stupar scrie:Ce fac baietii astia... e un dans pe sarma ! Uneori tine, alteori... se cade al naibii de rau !
De maine poate veni IARNA. Ba! Iarna d`aia adevarata, cu minus multe zile-n sir si linistit ar putea tine pana prin 10-15 martie. Si-atunci ?


E si atunci e vreo problema!!!???...?
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde proapis13 » 20 Ian 2014, 22:28

paul scrie:Hai s-o luam usurel ...
@Mariane ... pana la rapita ar mai fructiferii de la care s-ar putea scoate ceva (daca vremea permite), salciile (cica daca am avea familii si vremea ar permite s-ar culege mai mult decat la salcam). Hai sa fim obiectivi ... la vremea asta reginele nu depun o cantitate chiar asa mare de oua, dar albinele care vor ecloza vor fi foarte pretioase in cresterea puietului dupa 15 Februarie !

Paulica,frate,la mine infloreste salcia undeva la sfirsit de martie;daca bagi sirop la greu atunci cateva zile la polenul ce-l aduc, om te faci
Pomii fructiferi,pai corcodusul infloreste undeva pe 7 aprilie iar prunul....peste 15-20 de zile
Prunul romanesc mai tarziu iar hibrizii mai devreme iar mierea lor,2-3 rame le ajunge pina la salcim
Daca eu unul am in stup la 1 Martie ce am bagat la 1 Octombrie,si o sa am ca stiu ce am bagat la iernat
si le dau o ,,bomba'' cu polen cind trebuie,e de bine
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde XXL » 21 Ian 2014, 18:27

...ideea e f. bună dar prost aplicată...eu as fi folosit un sprit de ornat torturi :lol: :lol: :lol:
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde lucky5strike » 21 Ian 2014, 19:23

Asta-vara am mai vazut din video cu apicultorii astia, dar nu in detaliu.

Ma intrebam ce i-a apucat cu plimbatul cremei alea pe speteaza ramei? Inteleg ca e o forma de stimulare.

Dar in perioada asta e o mare greseala sa faci asa ceva!!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde lucky5strike » 21 Ian 2014, 19:52

M-am inselat, e vorba de 9 martie.

Au familii bune. Inteleg ca ei calculeaza sa urneasca familia, cu un pic de agitatie, mai primeste si matca ceva si mentine ponta.

O forma de stimulare este, dar insuficienta. O lingura la 2 zile, nu poate suplini rama de polen si ziua de 16 grade. In lipsa de astea, puietul prea devreme toaca rezerve si sleieste albina.
Vatra lor e interesanta, atipica, Tunariul e pe centura Bucurestilor, un posibil microclimat + paduricea aia la bot. Stiu sa-si faca treaba in august si au sursa devreme de polen primavara sau tarliu toamna si familiile gasesc rezerve de pastura cand trebuie...

Pana nu le ai, nu dai in fata. Am vazut familii si mai bune, prin vagaunile patriei, satuce uitate de lume. Insa vetrele alora parca erau raiul.

8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde peterneamt » 21 Ian 2014, 20:42

lucky5strike scrie:M-am inselat, e vorba de 9 martie.

Au familii bune. Inteleg ca ei calculeaza sa urneasca familia, cu un pic de agitatie, mai primeste si matca ceva si mentine ponta.

O forma de stimulare este, dar insuficienta. O lingura la 2 zile, nu poate suplini rama de polen si ziua de 16 grade. In lipsa de astea, puietul prea devreme toaca rezerve si sleieste albina.
Vatra lor e interesanta, atipica, Tunariul e pe centura Bucurestilor, un posibil microclimat + paduricea aia la bot. Stiu sa-si faca treaba in august si au sursa devreme de polen primavara sau tarliu toamna si familiile gasesc rezerve de pastura cand trebuie...

Pana nu le ai, nu dai in fata. Am vazut familii si mai bune, prin vagaunile patriei, satuce uitate de lume. Insa vetrele alora parca erau raiul.

8-)

Nu, e vorba de " prima stimulare 18 ianuarie 2014 ", la asta făceam referire amândoi.....pagina 2 :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde MIHAI BALS » 21 Ian 2014, 21:09

am vazut si eu videoclipurile de anul trecut cu ei.
ca idee,anul trecut au inceput stimularea pe 31.01,tocmai ce incepuse iarna!!!
si...le-a iesit!
anul asta au inceput ceva mai devreme.
om vedea!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde lucky5strike » 21 Ian 2014, 21:14

Am vazut... 18 ianuarie... pai ce are mai Tunariul asta, efect de sera? :roll:

Acuma, oamenii fac cu familiile lor ce vor si cum vor, dar... mai cu folos le-ar lasa in pace.

8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde paul » 21 Ian 2014, 21:15

Tocmai am vazut niste poze postate de Dragoshelu' pe Api. in Jurnal ! El a pus "maclavaisul"ca sa-l citez pe prietenul Claudian, pe sita de la podisor ! Dupa 24 de ore de la administrare ... nici nu se cunostea locul ! :) O fi o treaba si stimularea ... asta . N-am timp ca tare ma mananca limbricii sa incerc si eu macar la doi ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori