Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Contabilitatea apicola la zi

Mesajde balanescuadrian » 29 Ian 2014, 00:59

Deoarece nu am gasit un alt subiect deschis, m-am decis sa incep eu. (daca este deschis in alta parte va rog sa ma redirectionati).
Cred ca este important sa existe un topic si pe aceasta tema.

Pentru ca majoritatea avem PFA voi aborda in special acest aspect al contabilitatii, dar daca exista intrebari raspund cu cea mai mare placere si la intrebari despre contabilitatea "societatilor comerciale".

Principalele declaratii fiscale pot fi descarcate de aici:

http://www.anaf.ro/anaf/internet/ANAF/a ... explicatii

Voi incerca sa va anunt din timp ce declaratii trebuie sa depuneti
- pentru cine desfasoara prin PFA si alte activitati decat apicultura, este important de stiut ca pana vineri 31.01.2014 trebuie sa depuna declaratia 220, pentru veniturile obtinute din "alte activitati"
- pana pe data de 25.02.2014 trebuiesc depuse urmatoarele declaratii :
* pentru PF inregistrate ca platitori de TVA - declaratia 392 A,
* pentru PF neinregistrati ca platitori de TVA - declaratia 392 B
- pentru venituri obtinute din "alte activitati" decat apicultura se depune declaratia 200 pana pe data de 25.05.2014,
- pentru PFA urile care au ca obiect de activitate doar apicultura trebuie sa depuna declaratia 221pana la aceeasi data de 25.05.2014.

In speranta ca v-am fost de ajutor, va doresc spor la treba! :mrgreen:
Avatar utilizator
balanescuadrian
 
Mesaje: 289
Membru din: 24 Feb 2011, 09:44

Re: Contabilitate

Mesajde peterneamt » 29 Ian 2014, 10:10

Mulţumesc frumos ! Chiar dacă majoritatea ştim....consider necesar acest subiect..... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Contabilitate

Mesajde alt stupar » 29 Ian 2014, 10:31

Ba !
Ti-am mai zis ca esti un scump ? :lol:
La dracu, uitasem complet de astea :oops: :oops:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Contabilitate

Mesajde Razvan » 29 Ian 2014, 11:17

piff bine ca m-ai trezit.Foarte bun topicul.
Omnia mea mecum porto
Razvan
 
Mesaje: 35
Membru din: 23 Feb 2011, 16:04
Localitate: Constanta

Re: Contabilitatea apicola la zi

Mesajde Closcutz » 29 Ian 2014, 18:18

Tare bun, intr-adevar. Puteti sa postati si despre completarea celorlalte documente contabile, ca marea majoritate nu cunoastem toate chichitele. ;)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Contabilitatea apicola la zi

Mesajde adytza » 29 Ian 2014, 19:38

balanescuadrian scrie:...
- pentru cine desfasoara prin PFA si alte activitati decat apicultura, este important de stiut ca pana vineri 31.01.2014 trebuie sa depuna declaratia 220, pentru veniturile obtinute din "alte activitati"
...

Eu stiam ca acest termen (31 ian 2014)este pentru cei care vor sa schimbe sistemul de contabilitate de anul trecut, adica de ex. din contabilitate in sistem real in sistemul la norma de venit si invers. Apropo, anul trecut in feb. apicultura a fost trecuta prin efectul legii(obligatoriu) la norma de venit. Aveti grija cand si cum completati anul acesta decl.220.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Contabilitatea apicola la zi

Mesajde lucky5strike » 29 Ian 2014, 19:52

Se poate cumva trece acuma de la norma de venit la real? :shock:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Contabilitatea apicola la zi

Mesajde adytza » 29 Ian 2014, 19:59

balanescuadrian scrie:...
- pentru PFA urile care au ca obiect de activitate doar apicultura trebuie sa depuna declaratia 221pana la aceeasi data de 25.05.2014.
...

Parerea mea este ca aceasta declaratie este pentru persoanele fizice simple neautorizate, oricum nu cred ca o exclude pe 220 pentru PFA. E cam incurcata treaba. O varianta sa fii mai sigur, este sa le depui pe amandoua, insa exista riscul sa fii impozitat de doua ori :lol:
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Contabilitatea apicola la zi

Mesajde adytza » 29 Ian 2014, 20:17

lucky5strike scrie:Se poate cumva trece acuma de la norma de venit la real? :shock:


Asa cum spuneam mai sus, veniturile din activitati agricole(inclusiv apicultura) au fost trecute in principiu, prin efectul legii,anul trecut la norma de venit. Nu stiu cum se interpreteaza daca dvs. ati completat totusi sistem real anul trecut. Nu sunt sigur daca putem trece voluntar din norma de venit la sistem real insa am gasit doua instructiuni din completarea decl.220 care ar lamuri oarecum problema:

"1. Termenul de depunere a declarației
Declarația se depune la organul fiscal competent, astfel:‐ până la data de 31 ianuarie inclusiv, în cazul contribuabililor care realizează venituri
din activități independente impuse pe bază de norme de venit și care în anul fiscal anterior
au înregistrat un venit brut anual mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 100.000
euro, şi care au obligația determinării venitului net anual în sistem real, începând cu anul
fiscal următor
2. Căsuța 2 “Modificarea modului de determinare a venitului net” ‐ se bifează de către
persoanele fizice care realizează venituri din activități independente şi cedarea folosinței
bunurilor care optează pentru modificarea modului de determinare a venitului net: sistem
real, cote forfetare de cheltuieli sau normă de venit, după caz.
Contribuabilii care optează, în condițiile legii, pentru modificarea modului de
determinare a venitului net bifează căsuța “Modificarea modului de determinare a venitului
net” şi indică sistemul de impunere pentru care au optat, prin bifarea căsuței
corespunzătoare situației contribuabilului de la Secțiunea II „Date privind activitatea
desfăşurată”, pct.2 ”Determinarea venitului net: ”sistem real”, “cote forfetare de cheltuieli”
sau “normă de venit”, după caz.
În această situație, declarația se depune, după caz, în termen de 15 zile de la data
începerii activității, în cazul contribuabililor care încep o activitate în cursul anului, sau până
la data de 31 ianuarie a anului fiscal, în cazul contribuabililor care au desfăşurat activitate şi
în anul precedent"



Totusi cea mai buna solutie este sa cereti un raspuns oficial de la inspectorul fiscal de zona. Eu am facut-o in scris.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Contabilitatea apicola la zi

Mesajde Aurel1959 » 29 Ian 2014, 22:08

Si sper sa ne tii la curent cu raspunsul. ;)
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Contabilitatea apicola la zi

Mesajde balanescuadrian » 29 Ian 2014, 23:14


1. Termenul de depunere a declarației 220

Declarația se depune la organul fiscal competent, astfel:
‐ în termen de 15 zile de la data începerii activității, în cazul contribuabililor care
realizează venituri din activități independente, venituri din activități agricole impuse în
sistem real, venituri din silvicultură şi piscicultură şi care încep o activitate în cursul anului
fiscal;
4
‐ în termen de 15 zile de la data încheierii contractului între părți, odată cu
înregistrarea acestuia la organul fiscal competent, în cazul contribuabililor care realizează
venituri din cedarea folosinței bunurilor din derularea unui număr de până la 5 contracte de
închiriere, inclusiv;
‐ pentru fiecare an fiscal, până la data de 31 ianuarie inclusiv, pentru anul în curs, sau
în termen de 15 zile de la data producerii evenimentului dacă persoanele fizice încep să
realizeze venituri în cursul anului după data de 31 ianuarie inclusiv, în cazul contribuabililor
care realizează venituri din închirierea în scop turistic a camerelor situate în locuințe
proprietate personală, având o capacitate de cazare cuprinsă între 1 şi 5 camere, inclusiv;
în termen de 15 zile de la data producerii evenimentului, în cazul contribuabililor
care realizează venituri din închirierea în scop turistic a camerelor situate în locuințe
proprietate personală, având o capacitate de cazare cuprinsă între 1 şi 5 camere inclusiv,
impuşi pe baza normelor de venit, şi care, în cursul anului fiscal, depăşesc numărul de 5
camere de închiriat;
până la data de 31 ianuarie inclusiv, în cazul contribuabililor care realizează venituri
din activități independente impuse pe bază de norme de venit și care în anul fiscal anterior
au înregistrat un venit brut anual mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 100.000

euro, şi care au obligația determinării venitului net anual în sistem real, începând cu anul
fiscal următor;
până la data de 25 mai a anului de impunere, odată cu declarația privind venitul
realizat, în cazul contribuabililor care, în anul anterior, au realizat pierderi şi cei care, au
realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal
(adica s-au infiintat anul trecut), precum şi cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal
anterior.


In concluzie:
- in functie de conditiile pe carele indepliniti, depuneti declaratia pana pe 31 ian sau 25 mai,
- cum majoritatea celor de pe aici sunteti apicultori si aveti obiect principal 0149... nu trebuie sa depuneti aceasta declaratie (de aceea nici nu am detaliat foarte mult ... ). Alte activitati in cazul nostru al apicultorilor ...se refera la comert..tamplarie..etc.. activitati care se desfasoara in paralel cu apicultura, iar declaratia se depune doar pentru acele venituri.
- pentru veniturile din apicultura depuneti 221.
Avatar utilizator
balanescuadrian
 
Mesaje: 289
Membru din: 24 Feb 2011, 09:44

Re: Contabilitatea apicola la zi

Mesajde balanescuadrian » 29 Ian 2014, 23:19

lucky5strike scrie:Se poate cumva trece acuma de la norma de venit la real? :shock:


logic nu...deoarece apicultura nu se impoziteaza ,,,deci ,,,n-ati mai plati impozit, iar norma de venit a fost inventata pentru cei care obtin venituri din "c) creşterea şi exploatarea animalelor, inclusiv din valorificarea produselor de origine animală, în stare naturală." - conform indicatiilor declaratiei 221.
Avatar utilizator
balanescuadrian
 
Mesaje: 289
Membru din: 24 Feb 2011, 09:44

Re: Contabilitatea apicola la zi

Mesajde balanescuadrian » 29 Ian 2014, 23:20

Closcutz scrie:Tare bun, intr-adevar. Puteti sa postati si despre completarea celorlalte documente contabile, ca marea majoritate nu cunoastem toate chichitele. ;)



Cu cea mai mare placere daca vreti pot detalia, dar sa imi spuneti exact la ce anume va referiti? :geek:
Avatar utilizator
balanescuadrian
 
Mesaje: 289
Membru din: 24 Feb 2011, 09:44

Re: Contabilitatea apicola la zi

Mesajde stefan 30 » 31 Ian 2014, 15:06

astazi am fost la fisc singurele declarati ce trebuie depuse sunt; 392B pana pe 25 februarie si 200 pana pe 15 mai .Noi cei cu masurile 141
nimic fara DUMNEZEU
stefan 30
 
Mesaje: 23
Membru din: 08 Apr 2011, 21:39
Localitate: campulung muscel

Re: Contabilitatea apicola la zi

Mesajde Aurel1959 » 31 Ian 2014, 16:01

Cei 1500E se trec in declaratii sau nu? Intreb pentru ca sant pareri pro si conta.Cum e corect?
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Contabilitatea apicola la zi

Mesajde dorindafi » 31 Ian 2014, 16:20

Aurel1959 scrie:Cei 1500E se trec in declaratii sau nu? Intreb pentru ca sant pareri pro si conta.Cum e corect?

in cei 5 ani derulatzi, eu nu i-am trecut
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori