Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

razbunare sau inconstienta ?

Mesajde LUCIAN AVRAM » 30 Ian 2014, 11:57

LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde dorindafi » 30 Ian 2014, 12:09

greu de explicat in cuvinte
cred ca a suparat pe cineva prea tare incit a recurs la un asemenea gest fapt pe care la precizat shi primarul : ,,banueshte cine e '' .
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde Mishu05 » 30 Ian 2014, 12:15

Razbunare clar. Ca sa afle cine a fost ar trebui sa ofere o recompensa substantiala pentru orice informatii care sa duca la prinderea faptasului. Si mai ales a faptasului MORAL pentru ca sigur au fost 2-3 baieti angajati de cineva sa faca operatiunea. Iar acel cineva e nemernicul mare care trebuie gasit.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde Jean Valjean » 30 Ian 2014, 12:50

Cica ar fi unul Costorel, cel putin asa reiese din comentariile articolului.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde Dila Daniel » 30 Ian 2014, 12:55

Nu cred ca poti sa mai ceri o transa de fonduri.
Cel mult poti obtine (sigur)o derogare de la control,sau,(probabil),poti sa nu mai primesti bani,dar nici sa ii ceara inapoi pe cei primiti.
Adica o justificare a nerespectarii conditiilor.

insa,parerea mea personala este o razbunare pe primar...
sau mai bine zis,vreau sa cred ca nu exista apicultori care sa faca asta cu albinele lor,indiferent de scop.

...Doar Dumnezeu stie...posibil este orice...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde eduard.rotaru » 30 Ian 2014, 13:09

Dila Daniel scrie:Nu cred ca poti sa mai ceri o transa de fonduri.
Cel mult poti obtine (sigur)o derogare de la control,sau,(probabil),poti sa nu mai primesti bani,dar nici sa ii ceara inapoi pe cei primiti.
Adica o justificare a nerespectarii conditiilor.

insa,parerea mea personala este o razbunare pe primar...
sau mai bine zis,vreau sa cred ca nu exista apicultori care sa faca asta cu albinelel lor,indiferent de scop.

...Doar Dumnezeu stie...posibil este orice...


s-ar incadra la capitolul calamitate sau situatie exceptionala si atunci cei de la comisia europeana nu vor cere ca fondurile sa fie restituiete dar nici nu vor continua cu acordarea transei a doua in cazul in care aceasta art fi trebuit sa fie virata in contul primarului dupa controlul de rigoare...
Ar fi doua variante:
1. razbunare/reglare de conturi
2. pe langa faptul ca banii au fost luati de la UE si evident ca nu vor mai fi inapoiati, daca exista si vreo asigurare ceva atunci hopaa!...mai baga primarul alta transa in buzunar dar de data aceasta de la asigurari....
Si de ce nu ar fi si a treia varianta: mila satenilor care vor contribui la refacerea efectivului de albine
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde proapis13 » 30 Ian 2014, 13:39

Cine a facut asa cefa este o latura si o lepra inumana..
Eu unul daca il prindeam il impuscam pe loc suportind rigorile legii
Oricum condamnarea este mai mica decat daca il schilodesti in bataie :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde davcosti » 30 Ian 2014, 13:53

:arrow: Nu știu cum s-a comportat Primarul, dar albinele n-au nici o vină în disputa noastră egoistă!
Cred că la noi toți și mai ales la cei c-un efectiv mai mare de stupi, ați avut pierderi naturale în decursul
anilor și tot v-a părut rău, dar să-ți vezi tot efectivul împrăștiat în zăpadă?
De multe ori blestemele, cum spun țăranii nu cad asupra celui care le merită!
O pedeapsă pentru aceștia-am citit undeva ar fi să-l bagi cu capul într-un stup fără mască!
Nu se justifică aceste gesturi egoiste și disperate! Contează și Banii, dar primarul îi face la loc... :?: :!:
Avatar utilizator
davcosti
 
Mesaje: 158
Membru din: 20 Ian 2013, 19:02
Localitate: București-Stupina în Argeș

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde alexx » 30 Ian 2014, 15:07

marian sima scrie:Ce sanse are o familie de albina care acum la ora actuala are cuibul asezat pe asa ceva?

Pacat de stupii primarului....ce sansa au 0 barat
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde un OM » 30 Ian 2014, 15:13

Numai daca toate ramele de cuib ar arata asa, altfel vorbim ca tatele.
Datul cu parerea este usor, dar face rani adanci.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde joohny » 30 Ian 2014, 15:14

Va salut.Mare e padurea Domnului.Pt. a avea o padure frumoasa si sanatoasa trebuie sa o curatim in fiecare an(s-au la citiva ani) de toate uscaturile indiferent de starea lor.Crede-ti ca in cazul oamenilor se poate?Eu nu cred,asa ca atita timp cit exista omul vor fi astfel de intimplari inumane.Deci viata e grea indiferent sub ce forma exista ea,mai ales daca lipseste si acea tira de noroc.Imi pare rau ptr. acele albine. Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde cristi x » 30 Ian 2014, 15:29

marian sima scrie:Eu vad niste rame care nu au miere pe ele ,si una care are miere pe un sfert din suprafata,alea nu sant rame care sa sustina familia de albina pe aceasta perioada .

Mai aud si de fonduri Europene ,i-mi pun intrebarea daca nu cumva e o cacealma pentru a scapa de control, in primavara declari stupina devastata de hoti,ai constatarea de la politie si mai ceri o transa de fonduri europene pentru refacerea ei.

Aste sant jocurile de culise pentru cascaval european.


ma lasi sa-ti vandalizez un stup pe viscol? a doua zi pot sa spun si eu acelasi lucru. numai cine a patit asa ceva poate sa vorbeasca, in rest este bine sa se abtina.
pana nu vom considera furtul unui capac de canal, a sinelor de cf, a gardului de la autostrada, etc, tentativa de omor, in tara asta faptele de genul asta (vandalizarea si furtul din gospodariile oamenilor) va fi considerate fapte minore.
parca ii aud pe cei de acolo:
- lasa ba ca bine i-a facut;
- ce ma niste albine.
unii se chinuie sa faca tara asta sa arate bine, iar altii o calca in picioare. asa ca?????????
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde alin75 » 30 Ian 2014, 15:30

marian sima scrie:Aruncati rame cu albine la aceasta data,cat a-r fi de frig albina cateva secunde tot sare la tine sa te incaiere si saare acolo unde simte caldura adica la fata.
Ce naiba parca nici n-ati avea albine.

Acolo e mana de apicultor ,ori faptasul e apicultor,ori o parte din albine au dat coltul in mod natural si sa lucrat ca sa para o razbunare,un control al rezervei de miere din rame ar spune multe ca si o analiza a abinelor moarte.



Nu doresc nici celui mai mare dusman al meu asa ceva! Dar este cusuta cu ata alba!

1. Satul in care primarul nu-si cunoaste leprele, nu s-a creat pentru Romania;
2. Din 1997 pina acum tb sa fie ceva experienta pentru pregatirea familiilor la iernat!!!!!
3. Nu cunosc cum sta treaba cu fondurile, dar daca un OM este capabil de asa ceva pentru bani (transa de la fond sau pentru razbunare) ala merita dezbracat si scututat doar un stup peste el.

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde Florin Dobre » 30 Ian 2014, 15:39

Stupina vandalizata e a unui primar...deci nu un palmas. ;)
Cine ar fi comis treaba asta stiind ca primarul detine niste parghii? Adicatelea cazul va fi minutios cercetat de catre toate parghiile astea aflate in mana lui. ;)
Pacat de albine.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde gica.mosu » 30 Ian 2014, 15:39

Faraaaaa cuvinti :mrgreen: L.A....Mi-ai stricat za'ua....Am trecut prin asa ceva in'87-3-02....doar 3 stupi,a luat 7 ani....D-ZEU iarta' dar nu uita :idea:
P.S ....Asteptam noi vesti... :oops:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde mitrea_tutu » 30 Ian 2014, 15:46

oameni fara nici un pic de minte, sper sa fie rasplatiti dupa faptele lor
mitrea_tutu
 
Mesaje: 68
Membru din: 10 Oct 2011, 18:50
Localitate: Roman

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori