Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sunt bune ramele din lemn de plop?

Mesajde Calin1987 » 30 Ian 2014, 20:56

Buna seara. Am tot cautat pe aici sa vad daca lemnul de plop este potrivit pentru rame, si nu am gasit nicaieri. Am ocazia sa cumpar rame facute din plop, si as vrea sa stiu daca sa stau cuminte sau pot sa le iau fara grija. Va multumesc anticipat. :)
Calin1987
 
Mesaje: 27
Membru din: 14 Ian 2014, 03:07
Localitate: Beius, Bihor

Re: Sunt bune ramele din lemn de plop?

Mesajde proapis13 » 30 Ian 2014, 21:08

NU,cind le bagi vara in stup sunt albe si frumoase iar la iesirea din iarna de la umezeala le scoti negre si mucegaite :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Sunt bune ramele din lemn de plop?

Mesajde Calin1987 » 30 Ian 2014, 21:10

Atunci sa ii spun tamplarului care mi le face sa mi le faca din brad? Tei nu are...
Calin1987
 
Mesaje: 27
Membru din: 14 Ian 2014, 03:07
Localitate: Beius, Bihor

Re: Sunt bune ramele din lemn de plop?

Mesajde lucky5strike » 30 Ian 2014, 21:14

De plop uita. Fa de tei.

Bradul mai crapa, mai ramai cu un umeras pe cealalta rama, datorita proprolisului, etc.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Sunt bune ramele din lemn de plop?

Mesajde Calin1987 » 30 Ian 2014, 21:17

Am inteles. Multumesc mult de tot.
Calin1987
 
Mesaje: 27
Membru din: 14 Ian 2014, 03:07
Localitate: Beius, Bihor

Re: Sunt bune ramele din lemn de plop?

Mesajde ozanalatex » 08 Iun 2014, 23:26

Din cate stiam cele mai bune sunt de brad. Plopul nu rezista in timp.
Succes.
ozanalatex
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Iun 2014, 23:21

Re: Sunt bune ramele din lemn de plop?

Mesajde modigliani » 08 Iun 2014, 23:35

ozanalatex scrie:Din cate stiam cele mai bune sunt de brad.

Neica , asculta la unu' de n-are albine . Si asculta bine de tot :

TEIU'-I MIEZU' ! ;) ;) ;)

Lipovenilor li se spune asa din rusescul "Lipa venii", adicatelea ..... prelucratori de lemn de tei . O parte din ei - la trecerea Prutului - s-au stabilit in Bucovina , unde fac tot ceea ce faceau . Altii s-au stabilit in Delta , si-au devenit pescari doar pentru ca au fost obligati de areal . INSA TOTI ERAU ( si inca sunt ) APICULTORI ! Si foloseau TEI atat pentru lazi cat si pentru rame , intocmai datorita mestesugului lor . Tocmai ti-am explicat ........

Bradul , prietene , a venit ca o ieftina alternativa la tei , si asta datorita padurilor Bucovinei , unde .... teiul e ceva mai greu de gasit .
modigliani
 

Re: Sunt bune ramele din lemn de plop?

Mesajde traian » 09 Iun 2014, 01:01

La lazi bradu-i mai bun.La rame-teiul ii perfect,la tine Mihai iti trebuie neaparat o fam cit de mica de albine si daca o tii pe bloc.Ma ofer sa ti-o dau,o pot trimite,doar s-o astepti la gara de Nord. :D
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: Sunt bune ramele din lemn de plop?

Mesajde BogdanU » 27 Mai 2016, 16:58

Ca tot a intrebat colegul daca ramele de plop sunt bune, intreb si eu : cele de salcie cum sunt? are cineva?
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita

Re: Sunt bune ramele din lemn de plop?

Mesajde proapis13 » 27 Mai 2016, 18:30

BogdanU scrie:Ca tot a intrebat colegul daca ramele de plop sunt bune, intreb si eu : cele de salcie cum sunt? are cineva?

Cand o sa afli cand,unde si daca se fac rame din lemn de salcie sa ma anunti si pe mine,cumpar pt colectie... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Sunt bune ramele din lemn de plop?

Mesajde jiji » 27 Mai 2016, 21:34

io am facut din plop multe , doua sau 3 la suta se mai stramba , cand ai lemnul si utilajul faci din din ce ai cand ai bani iei ce e mai bun.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Sunt bune ramele din lemn de plop?

Mesajde bmdna » 27 Mai 2016, 22:03

Si eu am facut vreo 200 de rame din lemn de plop. Se comporta foarte bine. Dupa doua ierni petrecute in stupi arata foarte bine. Dar mi le-am facut singur, Daca ar fi de cumparat, cred ca as cumpara, totusi, din lemn de tei. De doua sezoane am realizat ca nu merita sa faci rame daca nu ai o linie de productie si am renuntat sa mai fac.
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Re: Sunt bune ramele din lemn de plop?

Mesajde BogdanU » 28 Mai 2016, 08:35

proapis13 scrie:
BogdanU scrie:Ca tot a intrebat colegul daca ramele de plop sunt bune, intreb si eu : cele de salcie cum sunt? are cineva?

Cand o sa afli cand,unde si daca se fac rame din lemn de salcie sa ma anunti si pe mine,cumpar pt colectie... ;)


Salve nene Mariane! :-)
Am materialul dom'le, d-aia intreb aci!
O sa construiesc cateva sa le testez, vedem ce va iesi! :-P

Si daca vrei pentru colectie... rezolvam noi cumva!
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori