Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PROTOFIL

Mesajde amadeusmbi » 17 Noi 2013, 08:48

Pentru cei care nu au un alcoolmetru am gasit pe net un table pt diluarea alcoolului:

http://alcbevtesting.com/wp-content/upl ... table1.pdf
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: PROTOFIL

Mesajde csaa » 13 Ian 2014, 23:44

Am declansat actiunea "protofilul". Pana cand o sa incep sa le stimulez cu turte proteice o sa fie "stat din fiert"
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: PROTOFIL

Mesajde luku2 » 15 Ian 2014, 11:33

Ce se mai poate face cu niste plante lasate (uitate) prea mult la macerat in alcool prea mult timp?
luku2
 
Mesaje: 58
Membru din: 13 Ian 2012, 12:51
Localitate: onesti

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 15 Ian 2014, 11:36

luku2 scrie:Ce se mai poate face cu niste plante lasate (uitate) prea mult la macerat in alcool prea mult timp?

Eu le folosesc cind fac ceaiul pentru siropul de stimulare in primavara :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde joohny » 15 Ian 2014, 11:45

Va salut.Si eu fac la fel,insa intrebarea s-a referit banuiesc in cazul cind protofilul a stat mai mult la macerat decit perioada de 12-14 zile.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: PROTOFIL

Mesajde luku2 » 15 Ian 2014, 11:52

multumesc pentru raspuns, si da, plantele erau pentru reteta de protofil
luku2
 
Mesaje: 58
Membru din: 13 Ian 2012, 12:51
Localitate: onesti

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 15 Ian 2014, 11:58

joohny scrie:Va salut.Si eu fac la fel,insa intrebarea s-a referit banuiesc in cazul cind protofilul a stat mai mult la macerat decit perioada de 12-14 zile.Sanatate.

Prietenul meu ce face amestecuri de plante de peste 50 de ani si le comercializeaza pe firma spune ca in mazim doua saptamini planta cedeaza in alcool toate substantele nutritive si oligoelementele;daca ramane mai mult nu e bai.Nu acelasi lucru se poate spune despre ceai,in functie de plantele continute mai ales in amestec peste maxim 6 ore oxideaza si nu mai este indemn pentru consum si devine toxic atat pentru om cat si pentru albine
Am mai scris
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde MIHAI BALS » 15 Ian 2014, 17:19

proapis13 scrie:
joohny scrie:Va salut.Si eu fac la fel,insa intrebarea s-a referit banuiesc in cazul cind protofilul a stat mai mult la macerat decit perioada de 12-14 zile.Sanatate.

Prietenul meu ce face amestecuri de plante de peste 50 de ani si le comercializeaza pe firma spune ca in mazim doua saptamini planta cedeaza in alcool toate substantele nutritive si oligoelementele;daca ramane mai mult nu e bai.Nu acelasi lucru se poate spune despre ceai,in functie de plantele continute mai ales in amestec peste maxim 6 ore oxideaza si nu mai este indemn pentru consum si devine toxic atat pentru om cat si pentru albine
Am mai scris
salve :D

te salut!
intreaba-l,te rog,pe prietenul tau cum se face tinctura de plante:fiecare planta separat la macerat sau merg mai multe plante(odata) la macerat pt a obtine tinctura.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: PROTOFIL

Mesajde Pavilion77 » 16 Ian 2014, 11:18

Buna ziua, sunt noua pe forum si a-si dori sa va impartasesc descoperirea mea. Am facut si eu reteta de protofil de cateva ori si cu un alcoolmetru am masurat gradatia protofilului pt.al aduce la 40 grade. de la 70 gr. dar ulterior nu am fost nemultumita de culoarea mult mai transparenta care mi-a rezultat dupa amestecul cu apa distilata, si atunci mi-a venit ideea de a masura si protofilul original de la ACA ,si ce credeti ? Protofilul de la ACA are undeva la 70 gr. (protofilul meu era desfacut de ceva vreme si era de 67-68 grade) nici de cum 40 gr. Cei de la institutul de il macereaza la 96 gr. si il aduc la 70 gr. Si parerea mea ca plantele pot fii macerate si mai mult de 12 zile cercetare. Toate cele bune va doresc , albine sanatoase si miere la butoaie.
Fişiere ataşate
g.jpg
g.jpg (5.63 KiB) Vizualizat de 14187 ori
Pavilion77
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Ian 2014, 10:49

Re: PROTOFIL

Mesajde joohny » 16 Ian 2014, 11:46

Va salut.Buna observatie ,o sa verific si eu sa vad cit arata la mine masuratoarea.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: PROTOFIL

Mesajde vio-trutza » 30 Ian 2014, 13:13

joohny scrie:Va salut.Buna observatie ,o sa verific si eu sa vad cit arata la mine masuratoarea.Sanatate.

Nu ati mai verificat?
Asi fi interesat de rezultat.
vio-trutza
 
Mesaje: 198
Membru din: 10 Sep 2011, 20:41
Localitate: Drobeta-Turnu-Severin - Tismana de MH

Re: PROTOFIL

Mesajde gaboreugen » 31 Ian 2014, 16:49

Prietenul meu ce face amestecuri de plante de peste 50 de ani si le comercializeaza pe firma spune ca in mazim doua saptamini planta cedeaza in alcool toate substantele nutritive si oligoelementele;daca ramane mai mult nu e bai.Nu acelasi lucru se poate spune despre ceai,in functie de plantele continute mai ales in amestec peste maxim 6 ore oxideaza si nu mai este indemn pentru consum si devine toxic atat pentru om cat si pentru albine
Am mai scris
salve :D[/quote]

Buna ziua d-le Proapis.Prietenul dvs este domnul Visan din Piata Mircea? Va intreb pentru ca am cumparat amestec de protofil de acolo si vreau sa ma asigur ca am cumparat ce trebuie si de la cine trebuie.
gaboreugen
 
Mesaje: 47
Membru din: 12 Feb 2013, 16:25
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 31 Ian 2014, 17:11

gaboreugen scrie:Buna ziua d-le Proapis.Prietenul dvs este domnul Visan din Piata Mircea? Va intreb pentru ca am cumparat amestec de protofil de acolo si vreau sa ma asigur ca am cumparat ce trebuie si de la cine trebuie.

DA,amestecul pentru Protofil in casa e facut dupa reteta data de mine si pe care o foloseste si dinsul;il poti intreba ... ;)
Ultima oară modificat de proapis13 pe 31 Ian 2014, 17:26, modificat 1 dată în total.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde alt stupar » 31 Ian 2014, 17:21

Pana una-alta...Protofil e ala din sticla ce are o eticheta pe care scrie"PROTOFIL"
Restul....fel de fel de amestecuri mai mult sau mai putin bune, e suficient sa le spunem "ceaiuri"
Cale lunga pana copia va depasi originalul!
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: PROTOFIL

Mesajde tiby visan » 31 Ian 2014, 21:33

si eu folosesc tot protofil de casa facut de mine dupa reteta lui Proapis si este foarte bun eu unul sunt multumit chiar foarte multumit.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: PROTOFIL

Mesajde leinadbondarul » 01 Feb 2014, 01:49

Mierea nu -i bună ca stimulent de căutaţi înlocuitori?Eu vă întreb că doar sunt începător......
Daca nu curge,pică ceara de lumânare.... Şi dacă nu înţelegi ce vreau să spun ,citeşte până înţelegi şi dacă ai inteles clar mirosi a flori de câmp
leinadbondarul
 
Mesaje: 71
Membru din: 30 Ian 2014, 17:37
Localitate: Berceni,ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori