Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde B.K » 02 Feb 2014, 19:03

074.JPG
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde cantemir » 02 Feb 2014, 19:33

BeeeK scrie:
cantemir scrie:... Pun cateva poze cu familia mea de Brahma.

Frumos! Felicitari!
Indiferent de domeniu, pasiunea nu cunoaste limite!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde paraul_porcului » 02 Feb 2014, 19:37

Nu am citit topicul dar experienta mea in legatura cu gainile:
Le las libere sa umble pe camp chiar daca ocazional mai pierd din ele(ulii, vulpi, caini etc.); puii la fel(matematic vorbind cheltuiala e mai mica ca isi gasesc de mancare singure si se simt in largul lor). De mancat nu mananca cum am auzit de la altii ca la 10 gaini tii un porc...cred ca asta e valabil la gainile de aprozar ca am avut si de alea 4 la un moment dat.
Nu tin pentru carne, doar pentru oua si am din plin pentru mine si pentru altii. Au pontat si astea ca si matcile pana a dat zapada :lol:
Momentan am cedat psihic cu 2 care au tinut sa cloceasca neaparat si le-am lasat in plata Domnului ca m-am saturat sa le tot ridic de pe oua. Nu cred ca se merita sa tii gaini daca nu ai spatiu de desfasurare. Nu dau concentrate deloc, doar porumb si ocazional grau.
Mie mi-au placut gainile de mic si imi plac si acum... mai putin cand lucru la lazi si ma streseaza cu cotcodacitul :lol:
Fişiere ataşate
t.JPG
Incepator - 2 stupi - zona piemont Fagaras
paraul_porcului
 
Mesaje: 65
Membru din: 05 Dec 2013, 11:24

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde paraul_porcului » 02 Feb 2014, 19:44

Mircea_63 scrie:Invers, daca vrei sa faci o supa cu material din comert, nici nu pute pe langa aia facuta cu o gaina sau cocos de casa. Doar morcovul sa fie proaspat. :D

Asa ca fiecare lucru e pe treaba lui si la locul lui. Din cocos nu faci gaina, nici din c..va gospodina. ;)


Nici vorba. Sunt mult mai gustoase astea de casa tinute in libertate. Pe bune.
Eu unul nu am mai cumparat de ani de zile carne de pasare de supermarket... mai bine mananc un pahar de vin :)
Incepator - 2 stupi - zona piemont Fagaras
paraul_porcului
 
Mesaje: 65
Membru din: 05 Dec 2013, 11:24

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde liviu1965 » 02 Feb 2014, 19:48

M-am bagat pe pichere...
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde cantemir » 02 Feb 2014, 20:18

liviu1965 scrie:M-am bagat pe pichere...

Bineee!... Treaba ta!
Sunt frumoase si gustoase! Dar si galagioase!...
Sa-ti traiasca!

Sa ne vedem, mai la vara-n-colo, si sa ne spui cum stai cu nervii!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde Jean Valjean » 02 Feb 2014, 20:54

Si pe mine ma bate gandul ca in primavara asta sa demarez un proiect de 100 de pasari pe care sa le hranesc cu furaj produs exclusiv de mine din prumb, grau, ovaz, lucerna produse exclusiv in gosodarie, la care sa adaug cev cumparat gen srot de soia nemmodificata genetic sau de floare soarelui, plus calciu sau alte minerale necesare. Asta deoarece nu sunt sigur de nutreturile din comert, care din cate am vazut contin soia modificata genetic.
Ma gandesc la o rasa mixta oua/carne, gen plymouth rock sau sa separ exemplarele mai deosebite pe care le am in curte in acest moment si sa bag la incubat numai oua de la ele.
Cum oricum am gaini in curte de nu le stiu numarul dar de care se ocupa socrii (nici ei nu stiu cate au :lol: ), nu ar fi o problema sa incep sa cresc astea 100 de gaini, dar pe care vreau sa le cresc ca la carte.
Ce rasa mixta credeti ca s-ar preta cel mai bine la crescut liber in gospodarie, din punct de vedere al sporului in greutate raportat la hrana consumata?

Cu iepurii m-am lecuit, desi ma bate gandul sa-mi iau din nou vreo doua exemplare, de amorul artei. M-am lecuit in momentul in care am constat ca nu-mi place carnea, iar mie nu-mi plac pasiunile care nu aduc nici un profit. Apoi a fost mila pe care am simtit-o in momentul in care am taiat primul iepure, ceea ce nu mi s-a mai intamplat la alte animale pe care le-am sacrificat. Nici cu blana lor nu aveam ce face, desi cand m-a palit pasiunea deja ma vedeam plin de blanuri.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde State » 02 Feb 2014, 21:01

Jean , prin targurile de la tara , gasesti srot de floarea soarelui. Este super! Ia direct de la aia care fac ulei in curte, nu din magazine, cu adaosuri de alte minunatii.
In rest, porumb, grau, ovaz, salate si ce mai gasesti prin curte.
Asta daca vrei sa mananci ceva bun.
Am vazut ca unii iau pui sa-i creasca in gospodarie, dar ii indoapa cu premixuri, concentrate si furaje. Egal cu 0. In acest caz, mai bine cumperi din magazin, scapi de munca.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde B.K » 02 Feb 2014, 22:05

Domn Jean , eu am avut si plymouth rock si am fost foarte multumit. Mi sa parut rasa cea mai adaptabila la conditiile noastre , sunt rezistente , au o carne foarte gustoasa (dupa parerea mea ...cea mai gustoasa dintre gaini) si pot atinge greutati multumitoare , deci pot fi crescute si pentru oua dar si pentru carne. Sunt bune outoare , dar nu cele mai bune , asta in ideea in care va intereseaza si ouatul lor. Inca o rasa mixta asemanatoare Plymouth-ului este Sussex-ul si care la fel ca si Ply , se preteaza in gospodariile din Romania. Dupa parerea mea , o rasa foarte buna mixta este Kabir. O gaina de Kabir poate sa oua peste 200 de oua pe an si poate ajunge la 4 kg , eu merg pe rasa asta de cativa ani si sunt foarte multumit.

PS : Sussex n-am avut ,dar am prieteni care au si sunt foarte multumiti.

Inca o poza :
Fişiere ataşate
058.JPG
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde Jean Valjean » 02 Feb 2014, 22:16

De-astea Sussex cred ca am acum prin curte, am avut vreo cateva zeci in ultimii doi ani si soacra-mea nu este multumita de ele, chiar astazi am vorbit despre ele si zice ca-s mai mult fulgii de ele,nu oua indeajuns si nu clocesc bine, ca sparg ouale si asa mai departe.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde B.K » 02 Feb 2014, 22:22

Daca nu e rasa pura isi pierde din caracteristici. Va atasez caracteristicile celor mai bune rase mixte:

http://olivian92.sunphoto.ro/Kabir

http://olivian92.sunphoto.ro/Plymouth_Rocks

http://olivian92.sunphoto.ro/Rhode-island

http://olivian92.sunphoto.ro/Sussex
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde cantemir » 02 Feb 2014, 22:46

BeeeK scrie: Dupa parerea mea , o rasa foarte buna mixta este Kabir. O gaina de Kabir poate sa oua peste 200 de oua pe an si poate ajunge la 4 kg ...

Kabir nu e (inca) rasa pura! E insa, un hibrid valoros!
La noi, puii kabir se numesc "colorati". Am luat in 2013, 70 de pui d'astia, de trei saptamani . Daca n-ar fi fost 65 de cocosi, poate ziceam ceva si de ouat!
Sunt rezistenti la boli, cresc ok, sunt gustosi... congelatorul geme! Ma gandesc sa repet experienta!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde B.K » 02 Feb 2014, 23:37

Din moment ce se reproduc natural eu zic ca se incadreaza la rasa mixta. Au toate caracteristicile pentru rasa mixta : carne , oua , reproducere naturala. Eu Kabir nu am avut decat rosu si am mai vazut barat (porumbac) , aici vorbesc strict de rasa kabir , exclus incrucisari.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde Jean Valjean » 02 Feb 2014, 23:52

Mircea_63 scrie:Fugarim un pui prin ograda si zdup cu el la rotisor.
TAREEE, AŢOS...rateu 100%. Am adus apoi carne de pasare d`aia cu E-uri si injectata, din comert , si a fost delicatesa.
Invers, daca vrei sa faci o supa cu material din comert, nici nu pute pe langa aia facuta cu o gaina sau cocos de casa. Doar morcovul sa fie proaspat. :D



Imi povestea un prieten ca intr-o zi la masa aveau carne de pui si ce-i zice tacsu, mandru: " vezi tata ce inseamna pasarea de curte, ia uite ce carne frageda are"; si-i raspunde el : " nu tata, pasarea aia de curte a fost aseara, cand nu puteai sa musti din hartan, asta am adus-o eu de la Bucuresti".

Tare si atos Mircea, dar:
- ce continut de proteina are carnea aia, ca e un pic alergata? nu ai observat ca ti se face cam repede foame dupa ce te indopi cu pui din comert?
- ce culoare are carnea aia? parca nu e asa de alba ca cea din comert, la copane aduce un pic cu cea de gugustiuc .
- nici nu risti sa mananci cu tot cu os, ca e cat se poate de tare, ca gaina aia a vazut lumina soarelui si a trait mai mult de 48 de zile, a alergat-o cocosul prin curte si s-a scaldat in tarana (ma rog, asta nu cred ca conteaza prea mult :lol: ); ala din comert, desi suna a cliseu, e atat de indopat incat de-abia se misca, asa ca ceea ce mananci nu e decat un muschi atrofiat.

Si nu pute nici aia cu cocos de casa, ba chiar are un gust deosebit, numai ca trebuie sa o ti pe foc mult mai mult timp fata de cea din comert. Asa a zis si cumnatul meu cand a venit pe la mine "nu mananc supa de pasare de curte, ca nu-mi place" (de, bucurestean). Dupa ce a mancat un castron se intreba daca nu cumva i s-au schimbat gusturile intre timp.

Insa, asa cum ai zis si tu, fiecare cum crede si cum ii place.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde Jean Valjean » 02 Feb 2014, 23:55

BeeeK scrie:Daca nu e rasa pura isi pierde din caracteristici.

S-ar putea, ca ale mele sunt incaltate iar Sussex vad ca nu e, ca zicea cel de la care am luat oua ca ar fi Brahma herminat, dar eu nu cred pentru ca nu sunt atat de mari.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde B.K » 03 Feb 2014, 11:00

Sussex , plymouth , rhode island nu sunt incaltate nici una dintre rase. Sa va faceti o idee despre brahma , uitati-va sus unde am pus eu poza cu familia de brahama si vedeti cat sunt de mari comparativ cu plasa bordurata a adapostului.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator