Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Robert gua

Mesajde lucky5strike » 27 Ian 2014, 00:37

Daca reusesti sa transporti pe-o tura 130-150 familii bune, e o treaba!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Robert gua

Mesajde Edi D. » 27 Ian 2014, 00:38

Bravo....Cu adevarat o apicultura profesionista.Iti prevad o cariera exceptionala in domeniul asta.Esti talentat,muncitor si ...apicultor!!!!Inca o data bravo!!!!!
Vreau sa nu am regrete...iar la final sa pot spune: "Multumesc Tie Doamne pentru tot ce am primit in viata asta!!!". Si atat...
Avatar utilizator
Edi D.
 
Mesaje: 9
Membru din: 17 Noi 2013, 17:54
Localitate: Pitesti,Arges

Re: Robert gua

Mesajde robert gua » 27 Ian 2014, 01:05

lucky5strike scrie:Daca reusesti sa transporti pe-o tura 130-150 familii bune, e o treaba!

La o tura duc 128, iar la a doua tura 72, ca am si containerul de extras, pe care nu am stupi.
Mai bine mai putini si buni, decat multi si slabi... mult mai multa munca la unul slab...
robert gua
 
Mesaje: 172
Membru din: 27 Oct 2011, 19:26
Localitate: Calinesti, Arges

Re: Robert gua

Mesajde robert gua » 27 Ian 2014, 01:07

Multumesc! Mai e mult pana ajung unde as vrea eu, dar...usor...usor, ca trebuie si profit, nu numai investitii.
robert gua
 
Mesaje: 172
Membru din: 27 Oct 2011, 19:26
Localitate: Calinesti, Arges

Re: Robert gua

Mesajde vrajitoru alb » 04 Feb 2014, 01:18

Buna seara domnule Robert.In primul rand vreau sa va felicit pentru munca d-voastra foarte frumos ceea ce ati facut,as avea si eu la d-voastra doua intrebari,deoarece si eu ma gandesc de ceva timp la acest sistem:

-nu ati avut probleme tinand cont ca camionu are axa portanta(ma refer in camp,in special cand ploua,la inpolmolire)?
-cand trageti containerul pt extras in continuare la containerul cu stupi ,nu sau dezorientat albinele ? deoarece sa-u unit cele doua containere si nu mai e peisajul acelasi('sa zicem')?

Sper ca intelegeti intrebarile mele,va multumesc mult,si astept rasp d-voastra,va urez un an apicol cat mai reusit.

Cu Stima Claudiu. :D
vrajitoru alb
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Oct 2011, 09:44

Re: Robert gua

Mesajde Cristian Chirculescu » 04 Feb 2014, 01:33

La a doua intrebare..atata timp cat containerul cu albine ramane nemiscat, nu are cum sa dea peste cap albinele faptul ca a aparut containerul de extractie in prelungire...plus de.asta, containerul de extractie este total diferit de restul containerelor populate cu familii de albine.
Robert, completeaza tu....sa trăiești.
Alias FreeCristian 0764514729

www.freecristian.ro
Avatar utilizator
Cristian Chirculescu
 
Mesaje: 465
Membru din: 23 Iun 2011, 03:13
Localitate: MIOVENI, ARGES

Re: Robert gua

Mesajde robert gua » 04 Feb 2014, 19:23

Va salut!
La extras, are dreptate Cristi, nu am observat decat putine albine, bâzâind pe langa containerul de extras si asta decat in prima jumatate de ora, deobicei albinele nu circula perpendicular pe capatul containerului ci paralel.
Axa portanta eu o tin ridicata, nu am greutate mare incat sa nu se lifteze, deci camionul ramane in doua axe.
Prin noroaie pot jongla, fiind pe perne de aer, distribuind greutatea cum vreau, il ridic de fata sa am greutate mai mare pe motrica.Are si diferential blocabil si daca prinde cat de cat o roata, treci foarte usor.V
robert gua
 
Mesaje: 172
Membru din: 27 Oct 2011, 19:26
Localitate: Calinesti, Arges

Re: Robert gua

Mesajde adrian.vintila » 04 Feb 2014, 20:04

Buna seara
La fel ca si restul colegilor va felicit inca odata pentru realizari (inca odata deoarece am mai vorbit la tel undeva prin vara).
Am achizitionat un camion bdf, o remorca si, pentru inceput, doua containere de 8 m.
As vrea sa la populez cu ME pe trei corpuri si as vrea sa va cer un sfat. Desi sunt convins ce e mai greu de lucrat ma gandeam sa le fac pe trei ranguri. Ce parere aveti de acest lucru (ce v-a determinat sa le faceti pe 2 randuri?) Cum lucrati cu ME in pavilion fata de dadant?

Multumesc
Avatar utilizator
adrian.vintila
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2011, 20:21
Localitate: Buzau

Re: Robert gua

Mesajde robert gua » 04 Feb 2014, 21:02

Multumesc!
Ce fel de camion si remorca sunt? Cumva sunt tandem? K cu 2 contaiere de 8 m se depaseste lungimea admisa.
Daca sunt tandem, camionul si remorca au roti mici, remorca are axele la jumatatea sasiului (e putin mai greu de intrat pe camp) si container de aprox 6 m lungime, iar camionul de 8m. In cazul asta containerele au 3m inaltime si puteti pune 3 rânduri de ME .
Eu le-am facut pe 2 rânduri pt ca aveam inaltimea containerelor de 2,5m,pentru volumul fiecarui stup dar si sa nu se depopuleze rândul 3 la care sigur lucram greu.
ME eu am putini si i-am pus pe rândul de sus, unde ii pot ridica si pe 4 corpuri, si mai mult, dar nu cred ca va fi necesar.
Cel putin teoretic, ME trebuie sa aiba spatiu in container pentru 4 corpuri in cules abundent.
Daca mai aveti intrebari va raspund cu placere!
Numai bine!
robert gua
 
Mesaje: 172
Membru din: 27 Oct 2011, 19:26
Localitate: Calinesti, Arges

Re: Robert gua

Mesajde adrian.vintila » 04 Feb 2014, 21:09

Camionul este Scania din 2000, 25 tone tot cu liftanta.
Remorca este tandem si intradevar are roti putin mai mici. Se pare ca dintotdeauna au fost containere de 8 m pe ele. Le-am luat la pachet, au lucrat pana acum asa. Nu stiu exact ce lungime au impreuna dar undeva la 19 m cred
Teoretic e nevoie de 4 corpuri la ME dar credeti ca practic se vor ivi des situatiile astea?
Avatar utilizator
adrian.vintila
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2011, 20:21
Localitate: Buzau

Re: Robert gua

Mesajde robert gua » 04 Feb 2014, 21:22

Atunci n-aveti probleme! Eu stiam ca dupa camioanele cu cont de 8m merge tandem o remorca de 6m si ceva. Se pot schimba containerele intre ele? Daca da ... e perfect!
Cu ME pe 4 corpuri n-am lucrat k sunt la inceput, dar cred ca e posibil daca e cules abundent.... mierea nu o poti extrage ca nu e maturata, atunci când catul 3 e jumătate cu miere si culesul continua ii mai arunci un cat sa aiba unde depozita.... matura... daca nu cam pierzi la productie, dar stupii trebuie sa fie beton de albina.
robert gua
 
Mesaje: 172
Membru din: 27 Oct 2011, 19:26
Localitate: Calinesti, Arges

Re: Robert gua

Mesajde robert gua » 04 Feb 2014, 21:27

A.... Atentie mare la întorsul camionului cu remorca in loc stramt pe camp, se cam innoada si camionul trage foarte greu de ea, mai ales daca se afunda rotile remorcii din cauza frecarii.... nu poti dezlega remorca s-o tragi de la distanta cu cablu.
robert gua
 
Mesaje: 172
Membru din: 27 Oct 2011, 19:26
Localitate: Calinesti, Arges

Re: Robert gua

Mesajde adrian.vintila » 04 Feb 2014, 21:30

Cu remorca si eu am ceva dubii. Daca nu imi place o vand si cumpar normala. Asa am gasit-o la pachet dar sper sa ma ahute sa iau mai usor cu ea containerul. Containerele da, sunt identice si sper sa gasesc altele la fel.
Avatar utilizator
adrian.vintila
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2011, 20:21
Localitate: Buzau

Re: Robert gua

Mesajde robert gua » 04 Feb 2014, 21:53

Containere gasesti. Jumbo se numesc, dar sa ai cupla pt rem pe camion si sa iei remorca cu aceeasi dimensiune de roti, k altfel mu mai poti schimba containerele intre ele.
Containerul meu de 8m merge numai pe remorca, i-am modificat picioarele sa fie extensibile pt k originale, nu incap remorcile cum e a mea, sub ele pe inaltime
robert gua
 
Mesaje: 172
Membru din: 27 Oct 2011, 19:26
Localitate: Calinesti, Arges

Re: Robert gua

Mesajde adrian.vintila » 04 Feb 2014, 21:59

Daca nu gresesc si la mine picioarele sunt reglabile.
Avatar utilizator
adrian.vintila
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2011, 20:21
Localitate: Buzau

Re: Robert gua

Mesajde vrajitoru alb » 06 Feb 2014, 00:47

Domnule robert inca o intrebare daca nu va suparati.In camp cand incarcati containeru pe remorca cum va descurcati cu manevrarea trailerului,trebuie sa intre cam la fix,si daca mai e si noroi pot aparea probleme,cum faceti,aveti ceva metoda speciala?

Va multumesc,seara placuta!
vrajitoru alb
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Oct 2011, 09:44

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori


cron