Prima pagină OFF TOPIC DONATII UMANITARE

Cunosti un caz limita ? Iti pasa de aproapele tau ? Vrei sa faci o donatie ? Cazuri disperate care se pot rezolva cu ajutorul tau...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde mihaelas » 04 Ian 2012, 10:52

Fiti alaturi de noi!

Ionela s-a nascut pe data de 15 iulie 2005 la maternitatea din Ploiesti, orasul in care si locuim. Eram foarte bucurosi cand ea a venit pe lume, dar din pacate bucuria ni s-a umbrit imediat, cand dupa cateva ore de la nastere, doctorii ne-au spus ca ea sufera de o boala grava.
Dupa mai multe investigatii doctorii ne-au spus ca ea sufera de o boala foarte rara numita cutis marmorat congenital (o boala a pielii).
Atunci ei ne-au mai spus ca boala aceasta nu o sa afecteze si alte organe, dar nu a fost sa fie asa.
Pe la varsta de 8 luni am vazut ca fetita nu sta in fundulet si nu facea unele lucruri pe care le facea majoritatea copiilor de varsta ei.
Am plecat cu fetita la Bucuresti pentru investigatii si doctorii de acolo ne-au spus ca ea sufera de o boala grava a sistemului nervos-tetrapareza spastica.
Cand am auzit ca fetita mai sufera si de o alta boala grava am zis ca pica cerul pe noi, nu vroiam sa acceptam ca fetita noastra este atat de bolnava.
Am fost la multe centre de recuperare aici in tara dar rezultatele au fost mici.
Acum 4 ani am auzit de o clinica din Ucraina unde am fost si noi cu fetita pentru tratament.
Dupa acele cure de tratament, incepusera sa se vada progrese vizibile, Ionela statea mult mai bine in fundulet si intelegea mult mai multe lucruri.
Dupa ce am venit cu ea din Ucraina am fost cu ea la un control oftalmologic la Bucuresti si doctorii ne-au dat o alta veste proasta, Ionela mai suferea de inca o boala grava : glaucom congenital la ambii ochi.
Noi am vazut ca fetita nu vede prea bine, dar nu ma gandeam sa sufere de o boala atat de grava a ochilor.
Am operat-o de urgenta , iar acum doi ani a mai suferit inca doua operatii la ambii ochi si anul trecut inca doua.La ultimul control ,doctorul oftalmolog ne-a spus ca e posibil ca fetita sa mai sufere si alte operatii.
Si parca nu era de ajuns asa, ca in ianuarie acum 3 ani , dupa o pneumonie foarte puternica, fetita noastra a intrat in coma de gradul 3 din cauza sistemului imunitar foarte slabit.
Atunci doctorii nu i-au mai dat nici o sansa, dar Ionela s-a luptat cu boala si dupa 3 zile ea a iesit din coma.
Din cauza acestei suferinte ea pierdut toate progresele pe care ea le-a facut pana atunci.
De curand am mai fost internate la Bucuresti,pentru ca fetita se simtea f rau ,era aproape gata sa intre iar in coma . Acolo dupa mai multe investigatii am aflat ca Ionela mai sufera de inca 2 boli: limfangiomatoza retroperitoneala(chisturi renale) si sangerari digestive pentru care v-a trebuia sa ia tratament zilnic .

Tratamentele de care Ionela are nevoie permanent sunt:

vitamine si minerale ,colostrum si cod liver oil ,toate de la Childlife(toate acestea costa 350 lunar)
10 cutii de lapte lunar,Nutren Junior de la Nestle (o cutie costa 50 ron)
Tarosin,Maalox si Nexium ptr problemele digestive.

Terapiile-600 lei lunar.

Din cauza veniturilor f mici ,nu avem posibilitatea sa-i asiguram fetitei toate aceste tratamente si terapii,de aceea apelam la toate persoanele cu suflet care vor sa o ajute pe Ionela.


Ptr mai multe detalii ma puteti apela la nr de telefon.0764479833
Avem si 2 conturi deschise la BRD.

CONTURI:

Lei: RO35BRDE300SV37931003000
Euro:RO26BRDE300SV37931183000


COD SWIFT -BRDE ROBU

CONTURILE SUNT DESCHISE LA BRD ,SUCURSALA MALU ROSU,PLOIESTI PE NUMELE SAMAREANU MIHAELA-MARIANA.


Va multumim tuturor care sunteti alaturi de noi!



Am incercat sa atasez si cateva acte dar nu merge,va rog sa-mi spuneti cum le pot trimite.
Multumesc!
mihaelas
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Ian 2012, 10:47

Re: Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde mihaelas » 05 Ian 2012, 08:02

Ieri, am vorbit si eu cu terapeutii Ionelei si dupa 8 ianuarie vom reincepe terapiile.
Sper sa gasim persoane cu suflet ptr a ne ajuta sa continuam terapiile,sa nu le intrerupem.Va rog sa ma credeti ,ca imi este f greu sa apelez la ajutorul celor din jur,dar situatia nu ne da de ales.
Avem f mare nevoie de sprijin,atat financiar cat si moral.In ultimul timp am trecut prin f multe,durerea din suletul nostru nu si-o poate imagina nimeni si de aceea si o vorba buna conteaza extrem de mult ptr noi.Asa cum am mai spus,viata Ionelei a fost pana acum un chin,numai suferinta si durere si din pacate lupta nu a luat sfarsit....lupta Ionelei cu viata,mai avem f multe de infruntat .Incercam totusi sa ne revenim ,sa fim tari si sa facem tot ce ne sta in putere ca sa-i fie bine Ionelei,sa nu-i lipseasca nimic ,dar ptr asta avem nevoie si de sprijinul celor din jur.
mihaelas
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Ian 2012, 10:47

Re: Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde mihaelas » 05 Ian 2012, 21:07

Am adaugat cateva poze cu fetita.Acte inca nu am reusit sa atasez.
Fişiere ataşate
DSC00188.JPG
dupa coma
DSC00162.JPG
recuperare Techirghiol
11102010789.jpg
recuperare Ucraina
mihaelas
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Ian 2012, 10:47

Re: Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde SummerCat » 04 Feb 2014, 22:03

Ionela te iubesc papusa frumoasa, sa-ti dea Maica Domnului sanatate!
Cu ce-o fi gresit faptura asta in ochii domnului?
Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Re: Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde modigliani » 04 Feb 2014, 22:25

mihaelas scrie:Avem f mare nevoie de sprijin,atat financiar cat si moral.In ultimul timp am trecut prin f multe,durerea din suletul nostru nu si-o poate imagina nimeni


Stimata doamna , detest faptul ca material - cel putin pentru moment - imi este absolut imposibil sa va ajut cumva ........
Ma indrept inspre cealalta dvs nevoie , cea a sprijinului moral , atata cat o putea insemna el venind dinspre mine , un necunoscut , catre dvs .....

Nici nu-mi pot imagina prin ce treceti . Atata-mi poate dicta sufletul , faptul ca nu cred ca ati trecut prin viata incercare mai grea ca asta .
Din tot sufletul va doresc pentru cea mica insanatosire grabnica , va mai doresc ca nici o alta problema sa nu se adauge celor multe pe care le aveti si pe care - cu siguranta - abia le faceti fata , si imi doresc cu toata fiinta ca vreodata sa puteti sa veniti aici in topic , aici intre noi , sa ne anuntati ca sunteti bine , ca cea mica a scapat de toate problemele .

Multa putere si sanatate !!!
modigliani
 

Re: Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde Mircea_63 » 04 Feb 2014, 22:57

Tetrapareza spastica, maladia Little, fiind cam acelasi lucru...nu are vindecare. Nu se moare, dar nici nu se traieste cu asa ceva.

Va spun asta in cunostinta de cauza. Consecinta printre altele... apare strabismul -asta in ceea ce tine de ochi.. Politicos ar fi sa vin cu incurajari si empatizari. Eu va spun din experienta. Nu exista nicio sansa de vindecare. Asta ca sa stiti si nu va lasati jumuliti de diversi sarlatani.

In "calculatorul" pacientului, in partea numita encefal, o parte din piese s-au ars. Deobicei asta se intampla la cei nascuti prematur si este o consecinta a lipsei de oxigenare. Odata cu lipsa oxigenarii, portiunea aceea s-a ars. Nimic nu o mai poate inlocui.
Unii pacientii par mult mai vioi. Asta nu e consecinta vreunui tratament, ci pur si simplu nu sunt toti bolnavii la fel de "atinsi". In timp ce unul se misca mai greu, dar se descurca singur, altii n-au sansa sa stea pe propriile picioare si e un efort deosebit sa se hraneasca singuri.
Altfel, oameni normali, absolut normali. Handicapul este strict fizic.

As fi vrut sa va incurajez. Asta e realitatea, cum v-am spus, chiar daca e greu de acceptat. Daca doriti, va pot da orice detalii pe MP sau chiar telefonic.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde TDI » 04 Feb 2014, 23:39

De curiozitate domnule Mircea, - anterior nasterii mama stia la ce riscuri privitor sanatatea fizica este supus copilul? Avand in vedere multitudinea de simptome si respectiv diagnostice?
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde modigliani » 04 Feb 2014, 23:40

Mai baieti , acum am vazut , postarile doamnei au ..... doi ani si-o luna !
modigliani
 

Re: Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde TDI » 05 Feb 2014, 00:08

TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde SummerCat » 05 Feb 2014, 01:43

Copila asta o sa lupte si o sa reusesca. Si-o sa fie femeie frumoasa, cu ochi superbi! Cu sau fara macanelile noastre..
Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Re: Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde Mircea_63 » 05 Feb 2014, 22:30

Winterdog, am fost niste neatenti. Postarea e veche rau de tot, iar Pictorul, fara voia lui ne-a dat avant.

TDI scrie:De curiozitate domnule Mircea, - anterior nasterii mama stia la ce riscuri privitor sanatatea fizica este supus copilul? Avand in vedere multitudinea de simptome si respectiv diagnostice?


TDI, afectiunea asta apare dupa nastere...am o experienta in privinta asta, pe care n-o doresc nimanui. :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde SummerCat » 08 Feb 2014, 02:43

Pe mine m-a atins, jur ca am plans cand am citit.
Eu v-am redeschis vechiul subiect, ca n-am rezistat...n-a avut nici o postare de incurajare...nic..vid..zero si ala barat...cititi cu atentie a doua postare, macar incurajari isi doreste mamica ei..
Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Re: Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde cristi arad » 20 Iul 2014, 23:05

hai sa vedem ce putem face daca vindem ceva miere
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde cristi arad » 21 Dec 2014, 01:19

se apropie si vremea ajutorului; conturile acelea cum se pot verifica daca-s reale? daca nu cer prea mult un nr de tel al parintilor ...?
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde cristi arad » 23 Dec 2014, 20:59

na uite ca vreau sa ajut si nu mi se mai raspunde...
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2014, 21:06

Vizioneaza filmul Filantropia.
Citeste pe net despre metoda "accidentul".
Vezi pe net ca acest mesaj este absolut identic de patru ani.

Numarul de telefon si contul s-au schimbat. Iti dau noul numar de telefon si noul cont. Sunt ale mele, dar...ce conteaza? ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la DONATII UMANITARE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori