Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ghem de iernare

Mesajde dicu.ion57 » 27 Dec 2013, 07:57

Dragos asa este cum ai mentionat ca nu se poate aplica chiar toate metodele fie de iernare fie de intretinerea din cursul anului ,in toate zonele tari.Sfatul meu este sa faci ce se potriveste la tine ca apicultura nu are un sablon universal de aplicat peste tot.Majoritatea apicultorilor. s-au format propriile deprinderi ,si propriu stil de lucru,si toti face cum au invatat.Nu este de lepadat sfaturile de la alti colegi dar atentie la ce ai tu,si ce poti sa aplici ca sa poti indrepta o situatie neplacuta.Cel mai bun lucru este sa pui intrebarea punctual pe problema iar colegi din zona cu siguranta o sa-si spuna parerile.Nu mai departe de zilele trcute uni colegi au postat foto cu albinele care au iesit afara,iar la mine era un frig si o ceata de nu se vedea la doi metri ,deci Dragos nu se potriveste zonele si nici unele lucrari in acest anotimp.Iti doresc succes.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 27 Dec 2013, 20:30

Multumesc frumos! Si eu am aceeasi problema...inversiunea asta termica :)
Un zbor slab de curatire acum 8 zile, inca sper la macar o zi mai calda sa iasa toti la zbor.
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 10 Feb 2014, 11:02

Concluzii de final de iarna:
- zero pierderi
- familile au inceput ponta, in roiuri inca nu, probabil urmeaza
- nu am acordat suplimente nutritive pana astazi 9 februarie, urmeaza sa incep direct cu turta proteica si miere de saptamana viitoare

Am sa revin cu poze in momentul in care o sa am primul zbor de curatire :)
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde Florin Dobre » 10 Feb 2014, 11:06

Dragos I scrie:Concluzii de final de iarna:
- zero pierderi...

Mai e mult pana departe...inca nu spune hop.
Florin Patitul. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Ghem de iernare

Mesajde alexx » 10 Feb 2014, 15:07

Dragos I scrie:Concluzii de final de iarna:
- zero pierderi
- familile au inceput ponta, in roiuri inca nu, probabil urmeaza
- nu am acordat suplimente nutritive pana astazi 9 februarie, urmeaza sa incep direct cu turta proteica si miere de saptamana viitoare

Am sa revin cu poze in momentul in care o sa am primul zbor de curatire :)

Din ce an sunt matcile care au inceput ouatul??si eu sunt din slatina si nu stiu daca a inceput puietul in ei
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Ghem de iernare

Mesajde cristi x » 10 Feb 2014, 15:17

Dragos I scrie:Concluzii de final de iarna:

esti haios cu gluma asta. astazi este 10 februarie, sau ati reusit transferul in cipru.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 11 Feb 2014, 00:02

alexx scrie:Am sa revin cu poze in momentul in care o sa am primul zbor de curatire :)

Din ce an sunt matcile care au inceput ouatul??si eu sunt din slatina si nu stiu daca a inceput puietul in ei[/quote]
Din 2012 si 2013...am si cativa mai slabi in aia nu am vazut puiet probabil nu au suficienta caldura, dar de saptamana viitoare ar trebui sa inceapa toate sa ponteze anunta +10-13 grade in fiecare zi
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 11 Feb 2014, 00:05

cristi x scrie:
Dragos I scrie:Concluzii de final de iarna:

esti haios cu gluma asta. astazi este 10 februarie, sau ati reusit transferul in cipru.

Tu crezi ce vrei ale mele au trecut iarna, sunt sigur!
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde alexx » 13 Feb 2014, 23:02

Dragos I scrie:
alexx scrie:Am sa revin cu poze in momentul in care o sa am primul zbor de curatire :)

Din ce an sunt matcile care au inceput ouatul??si eu sunt din slatina si nu stiu daca a inceput puietul in ei

Din 2012 si 2013...am si cativa mai slabi in aia nu am vazut puiet probabil nu au suficienta caldura, dar de saptamana viitoare ar trebui sa inceapa toate sa ponteze anunta +10-13 grade in fiecare zi[/quote]
Azi am verificat unu si surpriza are oua de doua zile pe 2 rame roi pe patru rame doar
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 14 Feb 2014, 01:16

Alexx: Asa sunt toti iti garantez...
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde Adi Hodis » 14 Feb 2014, 22:20

Dragos I scrie:Am si eu o nelamurire si as dori daca se poate sa am niste pareri de la niste oameni cu experienta.

In acest stup am avut puiet pana la inceputul lunii decembrie. Este un roi facut anul asta, sta pe 6 rame si are minim 13-14 kg miere, doar pe doua din ramele de mijloc are cam 1.5 kg, rame pe care le-am intercalat cu o rama plina de miere.
Intrebarea mea este urmatoare: Dat fiind faptul ca termometrul exterior indica 0 grade cand am facut poza asta nu este prea sus ghemul de iernare? Ar trebui sa imi fac griji?
Poza este facuta pe 15.12.2013.


Dragos, asa procedezi la toate coloniile care le suspectezi de hrana putina pe ramele respective ?.
Eu niciodata nu am intr-dus o rama plina cu miere in cuib, respectiv in ghem, in prag de iarna. Mierea din acea rama, ampiedica albinele sa ocupe tot spatiul din ghem. Stii ca ele stau si in celule, ca sa-si asigure cat mai bine caldura.
Parerea mea, este ca nu era necesar sa introduci rama aceea in ghem. Hrana care o avea, era si este suficienta pina in aprilie ... dar din luna martie, daca aduce polen, nu strica sa incepi stimularea.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 15 Feb 2014, 02:19

Adi Hodis scrie:
Dragos I scrie:Am si eu o nelamurire si as dori daca se poate sa am niste pareri de la niste oameni cu experienta.

In acest stup am avut puiet pana la inceputul lunii decembrie. Este un roi facut anul asta, sta pe 6 rame si are minim 13-14 kg miere, doar pe doua din ramele de mijloc are cam 1.5 kg, rame pe care le-am intercalat cu o rama plina de miere.
Intrebarea mea este urmatoare: Dat fiind faptul ca termometrul exterior indica 0 grade cand am facut poza asta nu este prea sus ghemul de iernare? Ar trebui sa imi fac griji?
Poza este facuta pe 15.12.2013.


Dragos, asa procedezi la toate coloniile care le suspectezi de hrana putina pe ramele respective ?.
Eu niciodata nu am intr-dus o rama plina cu miere in cuib, respectiv in ghem, in prag de iarna. Mierea din acea rama, ampiedica albinele sa ocupe tot spatiul din ghem. Stii ca ele stau si in celule, ca sa-si asigure cat mai bine caldura.
Parerea mea, este ca nu era necesar sa introduci rama aceea in ghem. Hrana care o avea, era si este suficienta pina in aprilie ... dar din luna martie, daca aduce polen, nu strica sa incepi stimularea.

Am introdus rama pentru a sparge cuibul. Am vrut sa opresc ponta matcii.
S-a intamplat ca dupa sa nu mai am ocazia sa umblu in el, ghemul formanduse deja...
Maine mi-am propus sa ma duc pe la ele si sa vad cum se prezinta, poate fac si ceva poze, depinde de vreme.
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 15 Feb 2014, 17:45

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 15 Feb 2014, 17:47

Prima poza este cu cel in cauza.
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde Adi Hodis » 15 Feb 2014, 22:19

Dragos, pozele acestea sint prea mari si incarca forumul ...
Uite aici viewforum.php?f=35 descarca un program de micsorat pozele si, pe viitor posteaza poze de pina la max. 245 kb
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 15 Feb 2014, 22:53

ok
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

AnteriorUrmătorul

Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori