Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Micile familii - Bragaru

Mesajde bragaru » 10 Feb 2014, 23:46

Va salut cu respect.

Voi incerca sa pastrez aici un mic jurnal al celor cateva familii de albinute. Imi e greu sa ii spun "Stupina", avand in vedere numarul de stupi (7 momentan) dar o voi numi in continuare... Stupina :)

Incep prin a va prezenta cateva imagini de anul asta si in acelasi timp va cer parerea dumneavoastra despre situatia de mai jos.

Iata in primul rand stupii dupa vizita din acest weekend (9 Feb 2014).

Imagine

Acum 3 saptamani, inainte de marea zapada am hotarat totusi sa le dau ceva miere cu toate ca le-am lasat suficienta (Cel putin asa cred eu).
Am pus mierea in pungi de plastic ce se folosesc la congelarea alimentelor si am gaurit pungile in 2 locuri... Gauri mici ca o intepatura de ac.

Banuiesc ca nu a fost cea mai inteleapta alegere sa fac doar 2 gauri pentru ca imi dau seama ca albinele nu au mancat nimic din mierea din pungi (Miere de tei). Fie ca mai au miere pe rame, fie inca nu stiu ca in pungi e miere, fie punga e prea groasa si neputand sa o rupa.

Dupa acest viscol imi era teama sa nu gasesc ceva foarte trist la fata locului, dar se dovedeste ca 5 din cei 6 stupi par linistiti si cuminti, totusi fara a consuma din mierea din pungi.
Iata aici cateva imagini cu albinutele cuminti:
Imagine

Imagine

Dar ma ingrijoreaza stupul care, peste an a fost cel mai violent, cel mai rau, niciodata nu am scapat neintepat de el. De fiecare data cand il desfaceam sareau pe mine.

Iata ca acum, cred ca toate albinele erau sus la podisor bazaind nervos parca vrand sa iasa din stup. Pareau sa fie namancate iar punga neatinsa (nici nu se vede fiind acoperita de albine). Cand am intepat punga in mai multe locuri, mergeau ca salbaticele sa ia miere si au inceput sa traga de punga de se auzea cum pacane punga sub mandibulele lor.

Imagine

Ca sa le ajut ca pana seara sa mai ia ceva miere, am mai pus o punga de-asupra podisorului intepata in mai multe locuri.

Imagine

Imi puteti spune, va rog ce am facut bine (daca am facut ceva bine) si ce am gresit facand cele de mai sus?

Abia astept sa merg miercuri la ele sa vad ce s-a intamplat. Sper sa tina vremea buna.

Multumesc frumos.

Iernare usoara in continuare, sau spor la cules :). Am vazut ca prin banat ajunge temperatura zilele astea si la 20 grade C.

Seara frumoasa!
bragaru
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Iul 2013, 15:52
Localitate: Com. Plosca - Teleorman

Re: Micile familii - Bragaru

Mesajde proapis13 » 10 Feb 2014, 23:53

Sa nu-ti ajunga gradina de cati stupi sa faci :lol:
D e unde stii ca nu s-au atins de punga aia cu miere,ai intors-o sa vezi ????
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Micile familii - Bragaru

Mesajde bragaru » 11 Feb 2014, 00:14

Va multumesc pt urare, la fel sa va ajute si dumneavoastra!

Punga nu am intors-o, nici nu am ridicat podisorul, cred ca zburau toate la cum cautau disperate iesirea.
Se vedea ca e miere suficienta in punga. Nu vad de ce altceva sa fie asa agitate. Avea si cea mai mare mortalitate si tocatura scoasa de mine pe urdinis. Cred ca am scos un pumn de albina moarta.
bragaru
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Iul 2013, 15:52
Localitate: Com. Plosca - Teleorman

Re: Micile familii - Bragaru

Mesajde FLORINELU » 11 Feb 2014, 05:29

dupa parerea mea pungile pentru congelator sant prea rezistente pentru ca albinele sa le poata rupe,eu as folosi pungi normale care sant mult mai subtiri. tu le-ai facut 2 intepatri acolo,care ar putea fi nimerit chiar pe speteaza ramelor,ele simt mirosul mierii nu o pot lua si de aici toata agitatia.
tu cum te-ai simti daca ai fi nemancat de 2 zile si nu ai avea cu ce sa desfaci conserva care stii ca e foarte buna si e si foarte mare?
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Micile familii - Bragaru

Mesajde bragaru » 11 Feb 2014, 11:27

Sunt foarte curios dupa ce am intepat pungile in mai multe locuri daca vor lua.

Cu toate ca e o familie rea, mi-ar parea rau sa pierd vreo familie. Astept maine sa merg sa vad ce s-a intamplat. Sper sa nu pateasca ceva rau fie de la nemancare fie de la faptul ca am dat prea multe gauri... Sper sa nu fi curs miere pe ele
bragaru
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Iul 2013, 15:52
Localitate: Com. Plosca - Teleorman

Re: Micile familii - Bragaru

Mesajde ionutzdrobis » 23 Feb 2014, 18:08

si eu sunt tot incepator,dar daca as fi in locul tau si mierea e cristalizata,sau solida,as pune peste rame,dar nu deasupra ghemului si ele nu ar avea nici o pb,sau un ziar peste cuib si peste ziar mierea.
este cam greu pt ele cred sa roada punga acum
mult succes!
ionutzdrobis
 
Mesaje: 30
Membru din: 23 Iun 2013, 15:53
Localitate: Onesti

Re: Micile familii - Bragaru

Mesajde FLORINELU » 27 Feb 2014, 10:20

eu as vrea sa am cat mai multe familii rele,cu cat o familie e mai rea cu atat aduce mai multa miere.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Micile familii - Bragaru

Mesajde cobi » 27 Feb 2014, 12:13

FLORINELU scrie:eu as vrea sa am cat mai multe familii rele,cu cat o familie e mai rea cu atat aduce mai multa miere.

Sunteti sigur? :)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Micile familii - Bragaru

Mesajde FLORINELU » 27 Feb 2014, 16:19

foarte sigur,intreaba apicultorii cu vechime.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Micile familii - Bragaru

Mesajde cobi » 27 Feb 2014, 21:13

FLORINELU scrie:foarte sigur,intreaba apicultorii cu vechime.


Dle Florinelu, recunosc n-am vechime pe stuparitul, se vede dupa nr de postari. Nu va contest vechimea d-vostra, dar sunt multe cazuri cand o familie de albine poate fi agresiva. Nu contest ca o familie de albine agresiva sau "rea" poate fi productiva, dar pana la "cu cat e mai rea, cu atat aduce mai multa miere"..sunt multe exemple contradictorii (rase)... Daca ne gandim la specia de albine africane, va dau dreptate. :)

Scz de off topic.
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Micile familii - Bragaru

Mesajde Ioan Ursachi » 02 Mar 2014, 16:13

Si eu detin o familie care se comporta identic ... cand iau capacu ... toate sunt pe podisoru cu plasa ... si au la discretie turta proteica . Na ce sa le fac ... ma imbrac ca pe marte si tot inainte :))
"Mică este între cele zburătoare albina, dar rodul ei întrece orice dulceaţă."Intelepciunea lui Isus Sirah 11, 3.
Avatar utilizator
Ioan Ursachi
 
Mesaje: 109
Membru din: 27 Iul 2013, 21:38
Localitate: Jud.Suceava,Comuna Radaseni

Re: Micile familii - Bragaru

Mesajde paul » 02 Mar 2014, 17:00

Ioan Ursachi scrie:Si eu detin o familie care se comporta identic ... cand iau capacu ... toate sunt pe podisoru cu plasa ... si au la discretie turta proteica . Na ce sa le fac ... ma imbrac ca pe marte si tot inainte :))

Cand se mai incalzeste putin in zona noastra, ii bagi sirop ... "garla" ! Iti spun eu cat si cum ! Daca si dupa ce au rezerve suficiente se manifesta la fel, dintr-asta iti tragi regine ! Vei fi mai mult decat placut surprins, ce poate face o astfel de familie !
LE ... am avut una asa in primul meu an de stuparit ! Am scapat-o in roit in anul 2. :( Nici nu stii ce rau imi pare dupa ea ! Dar, daca ai tu una asemenea, MA BUCUR NESPUS ! :P Las' c-o vad eu ce-i poate pielea ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Micile familii - Bragaru

Mesajde Ioan Ursachi » 02 Mar 2014, 17:09

:)) .... Va invit cu cea mai mare placere oricand aveti timp :) sa veniti pana la mine sa le simtiti veninul :>:> :lol:
"Mică este între cele zburătoare albina, dar rodul ei întrece orice dulceaţă."Intelepciunea lui Isus Sirah 11, 3.
Avatar utilizator
Ioan Ursachi
 
Mesaje: 109
Membru din: 27 Iul 2013, 21:38
Localitate: Jud.Suceava,Comuna Radaseni

Re: Micile familii - Bragaru

Mesajde ionutzdrobis » 15 Mar 2014, 08:54

Albinele agresive au doar instinctul de curatare mai puternic si prin urmare o rezistenta/adaptare mai buna la boli si paraziti.
Instinctul de agresivitate are foarte putin in comun cu ouatul si productivitatea.
ionutzdrobis
 
Mesaje: 30
Membru din: 23 Iun 2013, 15:53
Localitate: Onesti


Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori