Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde thomas » 18 Ian 2014, 21:08

Da, am inteles. dar eu fac cresterea in corp orizontal, iar diafragma despartitoare intre cele 2 entitati nu este etansa. pe de alta parte, unii folosesc urdinisuri separate, altii unul comun.. asta incercam sa elucidez. de fapt m.am cam lamurit. mi.am facut chiar posibilitatea sa.mi stabilesc un program exact pe zile,la toate lucrarile astfel incat, la apropierea eclozarii reginelor, sa am roii deja formati si sa beneficiez imediat de reginele facute..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde emil_tr » 19 Ian 2014, 01:13

Vei face probabil metoda Piana iar roi vei face in functie de dezvoltarea celorlalte colonii.
"I want to know God's thoughts - the rest are mere details". Albert Einstein
emil_tr
 
Mesaje: 15
Membru din: 31 Iul 2013, 19:31
Localitate: Rosiori de Vede, Teleorman

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde thomas » 02 Feb 2014, 23:04

Da, aproximativ metoda Piana.
Exista vreun tutorial orientativ cu aceasta metoda? Pentru un necesar mic de matci mi se pare cea mai potrivita.
Am tot cautat pe net, dar n.am gasit-o explicata in amanunt..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde thomas » 14 Feb 2014, 20:13

O explicatie foarte simpla si clara a metodei Pianna, pentru incepatori:

Materiale necesare:
- Un stup orizontal separat la mijloc cu o diafragma separatoare in care sa facut o fereastra cu dimensiunile de 20 x 20 cm, acoperita de o gratie Haneman.
- o rama portbotci.
- o lanseta de transvazare
- botci artificiale facute fie in casa fie cumparate de la magazinele apicole. Botcile facute in casa trebuie sa fie din ceara naturala de capacele, cu diametrul de 8.8 mm (diametrul botcilor naturale) si grosimea de 0.7 -1 mm.
- suporti pentru botci (niste bucatele mici de lemn de forma cubica – 1.1x 1.1×1.1 cm )
Descrierea Metodei de producere matci in prezenta altei matci

Avem nevoie de o familie de albine puternica (cu cel putin sase faguri de puiet) ce va fi pusa in acel stup pregatit.
Unul din compartimente va contine matca iar in celalalt se vor creste matcile. Fiecare compartiment are urdinis propriu.
Colonia de albine se aranjeaza in felul urmator:
- in compartimentul de crestere a botcilor se introduc patru faguri ocupati de albine dupa cum urmeaza (asa se procedeaza la fiecare serie nou introdusa) – dinspre exterior spre gratia Haneman:
1- fagure marginal cu miere si polen proaspat;
2- fagure cu puiet in mare parte capacit, sau care urmeaza sa fie capacit (cu larve batrane),
3 – rama de crestere (rama portbotci) cu hranitor deasupra;
4- rama cu puiet capacit ce urmeaza sa eclozioneze in perioada imediat urmatoare (2-3 zile);
– in compartimentul cu matca fagurii se aseaza tinand cont ca inspre gratia Haneman sa fie plasati fagurii cu puiet, dupa care ceilalti faguri conform oranduirii naturale din familia de albine.

Asa cum au fost aranjati fagurii, colonia are acum un corp de puiet unitar, separat de gratia Haneman.
In hranitor va fi introdus sirop.
Dupa o zi, se transvazeaza larve de o zi in botcile artificiale (pregatite in ultimile 24 ore de catre albine). Larvele se iau din familii recordiste, familii care au dovedit in timp caracteristici superioare.
Tranzvazarea poate fi simpla – uscata sau facuta pe o picatura de laptisor de matca (laptisor scos de la larvele de 1-3 zile).
Se vor folosi maxim 15 botci (pentru a obtine matci de calitate).
Dupa o zi se face un control la care, daca am facut o transvazare corespunzatoare, vom constata in jur de 10 botci luate in crestere. Numarul botcilor luate in crestere depinde si de sezon. Tot atunci se alimenteaza din nou hranitorul, care va fi realimentat la cateva zile.
La sapte zile dupa transvazare se scot cu mare atentie botcile capacite care se pastreaza pana in ziua premergatoare eclozarii in familii fara matca sau in incubatoare.
Botcile maturate se folosesc in nuclei de imperechete sau la formarea de roi.
Cresterea matcilor prin aceasta metoda trebuie inceputa imediat dupa ce au aparut primii trantori, si temperatura exterioara a crescut, de obicei in a doua jumatate a lunii aprilie sau inceputul lunii mai, in functie si de zona geografica.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde Adi Hodis » 14 Feb 2014, 22:51

thomas scrie:Da, am inteles. dar eu fac cresterea in corp orizontal, iar diafragma despartitoare intre cele 2 entitati nu este etansa. pe de alta parte, unii folosesc urdinisuri separate, altii unul comun.. asta incercam sa elucidez. de fapt m.am cam lamurit. mi.am facut chiar posibilitatea sa.mi stabilesc un program exact pe zile,la toate lucrarile astfel incat, la apropierea eclozarii reginelor, sa am roii deja formati si sa beneficiez imediat de reginele facute..

Thomas, cu metoda Piana poti sa obtii succese dar diafragma separatoare, ( defapt e o gratie Hanneman incorporata in rama de lemn ), sa nu permita accesul matcii dincolo de ea, pe linga rama.
Sper ca stupul este bine construit si ca nu va fi cazul sa ramîna loc. Mentionez asta deoarece, eu am patit ca a trecut matca ... stupii erau neglijent construiti ( nu erau ai mei ) si presat fiind de comenzi si lipsa de timp, mi-a scapat si in acel stup nu a functionat treaba ...
Urdinisele, e mai bine sa fie separate.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde ignatov andrei » 15 Feb 2014, 23:17

thomas scrie:Se vor folosi maxim 15 botci (pentru a obtine matci de calitate).
Dupa o zi se face un control la care, daca am facut o transvazare corespunzatoare, vom constata in jur de 10 botci luate in crestere. Numarul botcilor luate in crestere depinde si de sezon. Tot atunci se alimenteaza din nou hranitorul, care va fi realimentat la cateva zile.


Sub nici o forma... dar sub nici o forma, nu vom obtine matci de calitate, alimentand hranitorul!
Sa lasam "cele scrise" si sa facem diferentele intre CRESTEREA MATCILOR si MARKETING!
Cei ce au scris candva, au scris din suflet, cei ce preiau acum, preiau cu inters! Am zis! Hawgh!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde ignatov andrei » 16 Feb 2014, 00:02

thomas scrie:Va salut!
Sunt incepator si incet-incet am dezvoltat ceva pasiune pentru albine, Anul trecut, fiindca doua familii din cele 5 se pregateau sa roiasca dupa perioada salcamului, le.am divizat intr.o maniera mai primitiva

din cei 6 stupi, care sper sa iasa in primavara cu bine, mai vreau sa fac inca 4. De aceasta data vreau sa lucrez mai bine, macar semiprofesionist..


METODA 1

1. Aleg un stup bun, (dupa culesul de salcam, sau pana) care mi se pare ca are calitatile cele mai ok din stupina la toate capitolele


Cam tardiv raspunsul meu, dar ... vezi si tu un sezon "in plin" ca sa faci selectie!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde thomas » 16 Feb 2014, 00:36

@adi hodis, da, diafragma va fi etanse pe peretii stupului. care e unul construit destul de bine. bineinteles, difragma va avea mica fereastra hanemann, ca sa permita trecerea albinelor.

@ignatov andrei pana n-o sa experimentez, nu.mi voi da seama ce e bine si ce nu la cresterea matcilor. pe forum sunt multe date evazive sau nelamurite. ma bazez mai mult pe carti si pe tutoriale video. cat despre partea comerciala, n.am nici un interes. deocamdata cresc cateva albine doar ca activitate de weekend.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde ignatov andrei » 16 Feb 2014, 00:43

thomas scrie:@ignatov andrei pana n-o sa experimentez, nu.mi voi da seama ce e bine si ce nu la cresterea matcilor. pe forum sunt multe date evazive sau nelamurite. ma bazez mai mult pe carti si pe tutoriale video. cat despre partea comerciala, n.am nici un interes. deocamdata cresc cateva albine doar ca activitate de weekend.


Mai tovarase, imi place ca esti "dur si bazat", dar mai gandeste-te ca trantorii si matcile tale... zboara! Nu fi egoist, daca doresti cu adevarat ceva!
Eu iti urez... multa bafata!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde CATALIN » 16 Feb 2014, 09:09

thomas scrie:Va salut!
Sunt incepator si incet-incet am dezvoltat ceva pasiune pentru albine, poate chiar mai mult decat am eu timp sa le ofer. Am plecat de la 1 stup primit cadou. Am considerat putin si am mai cumparat doi roi care au crescut frumusel, apoi am mai cumparat inca 2 familii medii.. :D Anul trecut, fiindca doua familii din cele 5 se pregateau sa roiasca dupa perioada salcamului, le.am divizat intr.o maniera mai primitiva (3 rame puiet majoritatea capacit care continea si botci de roire si 3 rame miere+pastura) formand un roi pe 6 rame de la 2 stupi. Botcile le.am lasat cum erau ele crescute pe ramele respective, oprind doar 2-3 botci, dar botci de roire…Matca a iesit mare, s.a imperecheat si pana in toamna am avut un stup chiar bun.
Care e idea a ceea ce am expus pana acum?
Am studiat mai multe carti de apicultura (Stuparitul-C.Hristea, Cresterea Matcilor-Ruttner si Manualul Apicultorului-ACA) am citit si topicurile forumului in care se dezbat inmultirea familiilor de albine precum si tehnica cresterii matcilor prin transvazare, iar anul acesta, din cei 6 stupi, care sper sa iasa in primavara cu bine, mai vreau sa fac inca 4. De aceasta data vreau sa lucrez mai bine, macar semiprofesionist..
Vreau sa.mi formez o metoda specifica, adaptata experientei mele dar si zonei in care am ministupina stationara, zona de deal subcarpatica, altitudine aprox. 700m. Cules polen primavara bun. Pomi fructiferi mediu, salcam bun, tei mediu, faneata mediu.
O sa va expun felul in care am gandit eu acesta inmultire, si v.as ruga sa.mi corectati/completati aceasta metoda, sau de ce nu, daca nu.i ok, sa-mi oferiti una mai buna, simpla si eficienta!
Am gandit doua metode, una mai elaborata si una mai rapida, de urgenta, datorita lipsei timpului. Iata cum as proceda eu:

METODA 1

1. Aleg un stup bun, (dupa culesul de salcam, sau pana) care mi se pare ca are calitatile cele mai ok din stupina la toate capitolele. Introduc o rama goala la ouat, cu matca eventual izolata intre 2 gratii Hanemann pe aceasta rama. Dupa 24 de ore, verific cum si daca a insamantat rama respectiva. Presupunem ca e ok si sunt destule oua. Eliberez matca in stup. Marchez rama si o mai las fix 3 zile in stup in afara de ziua in care am pus rama la ouat. In cea de.a treia zi, scot rama pt a efectua transvazarea larvelor.
2. Transvazez larvele de maxim 12-24 ore (cele sub forma de banana foarte putin arcuita) in botci de plastic(transvazare simpla)pe care le montez cu grije pe rama portbotci. Fiind la inceput, sa zicem ca transvazez doar 20 de larve.
3. Rama de crestere o duc intr.un stup care este organizat in felul urmator cu 1 zi inainte de transvazare:
===1-2 rame miere/1 rama pastura/3-4 rame puiet toate stadiile + regina||diafragma etanse cu fereastra mica Haneman/1 rama puiet capacit/rama portbotci/rama puiet diverse stadii/rama miere===. (Practic nu vreau sa-mi transform 2 stupi in starter si finisor, si vreau sa.mi cresc botcile intr.un stup cu regina, dar izolata complet printr.o diafragma despartitoare cu fereastra de partea stupului unde se face cresterea botcilor.)
4. Peste 1-2 zile de la transvazare verific daca si ce s.a luat in crestere. Speram ca e ok, cat de cat.. :D si nu trebuie reluate operatiunile de la 0.
5. Peste 9 zile de la transvazare, formez 4 roi, pe 4 sau 5 rame(2 cu puiet capacit si 2 cu miere/polen), in functie de dezvoltarea stupilor la aceea data. Ii pun o noapte la pivnita la rece si a doua zi, pe seara (adica ziua 10 de la transvazare) ii scot si le dau cate 2 botci la fiecare, punand potirasele de plastic intre leaturile celor 2 rame cu puiet ale roilor facuti anterior.

METODA 2
Din lipsa timpului necesar efectuarii lucrarilor anterioare transvazarii, precum si a celor de pe parcursul ei, m-am gandit la o a doua varianta de inmultire, in cazul in care pentru prima nu am timp:
Se stabilesc cei 4 stupi din care se vrea obtinerea roiurilor.
Se calicesc matcile lor (tai aproape de tot aripile posterioare) pentru a determina albinele sa.si creasca botci de schimbare linistita.
In functie de fiecare stup, cand botcile sunt prezente si capacite, se iau 4 rame, doua cu puiet si doua cu miere si pastura, inclusiv regina batrana si se formeaza un nou roi, mutandu-se pe alta vatra.
Ramele cu botci de schimbare linistita sunt lasate in stupii initiali si se urmareste eclozionarea si imperecherea noilor regine.



Cam aceasta a fost expunerea mea. Astept sa treaca iarna si sa experimentez ce mi.am propus. Astept comentariile si sfaturile dvs!

Daca nu este cu suparare, as dori raspunsuri la subiect, obiectiv. Pentru ca este un caz particular de crestere, nu am mai gasit pe forum, si sunt multe chichite pe care nu le stiu. Nu vreau nici contradictii intre forumisti cum e cazul topicului despre cresterea matcilor si nu se intelege nimic din el, nici sugestii gen: in cazul tau ar fi mai bine sa cumperi regine! :D

Va salut, cu respect!


salut...gand la gand cu bucurie ;)
de anul acesta si eu vreau sa-mi fac matcile singur tot pt a dezvolta stupina...am folosit anul trecut metoda Miller si asa m-am familiarizat putin cu ceea ce inseamna pregatirea startarului...mi-au iesit super,am folosit si pt mine si am si vandut(1leu botca)facusem prea multe :D
spre deosebire de tine eu am pe cineva care ma ajuta si ma incurajaza necondiitionat..ma gandesc ca e ok sa sti ca ai sprijin si incurajare
sa-ti spun cum m-am gandit eu si cum am fost sfatuit OARECUM...
o sa aleg un stup bun,CEL MAI BUN,o sa-l ajut in primavara pana o sa ajunga mare Barosan dupa...i-au matca cu o rama si il separ il las pana in toamna sa vad cata putere o sa aiba plecand din mai doar pe o rama
restul stupului se va numi starter o sa fac transvarzare si o s-o nintroduc rama cu botci acolo(urmand pasi care tre ca stupul sa se simta orfan)(rupt dupa 4-5zile toate botcile de salvare etc etc
cand botcile o nsa fie gata de ecluzionat o rama cu 1-2botci o sa-si gaseasca locul in alte cutii(lipsa de nuclei)siasa din starter calculez sa-mi iasa cam 9roi dupa ecluzionare si imperechere marchez matca o inchid 1-2zile si o ajut cu puiet din alti stupi adica inca o rama 2.
mentionez ca vreau sa incep lucrarile astea din momentul in care o sa vad primele celule de trantori in stupi
ca si o chetie care e foarte importanta te sfatuies ca inainte de a transvarza 12ore sa bafi rama cu botci stropita cu miere in stup pt a lua mirosul si a fi bagata mai repede in (seama )de albine
spor...si multa bafta
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde CATALIN » 16 Feb 2014, 09:20

aaaaa...mam gandit sa-mi iau si masuri de precautie...o sa fac din polistiren niste micro nuclee si probabil botcile de salvare mai frumoase o sa le (plantez)acolo na doar vreau sa ma joc si sa invat in acelasi timp
daca din transvarzare no sa iasa nimic sunt oarecum acoperit pana la urmatoare incercare
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde marius_vfp » 16 Feb 2014, 17:05

catalin atentie mare , citez: (rupt dupa 4-5zile toate botcile de salvare etc etc

botcile alea pe care le rupi , nu le arunca , incearca sa recoltezi laptisorul din ele si sa il bagi in cupule la transvazare ai sa vezi ce frumos iti iau in crestere larvele , faci o transvazare umeda nu uscata pui larva pe laptisor , e mare diferenta . pana ajung doicile sa hraneasca larvele ele deja sunt moarte asa pe laptisor e alta treaba .
nu te chinui sa te joci cu botcile de salvare e pierdere de timp , plus ca nu ai rame partial construite pentru acele matci ,iar albina din nucleu poate sa faca alte treburi mult mai importante in roii adevarati. nu se merita sa investesti in nuclee de polistiren , sau daca tot te framanta acest lucru pune mana si fa niste nuclee adevarate din lemn le vei avea o viata , condtia nucleului ar fi ca ramele din el sa poata sa intre intr-o rama normala mare care sa fie introdusa in stup mare sa fie crescuta si ouata , apoi scoti ramele mici din rama mare (eu am facut cu 4 rame )si faci nuclee pe cate 2 rame .
spor.
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde thomas » 16 Feb 2014, 18:00

@catalin e bine cand ai pe cineva sa.ti arate pe viu cum se face o transvazare cap-coada.
sper sa reusesc sa fac cresterea in corp comun cu o alta matca. am stupi putini si nu vreau sa merg pe starter-finisor. iar cat priveste procentul de inmultire, era pe forum un grafic al inmultirii raportat la nr de stupi, cam asa:
1-3 stupi --- 1 roi
4-5 stupi --- 2 roi
5-8 stupi --- 3 roi
nu mai stiu exact..
ma gandesc ca daca as face roi prea multi, as slabi familiile, iar daca nu fac pastoral, nu stiu daca i-as duce la capacitatea de a intra bine in iarna.
Oricum, sa vedem cum va fi si vremea. daca merge bine in primavara la fructiferi, as incerca ceva transvazare pana la salcam. daca nu, se asteapta pana dupa culesul principal de salcam. Pentru ca, se stie ca in timpul unui cules principal, albinele nu cresc bine ce li se da prin transvazare..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde ignatov andrei » 16 Feb 2014, 21:59

thomas scrie:ma gandesc ca daca as face roi prea multi, as slabi familiile, iar daca nu fac pastoral, nu stiu daca i-as duce la capacitatea de a intra bine in iarna.


Daca ai echipament, nu te opreste nimeni sa faci mai multi roi si sa unifici toamna, pastrand matcile cele mai bune!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde CATALIN » 16 Feb 2014, 22:12

marius_vfp scrie:catalin atentie mare , citez: (rupt dupa 4-5zile toate botcile de salvare etc etc

botcile alea pe care le rupi , nu le arunca , incearca sa recoltezi laptisorul din ele si sa il bagi in cupule la transvazare ai sa vezi ce frumos iti iau in crestere larvele , faci o transvazare umeda nu uscata pui larva pe laptisor , e mare diferenta . pana ajung doicile sa hraneasca larvele ele deja sunt moarte asa pe laptisor e alta treaba .
nu te chinui sa te joci cu botcile de salvare e pierdere de timp , plus ca nu ai rame partial construite pentru acele matci ,iar albina din nucleu poate sa faca alte treburi mult mai importante in roii adevarati. nu se merita sa investesti in nuclee de polistiren , sau daca tot te framanta acest lucru pune mana si fa niste nuclee adevarate din lemn le vei avea o viata , condtia nucleului ar fi ca ramele din el sa poata sa intre intr-o rama normala mare care sa fie introdusa in stup mare sa fie crescuta si ouata , apoi scoti ramele mici din rama mare (eu am facut cu 4 rame )si faci nuclee pe cate 2 rame .
spor.


multam de sfat...am invatat inca ceva ce cred ca am omis sa-mi intreb mentorul...treaba cu laptisorul..in cateva zile promit sa ajung as in treaba asta (ma refer la teorie)
nucleele sunt cat 2pachete de tigari--polistiren de 2 negrese de 5 cu cateru plasa in fund(asa as vrea sa iasa inca nu m-am apicat)cat despre rame cred ca o sa decupez una si o incadrez intre niste lanteciori sau sau sau...vreau 3 cu ,,compartiment de papica....si o sa le populez cu albina de pe o rama
botcile mai frumoase le plantez aci si ce o iesi....imi poate fi de folos si invatatura asta...si ce pierd o rama de albine...
ms mult pt sfaturi... ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde CATALIN » 16 Feb 2014, 22:22

thomas scrie:@catalin e bine cand ai pe cineva sa.ti arate pe viu cum se face o transvazare cap-coada.
sper sa reusesc sa fac cresterea in corp comun cu o alta matca. am stupi putini si nu vreau sa merg pe starter-finisor. iar cat priveste procentul de inmultire, era pe forum un grafic al inmultirii raportat la nr de stupi, cam asa:
1-3 stupi --- 1 roi
4-5 stupi --- 2 roi
5-8 stupi --- 3 roi
nu mai stiu exact..
ma gandesc ca daca as face roi prea multi, as slabi familiile, iar daca nu fac pastoral, nu stiu daca i-as duce la capacitatea de a intra bine in iarna.
Oricum, sa vedem cum va fi si vremea. daca merge bine in primavara la fructiferi, as incerca ceva transvazare pana la salcam. daca nu, se asteapta pana dupa culesul principal de salcam. Pentru ca, se stie ca in timpul unui cules principal, albinele nu cresc bine ce li se da prin transvazare..


dap multumesc lui Dumnezeu are cine sa ma ajute sa-mi explice cap coada...
nu graficul de pe aci are cu ce sa te ajute...exclus inmultesti in functie de an cules etc...are dreptate tataie ignatov poti face cat mai multi si toamna daca e nevoie(sa dea Domnul sa nu fie) unifici
si acum poate gresesc dar din cat m-am documentat eu pt ca vreau sa fac anu asta matci in prezenta matci nu cred ca ar putea sa ia in crestere alte botci
botcile care intradevar cred ca ar fi crescute in prezenta matci ar fi cele mai avansate aproape de capacire eu asta cred??
cert si sigur e ca daca rama ai pune-o direct in stup cu matca acestea nu o sa fie luate in crestere
parerea mea
insa sa ai bafta si sa ne mai scriem in vara cu laude numai de bine
spor... ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori