Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde kiloz » 19 Feb 2014, 07:34

Oare sa legalizat importurile de matci?Inseamna ca am ajuns intro situatie ridicola.Toata lumea incearca sa protejeze si sa amelioreze rasa autohtona ,noi dam cu piciorul in el.

http://www.apiscarpatin.ro/?matca,8
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Oare sa legalizat importurile de matci?

Mesajde pab » 19 Feb 2014, 09:33

Vai de capul nostru. In ritmul asta, in max 10 ani carpatina va fi istorie si vom invata despre ea din cartile de istoria apiculturii.
Si cand te gandesti ca astia aduc toate ciurucurile de afara (si mai au chipurile si pedigreu) si le vand la fraierii de romani care au impresia ca alea sunt mai cu mot.
Daca nu se initiaza mai repede un proiect care sa devina lege/sa completeze legea apiculturii/ prin care sa se interzica explicit importul de alte rase de albine suntem pierduti.
Priviti la alte tari europene care-si vad interesul si care au o astfel de lege de protectie a rasei locale, priviti si la altele (Franta) in care importul a fost permis si unde acum s-a ales praful, e un talmes-balmes bun de nimic.
Stiu ca parerile sunt impartite, e si normal, avem deja experienta unor topicuri similare.
Asta e pozitia mea, pe care o sustin oricand.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Oare sa legalizat importurile de matci?

Mesajde pab » 19 Feb 2014, 10:20

De ce am aceasta parere s-ar putea intreba unii? Nu din patriotism, va asigur, ci din interesul direct personal de a putea face apicultura si peste 50 de ani.
Discutand de-a lungul anilor cu diversi cercetatori/crescatori de matci/albine din alte tari europene, in special cu cei din Franta (care fie vorba intre noi sunt persoane care au un cuvant greu de spus in apicultura locala), mi-au transmis apasat sa luptam pt pastrarea rasei locale, sa nu mai repetam la indigo greselile facute de ei. Actiuni de tipul asta sunt ireversibile, si daca nu ar afecta pe toata lumea, m-ar durea in cot.
Din pacate albina nu e mamifer ca sa ai controlul imperecherii, un "destept" care aduce astfel de matci la el in stupina ii termina incet si sigur si pe cei din jurul lui, si pe vecinii de pastorale.
Aveti impresia ca daca nu puteti face performanta cu albina locala, veti putea oare realiza acest lucru cu alta straina? Nimic mai fals. Nu dati vina pt nerealizari pe matcile locale, vina va apartine ca apicultori.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Oare sa legalizat importurile de matci?

Mesajde BogdanU » 19 Feb 2014, 13:42

Nu prea s-au adaptat ele (carpatina) dintr-o zona in alta a tarii dar sa mai vina si din alte tari. Cred ca natura are masurile ei de siguranta , dar acestea nu se pot manifesta in totalitate in 50 de ani daca exista mereu cineva care tot insista !
Om trai si om vedea ...
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita

Re: Oare sa legalizat importurile de matci?

Mesajde stefanmadalin » 19 Feb 2014, 14:19

Normal, vor rezulta indivizi cu baze genetice ''diferite''. Nu toti vor rezista, legea naturii, cel slab piere. Dar asta se intampla pe timpul si banii nostrii si ai generatiilor noastre, albina nu va disparea din cauza asta.
Si asta pentru ce? pentru ca vrem mai mult? mai multi bani? Asta gandesc cei ce sunt sluga lor. Cei ce asteapta 200kg pe stup.
Cunosc si eu persoane cu putere financiara (asa zisi pinguini) care habar n-au de albine, de fapt habar n-au de domeniul in care lucreaza, si viseaza la sute de familii de albine,pavilioane. Pai sa-i intre unuia deastuia vreo idee in cap cu alte matci!!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Oare sa legalizat importurile de matci?

Mesajde italianu » 19 Feb 2014, 14:43

De Pab-ule ,patrotismul nu tine de foame!
Voi vorbiti de ragalii care vin de afara,dar sa nu uitam ca in spatele asa ziselor ,,ragalii'' stau ani de experiente facute de apicultori/cecetatori de prin alte parti ale lumii.
As dorii sa vad UN singur forumist/apicultor care cheltuie milioane din buzunarul său fara a astepta un ,,ceva'' in schimb! Sa fim seriosi!!!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Oare sa legalizat importurile de matci?

Mesajde joohny » 19 Feb 2014, 17:13

italianu scrie:As dorii sa vad UN singur forumist/apicultor care cheltuie milioane din buzunarul său fara a astepta un ,,ceva'' in schimb! Sa fim seriosi!!!

Va salut.D-le acei bani nu sint din buzunarul lor ci tot albina ia bagat in buzunar.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Oare sa legalizat importurile de matci?

Mesajde Dragos2006 » 19 Feb 2014, 18:32

pab scrie: 1)Si cand te gandesti ca astia aduc toate ciurucurile de afara (si mai au chipurile si pedigreu) si le vand la fraierii de romani care au impresia ca alea sunt mai cu mot.

2)Daca nu se initiaza mai repede un proiect care sa devina lege/sa completeze legea apiculturii/ prin care sa se interzica explicit importul de alte rase de albine suntem pierduti.
.


1) Acesta este sindromul de inferioritate al romanilor , decat sa mearga cu o masina autohtona nouă prefera o rabla dar cu sigla de masina occidentala . Astfel la ora actuala nemtii cumpara in draci logane noi iar romanii cumpara toate gudroanele din occident . La fel si cu reginele , francezii si nu numai se chinuie sa-si refaca materialul biologic autohton iar noi aducem in draci ciori vopsite că dau bine in stupinile pinguinilor.

2) O asemenea lege nu se poate da deoarece contravine tratatului de aderare la UE dar putem institui arii protejate unde sa existe doar albina autohtonă.


PS. La ora actuala importul de material biologic apicol este perfect legal si se practica la greu .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Oare sa legalizat importurile de matci?

Mesajde italianu » 19 Feb 2014, 18:41

Depinde ,ca mai sint si cei care au luat subventii ;) ,si aia nu sint cistigati cu prea multa sudoare.

Ps ptr Dragos.italieni aveau/au o asemenea lege,dar in revista L'apis,din luna octombrie era un anunt din Danemarca a lui Brandstrup care-si publiciza reginele.Deci.......
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Oare sa legalizat importurile de matci?

Mesajde ignatov andrei » 19 Feb 2014, 19:56

Nimeni in lume nu se plange de prea multe matci de calitate! Vom intra in competitie. Totul depinde de noi!
Dragos2006 are dreptate!
Stiti voi, cati "apicultori de bine" de pe forumuri (de fapt niste ipocriti), pregatesc "instalatiile de produs ragalii" chiar aici, in tara si-si calculeaza profiturile ce vor veni de pe urma fraierilor???
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde mihaistupar » 19 Feb 2014, 20:42

De acum incepe competitia. MATCARII seriosi vor rezista, pe cand cei cu masinile de facut ragalii, vor pica.
Foarte simplu, nu?
Totusi calitatea ar trebui sa se reflecte si in pretul matcii. La preturile actuale un crescator CINSTIT si calificat nu va mai fi capabil sa produca calitate.Cine va vrea calitate , va trebui sa si plateasca..sau...ce vine la instalatia cu banda :lol:
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Dragos2006 » 19 Feb 2014, 21:22

Exista apicultori de calibru care importa regine, le folosesc un an , mai trag din ele cat pot si apoi vand tot . Ei in stupina ” de vitrină” tin doar prima linie . Vine pinguinul , se minuneaza de ce popor este in lada si lanseaza comanda . La un pret mai ridicat decat la carpatina primeste ori regine reeșapate ( folosite cel putin un sezon in productie) ori fiice din fiice care in fapt sunt doar ciori vopsite .
Importatorul pe moment castiga enorm dar pe termen lung vom pierde cu totii chiar daca nu am pus botul la vrăjeala . Suntem vinovati inclusiv pentru ca am tacut, iar in final ne meritam cu totii soarta.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde catalin.profiri » 20 Feb 2014, 14:09

@ Dragos si Andrei: daca aveti mai multe cunostinte, dati niste nume ale forumistilor care fac asta. Ati facut o afirmatie, vrem mai multe detalii :roll:
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde italianu » 20 Feb 2014, 15:59

catalin.profiri scrie:@ Dragos si Andrei: daca aveti mai multe cunostinte, dati niste nume ale forumistilor care fac asta. Ati facut o afirmatie, vrem mai multe detalii :roll:



Cataline,baietu' unchesului, ase ceva nu se cere! :lol:
Io am incercat sa explic ceva ,mai demult,si nyam aprins forumu' in cap.
Fii si tu isteț si citeste printre rinduri!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde catalin.profiri » 20 Feb 2014, 19:26

Am pus intrebarea pentru ca in general, pe forumul asta si pe softpedia am avut de a face numai cu oameni de treaba.
Citeam zilele trecute, pe un alt topic, cum se lauda unul ca nu ar lua niciodata albine de la forumisti, dar eu am fost foarte multumit de oamenii de pe forum intalniti in viata reala (ex: livas, mishu05, danielm, si altii; singura exceptie o face batranul, cu stupii lui, dar e alta discutie). Ori cand vii si spui ca nume grele de pe forum vand ciori vopsite automat stau si ma gandesc cine ar putea fi persoanele acelea si ce motive ar avea pentru aceste actiuni...
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde cypryx » 21 Feb 2014, 12:11

imi aduc aminte o discutie avuta cu un apicultor batran,de vreo 55 ani de apicultura si vreo 85 de primaveri din zona mea care imi povestea pataniile cu incercarile de importuri de albina italiana(de alea galbene ,nu ca cele din banat) sau caucaziana(de la rusi cum spune el) facute pe timpul lui nea Nicu.se pare ca au fost esecuri ce nu ar trebui repetate,da noi "punem"botul la toate povestile ,poate in arealul lor merg bine dar la noi e alta poveste.italiana intra in iarna cu puiet si primavara sucomba iar rusoaica roia de mama focului si din al doilea an era rea foc (de a trebuit sa schimbe jumate din matci sa mai salveze ceva din stupina).
vezi sectorul auto:
noi vindem dacia noua la ei ,,,,,ei rable la noi ,,,,toata lumea e multumita.noi cumparam piese de la ei ,,,,ei fac bani buni de la noi,,,,
viitorul va fi oglinda faptelor si alegerilor noastre.
oricum cred ca ne vor invada chineziii,,,,, :twisted:
festina lente,pământul e rotund si ajungi sigur in același punct.
cypryx
 
Mesaje: 180
Membru din: 23 Mar 2011, 23:03
Localitate: HUNEDOARA

Următorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori