Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde nae » 23 Feb 2014, 17:57

CDA_1984 scrie:
Oooo, domnul Pab... razbunatorul...
usor domnule ca suntem oameni, nu animale... rabdare, rabdare, rabdare, rabdare
No acum te-ai razgandit, este tracheal mite in Romania sau nu este? Dupa ce imi raspunzi, iti raspund si eu la intrebare!

Ba,neica, m-am inselat de multe ori in viata dar in privinta ''nimicului'' niciodata .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde pab » 23 Feb 2014, 18:01

CDA_1984 scrie:
pab scrie:
CDA_1984 scrie:
pab scrie:Toti cei care sunteti de cealalta parere (pe care o respect) aveti dreptate.....pana la un PUNCT.
Avem varrooza, nosemoza, loca, puiet varos, ne luptam cu ele cum putem, deocamdata sunt sub control.
NU AVEM INCA ACARAPIOZA (nu s-a diagnosticat pana acum nicaieri in Romania, dar e prin toata Europa).
Cei care gandesc sa aduca de afara matci, vor aduce cu albina insotitoare si pe acarianul Acarapis woodi. Negresit mai devreme sau mai tarziu. Pe asta cu ce il mai tratam? Il adaugam la lista cu boli deja lunga.
Cum v-ati simti sa stiti ca dvs ati adus acarapioza in Romania?Nu-mi raspundeti.
Asta ar fi raul imediat, acarapioza, urmat in cativa ani de raul decaderii (debilitarii) genetice.


Domnule Pab,
:)) de unde stiti ca in Romania nu exista tracheal mite? Deci sa ne intelegem, in Bulgaria este, in Ucraina este, in Ungaria este, in Serbia este, in Rusia este, in Europa este... numai in Romania nu este? :))
Daca imi trimiteti 100 albine, va fac eu analiza
Sanatate la toata lumea

Tu de-al cui din Congo esti?
Cum sa fie albinele din proba, vii sau moarte, tinere sau batrane?


Oooo, domnul Pab... razbunatorul...
usor domnule ca suntem oameni, nu animale... rabdare, rabdare, rabdare, rabdare
No acum te-ai razgandit, este tracheal mite in Romania sau nu este? Dupa ce imi raspunzi, iti raspund si eu la intrebare!

Domnule Anonim, pe mine pe aici ma cunoaste toata lumea, de ani buni, nu am obiceiul sa dialoghez cu anonimi, asa ca asta va fi ultimul.
Eu te-am intrebat serios, pt ca cred ca stii, albinele pt diagnosticul asta trebuie pregatite special, trebuie sa fie asa si asa....altfel nu gasesti nimic.
Am legaturi cu cei oficiali abilitati sa faca treaba asta cu acarapioza de vreo 15 ani, personal caut acarapioza in probele sosite la mine din anul 2000.
Nici un laborator specializat nu a gasit in Romania pana acum acarapioza, nici noi. Poate ai gasit dumneata?
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde CDA_1984 » 23 Feb 2014, 18:13

nae scrie:
CDA_1984 scrie:
Oooo, domnul Pab... razbunatorul...
usor domnule ca suntem oameni, nu animale... rabdare, rabdare, rabdare, rabdare
No acum te-ai razgandit, este tracheal mite in Romania sau nu este? Dupa ce imi raspunzi, iti raspund si eu la intrebare!

Ba,neica, m-am inselat de multe ori in viata dar in privinta ''nimicului'' niciodata .

:D am urmarit unele din postarile tale, da, recunosc, esti detinatorul adevarului absolut, esti un fel de guru al apiculturii... numai ca replica ai copiat-o de la ceilalti colegi de pe forum... nu este frumos sa "furati" in "public", domnule nae; cat despre acest nimic, nu va grabiti sa caracterizati o persoana asa repede si sa ii puneti etichete, sau si tu susti ca nu exista tracheal mite in Romania? :))
am vazut din postarile tale ca nu ai nimic de-a face cu apicultura, numai vorbe in vant, nimic cuantificabil, nimic fra, zero barat, multimea vida... dar trebuie sa recunosc, esti tare in gura, ai papagal
Sanatate si realizari in apicultura
CDA_1984
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Oct 2013, 19:35

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde nae » 23 Feb 2014, 18:20

CDA_1984 scrie: :D am urmarit unele din postarile tale, da, recunosc, esti detinatorul adevarului absolut, esti un fel de guru al apiculturii... numai ca replica ai copiat-o de la ceilalti colegi de pe forum... nu este frumos sa "furati" in "public", domnule nae; cat despre acest nimic, nu va grabiti sa caracterizati o persoana asa repede si sa ii puneti etichete, sau si tu susti ca nu exista tracheal mite in Romania? :))
am vazut din postarile tale ca nu ai nimic de-a face cu apicultura, numai vorbe in vant, nimic cuantificabil, nimic fra, zero barat, multimea vida... dar trebuie sa recunosc, esti tare in gura, ai papagal
Sanatate si realizari in apicultura

Multumesc .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde CDA_1984 » 23 Feb 2014, 18:32

Domnule Anonim, pe mine pe aici ma cunoaste toata lumea, de ani buni, nu am obiceiul sa dialoghez cu anonimi, asa ca asta va fi ultimul.
Eu te-am intrebat serios, pt ca cred ca stii, albinele pt diagnosticul asta trebuie pregatite special, trebuie sa fie asa si asa....altfel nu gasesti nimic.
Am legaturi cu cei oficiali abilitati sa faca treaba asta cu acarapioza de vreo 15 ani, personal caut acarapioza in probele sosite la mine din anul 2000.
Nici un laborator specializat nu a gasit in Romania pana acum acarapioza, nici noi. Poate ai gasit dumneata?[/quote]

Domnule Pab,
Trebuie sa recunoastem ca rasa pe care o avem adaptata aici in arealul nostru Carpatina, provine din rasa Carniolana, rasa care este predispusa la infestarea cu acarienii tracheal si varroa, aici ma refer la rezistenta pe care o are la acesti paraziti comparativ cu celelalte rase, este o rasa care a degenerat d.p.d.v. genetic, din cauza ca nimeni nu a mai selectionat-o, eu cel putin tratez albinele contra acestui parazit din trahee, acarapis woodi. Uitati-va la rasa ruseasca care poate sa lupte pe care naturala contra varroa si tracheal mite. Vedeti linia de carniolane NWC (new world carniolan) a lui Susan Cobey care deasemenea lupta cat de cat pe cale naturala contra celor 2 paraziti, si totusi este necesar ca acestea sa se trateze, pai ce sa mai spunem de carpatina noastra neselectionata, sa fim seriosi... Uitati-va la postarile domnului Ioan Guist Pupemea, sper sa nu ii fi gresit numele, are perfecta dreptate... Din p.d.v. genetic ca o rasa de albine sa lupte cat de cat pe care naturala contra unei boli este necesar zeci de ani de selectie, ori acest lucru in Romania nu s-a facut, ori nu stiu eu ca s-a facut; vedeti linia fratelui Adam care poate sa lupte pe cale naturala contra parazitului tracheal si totusi, este necesar ca albinele sa se trateze contra acestui parazit. Intrebarea mea este: albinele noastre sunt imune la parazitul tracheal?
Respecte si sanatate
CDA_1984
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Oct 2013, 19:35

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Trantorul@ » 23 Feb 2014, 19:52

CDA_1984 scrie:Domnule Pab,
Trebuie sa recunoastem ca rasa pe care o avem adaptata aici in arealul nostru Carpatina, provine din rasa Carniolana, rasa care este predispusa la infestarea cu acarienii tracheal si varroa, aici ma refer la rezistenta pe care o are la acesti paraziti comparativ cu celelalte rase, este o rasa care a degenerat d.p.d.v. genetic, din cauza ca nimeni nu a mai selectionat-o, eu cel putin tratez albinele contra acestui parazit din trahee, acarapis woodi. Uitati-va la rasa ruseasca care poate sa lupte pe care naturala contra varroa si tracheal mite. Vedeti linia de carniolane NWC (new world carniolan) a lui Susan Cobey care deasemenea lupta cat de cat pe cale naturala contra celor 2 paraziti, si totusi este necesar ca acestea sa se trateze, pai ce sa mai spunem de carpatina noastra neselectionata, sa fim seriosi... Uitati-va la postarile domnului Ioan Guist Pupemea, sper sa nu ii fi gresit numele, are perfecta dreptate... Din p.d.v. genetic ca o rasa de albine sa lupte cat de cat pe care naturala contra unei boli este necesar zeci de ani de selectie, ori acest lucru in Romania nu s-a facut, ori nu stiu eu ca s-a facut; vedeti linia fratelui Adam care poate sa lupte pe cale naturala contra parazitului tracheal si totusi, este necesar ca albinele sa se trateze contra acestui parazit. Intrebarea mea este: albinele noastre sunt imune la parazitul tracheal?
Respecte si sanatate


Domnule anonim ca si mine de ce sa ma uit la rusi cand iote ce am io in gradina pe celula mare:

http://i43.tinypic.com/szij45.jpg
http://i43.tinypic.com/2posgtl.jpg
http://i44.tinypic.com/vhgpj7.jpg
http://i42.tinypic.com/xehgrp.jpg
http://i40.tinypic.com/2h5pp29.jpg
http://i40.tinypic.com/2dukq50.jpg
http://i43.tinypic.com/2akjvxl.jpg
http://i44.tinypic.com/2hevokn.jpg

Degeaba ne contram si ne dam cu capul de pereti cei ce vor sa faca bani cu orice pret vor incerca sa faca indiferent de costuri, pierderi si urmari . Nu pot sa cred ca stupari mari cu staifuri nu au familii de pe la noi pe care sa le fi urmarit si care sa nu-i multumeasca in mare, ca nu sunt toate caracterele inca fixate bine la acelasi individ e altceva , se pot fixa .
Cu siguranta sunt care le si au fixate si nici nu-i baga in seama pe restu ( cum sa dea munca lor si a inaintasilor de zeci de ani pe 2 lei , le si dau dreptate pe de o parte) si vine gheorghe ( "meriasi" cu 3.14 stupi) de langa el si aduce ligustica si buckfast si o facut ceva pe munca aia!!! Ca deh el vrea sa faca averi peste noapte. ( "meseriasi gen -- cumpar roi cu matci buckfast sau ligustica " ei neavand nici o albina si gen crescatori -- "ofer roi cu matci ligustica ori buckfast de Romania ca de import nu dau meseriasi atatia bani pe un roi cu o asemenea matca " ).
Hai sa fim sanatosi !!!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde CDA_1984 » 23 Feb 2014, 20:47

marian sima scrie:CDA_1984.
Albina noastra e in stare sa lupte cu paraziti insa la stadiul ei natural.

Prin 2004 cand interdictia Chinezilor de a exporta miere sa ridicat pretul mieri la angro a cazut ,atunci eu pur si simplu de la apicultor care practica pastoralul am trecut la alta ocupatie si nu mai aveam timp de albine.

Nu mai am facut tratamente de nici un fel timp de 3 ani ,nu mai am schimbat faguri insa tocmai datorita acestui fapt albina a supravietuit.
Langa mine o stupina cu 140 de familii a disparut ,anul trecut a disparut alta mai mica,la 8-9 km de mine alte probleme.

Bunka are dreptate,celula naturala este o arma impotriva parazitilor si a multor altor boli .

Faceti o socoteala si vedeti cat e media de miere pe stup la familiile de albina din America ba ne suparam :D ca de ce sa nu fim lasati sa aducem matci de acolo.

Re: Cum facem bani din Apicultura?

Mesajde Adi Hodis » 08 Feb 2014, 23:46

LUCIAN AVRAM scrie:

anatol ms scrie:Noi nu ne incurcam cu comercializarea,la un volum de 100 tone pe sezon vanzarea en-gros este cea mai potrivita




in ce tara se realizeaza productiile astea ? :)


Acolo unde am lucrat eu ... dar pentru 100 de tone, trebuie niste mii de stupi, intre 4 - 5000. :)





La 5000 de familii pe 100 de tone vine 20 de kg de miere pe stup.

50 de kg de miere pe stup se scoate pe stationar cu o matca autohtona totul e sa stii apicultura.

Acum ca dorim o matca care nu roieste sa facem unspe mii de familii e alta treaba insa nu putem spune ca albina noastra nu e productiva.

Tovarasi chinezi au importat matci de la noi si au devenit fruntasi in productia de miere ,acum importa bovine si noi fugim dupa cai verzi pe pereti.


Marian,
Acesta este ultimul meu mesaj pe forum, vad ca nu se poate discuta pe un ton normal cu colegii...
Ca albina poate lupta impotriva parazitilor pe cale naturala, este un basm. Este clar pentru toata lumea chiar si o colonie salbatica infestata cu varroa poate perpetua specia mai departe, nu moare in intregime, dar sanatatea familiei este subreda rau de tot.
In schimb, exista anumite rase pot face treaba asta, sunt acele matci numite ESEMAR sau VSH (varroa sensitive hygiene), sunt albine specializate care despcapacesc puietul infestat, curata celula de varroa si o inchid la loc (puiet vulcanizat). Mai mult de atat aceste albine au fost selectionate astfel incat sa se despaducheze una pe cealalta, insusire genetica cunoscuta sub denumirea de grooming behavior. Aici se mai poate adauga instinctul igienic al familiei, care este foarte important in prevenirea bolilor AFB sau EFB (locile)... Toate aceste insusiri genetice de a lupta pe cale naturala impotriva acarianului Varroa sunt prezente aproape la toate rasele de albine, numai ca diferenta o face selectia, adica in stupina ta vrei ca toate familiile sa aibe aceste insusiri, nu numai 1 din 100 sau daca 50 de familii prezinta aceste insusiri, iti doresti ca un procent cat mai mare din albine sa prezinte aceste caractere genetice. Tot ce am spus mai sus se obtine cu ajutorul selectiei, nu in 5 ani, nu in 10, peste 50 de ani de selectie sunt nevoie ca sa poti obtine o linie cu VSH, sau alt caracter genetic dorit... Vezi situatia fratelui Adam a selectionat/incrusisat albine din 1916 timp de mai bine de 60 ani pentru a dobandi o oarecare rezistenta la acarapis woodi... In aceasta situatie chiar si aceste albine trebuie tratate contra acarienilor pentru obtinerea unor rezultate satisfacatoare in apicultura. Intrebarea mea este: a selectionat cineva in Romania carpatina asta pe care o avem noi, cu care lucrez si eu, pentru ca nu se prea vede? Daca da va rog sa imi spuneti si mie de unde sa o cumpar pentru ca vreau sa fac apicultura si vreau sa o testez.
Vreau sa-mi cer iertare daca am jignit vreun coleg de pe forum.
CDA_1984
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Oct 2013, 19:35

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde feederman » 23 Feb 2014, 21:21

CDA_1984 scrie: Intrebarea mea este: a selectionat cineva in Romania carpatina asta pe care o avem noi, cu care lucrez si eu, pentru ca nu se prea vede? Daca da va rog sa imi spuneti si mie de unde sa o cumpar pentru ca vreau sa fac apicultura si vreau sa o testez.

Solutia este aici la noi. Suntem tentati sa ne impunem opiniile, si sa contestam tot ceea ce este romanesc, contestatii care, de foarte, foarte multe ori, sunt justificate. Asta nu inseamna ca tot ce se face in Romania este rau. O demonstreaza faptul ca noi traim si activam aici si facem lucruri de care suntem multumiti. Cu toate defectele ei, ACA are totusi un rol pozitiv, in domeniul discutat,vizibil pentru cine are bunavointa, rol care inca se mai realizeaza, prin extensia ei numita ICDA. O revigorare a cercetarii romanesti implica o reformulare a legii apiculturii, precum si o reconsiderare a relatiilor reciproce , crescator de albine- asociatie.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Adi Hodis » 23 Feb 2014, 21:41

CDA_1984 scrie:
Marian,
Acesta este ultimul meu mesaj pe forum, vad ca nu se poate discuta pe un ton normal cu colegii...

Domnule CDA_1984, cred, sper ca in viitor va fi mai cum se cuvine atitudinea colegilor si defapt a tuturor.
Pentru aceasta, rog pe toti sa ... fiti mai amabili domnilor !.
Pai se poate sa ne contram, certam ... tocmai noi care sintem de-ai albinelor ?.

Toata lumea-i de acord ! ... da ?.
Bun. :)

@Marian Sima,
acele 100 de tone de miere au fost defapt mai multe tone ... si asta in conditia ca peste 90 % din efectiv, a fost la polenizare, lipsind de la culesul de la portocali, cules comparativ cu salcamul din Romania ( salc I, II si III ) ca si cantitate.
Mai trebuie sa mentionez ca stupii, dupa ce au revenit pe locatiile initiale, au participat la inmultire ... s-a facut roi pentru vanzare.
Daca s-ar fi mers pe productie miere, cantitatea totala ar fi fost mai mare, evident.


@Pab,
nu din dorinta de a tine contra ... intreb, daca decaderea genetica s-ar produce, dupa importul de material genetic in batatura mea, la cel de la care am cumparat nu s-ar produce ?.
S-au altfel pusa intrebarea ... import - export de material genetic, s-a facut si se face peste tot in lume. Numai noi sintem expusi la ... rau ?. Ceilalti nu ?.
Nu fac referire la Buckfast ca se stie bubele ei ... e vorba de alte rase, ca si acelea au genetica.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde comi » 24 Feb 2014, 00:57

Cred ca ne certam pe ceva care nu mai este .
Nu am gasit nicaieri un studiu sau un centru de cercetare pt ameliorarea si pastrarea rasei carpatine .
Un exemplu ar fi Polonia unde au 3 linii de carnica si 2 rase importate.
Linii:
Dobra-omologata in1994 derivata din mat genetic local
-pretabila pt commercial si amatori
-imuna la micozele puietul
-recomandata pt zone inalte
Alfa omologata in 1967
-caractere stabile si transmisibile genetic
-dezvolta famili Mari si foarte mari
-tendinta slaba la roire
-ierneaza in pop mici
-consum mic
-Dezvoltare rapida primavara
Beta omologata in 1962
-familie de putere medie
-foarte ecomonica cu rezerve de hrana
-tendinta de limitare a pontei matcii chiar cind este cules bogat
-nu prezinta zbor intens
-nu este pretabila pt productie
Rase importate
Karpatka import Ucraina cred ca este vorba de carpatina ucrainianca
-caractere foate appropriate de carnica
-este perfecta pt incrucisari interrase si interlinii de rase
Vigor -tot carnica dar import din Cehia in mai 2003
-prezinta imunitate la anumite boli
-curata foarte repede celule cu puiet infectat de boala
Si ajungem la concluzia vesnica pt noi ,,la altii se poate la noi nu,,!
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde florinapi » 24 Feb 2014, 11:59

Din pacate numai propaganda si pentru conservarea albinei locale,nimic concret.Cu ceva ani in urma am avut matci cumparate de la ICDA,concluzia:slabute!
Cum as putea eu sa fiu convins de faptul ca albina pe care o cumpar de la ICDA-Bucuresti,este reprezentativa pentru partea de Vest a tarii? ca aceasta ar fi adevarata Carpatina.Intr-o revista din 1980,Dr MS. si biolog AMC.au publicat un articol cu privire la biometria unor populatii de albine din Banat.
D-lor spun cam asa:s-au analizat albine banatene care sunt rezultatul incrucisarii intre matci de rasa italiana(Apis mellifica ligustica)si rasa locala,albina carnica(Apis mellifica carnica)si albinele hibride provenite din albina locala banateana si cea romaneasca de stepa.
De atunci lucrurile s-au mai schimbat,dar nu cred ca in bine,pentru albina locala;-a disparut statia zonala de crestere a matcilor,importuri,slaba preocupare al celor platiti pentru acest lucru.
De asta eu cred ca se face multa propaganda referitor la rasa carpatina,ca la asta ... stam bine,dar concret,nimic.

Si totusi,de unde as putea sa cumpar o matca din rasa Carpatina, testata,eventual cu pedigri,pe care sa pot sa o multiplic in stupina la mine,si la ce pret?
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Dragos2006 » 24 Feb 2014, 16:39

florinapi scrie:Si totusi,de unde as putea sa cumpar o matca din rasa Carpatina, testata,eventual cu pedigri,pe care sa pot sa o multiplic in stupina la mine,si la ce pret?

Dacă ai obtine factura fiscala si certificat de conformitate ai fi campion national la achizitionat regine !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde peterneamt » 24 Feb 2014, 17:39

Jur că nu o să import niciodată mătci din străinătate !
ps. am prietreni.... care mi le aduc.... :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde CDA_1984 » 24 Feb 2014, 19:52

marian sima scrie:Nu ar fi nici o problema daca am avea un institut care prin insamantari artificiale sa pastreze niste linii curate.

Mariane, eu fac inseminari artificiale, dar ca sa ai rezultate trebuie sa sti genetica. Atata timp cat nu ai control pe imperecherea matciilor nu poti spune ca poti face selectie adevarata, eventual daca ai o zona izolata, chiar si asa, efortul este mult prea mare si nu se justifica... Sa fie clar, in apicultura singura metoda de ameliorare a unei rase de albine este SELECTIA, ori fara inseminare artificiala esti mort... Spuneam ca nu voi mai posta, am vrut doar sa va arat ca nu vorbesc in necunostinta de cauza...
Sanatate si succes in apicutura
Fişiere ataşate
20140224_160913.jpg
CDA_1984
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Oct 2013, 19:35

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde CDA_1984 » 24 Feb 2014, 19:53

Inca o poza cu echipamentul...
Fişiere ataşate
20140224_174235.jpg
CDA_1984
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Oct 2013, 19:35

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde un OM » 24 Feb 2014, 20:01

Si pen ce te suparasi? Ai putintica rabdare. Cum nu exista egalitate intre degetele mainii asa si cu parerile oamenilor. Stai linistit, nu toata lumea este de o parte sau alta a baricadei.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori