Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Albinel » 26 Feb 2014, 00:32

CDA....vreau sa te cunosc..0722824399 daca nu te deranjaza ..multumesc !!
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde CDA_1984 » 26 Feb 2014, 00:38

proapis13 scrie:
CDA_1984 scrie:.. M-am saturat de forumul asta, nu am invatat nimic de aici, peste tot numai superficialitati...
sa stau pe forum consider ca este timp pierdut...

Respecte si sanatate la toata lumea,
PS: nu ma consider inteligent, ma consider un om normal, nu dau lectii la nimeni, nu vad care este problema; niciodata nu am tanjit dupa celebritate, nu ma caracterizeaza

....si atunci de ce ai intrat pe forum...???....sa faci valuri....???...sa platesti o polita cuiva...???...pe bune....de ce ..???
Nu te retine nimeni,este un forum de socializare unde fiecare isi da cu parerea iar cei ce au ceva de scris...scriu...si o fac bine...
ca unii dintre noi suntem mai ,,curiosi '' cu noii veniti asta e alta poveste ...ca altii se grabesc sa te si eticheteze altfel de cum te vezi tu....si asta e alta chestie...luam si dam info atat cat ne permit cunostintele asimilate...ca tu nu vrei sa imparti nimic cu nimeni...apreciez....momentan....
app,am si eu o foto identica si facuta din aceeasi pozitie la aparatul ala chinezesc de inseminat regine ... ;)

si app de celebritate....esti celebru deja..... :lol:
salve ;)


Domnule Proapis13,
nu se poate discuta pe un ton normal pe acest forum...
ma bucur ca aveti poze similare :)) daca va uitati mai bine eu am un Schley
Celebru nu sunt, nici nu imi doresc sa fiu vreodata
Sanatate
CDA_1984
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Oct 2013, 19:35

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde proapis13 » 26 Feb 2014, 00:43

CDA_1984 scrie:Domnule Proapis13,
nu se poate discuta pe un ton normal pe acest forum...
ma bucur ca aveti poze similare :)) daca va uitati mai bine eu am un Schley
Celebru nu sunt, nici nu imi doresc sa fiu vreodata
Sanatate

Vad ca nu rezisti la ,,intepaturi''... :lol: ....albine ai ...???
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde CDA_1984 » 26 Feb 2014, 00:45

proapis13 scrie:
CDA_1984 scrie:Domnule Proapis13,
nu se poate discuta pe un ton normal pe acest forum...
ma bucur ca aveti poze similare :)) daca va uitati mai bine eu am un Schley
Celebru nu sunt, nici nu imi doresc sa fiu vreodata
Sanatate

Vad ca nu rezisti la ,,intepaturi''... :lol: ....albine ai ...???

:)) am cateva, sunt incepator...
CDA_1984
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Oct 2013, 19:35

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde proapis13 » 26 Feb 2014, 00:50

CDA_1984 scrie::)) am cateva, sunt incepator...

Deschide o pagina personala si discutam acolo...daca vrei bineinteles...toate au un inceput.. ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Ioan Guist » 26 Feb 2014, 01:11

CDA 1984

Parca recunosc pe undeva stilul tau.Se prea poate sa fi fost fata in fata macar o data.Daca nu ne-am vazut, consider ca am pierdut.
Cat despre ..."nu-mi place forumul" sau "asta e ultimul mesaj", ma regasesc in aceaste fraze.
Si eu am dat ..."ultimul" mesaj de cateva ori.Si eu am stins PC-ul in ideea ca ...niciodata nu-l mai deschid pe forum.
De 8 ani fac asta. :lol:

Bnie ati venit pe forum!
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde catalin.profiri » 26 Feb 2014, 02:15

@marian sima: crescatorul de la care ai postat raspunsul in engleza, are stupina la 400m de casa mea.
Din punctul meu de vedere e un sarlatan. In primavara la targ vindea roinite din polistiren roz la 120 de lei. Cand i-am spus ca mi-am facut similare cu cost da max 15 lei bucata, mi-a replicat "dar curentul l-ai pus la socoteala? dar munca ta? cand i-am spus ca astea fac maxim inca 15 lei ma intreaba "dar profitul meu unde e?"
Prost e ala care da ...
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde italianu » 26 Feb 2014, 08:58

catalin.profiri scrie:@marian sima: crescatorul de la care ai postat raspunsul in engleza, are stupina la 400m de casa mea.
Din punctul meu de vedere e un sarlatan. In primavara la targ vindea roinite din polistiren roz la 120 de lei. Cand i-am spus ca mi-am facut similare cu cost da max 15 lei bucata, mi-a replicat "dar curentul l-ai pus la socoteala? dar munca ta? cand i-am spus ca astea fac maxim inca 15 lei ma intreaba "dar profitul meu unde e?"
Prost e ala care da ...



Nu e sarlatan ,ci doar un bun afacerist. Daca pretul e ăla atunci le dă de 3( trei ) ori mai scumpe ca aici :lol:

P.s. CDA ,toti vin atacati cind intra pe forum si spun ceva ,,interesant''
Stii parabola cu vulpea si cu strugurii( tu ai via ) ;)
O sa-ti dai seama pe parcurs cine te-o atacat si cit valoreaza din posturile lor.
Succes in ce ti-ai propus!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Bambucha » 26 Feb 2014, 11:06

CDA_1984 scrie:[
ma bucur ca aveti poze similare :)) daca va uitati mai bine eu am un Schley
Celebru nu sunt, nici nu imi doresc sa fiu vreodata


Cam nefolosita scula, sa nu zic noua ;)

Sa revenim insa la esenta topicului. Ce rase folosim? Pentru miere, pentru polen, pentru propolis, pentru material biologic?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde cypryx » 26 Feb 2014, 12:16

cam multa "balacareala" pe topic.
da uite asa mai aflam cate una ,alta,ne mai schimbam un pic ,nu prea mult, parerile.

vrem nu vrem uni vor mai importa,alti nu ,,,

fiti putin mai constructivi

salutare si bafta tuturor!
festina lente,pământul e rotund si ajungi sigur in același punct.
cypryx
 
Mesaje: 180
Membru din: 23 Mar 2011, 23:03
Localitate: HUNEDOARA

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde nae » 26 Feb 2014, 20:31

CDA_1984 scrie:Nae hai sa iti spun care ii treaba, nu vreau sa va dau nici o informatie, nu vreau sa va spun cum fac incrucisarile pentru transmiterea efectului de heterozis, nu va spun cat lichid seminal injectez, nu va spun tratamentul post si pre inseminare, nu va spun de cate ori inseminez aceeasi matca, nu va dau tehnica mea de inregistare, nu va spun cum verific heritabilitatea, nu va spun cum calculez varsta trantorilor, nu va spun linia de unde transvazez, nu va spun metoda mea de ameliorare genetica pe un caracter vizat, nu va spun in ce conditii se faciliteaza migrarea spermei in spermateca, nu va spun cum se obtine vigoarea genetica, nu va spun cum fac selectia, nu va spun cum se previne atacul albielor asupra matcii la introducere, etc, etc, etc... nu va spun nimic. Pentru ca nu meritati, poti sa imi spui orice, nu vreau sa va dau informatii si cu asta basta... Am mai spus, cercetarea a fost facuta in apicultura, nu trebuie decat aplicata. Fiecare are acces la ea... M-am saturat de forumul asta, nu am invatat nimic de aici, peste tot numai superficialitati... sa stau pe forum consider ca este timp pierdut...
Respecte si sanatate la toata lumea,
PS: nu ma consider inteligent, ma consider un om normal, nu dau lectii la nimeni, nu vad care este problema; niciodata nu am tanjit dupa celebritate, nu ma caracterizeaza

DORELE , incepi sa inveti -controlul e miezul manipularii ; daca nu dormeai in bocancii statului invatai cum sta treaba cu cercetarea = pensie lunga . :(
1-cand intri incognito n-ai incredere in TINE si in CERCETAREA ta .(+ te declasezi )
2-poti intra ''anonim'' cand iei in dezbatere idei/lucruri irefutabile, acceptate de majoritatea.
3-pe un teren ''bulversat''/arid fara granite ''STAS"nu intrii in conflict cu nulitati (nae) care te trag in jos ;) ; afisezi adevarata identitate si schimbul de informatie il faci cu cei care pricep = sunt cativa , chiar buni .
4- ........... inca te respect , am luat notite si nu uit ; plus ...
DOMNILOR , nu ma pricep la multe lucruri , la matci sunt pinguinul SRL ( m-a caracterizat F bine colegul ''CDA'' ) ; astazi cel mai periculos nu este importul (de ce vreti voi)ci d-l ''4 CLASE ''=nae .
La ce botci cu larva batrana se vand pe piata ,PV si alte probleme in stupine de multiplicare CELEBRE ultima mea grija e importul de matci .
Noi cumparam botci . :lol: ; cadem in extaz la turnurile lu' DM ,insamantam artificial dude si ,asta e maxima,''am stupi de 10 ani'' si am Carpatina selectionata de mine = MAXIM :oops: , pacat .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde andrei_calinescu » 28 Feb 2014, 23:07

cornelioandanciu scrie:
andrei_calinescu scrie:Sa nu cadem in exercitii de admiratie sterile.
Legile pietei libere sunt aceleasi pentru toata lumea.
In toata lumea se importa/exporta material biologic.
Francezii, caci acolo cunosc situatia bine, o fac de mult.
Daca importa carpatina, foarte bine ca o fac.
La fel de bine importa si Carniola, si Ligustica si Cecropia si macedoneana si Buckfast.
Ceea ce conteaza e in genreal pretul, caci piata e libera.
Daca se lucreaza cu matci tinere se obtin rezultate merituoase. Daca nu....

Am vazut rezultate merituoase la apicultori din Canada, USA, etc. Matcile de acolo nu sunt importate?
Din moment ce Mexicul sau Argentina produce pentru toata lumea, cine opreste piata libera?

Apropos, unde se poate gasi o Carpatina imperecheata artificial cu sperma NUMAI din trantori carpatini de elita, sa pot trage din ea? Despre ce vorbim?
Faptul ca nu gasesti nu e oare o bresa care permite liberalizarea importului? Cine e responsabil?

Si la francezi , americani si altii cat la suta din populatiile de albine mor din cauza CCD? Cum a aparut CCD doar la astia care au importat masiv alte rase din tot felul de parti ale lumii? Ce ar fi sa aduc si eu niste regine de albina africana sa le corcesc cu Carnica sau cu Carpatina, as fi un tip foarte interesant, nu-i asa ? Rasele autohtone (Carpatina si Carnica in nord vestul tarii) astea trebuie protejate si trebuie interzizs de urgenta importul de material biologic apicol de afara.(matci, sau familii de albine, sau trantori, sperma de trantori, etc)



Corneliu,
Nu te pripi cu cauzele CCD ale occidentalilor, principalele cauze sunt , din ce am vazut in Franta, la fata locului la mijlocul anilor 2000, cauzele deci au fost utilizarea fara noima a pesticidelor/dezerbantilor/substantelor fitosanitare.
Daca cauti pe Google desprte efectele Gaucho sau Cruiser , vei intelege ce spun.
Eram acolo cand s-au intamplat acele trqagedii. Stupini cu mii de stupi omorate in lanurile de FS si porumb.

Stai linistit ca vinj si la noi, am vorbit cu un comercial de la o astfel de firma , care vinde in Romania si mi-a raspuns, citez: 'Ne dezvoltam aici, ca painea calda"
Mai ai rabdare si vei vedea mai ales in sud ,unde sunt monoculturi, efectele in cativa ani.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde andrei_calinescu » 28 Feb 2014, 23:37

CDA_1984 scrie:
proapis13 scrie:
CDA_1984 scrie:Domnule Proapis13,
nu se poate discuta pe un ton normal pe acest forum...
ma bucur ca aveti poze similare :)) daca va uitati mai bine eu am un Schley
Celebru nu sunt, nici nu imi doresc sa fiu vreodata
Sanatate

Vad ca nu rezisti la ,,intepaturi''... :lol: ....albine ai ...???

:)) am cateva, sunt incepator...



Cda_1984, nu fi surprins.
A mai fost pe forum un baiat cu care sunt prieten, il cheama Radu Dulau.
A lucrat cu mii de stupi prin USA si Franta, iar acum e iar in USA.
La fel a fost si el tocat, dar nu-i nimic.

Inchizand paranteza, voi spune ce am vazut afara , in stupini mari sau foarte mari.
Spre ex in Franta, fermierul are Buckfast pentru productie si AM Mellifera pentru a vinde material biologic la nationalisti(unii francezi o prefera deaorece sunt...francezi). Acestia din urma sunt hobisti.

In stupinele mari insa, pentru miere se foloseste Buckfastul.
Buckfastul e Holsteinul apicol.
E parere personala si auzita si in Franta , de la stupari care au migrat de pe albina indigena pe Buck.
De fapt axul principal al discutiei e dimensiunea fermei.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde feederman » 01 Mar 2014, 17:57

Atacul asupra albinei carpatine, se pare ca nu are obiect. Cu certitudine Romania este unitara din punct de vedere politic. Acest lucru nu obliga si nu poate asigura unitate in toate celelalte domenii, asa cum este in cazul de fata, cel climatic. Este un lucru cunoscut faptul ca intre Transilvania si sudul tarii sunt, sau cel putin erau pana de curand diferente meteo climatice foarte mari. In timp ce regimul pluviometric din Transilvania era satisfacator, Campia romana, Oltenia si sudul Moldovei erau si mai sunt, supuse unui climat secetos, consemnat de-a lungul timpului . Este evident ca in aceste conditii si albinele din cele trei zone s-au adaptat si s-au dezvoltat sub forma unor ecotipuri diferite.*** Asa zisa, Albina carpatina este o facatura a orgoliului national communist care se prelungeste pana in zilele noastre. Ignorand realitatea diversitatii climatice romanesti, impunand o singura rasa pentru tot teritoriul Romaniei se face un mare deserviciu apiculturii. Aceasta dorinta de a impune o anumita rasa, cand de fapt taxonomia si rasele au fost statuate, inca din secolul trecut de catre cercetatori din tari care au fost si sunt inca motor al civilizatiei, este contraproductiva si derutanta pentru crescatorii de albine. Am citit aici ca ab carnica ar fi de fapt un ecotip al albinei carpatine. Posibil. Si ce daca-i zice carnica?! Pe vremea cand ab carnica era studiata si clasificata, de catre absolventii unui sistem universitar cu traditii de sute de ani, in Romania cea tanara , marele Spiru Haret, abia se gandea la reforma scoalelor, iar Eminescu si altii mergeau la studii tocmai in tara carnicai.
Citat
Apis mellifera macedonica este o subspecie a albinei melifere europene (Apis mellifera). Denumită albina grecească a nordului, ( Apis m. macedonica, Ruttner, 1988) este o albină a cărei arie de distribuţie este nord-estul Greciei, Bulgaria, România şi (probabil) o parte din fosta URSS. Originar, această subspecie a fost descrisă de Friedrich Ruttner, pe baza caracteristicilor morfologice, ca de altfel şi rasele Apis mellifera adamii, Apis mellifera cecropia şi Apis mellifera cypria.
Populaţiile de albine din Tracia, Macedonia, Grecia centrală şi Peloponez sunt total diferite de cele din insula Creta. În 2005, Ouga a studiat populaţii de albine din diferite zone vecine ale Greciei (Ikaria, Kasos, Kythira, Phthiotida, Macedonia şi Cipru) analizând fragmente de ADN mitocondric şi găsind diferenţe ale restricţiilor enzimatice, din care a rezultat că Apis mellifera adamii, Apis mellifera cecropia şi Apis mellifera cypria au un haplotip care este diferit faţă de haplotipul subspeciei Apis mellifera macedonica, aceasta diferenţiindu-se cel mai mult de celelalte.
Nerecunoaşterea ipotezei lui Ruttner Edit
După puţin timp, Ruttner a separat Apis mellifera macedonica de Apis mellifera carnica în 1988, desemnând o distribuţie geografică subspeciilor din nordul Greciei, Bulgaria, România şi (probabil) o parte din fosta USSR. Bulgarii nu recunosc ipoteza lui Ruttner şi au redenumit subspecia ca: Apis mellifera rodopica (Petrov, 1993) care este sinonimă cu Apis mellifera macedonica (Ruttner, 1988). Românii nu recunosc ipoteza lui Ruttner şi au redenumit-o ca: Apis mellifera carpatica. (Foti et all., 1965) care este sinonimă cu Apis mellifera macedonica (Ruttner, 1988).
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Ioan Guist » 02 Mar 2014, 10:48

Vorbesti prostii ! :lol: :lol:

Cum ma?? Se poate si altfel? Exista si alte puncte de vedere?

Nene Feederman, vezi ca astfel de teorii cad greu la lingurica ! Se lasa cu grele ...
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde bucursorinelionel » 10 Mar 2014, 19:07

Puncte de vedere, mai mult sau mai puțin contradictorii, sunt, și vor mai fi, tot atâta vreme cât vor exista cel puțin două persoane cu opinii diferite...!!
Polarizarea apicultorilor, fie mari, fie mai mici, ( și mă mă refer la dimensiunile exploatațiilor apicole, nu la nr. de kg greutate per individ), în dihotomia pro/contra material biologic autohton versus „din afară „( import/comerț intracomunitar) nu consider a fi nici constructivă și nici benefică în apicultura românească, așa cum este ea, acum, când imperios nu este să fim/ să ne lăsăm dezbinați, ci mai degrabă să facem front comun față de provocările climatice, provocărilor ce țin de interesele economice specifice anumitor structuri interne și externe...etc... etc..
Ceea ce, dacă nu știm încă, trebuie să aflăm și să conștientizăm, iar dacă știm deja, trebuie să recunoaștem că...cel ce /cine poate..să finanțeze anumite domenii de cercetare..și o și face..este clar și indubitabil beneficiarul rezultatelor..dar și mai important..proprietarul acelor cunoștințe/invenții/ inovații..brevetate sau nu..și poate determina nu doar înțelesul /conținutul acestora dar și finalitatea înțelegerii logice, dar mai ales, comerciale...!!!!!
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori