Prima pagină OFF TOPIC NEURONU` ZAMBARET

Faze haioase , bancuri , video funny , divertisment , imagini si poze hazlii . Sa rada si neuronu` in tine .....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde Florin Dobre » 08 Noi 2013, 00:23

Treaba ta Statica, te risti. Ti-o da vreun popa acatiste si n-o sa stii de unde te-o palit. :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde State » 08 Noi 2013, 00:41

Vorbim de popi sau de vrajitoare ? :P Daia nu zice niciunul nimic ? :lol:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde SummerCat » 04 Feb 2014, 14:05

paul scrie:Aaaah, acuma m-am dumirit de ce popii nu vor sa iasa la pensie ... :lol:


Preotul este un om deosebit, care cultiva virtutiile omului si nu este bine sa ne hohotim de ei.

O M.A.R.E. virtute este Rabdarea. Ma crezi ca mi-a cutivat-o din plin: anul trecut a venit cu Boboteaza, sa stropeasca cu maturica, inaintea Pastelui..
Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde perma » 09 Feb 2014, 11:51

Jean Valjean scrie:Ehe, si daca mai facem si alte calcule ne dam seama ca suntem mai rau decat sclavii de acum cateva sute de ani.
Sa privim un pic lucrurile din alt unghi si anume cat castiga statul pe carca lui Gigel.
Salariul net de 1100 lei al lui Gigel il costa pe angajator de fapt 1950 de lei (aproximativ). Deci din start la stat ajung 850 de lei.
Din cei 1100 de lei statul isi mai trage prin TVA, 264 de lei (nu stiu cati constientizeaza ca un sfert din ce ti-a ramas dupa ce ai platit toate darile se duce tot la stat).
Rezumam si constatam ca de fapt din munca lui, Gigel ia 836 de lei iar Statul 1114 lei.
Dar nu se termina aici jecmanirea: din cei 836 de lei Gigel trebuie sa plateasca impozit pe casa /12 luni, pe teren, masina, vigneta, accize in carburanti, accize in alcool, impozit pe caine, etc, taxa de habitat, etc. (mai nou impozit pe stalpi - sa nu credeti ca acesta nu o sa fie trasnferat in factura de curent)
Din ceea ce mai ramane, Gigel trebuie sa plateasca pentru supravietuire: apa, gaz, electricitate, mancare, caldura, haine.
La finalul lunii isi da seama ca e un om fericit: a reusit sa nu faca nici o datorie, in conditiile in care mai are si un copil de crescut.
A doua zi nu-i ramane decat sa o ia de la capat.

LE. Nu poti sa nu te intrebi unde naiba se duc banii astia, din moment ce niciun domeniu - sanatate, educatie, politie, justitie, infrastructura - nu functioneaza bine. De fapt, va dati seama cat de mare e jaful?


Sunt de acord 100%. Statul prin toate astea ia peste 60% din veniturile tale si nu-ti ofera nimic. Totusi, exista o problema. Daca Gigel e: militian, preot, doctor, profesor, birocrat, pompier, bancher, pictor, muzician, actor, ITist el nu produce. Drept urmare activitatea lui nu se vede direct in economie. Productia reflecta exact starea economiei. Restul sunt doar anexe. Importante, de acord, dar nu implicati direct in fluxul de productie. Iar cum tara asta nu prea produce, taxele trebuie sa fie din ce in ce mai mari, pentru ca altfel ar insemna inflatie galopanta. Nu se poate ca nimeni sa nu produca nimic, banca centrala sa tipareasca bani si sa-i imparta iar toti sa traim ca regii.
Problema este ca daca vrei sa produci ceva statul iti pune numai piedici. Eu vreau sa fac 50 kg de miere si acum trebuie sa alerg sa-i inregistrez la primarie, la asociatie, la veterinarul satului, la DSV. Sa cumpar crotalii sa am carnet de stupina, iar in curand sa ma fac si PFA. Productia este descurajata orice ai incerca sa faci.
Sistemul asta o sa se duca dracu in curand. Nu numai la noi, peste tot in lume. Sa vedem ce-o fi dupa.
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde jenica67 » 09 Feb 2014, 19:22

Daca ati vazut filmul "Inechitate pentru toti" (eu va recomand sa il vedeti ca merita), a aparut o mare problema, care nu a fost sesizata de cei care au lasat sa se adune prea multi bani, in mana unei paturi mici de oameni si a desfintat clasa de mijloc. Cei mai multi oameni avand tot mai putini bani, nu mai pot sa cumpere multe lucruri, si atunci diverse ramuri se inchid, si bogatasii aia smecheri nu mai pot face bani. In America de exemplu, 400 de bogatasi au mai multi bani, decat jumatate din locuitorii Americi la un loc. Acum bogatasi aia 400, nu isi cumpara 140 milioane de masini, sau de haine, sau de perini, cum isi cumparau cei multi. In plus le-au luat celor multi si ultimii bani, cu jmecheria scumpiri artificiale a locuintelor, care dupa criza nu au mai valorat nimic. De-o data s-a creat premisele, ca aia multi sa le dea in cap, ca nu mai au alta alternativa. Plus ca s-a sesizat ca nu mai exista democratie, ca cei 400, influenteaza politicul, cu sume tot mai mari de bani, pentru a primi tot felul de favoruri.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde catalin.profiri » 22 Feb 2014, 07:59

@jenica: interesant calculul. Dar care e solutia ? Ca nu ma pot duce la patron sa ii spun ca nu vreau sa imi mai plateasca CAS-ul ca anu asta fac 29 si mi-am platit pensia.
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde Closcutz » 22 Feb 2014, 11:49

Pai s-o luam pe rand: 1 oricine isi da seama ca nu apuca sa se bucure pe deplin de sumele platite catre stat atat timp cat a fost salariat( Invatatoarea mea a facut cancer si s-a dus imediat dupa ce s-a pensionat, desi nu avea nici macar 65 si a incercat sa gaseasca in continuare post ca sa se descurce. 2 cand vezi ca nu o duci prea bine incerci sa iei masuri( ori limitezi consumul conform vorbei ca nimeni nu-i mai bogat decat cel care se multumeste cu putin) ori incerci sa produci( indiferent ca esti muncitor, IT-ist, preot,politist). 3 Pe State il invit sa isi faca serviciile la noi la parohie, unde taxele sunt mici, se ofera chitanta, slujba-i slujba, drujba-i drujba. Il mai invit sa ia problema in mina alaturi de mine, sa producem natural si apoi sa isi dea cu parerea despre pensiile sau lefurile prea mari si despre lucrul in agricultura(promit ca nu-l trimit nici la scoala si nici la slujba in locul meu, dar la porci, arat,discuit,prasit, sapat,stropit, cules,paza si stupi sper sa imi permiteti sa-l plimb ). Aaa uitam de rame mai am de asamblat vreo 1000, de insarmat vreo 2000 de montat picioare la vreo 80 de cutii de vopsit 70 de stupi cu trei caturi fiecare(caturile trebuie date si cu ulei de in, mare scofala, de reparat vreo 10-12 lazi orizontale) Cam asa-i viata de popa. :lol: platit de ministerul educatiei . ;)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde jenica67 » 22 Feb 2014, 17:35

Ponta nu a zis ca asa e normal> A zis ca telefonul lui este ascultat, ca asa i se pare normal lui base. :lol: Dar rezolva problema asta. Sa vedem daca poate. Ca si Constantinescu a spus ca nu a putut face nimic, din cauza securistilor care erau la putere.
Cer este ca statul ne ia multi bani, mult mai multi de cat ar trebui. Si daca noi tacem, ei ce sa faca cu ei ? Ii fura unii, carora li se pare, ca sunt baietii destepti. Si cand iesim la pensie, nu au nici banii care i-am achitat pana la 29 de ani, ca e mult de atunci. :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde SummerCat » 22 Feb 2014, 19:32

jenica67 scrie:Ponta nu a zis ca asa e normal> A zis ca telefonul lui este ascultat, ca asa i se pare normal lui base. :lol: Dar rezolva problema asta. Sa vedem daca poate.

Ar trebui sa poata. Si asta numai daca trece de adormitul maicii domnului - Antonescu, care vrea STS numai si numai la CSAT.
Cum sa treci la CSAT, STS-ul ????
Ca CSAT coordoneaza numai "Organele de stat cu atributii in domeniul sigurantei nationale"?
Si le enumera legea 51/1991, mura in gura:

Serviciul Roman de Informatii
Serviciul de Informatii Externe
Serviciul de Protectie si Paza
Ministerul Apararii Nationale
Ministerul de Interne
Ministerul Justitiei, prin structuri interne specializate.
...unde e STS?

STS e o c.u.r.v.a. acum. E cu toti si e cu nimeni.
Atata timp cat esti serviciu, dai grade si faci ofiteri, trebuie sa tii ori de armata, ori de interne.
Cum a mai fost.
Nu poa' sa fie independent si de capul lui.

Da' bag de seama ca Antonescu se viseaza deja presedintA si n-a uitat ce scula formidabila a fost mana marinelului, serviciu asta 'ndependent :lol:
Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde perma » 01 Mar 2014, 14:48

Uitati un update pe intelesul tuturor: http://inforor.com/esti-sclav-la-stat/. Autorul are asentimentul meu total. Cam asta ni se intampla, tuturor.
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde jenica67 » 03 Mar 2014, 23:04

Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Anterior

Înapoi la NEURONU` ZAMBARET



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


cron