Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Legea APICULTURII

Mesajde sorinmob » 24 Feb 2014, 19:24

eu am primit azi raspuns ca sa operat scutirea incepand cu 01.03.2014 si ca pot sa merg sa platesc impozitul
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Legea APICULTURII

Mesajde mircea_tm » 24 Feb 2014, 22:11

sorinmob scrie:eu am primit azi raspuns ca sa operat scutirea incepand cu 01.03.2014 si ca pot sa merg sa platesc impozitul



cum adica "sa operat scutirea"?
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Legea APICULTURII

Mesajde aurelianpopescu » 01 Mar 2014, 21:47

am reusit sa scutesc impozitul la camion apicol/m-au pus sa platesc pe primele 2 luni ale anului/o cerere o copie dupa ci a camionului ;asta a fost tot;multumiri celor care au introdus scutirea in legea apiculturi;e posibil sa ne taxeze autoritatile locale la norma venit (impozit apicol) ca sa scoata parleala;de vazut
aurelianpopescu
 
Mesaje: 26
Membru din: 10 Sep 2011, 15:20

Re: Legea APICULTURII

Mesajde stefan 30 » 02 Mar 2014, 10:54

domnu Aurelian camionul este omologat apicol ?
nimic fara DUMNEZEU
stefan 30
 
Mesaje: 23
Membru din: 08 Apr 2011, 21:39
Localitate: campulung muscel

Re: Legea APICULTURII

Mesajde aurelianpopescu » 02 Mar 2014, 22:37

raspuns pt stefan30';DA OMOLOGAT APICOL MB 814
aurelianpopescu
 
Mesaje: 26
Membru din: 10 Sep 2011, 15:20

Re: Legea APICULTURII

Mesajde sorinmob » 02 Mar 2014, 22:48

joi am platit impozitul.mi-au lut 90 lei pt.ian si februarie
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Legea APICULTURII

Mesajde lexa » 03 Mar 2014, 21:03

Buna seara. Azi am inregistrat o infrangere in lupta cu reprezentantul local al finantelor :(
Am mers inarmata cu legea apiculturii la consiliul local si mi s-a raspuns, citez: ,,ASTA E LEGEA VOASTRA, NU E VALABILA SI PENTRU NOI,, .
Am fost trimisa la curtea de conturi sa aduc aprobare insotita de copie dupa codul fiscal in care scrie ca autospecializatele apicole sunt scutite de impozit. Asta se intampla in jud Suceava.
Ce ma sfatuiti sa fac? Am dat exemple de persoane din alte localitati care au obtinut scutire de impozit dar... degeaba.
lexa
 
Mesaje: 75
Membru din: 15 Apr 2011, 22:03

Re: Legea APICULTURII

Mesajde aurelianpopescu » 03 Mar 2014, 22:06

imi pare rau ce se intimpla la suceava;poate consultati un avocat;in valcea nu au fost probleme.
aurelianpopescu
 
Mesaje: 26
Membru din: 10 Sep 2011, 15:20

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Aurel1959 » 03 Mar 2014, 22:22

Inainte de a apela la un avocat, trebue sa aiba musai raspunsul acelui functionar impertinent, oficial pe hartie, cu stampila si semnatura.Ma indoiesc ca va obtine asa ceva.
Sfatul meu e sa apeleze la seful acelui fnctionar.Poate e mai competent.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Legea APICULTURII

Mesajde adytza » 03 Mar 2014, 23:01

Aurel1959 scrie:Inainte de a apela la un avocat, trebue sa aiba musai raspunsul acelui functionar impertinent, oficial pe hartie, cu stampila si semnatura.Ma indoiesc ca va obtine asa ceva.
Sfatul meu e sa apeleze la seful acelui fnctionar.Poate e mai competent.


Depuneti la adm financ. in scris cererea pentru scutire si solicitati raspuns tot in scris cu precizarea bazei legale a refuzului. Diferenta fata de vorba este ca aici trebuie sa semneze si seful care nu poate scrie balarii in motivarea refuzului.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Legea APICULTURII

Mesajde lexa » 04 Mar 2014, 21:43

Am consultat un avocat care m-a sfatuit sa depun o cerere insotita de acte doveditoare. Am pregatit totul si maine ma prezint din nou la cons. local.
Si pentru ca asta nu era de ajuns... am aflat azi ca s-a emis OUG prin care voi primi in 5 ani cate 20 % din taxa auto pe care trebuia sa mi-o restituie ANAF,in urma actiunii in instanta.
Traim in Romania!!!!!
lexa
 
Mesaje: 75
Membru din: 15 Apr 2011, 22:03

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Aurel1959 » 05 Mar 2014, 00:43

.[/quote]

Depuneti la adm financ. in scris cererea pentru scutire si solicitati raspuns tot in scris cu precizarea bazei legale a refuzului. Diferenta fata de vorba este ca aici trebuie sa semneze si seful care nu poate scrie balarii in motivarea refuzului.[/quote]
Trece sezonul pana primeste raspunsul.Teoretic trebue sa-l primeasca in 30 de zile.Sant mii de cazuri in care institutiile nu dau nici un raspuns si nu se intamla nimic.Asta nu inseamna ca trebue abandonata lupta.Insistenta maxima poate aduce rezultate.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Dila Daniel » 05 Mar 2014, 12:52

scutirea de impozit...am pus aici o poza...de la un raspuns oficial.
Poate ajuta.
viewtopic.php?f=28&t=4775
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Legea APICULTURII

Mesajde topy » 05 Mar 2014, 21:50

lexa scrie:Am consultat un avocat care m-a sfatuit sa depun o cerere insotita de acte doveditoare. Am pregatit totul si maine ma prezint din nou la cons. local.
Si pentru ca asta nu era de ajuns... am aflat azi ca s-a emis OUG prin care voi primi in 5 ani cate 20 % din taxa auto pe care trebuia sa mi-o restituie ANAF,in urma actiunii in instanta.
Traim in Romania!!!!!

cand ati depus la trezorerie actele pt returnarea taxei auto?
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Legea APICULTURII

Mesajde lexa » 05 Mar 2014, 22:05

Am reusit, multumesc tuturor pentru indrumari.
Astazi am depus cererea pentru scutirea de impozit insotita de legea 383 si cartea masinii. Am fost sunata sa mi se comunice ca s-a aprobat cererea si ca am de platit impozitul aferent lunilor ianuarie si februarie.
Pentru topy- nu am depus actele pentru ca pe 19 am recursul cu ANAF.
lexa
 
Mesaje: 75
Membru din: 15 Apr 2011, 22:03

Re: Legea APICULTURII

Mesajde mircea_tm » 05 Mar 2014, 22:06

topy scrie:
lexa scrie:Am consultat un avocat care m-a sfatuit sa depun o cerere insotita de acte doveditoare. Am pregatit totul si maine ma prezint din nou la cons. local. Si pentru ca asta nu era de ajuns... am aflat azi ca s-a emis OUG prin care voi primi in 5 ani cate 20 % din taxa auto pe care trebuia sa mi-o restituie ANAF,in urma actiunii in instanta. Traim in Romania!!!!!
cand ati depus la trezorerie actele pt returnarea taxei auto?



ATENTIE ! taxa se recupereaza doar prin sentinta judecatoreasca!
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori