Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Layens + cat

Mesajde dicu.ion57 » 17 Noi 2013, 14:14

dogvet scrie:
dicu.ion57 scrie:Dupa ce ambele familii au populat ramele de jos punem catul.

D-le Dicu,asa ceva a facut Teinegru pe Layens,chiar cu 4 stupi pe acelasi,,sasiu".Ideea cu gaura in diafragma si cu unitul usor e buna.Per ansamblu e relativ greoi sistemul,trebuie obligatoriu doi oameni sa-l misti de pe loc si aia in pericol de hernie de disc :P ,eu am pretentia sa-l car singur fara sa-mi rup spatele,dar si pt simplul fapt ca nu are cine sa ma ajute.

Domnule asa este ,nu ca este greu ESTE foarte greu de mutat.Eu am folosit acesti stupi stationar,nici vorba sa-i mut undeva.Am folosit la inceput si cat 1/1 ,era foarte mare dar si foarte productiv,ca aveam in zona de toate,iar stupul il verificam numai daca observam ceva suspect.Tineam corpul de la salcim pina la floarea soarelui,dupa care stupi intra in regres.Extrageam caturile ,dupa care le luam dupa stupi ,raminind doar stupul cu familiile de jos,unde se dezvoltau foarte bine.Atunci mai puteam sa mai mut din eidaca nu-mi convenea ceva,in rest acolo intepeneau pina luam caturile.Nu zic ca este usor dar care nu are spatiu sa se intinda prea mult cu stupi solutia este buna.Toate tipurile au si avantaje si dezavantaje,Eu am folosit stupi orizontali cu cat de nevoie mai ales ca tineam si doua fam ,intro cutie.Am vrut doar sa arat ca se poate exploata cu succes ,si din partea mea cu mari sadisfactii.Tipul de stup pare depasit dar inca se foloseste ,si daca este cules nu este mai prejos decit celelalte tipuri.Va doresc iernare usoara.Revin si complectez ca si eu am trecut la pavilion tot din cauza ca nu mai are cine sa ma ajute.Folositi stupi care credeti ca va avatajeaza si nu ce vedeti pe forum ca aici este doar ceva informativ iar munca este a dv.Fiecare tigan isi lauda nicova ,asa si noi cu stupi......ai mei sint cei mai buni..
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Layens + cat

Mesajde teinegru64 » 17 Noi 2013, 14:35

Bine punctat domnule Dicu.Fiecare isi alege tipul de stup.... in fuctie de baza melifera(stiu cazuri de pastoral in situatia in care vatra permanenta era excelenta....Dar vazuse la teinegru caturi pline :D ) ,timp disponibil si de ce nu sanatatea fiecaruia.Eu deja imi fac stupii pe care ii voi avea la 90 de ani :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Layens + cat

Mesajde gica.mosu » 17 Noi 2013, 14:44

teinegru64 scrie:Bine punctat domnule Dicu.Fiecare isi alege tipul de stup.... in fuctie de baza melifera(stiu cazuri de pastoral in situatia in care vatra permanenta era excelenta....Dar vazuse la teinegru caturi pline :D ) ,timp disponibil si de ce nu sanatatea fiecaruia.Eu deja imi fac stupii pe care ii voi avea la 90 de ani :lol:


Miticaaa,visezi frumos si cu ochi deschisi....Prinzi 90 de...daca te bagi cu mosu la o "mirlta"...stiuca pe siret 3-4 zile...Am eu rulota si intaritoareee,ce zici :?: ai un telefon si ....Bafto-delo :lol:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Layens + cat

Mesajde teinegru64 » 17 Noi 2013, 15:03

Ai promis... :lol: Anul asta am doar vreo trei carasi.Eu zic ca rima e de vina ....tremura cand aude de carlig.La stiuca e mai usor...cred eu :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Layens + cat

Mesajde proapis13 » 17 Noi 2013, 18:00

teinegru64 scrie:.....La stiuca e mai usor...cred eu :lol:

300kg prinse de cind s-a racit vremea....nu sunt eu fericitul....un cunoscut.... :lol:
Locatia nu este secreta;Dunarea Mica intre Hinova si Batoti
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Layens + cat

Mesajde dicu.ion57 » 17 Noi 2013, 19:03

teinegru64 scrie:Bine punctat domnule Dicu.Fiecare isi alege tipul de stup.... in fuctie de baza melifera(stiu cazuri de pastoral in situatia in care vatra permanenta era excelenta....Dar vazuse la teinegru caturi pline :D ) ,timp disponibil si de ce nu sanatatea fiecaruia.Eu deja imi fac stupii pe care ii voi avea la 90 de ani :lol:

DomnuleTeinegru trbuie sa ne gindim la sanatate mai de timpuriu si sa ne manajam pe cit posibil,dar cind avem cite o treaba mai ales noi apicultori cind avem rapita mai vine salcimul peste noi ce sa mai menajam atunci Este un lucru bun ca siteti optimist cu virsta .Eu am cunocut in pastoral un apicultor de 93 de ani.Era sprinten batrinul si aveai ce sa inveti de la el.Domnule mai zic inca odata fiecre sa se adapteze dupa posibilitati si cu stupi si cu munca ca fiecare se stie pe sine.Toate cele bune.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Layens + cat

Mesajde ignatius » 17 Noi 2013, 20:36

ignatius scrie:Am observat ca nimeni nu ia in considerare gratia haneman pentru stupul orizontal, adica gratia verticala. Cred ca dezvoltarea pe orizontala pana la un punct este foarte buna, dupa care putm pune un cat si sa lasam familia sa-si faca datoria pe verticala. Concret pentru un pavilion stupul pe 12 rame dadant sau Layens este mic, asa pe 16 rame lasam familia sa se dezvolte la maxim, cred ca toata lumea este de acord ca stupii orizontali fac albina multa, dupa care aproape de cules limitam matca in spate spre culoar cu gratia haneman. Atunci cand vom extrage si din cuib, din ramele dincolo de cuib, o facem fara grija pentru ca stima ca matca nu este in acea parte. In functie de dezvoltarea familei punem catul cu 10 rame. Cred ca folosirea gratiei haneman intr-un orizontal ar elimina multe din dezavantajele stupului orizontal.
Cu stima



Simplu fac, inversez stupul care are 2 urdinisuri in pat cald amandoua, si atunci dupa inversare urdinisul din spate va fi in fata, si in felul acesta gratia haneman isi face efectul. atunci cand stupul este inca in plan orizontal, fie inainte de inversare cand la urdinis ai cuibul si pentru a limita ponta matcii pe primele 12 rame - pui gratia dupa primele 12-13 rame, fie dupa inversare cand primele rame de la urdinis vor fi pentru recolta.
Timp? nu cred ca dureaza mult sa inversez un stup orizontal pe 16 rame, nici nu e nevoie sa il ridic.
Cu stima
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 07 Feb 2014, 23:14

stupi layens cu cat la spanioli ! folosesc si caturi cu rame dadant de 1/2 perpendiculare pe ramele de cuib !
Fişiere ataşate
2D5046C966244FE8E4942D4FE8E455 (Copy).jpg
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 07 Feb 2014, 23:15

si
Fişiere ataşate
2E5028181F2D4FCA334C254FCA330E (Copy).jpg
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 07 Feb 2014, 23:17

si
Fişiere ataşate
224E5D95B0224DFFB0C3224DFFB09F (Copy).jpg
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 07 Feb 2014, 23:18

.
Fişiere ataşate
224E52FF75374DF66B45324DF66B40 (Copy).jpg
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 06 Mar 2014, 20:07

un filmulet cu un fel de layens foarte interesant ! cred ca teinegru daca inca nu are modelul asta, al va face cu siguranta pt ca ai simte avantajele ! te salut domnu' Mitica ! :D http://www.youtube.com/watch?v=BC2NmE-D ... 0j7pM5CbjQ
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde teinegru64 » 07 Mar 2014, 09:03

Salut Gabi.Nu pot sa vad filmul....in locatia unde ma aflu , folosesc un abonament de 1,7 euro.Asa ca primesc net... de toti banii :D .Te rog reaminteste-mi dupa ceva timp.Acum sunt sigur ca in aceasta iarna am facut Layens-ul perfect....dar sunt receptiv atunci cand e rostul de lenevit.Aaa...cum vad din postarile tale ...te maninca rau si deranjezi Layensu.Presimt ca vei fi urmatorul ce o sa strige ca nu merge ... :D .Din octombrie nu am mai dat pe la stupina Layens.Nici macar nu stiu daca mai sunt stupii pe vatra !!
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 07 Mar 2014, 13:38

ok !intr-adevar am deranjat vreo 3 layensi pt a face niste diferente ! asta cu ''nici nu stiu daca mai sunt stupii pe vatra'' e tare , si chiar te cred, pe bune ! zici ca ai facut layensul perfect :lol: ? abia astept sa-l vad ! toate cele bune ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde stuparel » 19 Mar 2014, 19:46

Buna sa va fie inima stupari...

Am intrat in lumea stuparitului cumparandu-mi stupi Lyens... si chiar ma intrebam daca o sa gasesc subiect pe tema stupului Lyens...
De cand l-am vazut m-a facut sa imi pun multe intrebari si apoi am auzit ca are mai mult randament si ca ar ierna mai bine decat cel dadant etc... dar intrebarea care mi-o puneam era urmatoare... Daca e asa de bun cum spune lumea, de ce nu se axeaza lumea pe Lyens?

Dar am trecut de aceasta intrebare si mi-am luat acest model cu toate ca altii au vazut acest lucru cu scepticism...

Acum as vrea sa ma ajutati cu niste masuratori... daca am rama de 260x420... ce masura sa dau stupului? pentru ca vreau sa mai imi fac cateva cutii pentru ca vreau sa ma dezvolt daor cu Lyens!!!
"Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel" (Isus Hristos)
stuparel
 
Mesaje: 17
Membru din: 10 Mar 2014, 20:46

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 19 Mar 2014, 21:20

rama pe care zici ca o ai are dimensiunile respective la interior sau exterior ? daca zici ca ai stupi layens de ce nu iei masurile dupa ei ?
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori