Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Testare miere

Mesajde Avram Sorin » 01 Noi 2011, 09:49

Buna ziua. Cine ma poate ajuta cu o informatie : cum se testeaza mierea inainte de cumparare ? Sunt ceva trucuri ? ceva kit-uri ?
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Testare miere

Mesajde Adrian Galofteanu » 01 Noi 2011, 12:26

Termenul "testare" suna foarte vag cand vorbesti de miere!

Putem vorbi de calitatile organoleptice: culoare, miros, cosistenta, gust, etc. - aici poti apela la un cunoscator;
Putem vorbi de analize:
- pentru depisatrea autenticitatii mierii - prezenta "adaosurilor", prezenta polenului, etc.
- pentru descoperirea prezentei unor subsatante nesanatoase sau interzise - substante chimice sau antibiotice nepermise de lege;
- pentru descoperirea bacteriilor sau bacililor vinovati de bolile albinelor.

Deci ce doriti sa testati?
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Testare miere

Mesajde liviu1965 » 01 Noi 2011, 14:15

Presupun ca d-l este un cetatean care doreste sa consume miere si nu vrea sa cumpere ceva care dupa aia..... sa aiva probleme cu sanatatea......

O zi buna,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Testare miere

Mesajde Avram Sorin » 01 Noi 2011, 14:37

Cetateanu este apicultor :D .Ce e drept mai incepator. Intrebarea era mai mult una generala. Ideea era ca am vazut multe persoane care vand miere la un pret extraordinar de mic dupa mine . Aici luand in calcul ca e vorba de cateva sute de KG totusi un pret de 10 lei pe KG mi se pare f mic. Daca ar fi sa cumpar miere de la acestia cum imi dau seama daca este sau nu contrafacuta. Am pus aceasta intrebare deoarece vreau sa ma apuc serios de comercializare miere. Iar daca nu ajunge productia mea sa cumpar si de la altii. Este riscant ?
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Testare miere

Mesajde liviu1965 » 01 Noi 2011, 14:48

Scuze Sorine, am fost dus in eroare de nr. de postari......

Daca esti apicultor..... comenteaza frate, comenteaza.

O zi buna,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Testare miere

Mesajde Avram Sorin » 01 Noi 2011, 14:57

Doar de ieri am incept sa scriu si eu pe acest forum. Asa ca bine v-am gasit.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Testare miere

Mesajde Dila Daniel » 01 Noi 2011, 15:51

Bun venit Sorin!
O vorba babeasca zice ca: daca bagi un creion chimic in miere,acesta nu trebuie sa se coloreze
...nu am avut ocazia sa fac proba,doar spun(scriu)ce am auzit si eu...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Testare miere

Mesajde Avram Sorin » 01 Noi 2011, 16:43

Poate ne ajuta si cei care achizitioneaza miere in mod constant. Voi cum procedati ?
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Testare miere

Mesajde Dragos2006 » 01 Noi 2011, 16:55

Falsificarea mierii a ajuns la rang de arta astfel incat nu ne mai putem da seama doar dupa gust si culoare daca o miere este falsa sau originala.
Doar laboratorul iti spune exact ceea ce mananci.
mai exista o categorie de miere care este originala dar neconforma cu standardele in vigoare .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Testare miere

Mesajde Avram Sorin » 01 Noi 2011, 17:09

Da asta asa este. Dar stie cineva cat costa o analiza ? Am cautat pe net dar preturile sunt exorbitante
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Testare miere

Mesajde Adrian Galofteanu » 01 Noi 2011, 20:08

Cea mai simpla metoda Sorine, este sa stii de la cine cumperi. Cauti colegi seriosi si cu marfa facuta dupa toate regulile si nu mai ai nevoie de nici o analiza.

Toate cele bune!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Testare miere

Mesajde alexandrucucu » 01 Noi 2011, 21:26

Sorine, dute putin la vinzari si pe urma intreaba de ce se vinde mierea cu 10 ron.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: Testare miere

Mesajde Avram Sorin » 02 Noi 2011, 10:53

toti cei care vand la preturile astea au de obicei doua raspunsuri :
-nu am piata de vanzare si de aia vand ieftin
-ii cantitate mare si vreau sa o vand repede.

sau.......:D

Dar pana la urma cred ca totusi voi incerca in cazul in care am nevoie sa cumpar de la prietenii pe care ii cunosc . Cel mai sigur .
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Testare miere

Mesajde Liviu Began » 02 Noi 2011, 14:00

Avram Sorin scrie:toti cei care vand la preturile astea au de obicei doua raspunsuri :
-nu am piata de vanzare si de aia vand ieftin
-ii cantitate mare si vreau sa o vand repede.

sau.......:D

Dar pana la urma cred ca totusi voi incerca in cazul in care am nevoie sa cumpar de la prietenii pe care ii cunosc . Cel mai sigur .


Si aici si nu numai sunt de acord cu tine. In pietele brasovene este miere poliflora cu 20-23 lei, miere de salcam 25-28 lei, tei 20-22 lei, nu-ti mai spun ca un fagure cu miere e 10 lei :o si n-are 10 cm/5cm >. E normal si chiar firesc sa-mi pun si eu aceiasi intrebare ca tine. :"de ce colegii nostrii de pe forum vand mierea intre 10 si 15 lei (per general) ??? Sunt sigur ca vor motiva dar ne intoarcem la acelasi aspect :CALITATEA - CUM O VERIFIC ??? chiar eu ca simplu cetatean consumator (sincer sa fiu eu nu am incredere nici in mierea care se comercializeaza la preturile susamintite in Brasov) asta fara intentia de a jignii sau a crea suspiciuni apicultorilor care sunt corecti dar cum nu exista padure fara uscaturi...tocmai despre asta vorbim.Despre uscaturile care incearca sa ne "traduca" intr-un fel sau altul.
Intradevar s-a ajuns la un nivel atat de ridicat al posibilitatilor de-a falsifica mierea incat recomand s-o comercializezi doar pe aceea pe care o produci si eventual pe a celorlalti colegi pe care-i cunosti si poate cu care ai si lucrat impreuna. Eu unul nu consum decat mierea care o scot din cei trei stupi ai mei + mierea cumnatului meu cu care ne "combinam" si intrajutoram in cresterea albinelor (el are 45 stupi)

Si acum pentru ceilalti colegi:

Mi-a povestit cineva, la un moment dat , undeva anul trecut, ca a dorit sa vanda miere in Germania, personal, avand cu el circa 300kg in portbagajul masinii. A luat contact cu un neamt si acesta cand s-au intalnit a scos un aparat pe care a pus o picatura de miere, a asteptat circa 1-2 minute si a scos ca un bonulet de pe casa de marcat mobila, niste caracteristici ale mierii, zahar, zaharoza, antibiotic si alti compusi, in procente %. Neamtul se pare ca a fost multumit caci i-a cumparat toata cantitatea.
Acest aparat cica era un pic mai mare asemanator, cu acele aparate pe care le folosesc cei care sufera de diabet si-si verifica nivelul glicemiei, intepandu-se la deget si punand o piocatura dse sange pe acel aparat. Se pare ca aparatul neamtului functiona pe acelasi principiu.
Profit de deschiderea acestui topic pentru a pune urmatoarea INTREBARE:
STIE CINEVA DINTRE COLEGI DESPRE CE APARAT ESTE VORBA SI EVENTUAL DE UNDE S-AR PUTEA ACHIZITIONA ??? sau e ultima "gaselnita" tehnologica de testare a mierii, facuta de nemti si mai dureaza pana ajunge si la noi ???
Munceste ca si cum n-ai muri niciodata dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine .
Liviu Began
 
Mesaje: 67
Membru din: 09 Apr 2011, 20:52
Localitate: Brasov

Re: Testare miere

Mesajde Avram Sorin » 02 Noi 2011, 14:09

Multumesc D.Liviu pentru raspuns. Acel aparat il cau si eu daca exista. Altfel ce fac iau doar de la prieteni sau il tin pe vanzator cu mierea in fata laboratorului pana iese analiza ?
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Testare miere

Mesajde proapis13 » 02 Noi 2011, 15:52

Liviu Began scrie:STIE CINEVA DINTRE COLEGI DESPRE CE APARAT ESTE VORBA SI EVENTUAL DE UNDE S-AR PUTEA ACHIZITIONA ??? sau e ultima "gaselnita" tehnologica de testare a mierii, facuta de nemti si mai dureaza pana ajunge si la noi ???

Incearca la adresa asta http://www.analiticlaboratory.ro/img/tema3/logo.gif
Daca nu vezi ca sunt mai ieftine pe piata libera preturile variind intre 50 si 100 euro
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Următorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


cron