Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Zeama de urzica

Mesajde Cristian Chirculescu » 25 Mar 2014, 00:18

A folosit cineva la albine aaa ceva?
Si daca da, ce efect are?
Alias FreeCristian 0764514729

www.freecristian.ro
Avatar utilizator
Cristian Chirculescu
 
Mesaje: 465
Membru din: 23 Iun 2011, 03:13
Localitate: MIOVENI, ARGES

Re: Zeama de urzica

Mesajde Cristian Chirculescu » 25 Mar 2014, 11:27

Nimeni?
Alias FreeCristian 0764514729

www.freecristian.ro
Avatar utilizator
Cristian Chirculescu
 
Mesaje: 465
Membru din: 23 Iun 2011, 03:13
Localitate: MIOVENI, ARGES

Re: Zeama de urzica

Mesajde dorindafi » 25 Mar 2014, 12:16

- am auzit ca unii s-au spinzurat , o fi bine?
- nushtiu , dute intreaba spinzuratul !

colegu , daca ai deschis acest topic spune omule shi ce anume ai auzit
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Zeama de urzica

Mesajde arnautu valentin » 25 Mar 2014, 13:16

era asa prin 97 cand credeam ca s zmeu....foloseam teramicina pe vremea aia si pregateam siropul ptr albine mama fierbea urzici si ce am zis ...hai sa pun si cv zeama de urzici...nu stiu daca de la zeama de urzici dar s a facut asa ca si cum s ar fi branzit si nici albbinele nu s au batut pe el tare asa,acu mi am amintit :lol:
adi1574
arnautu valentin
 
Mesaje: 188
Membru din: 09 Apr 2011, 08:14
Localitate: Cocorastii Mislii, Prahova

Re: Zeama de urzica

Mesajde Cristian Chirculescu » 25 Mar 2014, 14:51

hai lasa.....mi-o iesit din cap.....auzisem pe cineva ca pune si zeama de la urzici in sirop.....cica rezistenta la boli
Alias FreeCristian 0764514729

www.freecristian.ro
Avatar utilizator
Cristian Chirculescu
 
Mesaje: 465
Membru din: 23 Iun 2011, 03:13
Localitate: MIOVENI, ARGES

Re: Zeama de urzica

Mesajde Closcutz » 25 Mar 2014, 15:12

Am auzit de suc de ceapa, de usturoi, de tot felul de plante medicinale, dar la urzica nu m-am gandit. Oricum daca ii spun socrului( care nu are nicio treaba cu apicultura) sigur va fi incantat, pt ca el uda florile, face mincare, supe nebunii. Daca ar auzi ca si la albine face bine cred ca ar trebui sa-i car urzica sac dupa sac. :lol:
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Zeama de urzica

Mesajde delorin I » 26 Mar 2014, 13:34

Il folosesti in stimulare? Acum am pescuit pe facebook dintr-un grup arab o postare in care cineva arata urzici puse peste cuib si comentariile arata ca urzica ar avea proprietatiti antivaroua-prin continutul mare de acid OXALIC! O fi adevarat? Sa verificam!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Zeama de urzica

Mesajde laura » 26 Mar 2014, 13:38

Folosesc in sirop si ceai de urzica.
Avatar utilizator
laura
 
Mesaje: 208
Membru din: 30 Oct 2011, 19:04
Localitate: Bucuresti

Re: Zeama de urzica

Mesajde delorin I » 26 Mar 2014, 14:32

E clar are vitamine, minerale...nu poate fi decat un lucru bun daca nu devine o bomba calorica! Pe mine unul ma preocupa problema alimentatiei raw...alimentatie in care se regasesc sucuri facute si din urzici! In principiu proprietatile ar trebui sa se mentina mai mult decat la fierbere!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Zeama de urzica

Mesajde delorin I » 26 Mar 2014, 14:37

Aici de pilda-http://www.revistahofigal.ro/articole/urzica--------focul----din-gr--din---care-----arde----durerile---i---nt--re--te-s--n--tatea.html, si hofigalul nu e tocmai o firma de amatori - se arata compozitia chimica a urzicii. NU vad urme de oxalic dar vad in schimb acid formic! COMPOZIŢIE CHIMICĂ. Conţine substanţe proteice cu un mare număr de aminoacizi, glucide, amine, steroli, cetone (metilheptenona, acetofenona), ulei volatil, substanţe grase, sitosteroli, acizii acetic, formic, pantotenic, complex vitaminic (A, B2, C, K), clorofilă, protoporfirină, coporfirină, beta-caroten, săruri de Ca, Mg, Fe, Si, P şi altele. în peri se află o substanţă vezicantă pentru piele, constituită din acid formic, o enzimă şi o toxalbumină (F. Crăciun, O. Bojor, M. Alexan, 1976).
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Zeama de urzica

Mesajde proapis13 » 26 Mar 2014, 18:01

delorin I scrie:Il folosesti in stimulare? Acum am pescuit pe facebook dintr-un grup arab o postare in care cineva arata urzici puse peste cuib si comentariile arata ca urzica ar avea proprietatiti antivaroua-prin continutul mare de acid OXALIC! O fi adevarat? Sa verificam!

Am postat foto cu urzica peste rame la topicul de mai jos ; romanul nu este interesat de inedit
viewtopic.php?f=8&t=558&start=112#p185684
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Zeama de urzica

Mesajde delorin I » 26 Mar 2014, 18:10

Scuze! NU am ajuns cu lectura acolo!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Zeama de urzica

Mesajde yokoz777 » 26 Mar 2014, 21:22

De fiecare data cand fac sirop pe langa,musetel,izma,galbenele,coada soricelului,busuioc,pelin,papadie,pun in infuzie si o mana buna de urzici!le-a mers foarte bine!chiar azi am facut sirop cu reteta asta.de luna care vine in sirop dupa ce se raceste adaug si 200ml suc de ceapa si tot atat suc de morcovi la 10lde sirop.
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Zeama de urzica

Mesajde delorin I » 26 Mar 2014, 21:28

Tare curios as fi sa vad cum arata stupii tai crescuti cu MULTIVITAMINE! Dupa experienta cu ceiul de anul trecut din flori proaspete, si pierderile provocata ulterior de furtisag....am mari rezerve!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Zeama de urzica

Mesajde yokoz777 » 26 Mar 2014, 21:42

Foarte bine arata,rame ouate tabla,albine sanatoase si 0 pierderi.Stiu si eu cum lucrezi tu de ti-a iesit treaba asa..
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Zeama de urzica

Mesajde un incepator » 11 Apr 2014, 16:22

Si eu le-am pus urzica in sirop(am facut infuzie 2-3 min)si au luat bine siropul,nu vad de ce ar face rau albinelor.......
un incepator
 
Mesaje: 101
Membru din: 24 Noi 2013, 16:37
Localitate: Botosani

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori