Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR

Un pastoral de succes se face dupa o cunoastere in amanunt a locurilor , traseelor si a starii drumurilor de acces . Aici te poti informa.......
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Primul pastoral

Mesajde delorin I » 27 Mar 2014, 02:24

Ce faci cand in sfarsit se apropie....dar ai avut niste planuri si te trezesti ca nu aveai rezerve! Esti cu dosul in balta si in mijlocul drumului? Logic te ridici si descoperi ca esti SINGUR! NU ai aia, nu ai aia, ai habar ca se face aia dar nu stii ca iti mai trebuie si aia! Nu ai spatiu de extras si oricum nu ai extras niciodata pana acum, nu ai descapacitor, nu ai pavilion, habar nu ai si parca nici nu iti doresti sa experimentezi un cort - si cum ce tu nu vrei sa faci nu poti sa ceri altuia....???? Asa incepe- cu insomnii in noapte???
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Primul pastoral

Mesajde alt stupar » 27 Mar 2014, 09:29

Asa incepe.
Este ca cea mai frumoasa apicultura este cea facuta in lungile nopti de iarna, cand, la caldura sobei, fiecare proiectam productii record, mutari doar pe varfuri de cules, cantare babane, inmultiri de 500% si alte realizari marete? :roll:

Ai planul facut beton si reteta secreta cum sa-ti dezvolti tu familiile sa bubuie, ai 2 luni la dispozitie in care rezolvi cumva cu cele necesare,ca doar esti baiat istet, ai in minte "combinatia" perfecta numai de tine stiuta pentru pastoralul in cel mai bun loc din tara asta... totul snur, nu ?

Ce te faci insa cand, in buza rapitei, constati ca ba stupii nu s-au dezvoltat suficient ca vremea n-a tinut cu tine, ba mijlocul de transport e prea mic ori e prea scump, ba lazile de ti le-ai luat la "pret avantajos" au si alte urdinise-surpriza, ba locatia aia pe care tu o visai a fi ideala este ocupata ori nu da nectar, ba ploua intruna si miere nu prea faci si putinul ala care-l faci nu ai unde-l stoarce ori nu-l vinzi la "pretul corect" pe care-l sperai, ba albina-i agresiva si te-nteapa si tu esti un delicat, ba na-i aia si ti-ar mai trebui si aialalta... ba macu, ba dracu, ba tac`su ! :evil:

Si ce bune si frumoase erau toate asta-iarna, si ce planuri serioase iti facusesi................
Si ce usor pare sofatul unei limuzine, cand ii vezi interiorul... din exterior
:lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Primul pastoral

Mesajde geangu » 27 Mar 2014, 09:40

Sau unii viseaza ca o sa se faca 200 kg per familie !
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Primul pastoral

Mesajde delorin I » 27 Mar 2014, 10:20

200? Eu de ceva vreme am renuntat la 100 pentru 70...:) varf de cules! Cat de adevarat alt stupar...cat de neetanse fundurile....cand te gandeai sa faci economie si te trezesti ca tamplarul asta nou e de fapt mai scump ca celalalt in final! Cert e ca incepe in curand culesul si caturile trebuie ridicate...planuri marete...la rapita! NU ne intereseaza mierea de rapita ci contructia de caturi! Si nu un ul! Ba chiar 2!!!:) ! Si deocamdata rapita s-a urcat in plop! Si polpul...e in Delta! Dar de fapt totul este despre prietenie! Totul pana la bani...Putem comenta ceva? NU! NE ramane doar lirica de forum! Pre stihuri tocmite!
Si ca sa citez un text de ieri care mi-a placut! Agricultura nu se face din martie in octombrie! Ea incepe inca din ianuarie cu visele! (P.S.Ca la mijloc de martie sa se prabuseasca sa se redefineasca! )
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Primul pastoral

Mesajde delorin I » 31 Mar 2014, 11:13

Se face pastoral in tara romaneasca daca nu esti PFA?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Primul pastoral

Mesajde geangu » 31 Mar 2014, 13:17

Ce legatura are pastoralul cu PFA ul?
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Primul pastoral

Mesajde delorin I » 31 Mar 2014, 14:03

Sun la o directie judeteana sa ma informez legat de procedura de eliberare de adeverinte necesare pastoralului! Tipul imi spune ca nu imi poate eliberare nici un act medical daca nu am PFA! Desi nu am accesat fonduri , desi nu am nimic de vandut...obsesia lui si data trecuta cand am vorbit si acum- sa am PFA! Deja am vorbit cu atatia doctori veterinari cati nu am vorbit in viata mea, se pare ca exista o portita dar m-am enervat de acel individ care imi spune mie ca de 3 ani e procedura asta! E logic ca mai devreme sau mai tarziu ai nevoie de un PFA, dar daca acum eu nu am cerut nimic in acest sens, de ce imi bagi pe gat si ma complici inutil? O fi o politica a DSV Bacau sa creasca numarul de contribuabili SAU NUMARUL DE PFA-uri?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Primul pastoral

Mesajde Jean Valjean » 31 Mar 2014, 15:14

Delorine, nu-ti trebuie PFA pentru pastoral. Iti trebuie sa respecti noua lege a apiculturii, adica:
- luat adeverinta de la primarie din care sa reiasa numarul de familii detinute
- mers si inregistrat in asociatie, facut cerere pentru placute de inmatriculare stupi
- primit carnet de stupina, pe care-l vizezi la medicul veterinar pe raza caruia ai stupina
- cu carnetul vizat de medic plus copie CI, cerere tip, adeverinta primarie si un dosar cu sina te duci la DSV si obtii inregistrarea sanitar-veterinara

Dupa ce ai obtinut inregistrarea sanitar-veterinara, impreuna cu carnetul de stupina in care completezi la rubrica "Deplasari in pastoral" data plecarii si data sosirii la destinatia unde vrei sa-i muti, iei frumos stupii si-i muti unde ai scris in carnet ca vrei tu sa-i muti. Dupa ce i-ai asezat frumos, la boloboc, cu fata la soare si in sir indian sau cum preferi tu, te duci la primaria pe raza careia ai mutat stupii si-ti declari prezenta la ei in jurisdictie. Cand vrei sa pleci de acolo, completezi iar in carnet data plecarii, destinatia si data sosirii la noua destinatie. Iar carnetul il tii in permanenta asupra ta, pentru a-l arata organelor in caz de nevoie.

Asa am inteles eu ca ar trebui sa procedez, daca am inteles prost ii rog pe colegi sa ma corecteze, ca sa stiu..
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Primul pastoral

Mesajde proapis13 » 31 Mar 2014, 15:21

Nu se mai depune cerere la primaria pe raza careia vrei sa faci pastoral in vederea aprobarii si alocarii vetrei de stupina :?: :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Primul pastoral

Mesajde Jean Valjean » 31 Mar 2014, 15:46

Nu, dar trebuie sa-ti anunti prezenta la primaria pe raza careia iti asezi stupii, altfel esti pasibil de amenda (daca am citit bine legea apiculturii).
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Primul pastoral

Mesajde proapis13 » 31 Mar 2014, 17:19

Jean Valjean scrie:Nu, dar trebuie sa-ti anunti prezenta la primaria pe raza careia iti asezi stupii, altfel esti pasibil de amenda (daca am citit bine legea apiculturii).

Art. 11. – (1) Autorităţile administraţiei publice locale, precum şi administratorii terenurilor agricole sau silvice vor asigura apicultorilor vetre de stupină temporare sau permanente, pe baza cererii depuse de către aceştia la consiliul local.
(2) Vetrele de stupină pot fi atribuite în judeţul de domiciliu al apicultorului sau în alte judeţe...... :!:
Extras din Legea Apiculturii....cea noua.... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Primul pastoral

Mesajde Jean Valjean » 31 Mar 2014, 20:52

proapis13 scrie:Art. 11. – (1) Autorităţile administraţiei publice locale, precum şi administratorii terenurilor agricole sau silvice vor asigura apicultorilor vetre de stupină temporare sau permanente, pe baza cererii depuse de către aceştia la consiliul local.


Din cate inteleg eu, articolul asta introduce o obligatie pentru autoritati si administratori de a asigura un drept al apicultorilor, in baza unei cereri din partea acestora din urma, cerere care insa nu reiese ca este obligatorie.

Altfel nu ar mai avea sens articolul 9, care spune asa:

Art. 9
Apicultorii care amplaseaza stupine in pastoral sau la iernat sunt obligati sa anunte autoritatile administratiei publice locale in a caror raza teritoriala se afla, locul, perioada, numarul familiilor de albine, precum si adresa detinatorului de stupi, asigurand evidenta acestora, dar si protectia familiilor de albine impotriva tratamentelor fitosanitare.


De ce ar mai trebui sa anunte daca a depus o cerere inainte?


Pe de alta parte, daca ar fi obligatorie acea cerere, ar fi trebuit sa apara la sanctiuni lipsa ei. Or la sanctiuni apare doar amenda pentru neanuntarea autoritatilor:

Art. 18
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa constituie infractiuni, si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) avertisment sau amenda de la 25 lei la 50 lei, in cazul nedetinerii carnetului de stupina;
b) avertisment sau amenda de la 50 lei la 75 lei, in cazul necompletarii carnetului de stupina;
c) avertisment sau amenda de la 50 lei la 100 lei, in cazul neidentificarii stupilor de catre apicultor, la formele asociative de profil legal constituite, conform legislatiei in domeniu;
d) avertisment sau amenda de la 100 lei la 150 lei, in cazul neidentificarii stupilor de catre formele asociative de profil, legal constituite, conform legislatiei in domeniu;
e) avertisment sau amenda de la 50 lei la 100 lei, in cazul lipsei panoului de identificare la stupinele deplasate in pastoral;
f) cu amenda de la 100 lei la 150 lei, in cazul vanzarii materialului biologic apicol de elita si multiplicare neautorizat;
g) cu amenda de la 50 lei la 100 lei, in cazul neanuntarii de catre apicultor, in maximum 24 de ore de la instalarea stupinei pe vatra, a consiliului local si a administratorilor terenurilor agricole sau silvice pe raza caruia se deplaseaza cu stupii in pastoral;
h) cu amenda de la 100 lei la 150 lei, in cazul nerespectarii de catre apicultor a distantelor dintre stupine la masivele melifere din paduri;
i) cu amenda de la 100 lei la 150 lei, in cazul nerespectarii de catre apicultor a distantelor dintre stupine la culturile agricole;
j) cu amenda de la 100 lei la 150 lei, in cazul amplasarii de catre apicultor a stupinei pe directia de zbor a albinelor apartinand altor stupine sau amplasarii stupinei intre alte stupine si sursa de cules;
k) cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei, in cazul nerespectarii prevederilor art. 15 alin. (1) si (2), cat si acordarea de despagubiri apicultorului pentru daunele create;
l) cu amenda de la 100 lei la 150 lei, in cazul nerespectarii prevederilor art. 13 alin. (1) si (2).
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Primul pastoral

Mesajde proapis13 » 31 Mar 2014, 21:46

Jean Valjean scrie:
proapis13 scrie:Art. 11. – (1) Autorităţile administraţiei publice locale, precum şi administratorii terenurilor agricole sau silvice vor asigura apicultorilor vetre de stupină temporare sau permanente, pe baza cererii depuse de către aceştia la consiliul local.


Din cate inteleg eu, articolul asta introduce o obligatie pentru autoritati si administratori de a asigura un drept al apicultorilor, in baza unei cereri din partea acestora din urma, cerere care insa nu reiese ca este obligatorie.

Altfel nu ar mai avea sens articolul 9, care spune asa:

Art. 9
Apicultorii care amplaseaza stupine in pastoral sau la iernat sunt obligati sa anunte autoritatile administratiei publice locale in a caror raza teritoriala se afla, locul, perioada, numarul familiilor de albine, precum si adresa detinatorului de stupi, asigurand evidenta acestora, dar si protectia familiilor de albine impotriva tratamentelor fitosanitare.


De ce ar mai trebui sa anunte daca a depus o cerere inainte?

De anul acesta din moment ce a fost scos Ordinul de deplasare in pastoral s-a introdus Cererea de atribuire de vatra permanenta/sezoniera
NU ai ce cauta pe raza administrativ teritoriala a unei comune fara a anunta in prealabil sosirea acolo
In urma cartografierii zonei melifere ti se poate aproba/respinge cererea de stationare pe teritoriul comunei
Aceasta Lege a Apiculturii se bate cap in cap cu Legea Administratiei publice in care scrie ca orice primarie poate institui taxe si impozite,altele decat cele oficiale,ce se aplica si se respecta - nu am retinut exact formularea....poti plati altfel de taxe la primarie...eu le-am platit cu legea in mana..
Art 9 se refera la Strainasi si la cei ce au stupinele temporare/permanente pe raza comunei
La fiecare inceput de an ai Obligatia sa mergi la primarie sa declari pe propria raspundere nr de stupi si amplasarea acestora pt a fi scrisi in Reg.Agricol
Odata cu declararea stupilor se lasa si un nr de tel si persoana de contact - asa se procedeaza pe raza comunei unde am stupina
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Primul pastoral

Mesajde delorin I » 31 Mar 2014, 22:06

Multumesc colegilor! Din aceasta mare varza, din care fiecare pricepe ce vrea, sa va spun si eu cum stau lucrurile! Adica, am cod de exploatatie din octombrie de la veterinarul localitatii unde am stupina, am albinele inregistrate in registrul primariei- ceva cu timbru fiscal...etc. Sunt parte a ACA inca din octombrie 2013. PAna acum 2 saptamani am folosit insa un carnet de stupina propriu. De acum 2 saptamani il folosesc pe cel capatat de la Aca- adica inca nu l-am completat ca nu am avut cand, dar el este inregistrat la ACA! Deci in principiu as mai avea nevoie doar de vize puse pe carnet, dupa cum reise foarte clar din prezentarea lui Jean si sa solicit crotali! Insa lucrurile nu sunt chiar asa de simple! Dincolo de reprezentantul DSV Bacau care pare un tip mai in varsta si care insista in a pretinde PFA asa cum prevede legea de acum 3 ani pentru eliberarea unei adeverinte de pastoral- nu i-am cerut nimic pentru vanzare - desfacere de miere ca nu am ce inca, solutia de la nivel local propusa de unul din cei cativa veterinari in sanatate animala cu care am vorbit astazi, este sa -i cer acestuia o hartie de insotire a analizelor catre DSV ca persoana fizica, hartie care sa insoteasca un pumn de albina moarta, unul de albina vie si un fagure de puiet(nu am cerut inca explicatii daca puietul sa fie capacit asa cum ar fi logic daca se cauta urme sau semne de varoza iar mai devreme am decis ca voi amana acest proces pentru ca nu vreau sa decupez inutil niste puiet, prea devreme fiind.)...Cert este din ce am vazut ieri ca pe aici pe langa Bucuresti rapita are deja tija florala ridicata, iar la noi spre munte, dincolo de un asa zis ultim inghet sambata, cu minus 4 grade estimate, se pare ca in zilele urmatoare primavara e departe de a se instaura si o sa ninga iar! Deci cumva zorul pastoralului trebuie sa mai astepte! CA despre carnetulde stupina, ma intreb daca sa il completez cu datele mele de la inceputul activitatii sa doar cu cele din momentul inregistrarii...dar pe langa povestea cu DSV, restul e un fleac,... inca nu m-au ciuruit :lol: ...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Primul pastoral

Mesajde Jean Valjean » 31 Mar 2014, 23:13

proapis13 scrie:Art 9 se refera la Strainasi si la cei ce au stupinele temporare/permanente pe raza comunei


Nu sunt eu in masura sa contrazic cele afirmate de tine, categoric ai mai multa experienta decat mine in ceea ce priveste pastoralul .
Eu pot doar sa citesc legea si sa o interpretez atat cat poate sa o faca un om nespecializat in drept.
In aceasta calitate, observ ca articolul 9 foloseste cuvintele "apicultorii care amplaseaza stupine in pastoral sau la iernat" iar articolul 11 cuvintele "vetre de stupină temporare sau permanente". Cu alte cuvinte, articolul 9 reglementeaza pastoralul, iar articolul 11 legifereaza dreptul apicultorilor de a solicita un loc/vatra in care sa-si tina stupii permanent sau temporar.
Pe de alta parte, cred ca ceea ce afirmi tu se bazeaza mai mult pe art. 12 aliniatele 3 si 4, care mentioneaza ca:

"(3) In vederea repartizarii suprafetelor melifere prevazute la alin. (1), apicultorul, direct sau prin intermediul formei asociative, depune/transmite o cerere la consiliul local sau la administratorii terenurilor agricole sau silvice.
(4) Consiliile locale sau administratorii terenurilor agricole sau silvice, dupa inregistrarea si centralizarea cererilor, solutioneaza mai intai solicitarile apicultorilor domiciliati in localitatile aflate in raza acestora, iar excedentul il repartizeaza celorlalti apicultori solicitanti din alte localitati/judete."

In fine, ceea ce stiam eu stiam de saptamana trecuta de la reprezenta ACA din Targoviste, unde in mod expres am vorbit de pastoral. Cel mai probabil saptmana asta ajung din nou la ACA si o sa verific cele spuse de tine, ca sa fim siguri cu totii.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Primul pastoral

Mesajde vasilefi » 26 Mai 2014, 11:28

daca duc stupii la nea X in curte mai am nevoie de toate aceste autorizatii?
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Următorul

Înapoi la LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori