Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde gigibecalul » 19 Sep 2013, 16:10

ignatov andrei scrie:
gigibecalul scrie: În condițiile în care nu ai mai pățit așa ceva, cu siguranță nu realizezi gravitatea situației și nici cât de mică e granița între agitația normală când deschizi un stup și un furtișag.


Sa cred ca ai spus-o la modul "general", pentru ca cele ce ti-am recomandat sunt preluate din "cartea scrisa de Ignatov Andrei", care, acum 30 de ani asista cum - in 30 minute - dispar 100 de roi!


Exact! De fapt ar fi trebuit să scriu la persoana I...vorbeam la modul general, nu mă refeream la dumneavoastră...textul ar fi trebuit să sune așa:
"În condițiile în care nu am mai pățit așa ceva, cu siguranță nu realizez gravitatea situației și nici cât de mică e granița între agitația normală când deschizi un stup și un furtișag"
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde TDI » 19 Sep 2013, 16:37

Sper sa nu ai ocazia sa vezi un furtisag generalizat, dar ai sa faci sigur diferenta. Daca nu imediat(ma indoiesc), la urmatoarea revizie.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde thomas » 01 Apr 2014, 23:23

Care este intervalul de timp minim, la care se verifica un stup rama cu rama? Care este intervalul recomandat? Eu ii verific cam la 2 saptamani..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Adi Hodis » 01 Apr 2014, 23:36

Da' trebuie verificati asa de des ?. :?
Ca eu ma uit in ei primavara si ... toamna. Ma uit, adica privesc si-apoi ... uit. :P

Semneaza "uitatorul".
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Florin Dobre » 01 Apr 2014, 23:42

thomas scrie:Care este intervalul de timp minim, la care se verifica un stup rama cu rama? Care este intervalul recomandat? Eu ii verific cam la 2 saptamani..

Esti rabdator. Eu ii cotrobaiam zilnic. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde traian » 01 Apr 2014, 23:46

Daca toamna privesti si uiti,primavara nu mai e cazul.Semneaza-patitul-
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde B.K » 02 Apr 2014, 08:31

thomas scrie:Care este intervalul de timp minim, la care se verifica un stup rama cu rama? Care este intervalul recomandat? Eu ii verific cam la 2 saptamani..


SI banuiesc ca te uiti si dupa matca :)
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde thomas » 02 Apr 2014, 17:21

normal, umblu rama cu rama, vad matca, puiet, rezerve sau probleme..
primavara e mai simplu, dar vara cand e plin sezon, intr-o saptamana se pot schimba multe intr-o colonie, si daca suntem mai incepatori, nu ne dam seama pana nu umblam in ei..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde B.K » 02 Apr 2014, 19:12

thomas scrie:normal, umblu rama cu rama, vad matca, puiet, rezerve sau probleme..
primavara e mai simplu, dar vara cand e plin sezon, intr-o saptamana se pot schimba multe intr-o colonie, si daca suntem mai incepatori, nu ne dam seama pana nu umblam in ei..

Nasol
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde ignatov andrei » 02 Apr 2014, 22:07

Recomand:
- afara este frig, scoatem ramele cu puiet capacit, le sprijinim de lada, pentru a avea cat mai mult spatiu de manevra;
- daca se poate, sa scoatem afara (pentru a lua o gura de aer curat) inclusiv rama cu matca pe ea;
- daca nu gasim matca, scuturam familia in fata stupului, dar asta cat mai pe seara, ca sa se adune albinele in ghem, sub lada!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde italianu » 02 Apr 2014, 22:17

thomas scrie:Care este intervalul de timp minim, la care se verifica un stup rama cu rama? Care este intervalul recomandat? Eu ii verific cam la 2 saptamani..


stupul se verifica in 5 - 7 minute,si in perioada roitului la 7 maxim 10 zile.


P.s. Este o regula in „asezarea” ramelor. Tu o stii?
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde thomas » 02 Apr 2014, 22:38

@italianu ms pt raspunsul concret. cam asa verific. mai mult de 10 min/stup nu.mi ia. La asezarea ramelor stiu doar ca puietul e in centru, polenul il limiteaza si apoi capetele sunt cu miere. Altceva, nu-mi dau seama ce-ar mai fi..
multumesc si celorlalti, dar hai sa mai lasam mistourile si sa vorbim serios. normal ca nu se face ceva gen scos rama cu matca s.am.d..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde ignatov andrei » 02 Apr 2014, 22:48

thomas scrie:@italianu ms pt raspunsul concret. cam asa verific. mai mult de 10 min/stup nu.mi ia. La asezarea ramelor stiu doar ca puietul e in centru, polenul il limiteaza si apoi capetele sunt cu miere. Altceva, nu-mi dau seama ce-ar mai fi..
multumesc si celorlalti, dar hai sa mai lasam mistourile si sa vorbim serios. normal ca nu se face ceva gen scos rama cu matca s.am.d..


Daca nu stai 1,5 ore la fiecare familie, n-ai facut nimic! Cu cat stam mai mult cu stupul deschis, cu atat mai "bine"!
De ce sa nu scot rama cu matca?!? Pai nu-i normal, daca vreau sa le fac rau????
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde italianu » 02 Apr 2014, 22:50

depinde de unde incepi,din dreapta(in cazul meu) cu o rama de miere SI polen,urmata de tot puietul ,inchizind cu o alta r de polen si restul ramelor ,sau daca e cazul cu diafragma.
In acest fel nu trebuie sa mergi cu cautatul ramelor pina in capat,in plus dupa cz ai vazut puiet larvar ,si mai ales ouale,nu mai are rost sa le deranjezi.
Cind roiesc ,se schimba problema,TREBUIE sa mergi inclusiv pe prima rama(ca sa eviti ,,surprizele”)
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde ignatov andrei » 02 Apr 2014, 22:52

italianu scrie:depinde de unde incepi,din dreapta(in cazul meu) cu o rama de miere SI polen,urmata de tot puietul ,inchizind cu o alta r de polen si restul ramelor ,sau daca e cazul cu diafragma.
In acest fel nu trebuie sa mergi cu cautatul ramelor pina in capat,in plus dupa cz ai vazut puiet larvar ,si mai ales ouale,nu mai are rost sa le deranjezi.
Cind roiesc ,se schimba problema,TREBUIE sa mergi inclusiv pe prima rama(ca sa eviti ,,surprizele”)


Nu, italiene, se incepe cu ramele de la mijloc, apoi se verifica rama cu rama, "in sicana", asa ca sa stie cine e stapanul!
Chiar nu recititi titlul topicului???
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde thomas » 02 Apr 2014, 23:02

ignatov andrei am citit destul de clar, iar cel care a initiat topicul a explicat destul de clar ca doreste sa se evite aceste situatii. Acum nu trebuie exagerat cu chestii: le punem foc, le scuturam iarna pe zapada.... ideea e sa evitam nu acele situatii care stim sigur ca le fac rau, pe care le-ati expus dvs, ci situatiile prin care noi credem ca le facem bine, dar le afecteaza foarte mult sau ireversibil negativ ciclul de viata. Nu vreau sa supar pe nimeni. Doar am intrebat..
Oricum, aveti dreptate in felul dvs, dar unii poate nu inteleg ironiile si.. le iau de bune..

italianul eu am stupii orientati spre s-e. cuibul e acum in partea de est (stanga cum stau in spatele stupului). Am organizarea identica in toti: (dreapta-stanga) diafragma-rama miere, rama miere +polen, rama miere-polen-oua-puiet larvar sau capacit, 2 sau 3 r puiet capacit 80%, rama oua si polen, rama miere 70%. Deschid de la diafragma si daca am umblat doar dupa o sapt, cand gasesc oua ma opresc, daca n-am umblat mai de mult, trec prin tot stupul, vad matca si apoi inchid usor, in ordine inversa.. La roit, ai dreptate, era s-o patesc chiar daca umblam din 7-in 7 zile..
Ultima oară modificat de thomas pe 02 Apr 2014, 23:09, modificat 1 dată în total.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori