Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde GARFIELD » 06 Apr 2014, 23:10

gica.mosu scrie:Dupa ce vad an pozele tale :!: ....D-nul Dicu Ion ar trebui sa fii mandru pt ca ari"urmasi" di nadejdi=ai idei,ai mana...tine-o ta't asa :D (super tb cu,cantarul)....

Nea Gica...ce sa-i faci... :D d...de ...nevoia te invata....de ce sa dau 500 ron pe un cantar balanta...si sa il pun sub un singur stup....cand pot sa cantaresc mai multi stupi ....si ma costa 120 ron ;)
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde GARFIELD » 07 Apr 2014, 20:26

Dragilor...am un stup care oua matca ..cateva ouo ici...cateva colo...si nu stiu din ce an e matca...cred ca 2010 sau 2011...si azi -surpriza :o ...botca de schimbare linistita,exact in cantul unei rame.In consecinta am scos afara joanghina batrana... :D .Oare are timp sa se imperecheze? :?
Oricum am mai unificat unu care nu avea matca...cu un mat lesinat pe 4 rame (roi facut in septembrie 2013)...si acu merge brici....i-a depasit pe ceilalti :D
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde paul » 07 Apr 2014, 22:43

GARFIELD scrie:In consecinta am scos afara joanghina batrana... :D .Oare are timp sa se imperecheze? :?

Rau ai facut !!!
Cateva "ouo"pe ici pe colo, sunt mai mult decat nimic ! Trebuia sa lasi batrana in pace si dupa ce se imperechea tanara, stiau albinele mai bine ce aveau de facut ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde GARFIELD » 08 Apr 2014, 08:40

paul scrie:
GARFIELD scrie:In consecinta am scos afara joanghina batrana... :D .Oare are timp sa se imperecheze? :?

Rau ai facut !!!
Cateva "ouo"pe ici pe colo, sunt mai mult decat nimic ! Trebuia sa lasi batrana in pace si dupa ce se imperechea tanara, stiau albinele mai bine ce aveau de facut ! ;)

Poate n-am procedat foarte corect ....dar nu duc lipsa de ...ouo :D ,am stupii aia 3 de i-am luat saptamana trecuta si sint pe 10 rame din care 6-7 cu puiet ;) .mai iau de acolo o rama ...ca daca nu iau....dupa rapita ii gasesc prin pomi.
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde GARFIELD » 09 Apr 2014, 22:11

Am mutat azi 7 familii in stupi noi.... :D ....si cand lucram la unul din ei....in momentul cand am luat podisorul...din senin a aparut un viespoi mai mare care s-a napustit pe rame...a insfacat o albina...si a sters-o. :o Ghinionul lui a fost ca a zburat cu incarcatura pe capacul unui stup de pe randul vecin...si i-am ars o dalta de l-am facut pilaf :D ,din pacate cu tot cu albina ce o luase :x .Ce ganganie e asta si cum scap de ele...ca am mai vazut din astea in livada...dar nu le-am dat atentie....pina azi.
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde Florin Dobre » 09 Apr 2014, 22:16

Lupul albinelor.
Au inceput sa apara si la mine. Azi la un stup cand l-am deschis...s-a infipt direct in rama. Greseala fatala...l-au incoltit gagicile instant. :shock:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde GARFIELD » 10 Apr 2014, 10:23

Florin Dobre scrie:Lupul albinelor.
Au inceput sa apara si la mine. Azi la un stup cand l-am deschis...s-a infipt direct in rama. Greseala fatala...l-au incoltit gagicile instant. :shock:

Si cum scap de gangania asta? :x Ca doar n-o sa ma apuc sa caut cuiburi prin poduri pe la vecini :shock:
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde Florin Dobre » 10 Apr 2014, 12:30

Citeste aici despre acest rapitor magnific: :D
viewtopic.php?f=8&t=348&hilit=lupul+albinelor
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde GARFIELD » 10 Apr 2014, 14:19

Florin Dobre scrie:Citeste aici despre acest rapitor magnific: :D
viewtopic.php?f=8&t=348&hilit=lupul+albinelor

Merci mult....acu ma duc sa tai ceva bidoane....sa fac capcane :twisted:
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde gica.mosu » 13 Apr 2014, 12:32

....Narcis....La muuulti ani cu sa-na-ta tiiiii :!: .....Pregatesti niste botci=am "flacai"gata di "lupta"..... :!: :lol:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde GARFIELD » 13 Apr 2014, 14:25

Multumesc de urare nea Gica :) ...pana ieri seara a plouat la noi...azi soare ,cald...au iesit la cules fetitele :D ...maine verific...dar cred ca a iesit ceva din botcile alea 2 capacite ce le-am vazut sambata trecuta ;) ...asa ca, daca ma primesti....vin in petit :lol:
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde GARFIELD » 13 Apr 2014, 16:25

In vizita la fetite :D
Fişiere ataşate
DSCF4004 (Copy).JPG
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde pustu » 13 Apr 2014, 22:20

La multi ani !
si multa sanatate
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde GARFIELD » 15 Apr 2014, 16:51

Multumesc de urari :)
Am verificat bidoanele puse pentru viespi....si ....victorieeee :mrgreen: ....aveau o sumedenie de viespi si lupi din aia urati :x
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde GARFIELD » 17 Apr 2014, 15:14

Azi am reusit...intr-o pauza de ploaie :D sa plantez in stupina 7 puieti de evodia de vreo 3 m inaltime.Cine stie...fac flori anul asta...sau la anul?
:)
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde GARFIELD » 25 Apr 2014, 15:44

Poza noua la stupina...au început sa culeagă la răpită...diferența fata de ieri,media la 3 stupi-750g.
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori