Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Testare miere

Mesajde valter » 02 Noi 2011, 20:51

O metoda simpala de a verifica daca produsul miere este autentic este urmatoarea.
Se toarna intr-un pahar cu apa un fir subtire de miere(sau ce sa banuie ca este). Daca produsul se disperseaza in pahar se poate concluziona ca este o facatura. Daca firul de miere strabate continutul de apa, se dispune pe fundul paharului si nu disperseaza(se diluiaza) atunci poti sa o administrezi copiilor fara retineri. ;)
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Testare miere

Mesajde gigiploesteanu » 02 Noi 2011, 22:38

Instrumentul se numeşte refractometru, este portabil, greutatea sub 100 grame. A cumpărat un coleg de la târgul apicol de la Galaţi (29-30 oct) la preţul de 300 lei. Se pune o picătură de miere şi se citesc rezultatele.
Să ştii să lupţi, când vrei să ai, Să nu regreţi când pierzi sau dai
Avatar utilizator
gigiploesteanu
 
Mesaje: 62
Membru din: 05 Apr 2011, 14:04
Localitate: Galati 0746922437

Re: Testare miere

Mesajde Adrian Galofteanu » 02 Noi 2011, 22:59

proapis13 scrie: Incearca la adresa asta http://www.analiticlaboratory.ro/img/tema3/logo.gif
Daca nu vezi ca sunt mai ieftine pe piata libera preturile variind intre 50 si 100 euro
salve :D

Am incercat dar nu am gasit nimic de genul a ceea e poesteste colegul nostru!

Ne ajuti?
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Testare miere

Mesajde alexandrucucu » 02 Noi 2011, 23:03

Se gaseste pe SOPMANIA 330 lei sau la TELECOMED dar e dublu la pret.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: Testare miere

Mesajde proapis13 » 02 Noi 2011, 23:27

Adrian Galofteanu scrie: Am incercat dar nu am gasit nimic de genul a ceea e poesteste colegul nostru!Ne ajuti?

Incearca aici si apoi mergi pe fir
salve :D
P.S. Daca nici aici nu gasiti in toata gama de refractometre
ce va intereseaza inseamna ca nu vorbim de asa ceva
http://www.google.ro/search?q=refractom ... d=0CDQQsAQ
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Testare miere

Mesajde gica » 02 Noi 2011, 23:50

Mai oameni buni.
Va pot face la orice ora doriti minim 10 probe de miere 100% falsificata si cacaioavele astea vor zice ca e buna.
Dar de ce vreti voi sa ajutati omul?
A imbatranit Mates,Dobre si ceilalti,vine noul val de achizitori.
Daca intreaba despre stupi de acord,spunem totul.Dar omul vrea altceva.Mie mi-au trebuit 15 ani sa aflu.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Testare miere

Mesajde Adrian Galofteanu » 03 Noi 2011, 00:18

In text era vorba de: "niste caracteristici ale mierii, zahar, zaharoza, antibiotic si alti compusi, in procente %."

Refractometrul nu stiu sa rezolve probleme de acest gen.

Apropos, daca stie cineva sa ne spuna si noua: refractometrul cel mai performant, ce ne poate spune despre miere?
in afara de apa, glucoza si grade Baume.
Ultima oară modificat de Adrian Galofteanu pe 03 Noi 2011, 00:23, modificat 1 dată în total.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Testare miere

Mesajde mibu » 03 Noi 2011, 00:20

valter scrie:O metoda simpala de a verifica daca produsul miere este autentic este urmatoarea.
Se toarna intr-un pahar cu apa un fir subtire de miere(sau ce sa banuie ca este). Daca produsul se disperseaza in pahar se poate concluziona ca este o facatura. Daca firul de miere strabate continutul de apa, se dispune pe fundul paharului si nu disperseaza(se diluiaza) atunci poti sa o administrezi copiilor fara retineri. ;)


total de acord ,dar copiilor sa dai mierea scoasa de tine !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Testare miere

Mesajde gica » 03 Noi 2011, 00:22

Adrian Galofteanu scrie:Apropos, daca stie cineva sa ne spuna si noua: refractometrul cel mai performant, ce ne poate spune despre miere?

Nimic dar absolut nimic.Ca sa nu zic de erori.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Testare miere

Mesajde Avram Sorin » 03 Noi 2011, 10:02

Multumesc colegilor pentru postari. Dar citind parca sunt mai nelamurit ca la inceput. Refractometrul nu vede totate "chestile" din miere. Metodele batransesti se pare ca sunt putine. O sa incerc cu paharul de apa . Dar totusi mai este si altceva ....?
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Testare miere

Mesajde alexandrucucu » 03 Noi 2011, 10:46

Salut. Nu era mai simplu sa intrebi CUM SE FALSIFICA MIEREA de la inceput ? :lol: :lol: :lol:
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: Testare miere

Mesajde Avram Sorin » 03 Noi 2011, 12:39

alexandrucucu scrie:Salut. Nu era mai simplu sa intrebi CUM SE FALSIFICA MIEREA de la inceput ? :lol: :lol: :lol:


D.Alexandru nici pe departe de mine acest gand. Eu am intrebat pentru cunostinta mea. Sa aflu lucruri noi . Nu ma intereseaza sa falsific sub nici o forma. Si nici achizitor nu ma numesc. Ideea era ca toate cunostintele mele care au stupi de obicei in aceasta perioada nu mai au miere , deoarece nu au stupi multi .Si ce produc vand repede. Acum eu daca raman fara miere ma gandeam daca ar fi bine sa cumpar de la altii. Adica dai tamtam ca ai miere de vanzare si dupa cateva sapt nu mai ai de vanzare. Asta e un mod de a piere clienti. Ei vor cauta in alta parte si apoi cu greu ii mai aduci inapoi. Vreau sa imi fac si un site de profil cu vanzare. Dar ce fac daca cererea depaseste oferta. Dar mi-e frica sa cumpar de la altii ca poate nu e ok. De accea am intrebat si ma intereseaza .
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Testare miere

Mesajde alexandrucucu » 03 Noi 2011, 12:59

Cred ca ai luat de unde stie sa vinda. Eu am clienti de ani de zile si nu ii pierd din contra se adauga si altii. Mierea se tine mai mult dar cu costuri asa ca fiecare o da atunci cind poate si cind are si pret. De ce nu faci abonament la mine si chiar daca ninge,ploua sau e soare ai mierea pe masa. :lol:
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: Testare miere

Mesajde Avram Sorin » 03 Noi 2011, 13:16

Uite f frumos . Decat sa dai banii pe aparate care ba merg ba nu merg mai bine gasesti un prieten de la care sa cumperi . De unde sunteti ?
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Testare miere

Mesajde alexandrucucu » 03 Noi 2011, 14:33

Linga aeroportul Otopeni, zona Pipera -Tunari.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: Testare miere

Mesajde Avram Sorin » 03 Noi 2011, 14:38

As fi facut o vizita pana la dvs dar e cam departe de mine . Ramane de discutat.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori