Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde Florin Dobre » 09 Apr 2014, 20:54

Arata superb. :D
Maine cred ca fac un drum sa vad in ce stadiu mai e si rapita unde vreau sa-mi duc albinele. :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde sagadin » 09 Apr 2014, 22:01

Am fost la rapita de multe ori, am inchis familiile de albine cam pana la o ora dupa tratamente si nu am observat mortalitate dar in intr-un an am inlocuit rapita, de nevoie, cu un cules de intretinere oferit de padurea de foioase si nu-mi aduc aminte sa fi fost diferente la dezvoltare! Discutiile de pana acum ma cam pun pe ghanduri...
sagadin
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Ian 2012, 23:09

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde paul » 09 Apr 2014, 22:49

MIHALACHE scrie:Rapita arata asa:

Pacat ca se strica vremea !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde lefter » 10 Apr 2014, 07:12

MIHALACHE scrie:Am primit astazi pe la ora 10 o instiintare ca: ancepand cu data de 09.04.2014 incepe tratamentul la cultura de rapita,produsul folosit pentru tratare este cunoscut sub denumirea Biscaya 240 OD(substanta activa:tiacloprid)va informam ca acest produs este acreditat pentru tratarea culturii de rapita fara efecte negative asupra albinelor.Deja albinele erau plecate de 2 ore si instiintarea a stat o noapte prin vecini si nu am anchis albinele,rapita este cam la 1,5km de stupina iar an localitate sunt multi pomi fructiferi an floare iar rapita are doar an varf cateva flori deschise nu stiu ce se poate antampla vom vedea an zilele urmatoare.

sunt in aceasi situatie ,cred ca le inchid cit face tratamentul ,daca ai noutati sunt curios.
lefter
 
Mesaje: 57
Membru din: 22 Aug 2011, 21:09

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde MIHALACHE » 10 Apr 2014, 19:06

Astazi a plouat toata ziua si mai mult de 9-10 grade nu a fost albinele au iesit doar dupa apa nu am observat albine moarte mai multe ca deobicei 4-5 albine si ceva puiet de trantor si albina cu defecte pe rampa de zbor,sper ca au terminat ieri de stropit si nu ma anunta din nou saptamana viitoare cand rapita va avea mai multe flori si va fi mai atractiva pentru albine.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde Adrian Galofteanu » 26 Apr 2014, 06:08

Mare pacoste cu rapita asta si cu insecticidele! Cand vezi lanurile astea galbene, frumoase greu poti sa rezisti sa nu duci albinele acolo.

Am dus o parte din stupina la un lan in care s-a facut tratament cu calypso. Ieri in ferestrele cu soare era un spectacol sa privesti un urdinis si cat de frumos "zburda" albina pe inflorescenta de rapita.

Aseara am avut mai mult timp si am citit:

asta
http://www.greenpeace.org/romania/Globa ... npeace.pdf

si asta
http://www.usab-tm.ro/rezumat/rezumat%20ro%20Jivan.pdf

Aceasta substanta care este tiacloprid despre care producatorul zice ce s-a citit mai sus in prospectul calypso "selectivitate extraordinara.....etc,etc...", dupa parerea mea poate fi mai periculoasa decat loca.

Si totusi i-am dus, nu am rezistat.

Doamne ajuta!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde macko2001 » 29 Apr 2014, 09:43

am dus albinele la rapita. ieri ne-au anuntat ca stropesc cu decis , le-am inchis, in noaptea aceasta au terminat stropitul. Are decisul remanenta, sau trebuie sa mut din nou albinele din zona? Mutatul este aprope imposibil, pentru ca nu dispun de mijloc de transport, dar daca este daunator nu am ce face.
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Apr 2014, 23:18

macko2001 scrie:am dus albinele la rapita. ieri ne-au anuntat ca stropesc cu decis , le-am inchis, in noaptea aceasta au terminat stropitul. Are decisul remanenta, sau trebuie sa mut din nou albinele din zona? Mutatul este aprope imposibil, pentru ca nu dispun de mijloc de transport, dar daca este daunator nu am ce face.



Este foarte importanta concentratia administrata adica grame de sustanta activa/ha. In orice caz deltametrinul, substanta activa din Decis, este foarte toxic pentru albine, conform cu prospectele citite.

Daca citesti link-urile din postarea mea de mai sus vei putea trage singur concluzii.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde proapis13 » 13 Ian 2015, 16:16

ProAgro și LAPAR cer MADR o nouă prelungire pentru utilizarea neonicotinoidelor
http://www.stiriagricole.ro/proagro-si- ... 19337.html
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde 7Rame » 13 Ian 2015, 16:34

proapis13 scrie:ProAgro și LAPAR cer MADR o nouă prelungire pentru utilizarea neonicotinoidelor
http://www.stiriagricole.ro/proagro-si- ... 19337.html


La noi se poate orice. Ati vz ultimul studiu UE legat de neonicotinoide?
Ati vz cum se dezorienteaza albina? Cat face pana la stup, sau daca il mai gaseste?
Ati vz cate generatii de plante au deja rezerve de toxine in pamant? Si eu ma duc pe lan, ca vad ca nu mi-l ierbicideaza...si stau linisti!
Dam, in fata, noi suntem romani!!
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde stefanmadalin » 13 Ian 2015, 17:15

Care studiu 7rame?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde kiloz » 15 Ian 2015, 22:10

Propaganda in plina actiune!

Lucian Adam · IANB Bucuresti
Asa cum ne-a obisnuit Presedintele LAPAR LAURENTIU BACIU nu se dezminte aratandu-se foatre implicat in problemele de baza ale tehnicii agricole.Este cunoscut faptul ca nu se poate concepe infiintarea unei culturi fara tratamentul semintelor impotriva daunatorilor sau a bolilor criptogamice. Tratamentul semintelor de porumb si floarea soarelui in primavara anului 2015 cu substante din grupa NEONICOTINOIDELOR este absolut OBLIGATORIE si DEROGAREA TREBUIE CERUTA SI OBTINUTA. AM acceptul fermierilor din ASOCIATIA PRODUCATORILOR DE CEREALE SI PLANTE TEHNICE CALARASI de a multumi pe aceasta cale celor doi DECIDENTI AI AGRICULTURII CARE SE AFLA DE BUNA VREM INTRUN DIALOG CORECT DE PE URMA CARUIA AGRICULTURA A AVUT SI VA AVEA DE CASTIGAT...ING. LUCIAN ADAM DIR EXEC.APCPT CALARASI
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde viorel55 » 17 Ian 2015, 17:04

kiloz scrie:Propaganda in plina actiune!

Lucian Adam · IANB Bucuresti
Asa cum ne-a obisnuit Presedintele LAPAR LAURENTIU BACIU nu se dezminte aratandu-se foatre implicat in problemele de baza ale tehnicii agricole.Este cunoscut faptul ca nu se poate concepe infiintarea unei culturi fara tratamentul semintelor impotriva daunatorilor sau a bolilor criptogamice. Tratamentul semintelor de porumb si floarea soarelui in primavara anului 2015 cu substante din grupa NEONICOTINOIDELOR este absolut OBLIGATORIE si DEROGAREA TREBUIE CERUTA SI OBTINUTA. AM acceptul fermierilor din ASOCIATIA PRODUCATORILOR DE CEREALE SI PLANTE TEHNICE CALARASI de a multumi pe aceasta cale celor doi DECIDENTI AI AGRICULTURII CARE SE AFLA DE BUNA VREM INTRUN DIALOG CORECT DE PE URMA CARUIA AGRICULTURA A AVUT SI VA AVEA DE CASTIGAT...ING. LUCIAN ADAM DIR EXEC.APCPT CALARASI



In toate celelalte 27 tari din Uniunea Europeana se poate !
Numai in Romania nu se poate si de aceea ne vaitam,plangem,imploram sa ne dea DEROGARE.
Nu credeti ca suntem penibili ??? Cum de numai la noi nu se poate si este OBLIGATORIE DEROGAREA ???
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde peterneamt » 17 Ian 2015, 20:41

"Conducatorii nostri sunt mai destepti ca ai lor !" :oops:
Daa ....pai ai lor obtin bani pentru agricultori iar ai nostri derogari.....ma p*s pe ei !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde stefanmadalin » 18 Ian 2015, 13:12

Gata domnilor, nu va mai fi nevoie mare de insecticide pentru ca....da, liber la OMG.
SURSA http://www.cultivatorihibrizi.ro/?p=200Da
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde peterneamt » 21 Ian 2015, 10:00

stefanmadalin scrie:Gata domnilor, nu va mai fi nevoie mare de insecticide pentru ca....da, liber la OMG.
SURSA http://www.cultivatorihibrizi.ro/?p=200Da

Aha.....şi uite cum sărim din lac în puţ........Păi...da, că şefii noştri nu copiază pe ăia din vest......ei nu şi nu că fac după capul lor.......vai de capul nostru !!! :oops:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori