Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde echo » 13 Aug 2013, 11:03

nu ma prind ... e ceva in neregula cu fagurii ?? Pai daca au fost mostra, ce sa imi platesti ?
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde IGNITE » 20 Aug 2013, 20:13

cristi_vidican scrie:Ce ziceţi de asta?



chestia asta ar fi bună şi contra varroa. dai cu nanotehnologia pe albină şi pa ... varroa. :)
treaba e că nu se mai lipeşte chiar nimic de albină. :)
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde ovidiu_78 » 20 Aug 2013, 21:19

daca te uiti pe site la ei vei vedea ca se foloseste masca,etc,...e foarte toxic...deci sigur nu merge la albine ;)
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde CATALIN » 21 Aug 2013, 07:17

ba fratilor stupi mei sunt dati de 2 ori cu ulei dein si de 2ori cu vopsea si de 4 ani tot noi sunt
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde B.K » 05 Sep 2013, 18:42

O mana de ulei de in si 2 de vopsea am aplicat si eu si e treaba buna .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde thomas » 22 Apr 2014, 20:34

Vreau sa vopsesc cateva cutii de stup cu vopsea lavabila de exterior. Am toti stupii vopsiti asa si se comporta foarte bine la toate intemperiile. Intrebarea mea este: la cat timp dupa vopsire pot baga albinele in ei? O saptamana sa fie prea putin? Ms!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde pustu » 22 Apr 2014, 23:21

thomas scrie:Vreau sa vopsesc cateva cutii de stup cu vopsea lavabila de exterior. Am toti stupii vopsiti asa si se comporta foarte bine la toate intemperiile. Intrebarea mea este: la cat timp dupa vopsire pot baga albinele in ei? O saptamana sa fie prea putin? Ms!

Daca e pe baza de apa eu cred ca o zi e de ajuns .
Sanatate
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde duma » 23 Apr 2014, 10:50

Eu am vopsit dimineata cu vopsea pe baza de apa si dupamasa am mutat albinele ....pe baza de apa nu am avut nici miros si sa uscat foarte repede .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde un OM » 23 Apr 2014, 15:17

Exagerarile sunt totusi in afara unei reguli.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde newbee » 03 Aug 2014, 06:49

Buna ziua,
Nu stiu daca s-a discutat despre vopeaua "suedeza". Este vorba despre o vopsea pregatita "in casa" si care este folosita in Scandinavia si Canada pentru protectia caselor de lemn. Avantaje:
- mult mai ieftina decat produsele sintetice;
- ecologica;
- permite lemnului sa "respire" (deci, sa se usuce);
- nu e toxica si nu miroase.
Va rog sa-mi spuneti daca merita sa dezvolt subiectul.
newbee
 
Mesaje: 14
Membru din: 16 Sep 2013, 06:30
Localitate: Sibiu

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde cristi_vidican » 03 Aug 2014, 07:20

Zi ce știi! Orice informație de de luat în seamnă
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde newbee » 03 Aug 2014, 10:41

Vopseaua are in componenta:
- faina (grau sau secara);
- pigment natural (ex: oxid de fier);
- ulei de in;
- sulfat de fier.
Are o durata de viata de cca. 10 ani. Se aplica cu pensula si se usuca in cateva ore. La revopsire nu trehuie inlaturate straturile anterioare. Eu mi am vopsit cei trei stupi (deh, incepator) in primavara si, cu toate ploile de anul asta, se comporta f.bine. Cu cat lemnul are mai multe asperitati (nerindeluit) cu atat mai bine.Este folosita inca in Suedia, Canada si nu cred ca motivul este saracia...
Revin deseara cu reteta, modul de preparare si poate mai gasesc si link-ul catre un filmulet pe youtube.
newbee
 
Mesaje: 14
Membru din: 16 Sep 2013, 06:30
Localitate: Sibiu

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde cristi_vidican » 03 Aug 2014, 13:25

oxid de fier și ulei de in am folosit și eu, dar n-am fost mulțumit. Se înnegrește în timp.
Calitatea vopselei o vezi după 2-3 ani. După 1 ani, toate sunt bune.
Dar, suntem curioși. Poate vedem și niște mostre, cum arată în timp
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde newbee » 03 Aug 2014, 17:28

cristi_vidican scrie:oxid de fier și ulei de in am folosit și eu, dar n-am fost mulțumit. Se înnegrește în timp.
Calitatea vopselei o vezi după 2-3 ani. După 1 ani, toate sunt bune.
Dar, suntem curioși. Poate vedem și niște mostre, cum arată în timp


Cristi,

Dupa cum o sa citesti mai departe nu este vorba de o" vopsea pe baza de ulei de in". Nu are luciu si nu creaza o pelicula hidrofoba. Are un aspect mat (ca de lut). Se uda daca ploua dupa care se usuca permitand lemnului sa respire eliminand spre exterior vaporii de apa de la interiorul stupului. Utilitatea ei consta in principal in protejarea lemnului de radiatia ultravioleta care, impreuna cu umezeala, il distruge.

Deci, reteta pentru 5 kg vopsea ce ajunge pt. cca. 15 m2:
- 3,2 l apa;
- 260 g faina (grau sau secara)
- 1 kg praf pigmenti naturali (eu am folosit ocru - oxid de fier);
- 100 g sulfat de fier ( se poate elimina desi este f.recomnadat pentru utilizari exterioare avnd rolul de a impiedica dezvoltarea ciupercilor ?!?);
- 400 ml ulei de in ( ce are rolul sa stabilizeze stratul de "pap de faina" si pigment);
- 40 ml sapun lichid (eu am folosit detergent pentru vase).

Preparare:
- se pun la fiert 2.8 - 3 l apa;
- cu restul de apa se "inmoaie" faina pentru a nu se face cocoloase dupa care se adauga peste apa fiebinte si se amesteca timp de cca. 15 minute continuand fierberea;
- se adauga pigmentul si se fierbe in continuare amestecand timp de cca. 15 minute;
- se adauga uleiul de in si se continua fierberea amestecand timp de cca. 15 minute;
- se adauga sapunul lichid (ce are rolul de a emulsiona uleiul); se amesteca si se lasa sa se raceasca.
Daca e nevoie se dilueaza.

Pe informatiile care le-am gasit, vopseaua trebuie folosita in interval de cateva zile; nu se va stoca pentru o perioada mai lunga.

Utilizare:
Pe lemnul natur se da un strat (eventual se mai dilueaza vopseaua), se lasa sa se usuce 1 zi dupa care se mai da un strat. Evident: nu se admit pete de grasime!!!
Pe lemnul vopsit anterior cu "vopsea suedeza", se indeparteaza eventualele exfolieri cu o perie aspra, se desprafuieste sau se spala si se da un strat de vopsea daca cel anterior este uscat.
Pentru lemnul ce a fost vopsit anterior cu vopseluri alchidice sau pe baza de ulei, vopsirea este eficienta numai daca se curata straturile vechi de vopsea.

Vopsirea se repeta dupa doi ani de la prima vopsire. Vopsirile ulterioare se fac la intervale de 10 ani. Dupa cum vedeti, se pot vopsi stupii "cu albina in ei" intrucat vopseaua nu este toxica si elementele stupului se dezlipesc f.usor. Se recomanda ca suprafata lemnului sa fie cea obtinuta de la gater fara a mai da scandura la abricht. De retinut ca vopsirea nu se face pe o suprafata uda sau aflata in plin soare nici la temperaturi mai mici de 5 °C.

Revin: este vorba de o vopsea traditionala in Scandinavia si este in continuare populara acolo si in Canada. Asta spune mult intrucat cred ca au acces la "ultimul racnet" in materie de vopseluri :cry: si nici saraci nu sunt...

Eu am preparat numai 3 kg de vopsea si mi-a mai ramas dupa vopsirea a 3 stupi Warre a 4 caturi fiecare; cred ca trebuia s-o mai diluez ?!?. Recunosc, m-am grabit si nu am respectat cele 24 ore intre primele doua straturi. Mai mult, ca "sa acopar"mai repede lemnul, am lasat in unele locuri un strat mai gros :oops: asa ca prin unele locuri va trebui sa mai vopsesc o data; dar asta la primavara daca albinele vor supravietui peste iarna dupa asa un an apicol si asa un apicultor :roll:

Pe youtube cautati filmuletul: Peinture suédoise aux pigments naturels pour ruches. Informatiile sunt in franceza dar este vorba de ce am scris mai sus. Interesant mi s-a parut cum masoara volumul de ulei si sapun intr-un pahar de unica folosinta unde a trasat niste repere tinand cont ca 1 ml apa cantareste aprox. 1 gram;
newbee
 
Mesaje: 14
Membru din: 16 Sep 2013, 06:30
Localitate: Sibiu

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde comi » 04 Aug 2014, 01:03

Am trait s-o vad si pe asta!
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde vasilefi » 05 Aug 2014, 09:35

am vopsit stupii cu 2 straturi ulei in sicativat + 2 straturi vopsea pe baza de apa.
nu prinde insa prea bine vopseaua pe baza de apa pe uleiul de in, oare trebuie sa las o perioada mai mare intre vopsiri, sau sa dau doar un strat de ulei de in?
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


cron