Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: New world carniolan

Mesajde cristi_vidican » 30 Apr 2014, 23:20

E adevărat că, fiind altă rasă, acceptarea poate fi mai dificilă.
Cine mi-a dat mie mi-a recomandată să las matca 3 zile în cușca de transport în stup, abia apoi să rup căpăcelul de la mâncare.
N-am făcut așa, ci le-am băgat și le-am rupt căpcelul. În 24 de ore au fost eliberate. Am introdus în roi, care erau pe vreo 5-6 rame la acea perioadă.
Din 10, 9 au fost acceptate. Dar am riscat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: New world carniolan

Mesajde Augustin78 » 30 Apr 2014, 23:35

Salut.
Asa voi incerca eu:
Varianta 1
-2 rame cu puiet capacit si albina acoperitoare
-2rame cu miere si pastura
-matca introdusa in cusca din aceea care se aplica pe fagure-sa poata ponta
varianta 2
-albina tanara scuturata de pe 2 rame
-bagat in beci (24-sau 48 ora?)cu matca in cutia de transport
apoi il bag in roinita 6 rame
-si bagat un fagure cu puiet capacit
-1 fagure artificial cu hranitor deasupra si sirop
-si un fagure gata de ouat pe care nu stiu daca sa-l bag?

cam astea ar fi variantele....mele.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: New world carniolan

Mesajde mihaistupar » 01 Mai 2014, 03:26

Cea mai bună acceptare: lipsă totală puiet,indiferent câtă albină,de preferat multă și tânără,la beci cu sirop pe artificiali.după o zi,rupi plasticu. O astfel de colonie poate arăta exact ce poate matca nouă, nu transmite spori,iar dacă mai e mutată și la min.3 km,ai și culegătoare. Selecția impune exigenţă. Asta ca să fii sigur că ce aduci NOU e mai bun decât ce aveai tu. Să nu mai vb.de perioada minimă obligatorie de carantină.
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: New world carniolan

Mesajde mihaistupar » 01 Mai 2014, 03:32

Pe urmă asiguri regim termic corespunzător, hrană, și cules minim de întreținere.NU tot ce e de afară poate fi mai bun decât ce avem noi.EXIGENŢĂ! La treabă cu ele...
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: New world carniolan

Mesajde italianu » 01 Mai 2014, 07:27

Varianta lui mihaistupar e cea mai sigura,cu singura diferenta,ca eu nu le bag la beci!
Neavind din ce sa-si traga botci v-or fii obligate sa o accepte. Da-le de mincare si spera sa fie imperecheate bine, ca de nu...amin! ;)

P.s. mihai daca te referi la rasa iti spun ca ieri dupa-masă am vizitat (rupt la botci) 60 de familii(am carnica,buckfast si ceva ligustica). ,,Drama'' a fost cind am deschis singura carpatina :lol: . M-or botezat ,stii de tipul toate albinele in masca,agitate s.a.m.d..
A am uitat sa mentionez ca timpul nu era bun ,ploua usor,venea soarele,poi se innora,si tot asa!
In plus ,sint in plina infloritura de salcim! :cry:

P.s.s Cristi ,asa ca sa nu fie inteleasa gresit informatia ,, new world carniolan'' nu e altceva decit carnica selectionata!
Acum daca tu vrei sa fie altceva,ptr ca vine folosita de vre-un prieten de al tau de departe, e bine si asa!
Daca nu crezi ------->googleste putin si vezi ce-ti dă. Mie mi-o dat ca se trage din N Sloveniei- S Austriei!
Numa' bine! ;)
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: New world carniolan

Mesajde Augustin78 » 01 Mai 2014, 09:23

Salut.
Multumesc pentru sfaturi,sunt binevenite.
Am comandat 2 matci de carnica la segarcea-dolj....din ce am citit pe net sunt persoane de incredere.
De ce vreau carnica:
-pentru ca ,carpatina pe care o am este foarte agresiva...nu pot intra in gradina fara masca.Nu ar fi vorba doar de mine(eu locuiesc la oras,si acolo ajung la cateva zile) e vorba de parintii mei care nu pot intra in gradina,ca sunt atacati.
Ma gandesc ca linia genetica e putin mai agresiva.Ori cumva lipsa culesului,sau timpul asta nefavorabil.Pina acum am fost intepat de 2 ori...odata in mana..am stat cu mana butuc 2 zile si dumiica trecuta doar am intrat in gradina si ma si atacat direct sub spranceana dr si am stat pina marti cu ochiul umflat..si de aceea vreau sa schimb linia genetica.
Va multumesc pentru sfaturi si daca va mai ganditi la ceva,lasa-ti mesaj aici.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: New world carniolan

Mesajde mihaistupar » 01 Mai 2014, 10:30

Nu vreau să mă abat de la subiect,dar și carpatina poate fi blândă.ce-i drept necesită puțină aplecare an de an.
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: New world carniolan

Mesajde Augustin78 » 01 Mai 2014, 12:13

Salut.
Mai devreme(10:45) am fost la ele am pus sirop la 2 roi....si la cel rau m-au incaierat(iar....am mai fost intepat sub spranceana duminica) acum m-au intepat la glezne si la stg si la dr.
cred ca pina la urma am sa le dau cu "sulf" daca mai continua asa...dar zic ca poate schimband matca rezolv cumva si cu blandetea lor.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: New world carniolan

Mesajde italianu » 19 Sep 2015, 21:25

Ia sa vedem ce spune un apicultor american:

Old World Carnolians are a pure strain from the mountains of Central Europe, I believe they originated from the mountains of Czechoslovakia.  With all the cross breeding that has gone on in the US I suspect they are hard to find as a pure strain.  New World Carnolians are a cross between OWCs and Italians selected for specific traits of gentleness and hardiness.  Both are relatively gentle bees and will fly on cooler days than pure bred Italians.  OWCs are less prone to rob than either Italians or NWCs but I have read they are a little more likely to swarm.  OWCs are naturally resistant to tracheal mites, not sure if that trait carried over to the NWCs.  OWCs tend to be grey with no yellow in them.  NWCs, at least the ones I've seen are not grey, looking more like Italians.  Finally I believe OWCs tend to over winter as a smaller cluster than NWCs and Italians.  In theory one would predict the OWCs ability to fly on cooler days and it's improved conservation of reserves (smaller cluster size) would make it an ideal bee for the Pacific NW.  When I've compared activities at neighboring hives of OWCs and NWCs it appears the OWCs are active (flying) at slightly cooler temps.  The latter observation led me to add two hives of OWCs this year.  Guess I'll find out the value of last years observations.  Would be interested in hearing your experience of working them.
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: New world carniolan

Mesajde lucky5strike » 19 Sep 2015, 21:38

italianu scrie:Ia sa vedem ce spune un apicultor american:

"NWCs, at least the ones I've seen are not grey, looking more like Italians.  Finally I believe OWCs tend to over winter as a smaller cluster than NWCs and Italians. "


Mda. :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Anterior

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori