Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde Dragos I » 02 Mai 2014, 23:01

Salut!
In afara de a astepta sa depuna oua care ar mai fi semnele ca o matca este imperecheata?
Stiu ca mersul ei pe rama se schimba si comportamentul albinelor se schimba...in afara de asta mai cunoasteti si alte indicii?
Multumesc!
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde iunicu » 03 Mai 2014, 08:22

Nu e suficient sa astepti ponta. Trebuie sa vezi cum si ce oua.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde Dragos I » 03 Mai 2014, 09:35

Nu esti in tema
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde italianu » 04 Mai 2014, 00:27

in afara faptului ca poti s-o vezi cu dopul in c.r,ar mai fii ca o vezi ,,ingrosata" ,chiar dac nu depune.
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde ambee » 04 Mai 2014, 07:59

Dragos I scrie:Salut!
In afara de a astepta sa depuna oua care ar mai fi semnele ca o matca este imperecheata?
Stiu ca mersul ei pe rama se schimba si comportamentul albinelor se schimba...in afara de asta mai cunoasteti si alte indicii?
Multumesc!

imediat dupa imperechere 5-7 zile de la eclozionare vezi ramele pregatite de ouat.Asta in conditii meteo bune de zbor de imperechere.Atunci stii ca in 1-2 zile incepe ponta.
aaa
Avatar utilizator
ambee
 
Mesaje: 38
Membru din: 16 Sep 2012, 19:13
Localitate: Videle-Teleorman

Re: Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde proapis13 » 04 Mai 2014, 09:55

Dragos I scrie:Salut!
In afara de a astepta sa depuna oua care ar mai fi semnele ca o matca este imperecheata?
Stiu ca mersul ei pe rama se schimba

Mersul reginei pe rama nu se schimba cu nimic...te-a mintit frumos cine ti-a spus asta :lol:
Primul indiciu il observi fara sa umbli ca nebunul prin stupi scotind rame si alergind dupa regina sa vezi daca s-a ingrasat dupa imperechere
Deschizi stupul si scoti o rama din mijlocul cuibului,daca celulele sunt polishate e semn ca regina trebuie sa inceapa sa depuna ouale :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde akmm » 04 Mai 2014, 17:20

Un indiciu ar fi ca restul botcilor din stup sunt roase, semn ca famili accepta faptul ca nu mai e nevoie de alta matca.De regula cand sunt probleme, albinele continua sa traga botci, de cele mai multe ori seci.
Eu am avut o patanie de acest gen in aceasta primavara cand o familie a iesit cu matca, a crescut ceva puiet dupa care au aparut botci de salvare.
Cand am umblat, a doua zi de Paste, botcile erau roase dar matca inca umbla de colo colo.
Pe data de 3 mai, cand am redeschis familia, primul puiet deja era capacit.De lucratoare.
E mare minune aceasta imperechere, vremea in discutie fiind una rece cu ploi sau innorat mai mereu.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde dorindafi » 04 Mai 2014, 19:33

proapis13 scrie:
Dragos I scrie:Salut!
In afara de a astepta sa depuna oua care ar mai fi semnele ca o matca este imperecheata?
Stiu ca mersul ei pe rama se schimba

Mersul reginei pe rama nu se schimba cu nimic...te-a mintit frumos cine ti-a spus asta :lol:
Primul indiciu il observi fara sa umbli ca nebunul prin stupi scotind rame si alergind dupa regina sa vezi daca s-a ingrasat dupa imperechere
Deschizi stupul si scoti o rama din mijlocul cuibului,daca celulele sunt polishate e semn ca regina trebuie sa inceapa sa depuna ouale :!:

sa nu uitam ca shi atunci cind e besmetic , inainte ca albinele sa oua celulele sunt la fel de polishate
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde proapis13 » 04 Mai 2014, 20:03

dorindafi scrie:
proapis13 scrie:Deschizi stupul si scoti o rama din mijlocul cuibului,daca celulele sunt polishate e semn ca regina trebuie sa inceapa sa depuna ouale :!: [/color]

sa nu uitam ca shi atunci cind e besmetic , inainte ca albinele sa oua celulele sunt la fel de polishate

Dorine, raspunsul meu a fost dat in conditiile expuse de colegul mai sus
Acum si tu ai dreptate insa in momentul cind albinele au ramas fara regina si intra in ,,sevraj''
nimeni nu mai polishaza celulele se poate observa cu ociul liber cum celulele au pierdut din ,,luciu'' ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde Dragos I » 04 Mai 2014, 21:17

dorindafi scrie:
proapis13 scrie:
Dragos I scrie:Salut!
In afara de a astepta sa depuna oua care ar mai fi semnele ca o matca este imperecheata?
Stiu ca mersul ei pe rama se schimba

Mersul reginei pe rama nu se schimba cu nimic...te-a mintit frumos cine ti-a spus asta :lol:
Primul indiciu il observi fara sa umbli ca nebunul prin stupi scotind rame si alergind dupa regina sa vezi daca s-a ingrasat dupa imperechere
Deschizi stupul si scoti o rama din mijlocul cuibului,daca celulele sunt polishate e semn ca regina trebuie sa inceapa sa depuna ouale :!:

sa nu uitam ca shi atunci cind e besmetic , inainte ca albinele sa oua celulele sunt la fel de polishate


Nu m-a mintit frumos nimeni matca imperecheata se deplaseaza mai lent pe rama...sa zicem gratios( chiar si inainte sa se ingrase) pe cand cea neinperecheata fuge pe rama ca un paianjen.
La fel poti sa-ti dai seama si din comportamentul albinelor fata de ea, cand albinele nu o trateaza cu respect si se tot agata de ea este neimperecheata.
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde ignatov andrei » 04 Mai 2014, 21:24

Dragos I scrie:Nu m-a mintit frumos nimeni matca imperecheata se deplaseaza mai lent pe rama...sa zicem gratios( chiar si inainte sa se ingrase) pe cand cea neinperecheata fuge pe rama ca un paianjen.
La fel poti sa-ti dai seama si din comportamentul albinelor fata de ea, cand albinele nu o trateaza cu respect si se tot agata de ea este neimperecheata.


Ai vazut, tu, chestia asta?!?
Ai vazut cum se deplaseaza si cum zboara o matca care deja ponteaza in nucleu?!?
Dar cred ca deja le stiai (nu ca ti-ar fi spus o baba)!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde Dragos I » 04 Mai 2014, 21:47

akmm scrie:Un indiciu ar fi ca restul botcilor din stup sunt roase, semn ca famili accepta faptul ca nu mai e nevoie de alta matca.De regula cand sunt probleme, albinele continua sa traga botci, de cele mai multe ori seci.
Eu am avut o patanie de acest gen in aceasta primavara cand o familie a iesit cu matca, a crescut ceva puiet dupa care au aparut botci de salvare.
Cand am umblat, a doua zi de Paste, botcile erau roase dar matca inca umbla de colo colo.
Pe data de 3 mai, cand am redeschis familia, primul puiet deja era capacit.De lucratoare.
E mare minune aceasta imperechere, vremea in discutie fiind una rece cu ploi sau innorat mai mereu.


Si eu am patit asa anul asta, in urma unui transport la unul din stupi am observat botci de salvare m-am uitat care erau mai mari si sa aiba laptisor de matca mult in celula si pe restul le-am rupt, am decis sa las doar una singura. Cam riscant stiu :P A iesit insa au inceput ploile si nu se mai imperechea din cauza vremii si am decis sa o omor si sa-i dau alta matca si cand a fost sa o omor nu am mai gasit-o si am pus o matca imperecheata pentru ca stiam ca o vor omora pe cea neinperecheata si surpriza nu au acceptat matca imperecheata am cautat si am gasit-o pe cea de salvare si mi-am dat seama ca era imperecheata dupa comportamentul albinelor si mers si am lasat-o sa vedem ce poate. Azi am gasit si puiet, deci am avut dreptate, insa m-am gandit ca ar fi bine sa intreb si pe alti oameni sa vedem daca mai exista si alte diferentieri intre matcile imperechete si cele neinperecheate. Asteptam ceva raspunsuri de la crescatorii de matci, ei sunt mai in masura sa raspunda la intrebarea asta. Subiectul cred ca este unul destul de interesant si ar merita dezbatut.
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde Dragos I » 04 Mai 2014, 21:51

ignatov andrei scrie:
Dragos I scrie:Nu m-a mintit frumos nimeni matca imperecheata se deplaseaza mai lent pe rama...sa zicem gratios( chiar si inainte sa se ingrase) pe cand cea neinperecheata fuge pe rama ca un paianjen.
La fel poti sa-ti dai seama si din comportamentul albinelor fata de ea, cand albinele nu o trateaza cu respect si se tot agata de ea este neimperecheata.


Ai vazut, tu, chestia asta?!?
Ai vazut cum se deplaseaza si cum zboara o matca care deja ponteaza in nucleu?!?
Dar cred ca deja le stiai (nu ca ti-ar fi spus o baba)!


1. Da!
2. Da pentru deplasare si nu la zbor, ca nu fugaresc matca prin stup
3. Eu cautam si alte semne distincte pentru ca stiu ca sunt. Nu cred ca crescatorii de matci asteapta dupa matca sa ponteze ca sa isi dea seama ca e imperecheata...
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde italianu » 05 Mai 2014, 02:23

intre a fii imperecheata si a depune bine,este un hau destul de mare
S-au mai vazur matci imperecheate ,siçaveai surpriza ca depuneau de trintor.
O matca se considera imperecheata bine ,dupa ce-i ,vezi puietul
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde Bambucha » 05 Mai 2014, 07:46

italianu scrie:...dupa ce-i ,vezi puietul


capacit chiar daca este necomercial.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Cum detectam o matca imperecheata?

Mesajde ignatov andrei » 05 Mai 2014, 08:06

Dragos I scrie:3. Eu cautam si alte semne distincte pentru ca stiu ca sunt. Nu cred ca crescatorii de matci asteapta dupa matca sa ponteze ca sa isi dea seama ca e imperecheata...


Ultimele trei tergite (inele) "devin" mai "late" (acolo este spermateca), abia apoi incepe sa se "lateasca" abdomenul!
Chestia cu asteptatul capacirii puietului, e si nu valabila, deoarece o matca imperecheata "prost", sau trantorita, are "fundul" ascutit. In mod normal, "fundul" devine ascutit la matcile care au depus "din greu"!
Sunt matci care "ar dori" sa se imperecheze "bine", dar insuficienta capacitate a spermatecii nu permite acest lucru!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator