Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

se pot creste/imperechea matci in aceasta perioada?

Mesajde ovidiuph » 05 Mai 2014, 11:32

vremea este foarte capricioasa cu ploi zi de zi si temperaturi sub 20 grade.putem creste/imperechea matci??dak da care va fi calitatea lor?
ovidiuph
 
Mesaje: 12
Membru din: 07 Feb 2014, 23:58
Localitate: jud.prahova

Re: se pot creste/imperechea matci in aceasta perioada?

Mesajde jonny_it » 05 Mai 2014, 11:50

ovidiuph scrie:vremea este foarte capricioasa cu ploi zi de zi si temperaturi sub 20 grade.putem creste/imperechea matci??dak da care va fi calitatea lor?


De crescut se pot creste, am cateva sute de matci. Problema este cu imperecherea .. in special cand la cateva sute de metri ai zapada. :roll:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: se pot creste/imperechea matci in aceasta perioada?

Mesajde Dragos I » 05 Mai 2014, 14:23

Eu stau in partea de sud a tarii unde vremea este mai blanda si deja mi-am produs prima serie. Au fost ceva probleme la imperechere...am avut si noroc...pana acum 90% surprinzator de bine chiar.
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: se pot creste/imperechea matci in aceasta perioada?

Mesajde thomas » 05 Mai 2014, 20:22

Stiu ca poate fi o aberatie, dar mi-a spus-o un stupar destul de vechi in branse.. in fine, nu l-am crezut. Ideea e urmatoarea: regina tanara, iesita acum pe ploi, in zona in care e ploua zilnic si matca nu a putut iesi la imperechere. Totusi, in cele din urma a pontat. Cum, zic eu? Pai cred ca s-a imperecheat cu trantorii din stup, fara sa mai zboare.. Tare nu? :)
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: se pot creste/imperechea matci in aceasta perioada?

Mesajde TDI » 05 Mai 2014, 20:41

Eu am făcut 2 nuclei cu botci de S.L. Într-unul începe să căpăcească puietul, celălalt e besmetic. Au venit prigoriile de vreo săptămână şi ceva. Vine salcâmul.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: se pot creste/imperechea matci in aceasta perioada?

Mesajde thomas » 05 Mai 2014, 22:19

Chiar daca uneori natura este neprielnica, totusi, matcile gasesc mici ferestre pentru a se imperechea. Ele simt natura, iar natura le ofera sanse. Iata ceva interesant, spus de Rutner in cartea sa: "Cele mai frecvente zboruri (de imperechiere) au loc după o perioadă de vreme rea. În astfel de cazuri se zboară şi sub limita valorilor de temperatură."
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: se pot creste/imperechea matci in aceasta perioada?

Mesajde ignatov andrei » 05 Mai 2014, 22:24

thomas scrie:Chiar daca uneori natura este neprielnica, totusi, matcile gasesc mici ferestre pentru a se imperechea. Ele simt natura, iar natura le ofera sanse. Iata ceva interesant, spus de Rutner in cartea sa: "Cele mai frecvente zboruri (de imperechiere) au loc după o perioadă de vreme rea. În astfel de cazuri se zboară şi sub limita valorilor de temperatură."


Ruttner spune in ce perioada a anului au loc aceste zboruri si ce calitate au matcile obtinute in astfel de conditii?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: se pot creste/imperechea matci in aceasta perioada?

Mesajde thomas » 06 Mai 2014, 07:14

Da, vara si daca nu are destui trantori, matca e de calitate proasta.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: se pot creste/imperechea matci in aceasta perioada?

Mesajde akmm » 06 Mai 2014, 07:19

thomas scrie:Stiu ca poate fi o aberatie, dar mi-a spus-o un stupar destul de vechi in branse.. in fine, nu l-am crezut. Ideea e urmatoarea: regina tanara, iesita acum pe ploi, in zona in care e ploua zilnic si matca nu a putut iesi la imperechere. Totusi, in cele din urma a pontat. Cum, zic eu? Pai cred ca s-a imperecheat cu trantorii din stup, fara sa mai zboare.. Tare nu? :)

In sfarsit avem parte de o matca desteapta.Adica profita de trantorii de-acasa nu umbla dupa aia de pe gard.
Poate ca o plimbare, fie ea si virtuala, pe la biblioteca nu ar strica din cand in cand, cel putin in cazul asta.
Altfel, nu are nici o relevanta despre ce credem noi ca s-a intamplat in stup.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: se pot creste/imperechea matci in aceasta perioada?

Mesajde alin75 » 06 Mai 2014, 09:34

akmm scrie:
thomas scrie:Stiu ca poate fi o aberatie, dar mi-a spus-o un stupar destul de vechi in branse.. in fine, nu l-am crezut. Ideea e urmatoarea: regina tanara, iesita acum pe ploi, in zona in care e ploua zilnic si matca nu a putut iesi la imperechere. Totusi, in cele din urma a pontat. Cum, zic eu? Pai cred ca s-a imperecheat cu trantorii din stup, fara sa mai zboare.. Tare nu? :)

In sfarsit avem parte de o matca desteapta.Adica profita de trantorii de-acasa nu umbla dupa aia de pe gard.
Poate ca o plimbare, fie ea si virtuala, pe la biblioteca nu ar strica din cand in cand, cel putin in cazul asta.
Altfel, nu are nici o relevanta despre ce credem noi ca s-a intamplat in stup.


Si altii se chinuie cu imperecheri controlate pe zone cat mai retrase, cand mergand pe principiul tau, pot pune "zavor" la urdinis, si s-a rezolvat treaba!
P.S. cred ca s-a trantorit reginuta!


Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: se pot creste/imperechea matci in aceasta perioada?

Mesajde TDI » 06 Mai 2014, 09:38

Împerecherea în stup şi oul pe care-l fură albina de la altă familie, să-l ducă acaşă la familia orfană necesită serioase referinţe bibliografice. Hyeronimus Carl Friederich Baron von Münchhausen ar fi o referinţă savuroasă, în acelasi timp o serioasă sursă de inspiraţie pentru unii.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori