Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde paul » 22 Mai 2014, 12:21

ignatov andrei scrie:
Adi Hodis scrie:Colegi, sa fim ... amabili. Toti am fost la început.


Sa fii sanatos, Adi!
De acord cu tine, dar tu esti... moderator, pe cand eu si alti colegi nu inghitim asa de usor atitudinea celor nascuti cu tastele in mana si cu procesor in loc de... aparat de pipi, deoarece, ani buni, am studiat la lumina lampii cu gaz!

Bafta tuturor!

Sa inteleg ca ai ceva impotriva ... vibratoarelor ??? :oops: :oops: :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 22 Mai 2014, 12:26

paul scrie:Sa inteleg ca ai ceva impotriva ... vibratoarelor ??? :oops: :oops: :oops:


Nu, stimabile, dar totusi... cu o conditie: sa fie carnica!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 22 Mai 2014, 14:00

ignatov andrei scrie:
paul scrie:Sa inteleg ca ai ceva impotriva ... vibratoarelor ??? :oops: :oops: :oops:


Nu, stimabile, dar totusi... cu o conditie: sa fie carnica (natural)!


Completez pentru cei care sigur vor intelege cum nu trebuie!

Ase citi printre randuri:
- putin respect si celor care sunt "obligati" sa dea raspunsuri, corecte, rapide, "mustind" de informatie, din partea celorlalti, care au doar dreptul la a pune intrebari si de a fi respectati neconditionat (asa am inteles, avand in vedere ca de foarte putine ori apare cate un timid... "va rog", sau... "daca doriti")!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde comi » 22 Mai 2014, 16:00

Nu ma supar tin la tavaleala cand eram copil am citit si eu la lampa cu gaz am peste 50 de ani in spate am crescut de copil printre albine
Acum numai sunt albinele din ani 70 cand bunicul lucra la ele numai cu palaria pe cap fara fum si manusi mult mai blande decat ce avem acum
Referitor la carnica am avut ocazia de a face o vizita in Slovenia vara trecuta si am vizitat mai multe stupine (centre de selectie in Dobri pri Planini zona de tranzitie deal munte Ptuj si Celjie zona de deal si Morska Sobota zona de pusta(campie) preturi pt f1 de productie in jurul a 12-20€
Pacat ca nu inteleg slovena iar in engleza nu prea vorbesc cei de pe acolo si nu prea an inteles ce spuneau
Fotografii nu am facut din respect pt munca ole si poate ei nu acceptau asa ceva si nu am vrut sa se ajunga la altele
Pot spune ca acele albine carnica mi-au adus aminte de ce avea bunicul odata in stupi referitor la blandete
In aceasta vara voi trece iara prin Slovenia pt ca m-am indragostit de aceste albine si poate am sa aduc unor prieteni cateva matci pt proba
Eu nu pot incerca pt ca mai trebuie sa ma stau prin strainatate inca 2-3 ani piña termina copilul scoala si dupa aceea mai vorbim
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Adi Hodis » 23 Mai 2014, 13:08

trantor scrie:Adi in spiritul "Daca un coleg ma intreaba ceva, corect este sa-i raspund." acuma cum faci, daca nu mai faci inversari "Cand faceam eu inversari, n-am urmarit acest aspect."?
Sa nu-mi spui ca-i trecut de pe carpatina pe carnica si s-a rezolvat problema :?:

Las familia ( de albine :) ) sa evolueze asa cum vrea ea, adica de sus in jos. Ierneaza cu magazia sub cuib. La rapita, pun gratia Hanneman peste cuib si mut magazia peste gratie.

Sa rezolv problema accelerarii dezvoltarii ... nu. Trecerea de la una la cealalta, nu a schimbat substantial dezvoltarea.
Insa la recoltat miere, categoric da.
Carnica nu a depasit varfurile mele, ce le am inca, dpdvd al pontei, respectiv rame cu puiet la sosirea primaverii. Dar odata ce s-a marit nr-l doicilor, a recuperat si chiar le-a depasit.
Un alt atu ... la cît de bine a decurs aportul de polen si nectar in primavara timpurie, abia la salcam au aparut cateva potirase. Pe cand ale mele, varfurile si-au pus gand serios de ... nunta. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 24 Mai 2014, 09:21

Matcile carpatine:

- au culoarea brun-cafenie, cu aspect "tigrat"!
- albinele au culoarea gri, stralucitor, dupa eclozionare.

In anii 1984-1985, Enciu Aurelian, a selectat matci de culoare neagra, cu "burta" de culoare deschisa!
De la Statia Poieni, s-au populat celelalte statii, inclusiv stupine din Republica Moldova (RSS MOLDOVENEASCA)!

Fiind de la o matca exceptionala (aceste linii), matcile au fost acceptate si multiplicate de ceilalti apicultori!
Ponta exceptionala si calitatea albinei, au fost atuurile principale!
Dar de aici si pana la albina... Apis Mellifica Carpatica, e cale lunga!
Albina carpatina, promovata foarte usor de catre apicultorii romani - care detineau suprematia in ceea ce priveste conducerea APIMONDIA - a cam disparut, in sensul ca s-au selectat linii numai si numai productive, neroitoare!

Nu vreau sa intru in detalii, chiar daca unii colegi, "geneticieni", nu vor intelege ce am postat!
Spun doar ca, ceea ce avem acum, nu este "acea carpatina"

Orice rasa sau hibrid, este foarte usor de "distrus", daca ajunge pe maini nepricepute!

Sa fiti sanatosi!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Trantorul@ » 24 Mai 2014, 10:17

ignatov andrei scrie:Matcile carpatine:

- au culoarea brun-cafenie, cu aspect "tigrat"!
- albinele au culoarea gri, stralucitor, dupa eclozionare.

In anii 1984-1985, Enciu Aurelian, a selectat matci de culoare neagra, cu "burta" de culoare deschisa!
De la Statia Poieni, s-au populat celelalte statii, inclusiv stupine din Republica Moldova (RSS MOLDOVENEASCA)!

Fiind de la o matca exceptionala (aceste linii), matcile au fost acceptate si multiplicate de ceilalti apicultori!
Ponta exceptionala si calitatea albinei, au fost atuurile principale!
Dar de aici si pana la albina... Apis Mellifica Carpatica, e cale lunga!
Albina carpatina, promovata foarte usor de catre apicultorii romani - care detineau suprematia in ceea ce priveste conducerea APIMONDIA - a cam disparut, in sensul ca s-au selectat linii numai si numai productive, neroitoare!

Nu vreau sa intru in detalii, chiar daca unii colegi, "geneticieni", nu vor intelege ce am postat!
Spun doar ca, ceea ce avem acum, nu este "acea carpatina"

Orice rasa sau hibrid, este foarte usor de "distrus", daca ajunge pe maini nepricepute!

Sa fiti sanatosi!


Cam ai dreptate toti doritorii de matci primul si primul lucru " Ce productii fac ? Cat de roitoare sunt ? Daca sunt calme si nu agresive... de Restul caracterelor mai ca nici nu le pasa "IGIENA " "REZISTENTA LA BOLI SI IERNARE" "VSH" ....., am familii care fac si ceva productii si schimba si linistit dar nu or intrat in prasila din anumiti factori unii isi dau seama de ce ...

In concluzie daca ai pe langa cele mai importante caractere fixata si "anecbalia" si "productivitatea" este extraordinar ....DAR sa nu fie singurele cum zici si tu !

P.S. Matci mai cresti ? ca vad ca esti tot la calculator ? sau o ajuns netu si prin ..... imi scapa acum numele localitatii ? :lol: :lol: :lol:
Sanatate si vreme buna de imperecheri , ca butoaiele vad ca sigur ti se umplu , la altii mai greu ...
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde italianu » 24 Mai 2014, 12:52

Ce ma surprinde la anumiti apicultori e cautarea ,,insusirii''(CALITATII) anecbalice la regine!
De ce,ne e lene sa muncim?
Pai hai sa o luam babeste:
Tu ai o matca buna, care se imperecheaza cu x,y,z trintori(pe care sau de care nu prea stim prea multe,ca nu avem noi areal ,,sigur" de imperechere),si mergem pe diluirea SÎNGELUI ca o calitate de ,,nepretuit".
Pe undeva pe aici( forum ) am amintit de un apicultor-nu prea mare ca numar ,cca 350-400 stupi-,care ,daca isi gasea o matca schimbata o trintea cu capul de peretii stupului ,si-si punea regina ,,LUI" in stup.
Oare ce vroia sa insemne asta? Ca era un prost o sa spuna cei mai multi,dar cei care ,,STIU" o sa inteleaga!
Eu ca si calitate as alege ,productivitatea ,calmul,igiena,si astea le cam gasesti la carnica.
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 24 Mai 2014, 14:53

Trantorul@ scrie:
P.S. Matci mai cresti ? ca vad ca esti tot la calculator ? sau o ajuns netu si prin ..... imi scapa acum numele localitatii ? :lol: :lol: :lol:
Sanatate si vreme buna de imperecheri , ca butoaiele vad ca sigur ti se umplu , la altii mai greu ...


Beleaua mare e ca... nu am butoaie! :lol:

Da, mai cresc, chiar azi am bagat la eclozionat 37 de botci!
Merge foarte prost, pentru ca salcamul e "in plin"!
In zona noastra (a mea) vor fi matci dupa 15 iunie!

P.S. O ajuns netu' si la mine, adica in localitatea... pana la care trebuie sa mergi mult de la gara... adica, daca pleci cu caruta din gara si ai o iapa gestanta, cand ajungi acasa, manzul este bun de pus la ham! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde feederman » 24 Mai 2014, 20:32

italianu scrie:Ce ma surprinde la anumiti apicultori e cautarea ,,insusirii''(CALITATII) anecbalice la regine!
daca isi gasea o matca schimbata o trintea cu capul de peretii stupului ,si-si punea regina ,,LUI" in stup.
Oare ce vroia sa insemne asta? Ca era un prost o sa spuna cei mai multi,dar cei care ,,STIU" o sa inteleaga!.

Orice schimbare, intr-o organizare de tip social, este impusa de comportamentul nesatisfacator al elementului in cauza. Sl este mai mult un mit si o dorinta decat o performanta. In multe publicatii , chiar si romanesti, se afirma ca S.l este cauzata de un defect al matcii.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Trantorul@ » 24 Mai 2014, 23:34

feederman scrie:
italianu scrie:Ce ma surprinde la anumiti apicultori e cautarea ,,insusirii''(CALITATII) anecbalice la regine!
daca isi gasea o matca schimbata o trintea cu capul de peretii stupului ,si-si punea regina ,,LUI" in stup.
Oare ce vroia sa insemne asta? Ca era un prost o sa spuna cei mai multi,dar cei care ,,STIU" o sa inteleaga!.

Orice schimbare, intr-o organizare de tip social, este impusa de comportamentul nesatisfacator al elementului in cauza. Sl este mai mult un mit si o dorinta decat o performanta. In multe publicatii , chiar si romanesti, se afirma ca S.l este cauzata de un defect al matcii.



Cand ai matci care ponteaza 3-4-5 ani ca si in primul an si nu roiesc indiferent de conditii si S.L. si fiica ii identica ca si mama atunci poti vb. de S.L. de PERFORMANTA!!! EU AM VAZUT CU OCHII MEI ASA CEVA!!! ( nu e vb. de un caz singular)
E drept ca nu toate S.L. si nu tot ce rezulta din astea sunt si de calitate!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 25 Mai 2014, 01:17

Trantorul@ scrie:E drept ca nu toate S.L. si nu tot ce rezulta din astea sunt si de calitate!


Aici ai pus punctul pe "i"!

Exceptia confirma regula!
S.L. este ceva constatat, dar... este o anomalie!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Adi Hodis » 25 Mai 2014, 03:21

Si ... daca zici asta unora ( ca am patit-o ) raspunsurile n-o sa fie prea placute. De ex. mie mi-a zis asa ... cum ma ? ... tu nu vezi ce mare si groasa e o botca d-asta ? ... uite ce frumos au construit-o ! ... samd.

Alt caz ... nu la mine ... participam la facut de roiuri. Gaseste botci de salvare pe doua rame.
Lasa doua pe fiecare rama si pune ramele in cate doua lazi, sa fie doi roi.
Eu nu zic nimic, pîna a inchis capacele roilor. Apoi i-am zis, acolo vei gasi botci de schimbare linistita si la anul, daca ajunge ... iarasi o sa vezi.
Dar de ce ? ... ca doar matci iese !.

Cercetarile expuse in carti, releva diferenta intre o matca provenita din botca de salvare si una crescuta in botca de roire, de cu 20 de ovariole mai putine.
Daca si secretia feromonilor este diminuata, deja sînt doua motive pentru care o astfel de matca nu are viitor.

Culmea e ca, desi s-a scris despre acestea, ma refer la carti mai întîi, apoi la forumuri ... tot se mai gasesc destui care folosesc aceste variante. Rezultatele sînt pe masura, evident. Dar daca-l trimiti la citit pe unu, esti rau ... ca nu vrei sa-i zici ... una, apoi alta si alta ...

Nu mica mi-a fost mirarea cand, tot la facut de roi, am auzit ... pune si rama asta cu puiet de trantori, ca vor fi buni sa fecundeze matcile. :shock: ... Deci, puiet de trantori, nu trantori apti de zbor macar ... :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde italianu » 25 Mai 2014, 07:59

Sint exceptii in care o regina mai veche de 2 ani sa depuna bine,sa nu roiasca s.a.m.d. dar, e 1-2% .
In apicultura intesiva rar ajungi in al 3 an de viata cu reginele !
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Augustin78 » 25 Mai 2014, 20:04

Salut.
Cel tarziu pe miercuri sosesc matcutele mele....voi atasa ceva poze in momentul primirii.
Ceva metode de introducere a matcutelor..care este cea mai buna ca si rata de acceptabilitate?
Cea cu roiul in beci pentru 24 de ore? sau?
Va multumesc anticipat.
Numai bine.
ps:tineti cont ca albina care va accepta matca din rasa carnica este carpatina sau "maidaneza" de gradina
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde comi » 26 Mai 2014, 01:22

Din site www.carniolan.com
Consiliere cu privire la introducerea de matci carnica I'm mod corespunzator
Stupii la care albinele destinate insertiei(introducerea) matcii trebuiesc izolati pt minim 24 de ore
Acest lucru trebuie considerat ca de o mare importanta in special pt albinele care vor fi mixate cu alte rase(respectiv la introducerea unei matci din alta rasa : albina carpatina cu matca carnica)
Atunci cand procesul de introducere a matci implica strict albina carnica cu matca carnica durata de izolare poate fi redusa la 6ore
Nu ezitati de a pune apa in cusca(probabil se refera la stupi) in timpul de asteptare de 24 respectiv 6 ore
Stocarea trebuie efectuata in camera intunecata si rece departe de lumina zilei
Scuze pt unele imperfectiuni de traducere si nu ma injurati daca dati gres dar asa spun stupari astia sloveni pe site
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori