Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Mătci de Cislău

Mesajde cristi_vidican » 24 Apr 2014, 11:51

iunicu scrie:Sunt produse care au nevoie de reclama si produse care se vand singure. Eu am in stupina maidaneze si matci de Cislau. Cele din urma sunt, intamplator sau nu, asa cum se vorbeste prin targ.

Lasă-le să se maidanizeze și vor fi excepționale. E o glumă, dar e ceva adevăr în ea.
Din experiența cu crescătorii de mătci, am observat că ceea ce vând nu e neapărat foarte bun.
Nu că n-ar avea material de calitate din care trag.
Dar, cresc multe mătci, nu mai stau să vadă dacă matca e bună, ci o scot repede la vânzare, plusă că se știe că o matcă din transvazare nu prea se ridică ca și prolificitate la nivelul celei din roire, care e crescută în abundență, în condițiile cele mai optime. Problema cu cele din roire o reprezintă roirea și nu e lucru ușor.
Nu odată, din mătcile cumpărate dacă s-a tras altele au ieșit mătci mai bune pt că sunt crescute mai bine.
Dacă un apicultor se pricepe cât de cât, poate să-și producă mătci de o calitate superioară celor din vânzare.
E ca și cârnațul care îl faci pentru tine și cel care-l cumperi. Poți găsi și la magazin calitate, dar te costă și nu vrei.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mătci de Cislău

Mesajde mihaistupar » 24 Apr 2014, 23:04

ei,... Andrei, ai pus punctul pe I...... Tudorel tace in continuare, stai linistit,are treaba destula.
pana sa-mi dau seama, au vazut vreo doi-trei sapte oameni postarea mea. Subsemnatul...? nici cu plus nici cu minus :lol: :lol: :lol:
Asa ca hai la nani ca maine iar am treaba ...
Va salut!
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Mătci de Cislău

Mesajde feederman » 25 Apr 2014, 18:48

ignatov andrei scrie: de Bididia, de...
A venit Tudor sa spuna (sa scrie) ceva, avand in vedere ca i se face reclama gratuita?!?

Multumesc de informatie. Pana acum, nu stiam nimic despre Bididia. Constat ca suferiti pentru lipsa de notorietate. Pana acum, vorba lu' matale, doar gargara, din partea dumneavoastra. Cu ce ne convingeti, pe noi astia, de nu prea ne pricepem? Aveti un web site de profil?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Mătci de Cislău

Mesajde ignatov andrei » 25 Apr 2014, 22:03

feederman scrie:
ignatov andrei scrie: de Bididia, de...
A venit Tudor sa spuna (sa scrie) ceva, avand in vedere ca i se face reclama gratuita?!?

Multumesc de informatie. Pana acum, nu stiam nimic despre Bididia. Constat ca suferiti pentru lipsa de notorietate. Pana acum, vorba lu' matale, doar gargara, din partea dumneavoastra. Cu ce ne convingeti, pe noi astia, de nu prea ne pricepem? Aveti un web site de profil?



Sterge-ti nasul, feedermane!
Vezi ca la Selimbar a murit un Mihai, dar ala era Viteaz..., pe cand tu... un anonim in spatele unei tastaturi!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Mătci de Cislău

Mesajde Ioan Guist » 25 Apr 2014, 23:07

1 (adica unu la mana) Mihai , Marele Mihai , nu a murit la Selimber ci pe Campia Turzii ! La Selimber a fost ...altceva.Da...e departe de dumneata.Goagalul e mai aproape insa. :lol:
2 (adica b mic) Mucosul de Feederman, stie mai mult decat lasa sa se vada.Recititi mesajele lui si vedeti ca nu vorbeste despre insarmarea ramelor ori pozitia daltei in mana.

Cu cat mai multe clinciuri cu atat mai putine informatii.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Mătci de Cislău

Mesajde paul » 26 Apr 2014, 08:35

[quote="Ioan Guist"]1 (adica unu la mana) Mihai , Marele Mihai , nu a murit la Selimber ci pe Campia Turzii ! La Selimber a fost ...altceva.Da...e departe de dumneata.Goagalul e mai aproape insa. :lol:
2 (adica b mic) Mucosul de Feederman, stie mai mult decat lasa sa se vada.Recititi mesajele lui si vedeti ca nu vorbeste despre insarmarea ramelor ori pozitia daltei in mana.


Andrei ... ramane valabila aia cu "cin' se supara ii taiem nasul"?! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Mătci de Cislău

Mesajde ignatov andrei » 26 Apr 2014, 11:35

Da, ramane valabila!

Eu nu m-am suparat, voiam doar sa demonstrez ca e valabil - pe acest forum - acel cantecel din copilarie...!
Puneam pariu pe viata mea ca la aceasta "postare capcana - a mea", va raspunde... Guist!
Acum, cantecelul:

Ceata lui pitigoi
Trece mandra prin zavoi
Toti luptatori de soi
Dai intr-unul tipa doi
Aualeu ce taraboi,
Dai intr-unul tipa doi!

Aprigi ca niste zmei
Si cu brau din sfori de tei
Sprinteni si ochesei
Latra cainii dupa ei
Ham ham ham langa bordei
Latra cainii dupa ei!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Mătci de Cislău

Mesajde italianu » 26 Apr 2014, 12:09

feedermane,de unde zici ca esti?
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Mătci de Cislău

Mesajde feederman » 29 Apr 2014, 14:44

italianu scrie:feedermane,de unde zici ca esti?

Selimber. Cunoscut mai ales datorita Viteazului si Sibiului, un cartier de la marginea Selimberului.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Mătci de Cislău

Mesajde iunicu » 24 Mai 2014, 20:17

Stupul cel inalt are trei segmente de 1/1. Jos sunt 10 rame ouate complet. La mijloc sunt larve si miere. Iar sus numai miere capacita partial. Singurul care a ramas in picioare. Restul s-au transformat in roi. Matca nu este din cele a lui Tudorel ci a lui Florin, fiul sau. Am primit-o cadou findca Florin face matci numai pentru el, nu are de vanzare. Or fi bune maidanezele pentru inmultire dar, pentru productie tot materialul selectionat face diferenta.

Imagine
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Mătci de Cislău

Mesajde dicu.ion57 » 25 Mai 2014, 06:50

Felicitari Iunicu,vad o stupina frumusica si ingrijita.Am si eu matci de la Tudorel ,ca doar este buzoian de al meu.
Asta iarna ai zis ca vi pe la mine,poate reusesti sa vi anul acesta ca au trecut multi colegi de pe forum pe la mine.
Cum stai cu , culesul la salcim?
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Mătci de Cislău

Mesajde bubulet » 30 Mai 2014, 19:29

Matca de Cislau este o carpatina cu un instinct redus de roire poate chiar absent. Cumpar de acolo in fiecare an, si sunt foarte multumit. Cu siguranta roii de la tei despre care se vorbeste in postarile anterioare nu erau din linia de Cislau. Linia de Cislau se pastreaza de peste 30 de ani, iar Tudorel nu are nevoie de reclama. Cine doreste sa incerce linia de Cislau nu se va pacali, oricum isi recupereaza banii dati pe matci prin PNA.
bubulet
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Mai 2014, 19:15

Re: Mătci de Cislău

Mesajde Ioan Guist » 30 Mai 2014, 19:45

ignatov andrei scrie:Da, ramane valabila!

Eu nu m-am suparat, voiam doar sa demonstrez ca e valabil - pe acest forum - acel cantecel din copilarie...!
Puneam pariu pe viata mea ca la aceasta "postare capcana - a mea", va raspunde... Guist!
!


Acu' ce sa mai zici si tu ? Cica montezi capcane :lol: :lol:
Ca despre matcile din Cislau...praf si colb.Ramane cum se stie'n targ.
O dai la intors ca'n Prahova.
Asa si pe mine.Daca ma intreaba cineva d emiere de salcam, iau comenzi pentru la anu :lol:
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Mătci de Cislău

Mesajde ignatov andrei » 01 Iun 2014, 12:58

Ioan Guist scrie:Acu' ce sa mai zici si tu ? Cica montezi capcane :lol: :lol:
Ca despre matcile din Cislau...praf si colb.Ramane cum se stie'n targ.
O dai la intors ca'n Prahova.
Asa si pe mine.Daca ma intreaba cineva d emiere de salcam, iau comenzi pentru la anu :lol:


Domnu' Nelu, ce sa mai zic si eu... Intoarcem pe unde putem!
Cand am vazut cum stati pe digul de la rapita, ma gandeam ca asa ar trebui sa faca si "astia din comenduire", adica... asemenea diguri, ca oameni ca mata', sa stea pe dig, mai greu gasim!
Sa fiti sanatos!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Mătci de Cislău

Mesajde alt stupar » 01 Iun 2014, 13:14

Linia Cislau ???
:lol: :lol: :lol:
Mda, afara ploua si vorbim si noi de toate cele, pesemne ca de apicultura ne-am plictisit.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Mătci de Cislău

Mesajde Mircea_63 » 01 Iun 2014, 14:09

ignatov andrei scrie:Cand am vazut cum stati pe digul de la rapita..........
Sa fiti sanatos!!!


Am fost acolo! Nu e dig, ci o piramida din baloti de paie, pe care un om normal nu ar fi escaladat-o.

Treaba voastra, vreti sa va puneti cu "Mister G"?... Tineti cont de ceea ce v-am spus. :roll:
Vezi un ocean de noroi si orice om normal isi pune cheile masinei in buzunar??? "Mister G" are un singur gand: Cum sa faca sa il traverseze! Paradoxal, cand stai de vorba cu el, pare un om intelept. Pana la fapte! Acolo unde un om obisnuit face un pas inapoi, dumnealui se arunca razand cu capul inainte.

Ca stupar, indiferent cat i-ati admira unii priceperea si intelepciunea, va spun ca nu in asta ii rezida forta.
Vreti sa-l contrati? Treaba voastra, dar nu uitati ca e atat de incapatanat incat reuseste...

Acuma, n-o fi el dracu gol, dar o tzara e spurcat cu asa ceva. ;)
:lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori