Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde paul » 27 Ian 2013, 21:29

Promitea cineva o discutie on topic ... pentru iarna asta ! Mai asta vara ...
Ioane (Guist), te rog , vrei sa deschizi discutia ???
Multumesc ... indiferent de raspuns sau ignore ! :roll:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde LUCIAN AVRAM » 27 Ian 2013, 21:38

din astea am eu :roll:
Fişiere ataşate
stup maaare 2.jpg
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde danielus71 » 27 Ian 2013, 21:39

ai vrea tu! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
danielus71
 

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde LUCIAN AVRAM » 27 Ian 2013, 21:40

mda , cam asa este , vrabia malai viteazu :(
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde proapis13 » 27 Ian 2013, 21:44

De astea :!:
salve :D
Fişiere ataşate
regina la sfat (Copy).jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde balu » 27 Ian 2013, 21:49

asta-i corcitura :D
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde proapis13 » 27 Ian 2013, 21:51

balu scrie:asta-i corcitura :D

Pune tu o foto cu una necorcita :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde danielus71 » 27 Ian 2013, 21:56

Eu prefer astea!Parca sint mai ,,dodoloate" ;)
Fişiere ataşate
CARNICA.jpg
CARNICA.jpg (14.85 KiB) Vizualizat de 17633 ori
danielus71
 

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde Ioan Guist » 27 Ian 2013, 22:22

paul scrie:Promitea cineva o discutie on topic ... pentru iarna asta ! Mai asta vara ...
Ioane (Guist), te rog , vrei sa deschizi discutia ???
Multumesc ... indiferent de raspuns sau ignore ! :roll:


Da.Trebuie sa dau macar o explicatie.
Ideea era urmatoarea:
Am vrut sa caut in lumea apicola de pe forum un nr de colaboratori (150-300).Sa construim o echipa.Fiecare primea 3 matci de la mine in fiecare an.Obligatoriu trimete-au o caracterizare la fiecare matca.Functie de rezultate se facea o selectie pe plan national.Puteam astfel sa cautam o linie potrivita pe fiecare zona.Exista sansa sa gasim o albina potrivita pentru noi.Proiectul se intinde pe muuulti ani.Avantajele fiecarui colaborator fiind de la an la an tot mai mari.Acestia avand acces la F1 in fiecare an.

Intre timp am luat cativa pumni in plina moaca.Am mai luat si cateva spitze in dos.

Astea fiind spuse, se schimba modificarea.Ma ocup de ale mele.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde paul » 27 Ian 2013, 23:24

Ioan Guist scrie:Da.Trebuie sa dau macar o explicatie.
Ideea era urmatoarea:
Am vrut sa caut in lumea apicola de pe forum un nr de colaboratori (150-300).Sa construim o echipa.Fiecare primea 3 matci de la mine in fiecare an.Obligatoriu trimete-au o caracterizare la fiecare matca.Functie de rezultate se facea o selectie pe plan national.Puteam astfel sa cautam o linie potrivita pe fiecare zona.Exista sansa sa gasim o albina potrivita pentru noi.Proiectul se intinde pe muuulti ani.Avantajele fiecarui colaborator fiind de la an la an tot mai mari.Acestia avand acces la F1 in fiecare an.

Intre timp am luat cativa pumni in plina moaca.Am mai luat si cateva spitze in dos.

Astea fiind spuse, se schimba modificarea.Ma ocup de ale mele.

Vezi Ioane, uite de asta mi-e drag mie de tine . In profesie esti ...tatic !!! Si un vizionar!!!
Stiu ca te-ai lehametit de multe de pe acest forum . Si de multi ... Inclusiv de mine ! Parerea mea ... este un proiect GRANDIOS ! Si-ar fi mare pacat sa nu -l incerci macar ,chiar poate si cu un numar mai mic de colaboratori ! Cred ca s-ar putea demonstra multe apropos de ... rasa . Si implicit de ... productivitate, ca pana la urma , la asta se rezuma .
De regula , ceea ce nu te omoara ... te intareste ! Parerea mea ... DEMAREAZA ACEST PROIECT !!! Iar pentru eventualii critici dedica-le Eminescu ... "Criticilor Mei" ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde catalin.profiri » 15 Dec 2013, 00:27

Mai stiti ceva de acest proiect?
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde kamy » 16 Dec 2013, 12:30

Ce matci ar trebui sa avem in stupi?raspunsu e diferit,de la caz la caz,de exemplu daca faci polen ai nevoie de matci maronii roitoare sant mai bune!
Daca faci miere dimpotriva ai nevoie de matci neroitoare cu populatii maricele,in stare sa sustina lada pe stare de asediu pe tot parcursu sezonului activ,
Daca faci laptisor sau matci,acolo ar fi buna o ligustica aia efectiv vomita laptisorul!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde Bambucha » 25 Dec 2013, 16:17

...si matci milka pentru lapte si miere.
Cam jos nivelul! Unii vor mai mult decat a manca seminte la cismeaua din colt.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde akmm » 05 Iun 2014, 07:52

Postez un articol aparut in : Journal of Apicultural Research.Un studiu pe 3 ani, 2009-2012 in 11 tari din Europa, cu participarea a 15 cercetatori ce au avut la mana 621 de familii de albine cu 16 linii genetice diferite, in 21 de stupine.
S-a avut in vedere impactul matcilor straine asupra populatiei locale.
Una peste alta concluzia este, in urma compararii matcilor locale cu cele straine, ca albina locala este mai buna decat cea adusa din alte zone.
Chiar se precizeaza ca rezultatele sunt logice pentru cercetatori numai ca ele constituie un soc pentru apicultori, care sunt convinsi ca alte albine ar fi mai bune decat cele din proprii stupi.
Sau mai pe intelesul nostru: gaina vecinului pare mai grasa si face oua mai mari si mai multe.
Ca sa nu mai vorbim de vecina...
http://home.ezezine.com/1636/1636-2014. ... chive.html
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde teinegru64 » 05 Iun 2014, 09:48

Merg doar pe matci de roire...si sincer,imi este dor de un roi pe creanga.Nu prea cred nici in varianta albinei locale.Mai am cativa stupi in care nu am intrat la cuib ...si nu ii voi mai controla...doar pentru a avea parte de spectacolul unei roiri naturale.Imi aduc matcile din zona montana.Salut Jonny_it.Te voi saluta si daca trantorii tai vor trece muntele... :D ..doar ca atunci voi fi nevoit sa iau legatura cu Horia ch....si din cate vad ...nu mai este activ pe forum.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde jonny_it » 05 Iun 2014, 11:47

teinegru64 scrie:Merg doar pe matci de roire...si sincer,imi este dor de un roi pe creanga.Nu prea cred nici in varianta albinei locale.Mai am cativa stupi in care nu am intrat la cuib ...si nu ii voi mai controla...doar pentru a avea parte de spectacolul unei roiri naturale.Imi aduc matcile din zona montana.Salut Jonny_it.Te voi saluta si daca trantorii tai vor trece muntele... :D ..doar ca atunci voi fi nevoit sa iau legatura cu Horia ch....si din cate vad ...nu mai este activ pe forum.


Te salut teinegru64!
O buna parte din familiile mele de albine sunt mutate in Vaslui la tei/floarea soarelui(inca nu a inflorit nici teiul nici floarea .. dar astept :lol: ) deci cand sunt si eu prin zona(stau destul de mult pe aici) poate bem o cafea. Sunt vasluian de ceva timp :lol:

Despre regine:
1. In primul rand trebuie sa fie tinere, nu tin regine mai batrane de 2 ani(exceptie alea din care obtin alte regine, deh sunt scumpe). Chiar ieri, asa prin ploaie am bagat in 2 nuclee in care aveam initial matci buckfast(nu au fost acceptate) 2 regine carpatine la imperecheat.
2. In al 2-lea rand sa fie obtinute prin schimbare linistita, transvazare sau roire, alea de salvare nu au ce cauta in stupi.
3. Tendinta la mine este de a inlocui totul cu buckfast dar tinand cont ca am destul de multe familii cu matci carpatine care se comporta foarte bine(+ putin patriotism) o sa ramana si alea pe o vatra, maxim 10 familii.

Carpatinele sunt ok ca productie dar lasa de dorit in ce priveste blandetea si roirea. Daca astea 2 puncte ar putea fi remediate as renunta oricand la buckfast si as tine doar carpatine, chiar daca ar scadea productia. Saptamana aceasta am scos miere, dupa ora 6 au aparut nori + cules destul de slab, la carpatine daca ridicam capacul si nu aveam fum era sinucidere. La buckfast am scos miere pana la 12 noaptea fara nici o problema. Am pus un bec intr-un pom si i-am dat bataie. Albinele care bazaiau pelanga bec erau carpatine :)

Vrem ca in 2-3 ani sa trecem de 400 de familii(avem deja o buna parte din inventarul apicol + spatiu suficient), ne mai lipseste o linie automata de extractie si un angajat care sa stea permanent in stupi, nu am gasit inca omul potrivit. Daca am tine carpatine 3 oameni nu cred ca am face fata, cu buckfast-ul sau orice alta rasa productiva, blanda si neroitoare este mult mai lejer.

Testez si carnica(o sa pun filmulete), sunt ok ca blandete, interesante ca dezvoltare(se bate umar la umar cu buckfast-ul si uneori il intrece) dar in golurile de cules ne dau batai de cap si nu este bine.

Scriu asta din perspectiva a 2 tineri care practic acum vor sa devina profesionisti(la 200 de familii nu prea e profi treaba, ne extindem..), daca altii care folosesc si sunt ok cu carpatinele nu am nimic impotriva, noua ne este mai usor cu niste albine selectionate. Nu stiu daca o sa ne ocupam vreodata doar de apicultura dar sigur o sa facem o afacere din asta, adica facem totul astfel incat sa fie profitabil. La 200 a fost si anul acesta, dupa salcamul care a fost ne-am scos cheltuielile si a ramas ceva, daca o sa fie buna vremea la tei/floarea soarelui avem bani si de investitii, daca nu punem din salar. :)

Suntem optimisti pentru ca vedem ca daca am fi avut in toate familiile matcile potrivite am fi avut rezultate mult mai bune.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori