Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde teinegru64 » 05 Iun 2014, 13:46

jonny_it scrie:

O buna parte din familiile mele de albine sunt mutate in Vaslui la tei/floarea soarelui(inca nu a inflorit nici teiul nici floarea .. dar astept :lol: ) deci cand sunt si eu prin zona(stau destul de mult pe aici) poate bem o cafea. Sunt vasluian de ceva timp :lol:

Suntem optimisti pentru ca vedem ca daca am fi avut in toate familiile matcile potrivite am fi avut rezultate mult mai bune.

Stiu ca esti voiajor....dar presimt ca te vei opri la Vaslui :lol: Pe aici cafeaua e pe bani. :D si nici nu e produs traditional.Ce zici de un nohan de parloaga ?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde jonny_it » 05 Iun 2014, 15:46

teinegru64 scrie:Stiu ca esti voiajor....dar presimt ca te vei opri la Vaslui :lol: Pe aici cafeaua e pe bani. :D si nici nu e produs traditional.Ce zici de un nohan de parloaga ?


Rezolvam si asta! :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde akmm » 06 Iun 2014, 09:41

jonny_it scrie:Despre regine:
....................
2. In al 2-lea rand sa fie obtinute prin schimbare linistita, transvazare sau roire, alea de salvare nu au ce cauta in stupi.
....................

Stiti cum e in viata: gura pacatosului adevar graieste.
Eu am mai spus dar poate e bine sa amintesc.Toate matcile ,,selectionate'' sunt matci de salvare...
Hai sa fim corecti, totusi. Matci de salvare din familii selectate.Nu mai intru in detaliu, pana si matcile asa zis de salvare, nu sunt pe rama una dupa alta ci alese dupa criterii numai de albina stiute.
Crescatorul ia larvele sau ouale la rand, sau ma insel, nefiind crescator de matci?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde italianu » 06 Iun 2014, 10:44

Le mai ia si pe sărite,dar si aici intervine ochiul si mîna celui care face translarva!
Daca ar trebuii sa asteptam ca albinele sa ne creasca matcile dupa cum am vrea noi,atunci mai bine ne intoarcem la buduroaie si cosnite,ca doar si atunci se facea apicultura si era si bio :lol: .
In ce priveste matcile de salvare,desigur stii,ca sint luate in crestere cit mai mature,deci ele beneficind de laptisor de la inceput.
Eu am mai scris pe aici,chestia cu laptisorul care la fiecare 3 ore isi schimba compozitia chimica,de aceea dubla tripla sau a zecea transvazare nu-si are rostul,dar fiecare fac cum vrea.
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde jonny_it » 06 Iun 2014, 12:54

akmm scrie:
jonny_it scrie:Despre regine:
....................
2. In al 2-lea rand sa fie obtinute prin schimbare linistita, transvazare sau roire, alea de salvare nu au ce cauta in stupi.
....................

Stiti cum e in viata: gura pacatosului adevar graieste.
Eu am mai spus dar poate e bine sa amintesc.Toate matcile ,,selectionate'' sunt matci de salvare...
Hai sa fim corecti, totusi. Matci de salvare din familii selectate.Nu mai intru in detaliu, pana si matcile asa zis de salvare, nu sunt pe rama una dupa alta ci alese dupa criterii numai de albina stiute.
Crescatorul ia larvele sau ouale la rand, sau ma insel, nefiind crescator de matci?


akmm, ai masina, folosesti pe undeva roata, renunta la ea ca nu este bine! .. glumeam :lol:
Cam asa si cu matcile. In zilele noastre deoarece apicultura s-a transformat intr-o industrie(ca este bine sau rau ramane de discutat) se foloseste o crestere intensiva de regine sarind peste acea selectie naturala care exista in familia de albine de mii de ani. Eu cred ca nu este bine, totusi daca ne invata cineva cum sa obtinem 1000 - 2000 de matci pe an doar folosind metode naturale, bio (+ economie de albina/echipamente) sau cum vreti sa le spuneti promit sa le folosesc doar pe alea.

Pana la urma despre asta este vorba.

Cine are 5 familii sta si le gadila si arata cu degetul la cel cu 100 - 1000 pt ca ceea ce face nu mai este bio, car cel care are mai multe rade de ala cu 5 pt ca a ramas la apoicultura "primitiva" (depinde?).
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde Gicuta » 06 Iun 2014, 13:34

Ioan Guist scrie:
paul scrie:Promitea cineva o discutie on topic ... pentru iarna asta ! Mai asta vara ...
Ioane (Guist), te rog , vrei sa deschizi discutia ???
Multumesc ... indiferent de raspuns sau ignore ! :roll:


Da.Trebuie sa dau macar o explicatie.
Ideea era urmatoarea:
Am vrut sa caut in lumea apicola de pe forum un nr de colaboratori (150-300).Sa construim o echipa.Fiecare primea 3 matci de la mine in fiecare an.Obligatoriu trimete-au o caracterizare la fiecare matca.Functie de rezultate se facea o selectie pe plan national.Puteam astfel sa cautam o linie potrivita pe fiecare zona.Exista sansa sa gasim o albina potrivita pentru noi.Proiectul se intinde pe muuulti ani.Avantajele fiecarui colaborator fiind de la an la an tot mai mari.Acestia avand acces la F1 in fiecare an.

Intre timp am luat cativa pumni in plina moaca.Am mai luat si cateva spitze in dos.

Astea fiind spuse, se schimba modificarea.Ma ocup de ale mele.


Ce nu te omoara, te intareste. Parerea mea este sa continuati. Sa nu va lasati! Eu pot participa la proiectul dvs.
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde akmm » 06 Iun 2014, 13:59

Eu, spre exemplu, nu practic cresterea matcilor in regim industrial.
Asta nu insemneaza ca in 25 ani de apicultura am mers orbeste.Am inlaturat, ori de cate ori am putut, matcile din familiile excesiv de agresive.Cele care an de an se dovedea ca au nosema.Nu mai zic de situatiile cu puiet varos cand esti obligat sa schimbi matca.
Nu am ezitat sa multiplic familiile care reieseau din evidenta ca fiind recordiste.Tot asa asta nu inseamna ca in anul urmator familiile respective deveneau recordiste.
Apoi este interesant de vazut cum se ,,coloreaza'' matcile in familiile warre, acolo unde nu intervin in nici un fel iar cea mai breaza matca se impune.
Adica matcile din warre, dupa 5 sezoane, se fac toate sure, galbene, negre, roscate, maro sau pestrite? Sau amestecate?
Daca asta e un criteriu serios de luat in seama.
Culoarea la matca e ca la pantofi.Nu sunt pantofii maro mai buni decat cei negri, decat daca iei in considerare si altele.
Altfel e o chestiune de gust de stupar.Parerea mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde peterneamt » 06 Iun 2014, 15:45

:D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde B.K » 13 Iun 2014, 11:13

Astea imi plac si mie
Fişiere ataşate
IMG_1085.JPG
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde ignatov andrei » 13 Iun 2014, 20:33

akmm scrie:Crescatorul ia larvele sau ouale la rand, sau ma insel, nefiind crescator de matci?


Cunosc un crescator care procedeaza un pic altfel!

akmm scrie:Culoarea la matca e ca la pantofi.Nu sunt pantofii maro mai buni decat cei negri, decat daca iei in considerare si altele.
Altfel e o chestiune de gust de stupar.Parerea mea.


ADEVARAT!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde andrei_calinescu » 20 Iun 2014, 18:51

"Daca am tine carpatine 3 oameni nu cred ca am face fata, cu buckfast-ul sau orice alta rasa productiva, blanda si neroitoare este mult mai lejer."


Corect John.
Dupa rapita, comparativ, familii carpatine -buckfast.
Acelasi volum in lada, aceeasi varsta a matcii, acelasi areal, aceeasi cantitate de albina in lada, fara stimulari.
Carpatinele si-au tras botci de roire, bucksurile nu.
La un volum mare de familii, chiar si peste 100, nu mai poti sta cu dalta in cuib sa castrezi botci.
Despre agresivitate, idem.

Observ de asemeni ca unei carpatine daca ii bagi pe gat un buckfast(matca la acceptat), ti-o f..e de nu se vede. Invers nu si de asemenea, in procesul de crestere/startare, cantitatea de laptisor depus de doicile bucks e mai mare decat a celor carpatine.
Nu e o pledioarie pentru nimeni, e doar ce observ comparand.
Mai constat de asemeni ca nivelul de agresivitate in multe stupini ale cunoscutilor e foarte mare, deoarece nu-si pun problema consangvinizarii. E incredibila ignoranta asta.
Merg pe cliseul: "Fata moastra e cea mai serioasa, cuminte si devreme acasa" . Da daca i-o trage fratioru sau fiu-su, cum e?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde redoo » 20 Iun 2014, 20:48

andrei_calinescu scrie: "Fata moastra e cea mai serioasa, cuminte si devreme acasa" . Da daca i-o trage fratioru sau fiu-su, cum e?

Regal?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: ce regine ar trebui sa avem in stupi ???

Mesajde ignatov andrei » 20 Iun 2014, 22:51

andrei_calinescu scrie:"Daca am tine carpatine 3 oameni nu cred ca am face fata, cu buckfast-ul sau orice alta rasa productiva, blanda si neroitoare este mult mai lejer."


Corect John.
Dupa rapita, comparativ, familii carpatine -buckfast.
Acelasi volum in lada, aceeasi varsta a matcii, acelasi areal, aceeasi cantitate de albina in lada, fara stimulari.
Carpatinele si-au tras botci de roire, bucksurile nu.
La un volum mare de familii, chiar si peste 100, nu mai poti sta cu dalta in cuib sa castrezi botci.
Despre agresivitate, idem.

Observ de asemeni ca unei carpatine daca ii bagi pe gat un buckfast(matca la acceptat), ti-o f..e de nu se vede. Invers nu si de asemenea, in procesul de crestere/startare, cantitatea de laptisor depus de doicile bucks e mai mare decat a celor carpatine.
Nu e o pledioarie pentru nimeni, e doar ce observ comparand.
Mai constat de asemeni ca nivelul de agresivitate in multe stupini ale cunoscutilor e foarte mare, deoarece nu-si pun problema consangvinizarii. E incredibila ignoranta asta.
Merg pe cliseul: "Fata moastra e cea mai serioasa, cuminte si devreme acasa" . Da daca i-o trage fratioru sau fiu-su, cum e?


Ce tot ii dati cu "carpatinele" comparativ cu BK?!?
Tot ce este prost, se cheama "carpatina"?!?

Spuneti si voi corect:
- BK, fata de ragaliile roitoare pe care le am, se comporta... asa!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori