Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Nucleu bezmetic?

Mesajde dacianu11 » 08 Iun 2014, 01:59

Salutare tuturor! Sunt incepator in ale apiculturi, iar problema sta in felul urmator: dupa rapita a urmat marea roire, fac 4 roi, ies matcile (frumoase), cu botcile ce inca nu au ecluzionat dar erau gata, gata sa iasa ce sa fac, imi parea rau sa le fac felul, asa ca le desfac la varf, prind matcile si le bag in bigudiu. Dintr-un stup care mi-a roit si care pana la urma a ramas fara matca dar cu 3 botci, am luat cate o rama cu albina, si am facut 3 nuclee. Introduc matcile in nuclee cu tot cu bigudiu care la capeti avea foaie de ceara. Dupa o zi si jumatate ceara roasa, matcile eliberate. Timpul a fost nefavorabil imperecherii, dar pana la urma s-au imperecheat, au prins o zi cu soare si cred ca s-au imperecheat toate 3 in acesi zi. Dupa 4-5 zile incep ponta toate 3 matcile, la diferenta de o zi. Acum urmeaza partea interesnta...Doua nucle au acum toata rama cu puiet capacit si cate o foaie artificiala crescuta, iar la un nucleu am doar oua de 1-2 zile si cate 2-4 oua in celula. Situatia asta e asa de o saptamana si ceva, nu capaceste nici o celula. Credeti ca intre timpa s-a bezmeticit si au inceput albinele sa oua in acelasi timp cu matca, sau e o problema la matca? Am scuturat ramele la 50-70m de stup si tot degeaba, tot cate 2-3 oua in celula si nu capaceste. Ma gandeam sa izolez matca pe o portiune de rama, fara albine sa vad daca oua ea sau oua si albinele, e o varianta?


La celelalte 2 nuclee am mai gasit pe ici pe colo cate 2 oua in celula, dar asta cred ca este din lipsa de spatiu pentru ponta, pentru ca pana acum nu au mai fost 2 oua intr-o celuala.
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: Nucleu bezmetic?

Mesajde Closcutz » 09 Iun 2014, 02:31

E ceva neclar in ce prezinti si sa spun de ce: Pai daca l-ai scuturat cum ai facut cu matca(fiindca ea nu mai vine la stup...). In fine treaba sta nasol oricum ai da-o: daca are Matca e trantorita ea si trebuie inlocuita (adica ii rupi capatana, bagi o rama cu puiet de toate varstele si dupa ce trage botci mai stai 2 zile, le rupi si pe alea si ii dai matca in cusca, bigudiu sau macar o botca matura), dar la tine cred ca roiul este bezmetic (adica n-are matca si oua albina) si atunci n-ai decat sa-l desfiintezi din pacate. Implicate! Cauta vechea matca ( intr-un roi o gasesti rapid pe rama )si daca mai exista atunci poate e vreo sansa sa redresezi situatia...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Nucleu bezmetic?

Mesajde dacianu11 » 09 Iun 2014, 13:43

Da, nu am fost destul de clar.....Are matca, iar cand am scutaurat ramele (doua) matca am luat-o separat si am pus-o din nou in nucleu. De fapt am luat matca inainte sa scutur ramele. Azi am izolat matca pe o portiune de rama sa vad daca oua doar matca sau oua si albinele. Daca oua doar matca ma gandesc ca pot sa-mi iau adio de la ea, iar daca oua si albinle poate mai pot face ceva cu matca.

Multumesc pentru raspuns si interes!
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: Nucleu bezmetic?

Mesajde Closcutz » 09 Iun 2014, 20:01

E altceva cand vii cu de taliu ca are matca! In mod sigur oua numai ea si n-ai procedat cum trebuie ( de fapt daca mai astepti vei constata ca doar ea oua, dar se agraveaza treaba). Uite ce ai de facut: 1 fa rost urgent de o rama cu puiet( in special larvar si oua) dar rama sa poata fi acoperita de albina nucleului(prin asta eviti bezmeticirea si in caz ca n-ai de unde face rost de matca(dupa ce omori rebutul) sau botca mai de calitate, sa le lasi macar o botca de salvare pe care o sa si-o traga, pe una mai acatarii alea mai mici, urate le distrugi); 2 rupe capatana la doamna rebut ( cu cat astepti mai mult cu ata lungesti boala, pentru ca ele stau linistite ca au Regina, dar ea nu-i buna); 3 fa rost de matca imperecheata, de matca neimperecheata sau macar de botca( de ce ti-e la indemana) si da-le in nucleu protejate; 4 aprinzi lumanarea si da-i drumu la rugaciune. Succes!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Nucleu bezmetic?

Mesajde aliuta2000 » 10 Iun 2014, 10:41

Am patit ceva similar anul trecut .
Matca de frumusete rara , oua in celule cate 1 , 2 rame ouate .. lipsa larve , puiet capacit .
Solutia : Suceste gatu cat mai repede la matca si adu una viabila ca sa mai faci ceva cu acel roisor pentru ca altfel se duce degeaba .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Nucleu bezmetic?

Mesajde dacianu11 » 10 Iun 2014, 22:17

Deci, sa inteleg ca doamna matca are probleme si nu e buna de nimic. Maine cred ca ii fac felul si ii dau o rama cu oua si larve, iar sambata ii dau o botca coapta, ca nu merg la stupi pana sambata, iar acasa nu mai am decat cele 3 nuclee amarate. Rama cu larve si oua o sa o iau de la celelalte nuclee. Va multumesc pentru ajutor.
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: Nucleu bezmetic?

Mesajde dacianu11 » 11 Iun 2014, 22:28

Azi am verificat, si dupa ce am lasat matca izolata pe rama 2 zile, pe rame nu mai erau oua. Asta inseamna ca albinele nu au ouat, decat matca, iar matca avea probleme, asa ca i-am facut felul. I-am dat o rama cu puiet capacit, larve si oua, iar sambata ii dau o botca matura sa vad ce iasa din nucleul asta pana la urma.
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: Nucleu bezmetic?

Mesajde dacianu11 » 13 Iun 2014, 20:33

Se pare ca pana la urma nu iasa nimic din nucleul asta. Dupa 2 zile de cand i-am facut felul la matca nu si-au tras botci de salvare si nici nu se comporta ca si cum ar fi orfane. Dimpotriva, sunt foarte linistite, si surpriza, am gasit oua pe rame, ce-i drept, mai mici si mai subtiri, dar erau. Nu erau asa multe ca si cand era matca, sunt doar cateva pe ici pe colo. Am mai gasit si cateva larve. Poate sa imi spuna cineva ce s-a intamplat acolo, sau ce sa ii mai fac? Pareri.... ceva?
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: Nucleu bezmetic?

Mesajde un OM » 13 Iun 2014, 21:12

Apai, s- intamplat ca in...titlu.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Nucleu bezmetic?

Mesajde dacianu11 » 14 Iun 2014, 15:15

un OM scrie:Apai, s- intamplat ca in...titlu.


Si exista vre-o sansa sa il redresez? Daca da, care ar fi ? Cu scuturatul albinei am incercat si nu a mers.
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: Nucleu bezmetic?

Mesajde un OM » 14 Iun 2014, 15:37

Sa presupunem ca albinele la 30 de zile din momentul cand raman fara matca incep sa depuna oua. Le scuturam sa scapam de bezmetice. Intr-adevar scapam de cele care au inceput sa depuna, dar vin in familie si albine care au 29 de zile de la..., vin si albine de 28 de la...si tot asa.
Sunt ceva metode de indreptare. Problema care se pune este ai in momentul "ACUM" matca imperecheata? Sau botca din care sa iasa matca peste o ora?
Si asa daca ar fi nu te-as sfatui! Risti o matca pentru neste basinoase. Scrie cu carioca pe ele unificare si mergi mai departe. Da cu furculita peste peticele de miere si da cate o rama la o familie, sau roi cu minim 5 rame bine populate de albina, dupa diafragma.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Nucleu bezmetic?

Mesajde dacianu11 » 14 Iun 2014, 17:39

Apoi...ma las pagubas, ca de unificat nu am ce unifica ca este un nucleu pe 2 rame si alea nu au albina decat pentru o rama. Acasa nu mai am decat 2 nuclee pe cate 2 rame, matca imperecheata nu am, si daca as avea nu i-as da de frica sa nu o omoare, botca pot sa ii aduc maine dar care sa ecluzioneze peste 5-6 zile. in concluzie.... intradevar, nu merita efortul. Va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat.
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: Nucleu bezmetic?

Mesajde dacianu11 » 23 Noi 2014, 20:33

Am avut ceva probleme cu calculatorul si nu am putut intra pe forum de ceva vreme si nici nu am avut timp. Hai sa va spun ce sa intamplat cu bezmeticul........ Am avut un stup care intrase in frigurile roitului, avuse botci coapte care atunci erau gata de ecluzionare, asa ca am scobit o botca la varf si am scos o matca neimperecheata. i-am dat-o bezmeticului si a acceptat-o. Inainte asta i-am mai dat cateva si lea omorat. S-a imperecheat, dar nu ponta bine, ponta cate 2-3 oua intr-o celula. Intre timp am ajutat nucleul cu puiet capacit ca sa nu piara. Albina nu mai oua decat matca dar aceasta nu oua bine. Asa ca i-am facut felul la matca si i-am dat o botca coapta bezmeticului, care o acceptase si s-a imperecheat si matca si a ajuns pe 4 rame, iar in toamna l-am unificat cu alt nucleu pe 4 rame si facui o familie buna de iernat.
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: Nucleu bezmetic?

Mesajde 65crs » 24 Noi 2014, 21:52

Unele matci dupa ce vin de la imperechere la inceput oua cite 2 ..3 oua in celula pina isi regleaza cadenta .Eu cred ca ai omorito degeaba...si dupa ce omori matca dupa 2 zile tot o sa mai gasesti oua in unele celule ,oare de ce ?
Avatar utilizator
65crs
 
Mesaje: 28
Membru din: 06 Noi 2011, 13:58
Localitate: Husi-Vaslui

Re: Nucleu bezmetic?

Mesajde proapis13 » 24 Noi 2014, 23:01

65crs scrie:..si dupa ce omori matca dupa 2 zile tot o sa mai gasesti oua in unele celule ,oare de ce ?

Oare de ce ????/...m-am intrebat si eu ...... am gasit un raspuns....vreau sa-l vad si pe al tau ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Nucleu bezmetic?

Mesajde 65crs » 26 Noi 2014, 21:49

Serios ????????
Avatar utilizator
65crs
 
Mesaje: 28
Membru din: 06 Noi 2011, 13:58
Localitate: Husi-Vaslui

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori