Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde Razvan32 » 02 Iun 2014, 15:18

Buna ziua! As dori sa ma sfatuiti cum sa procedez: am patru familii puternice pe 10 rame(8rame cu puiet in diferite stadii de dezvoltare+2rame cu pastura+miere). Doresc ca din fiecare sa mai fac cate un roi. Ma gandeam sa imi comand 4 matci imperecheate si apoi sa formez roii( doua rame cu puiet capacit + cele 2rame cu miere si pastura, stimulare cu sirop). Dupa cat timp sa intoduc colivia cu matca? Ce ar mai trebui sa mai fac? Va multumesc!
Razvan32
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Aug 2011, 14:12

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde TDI » 02 Iun 2014, 15:29

O familie puternică la ora asta n-are 10 rame, are aproximativ 20. E bine că ai puiet pe 8, dar dacă l-ai compacta cât ar rămâne - 4? Spor la treabă şi la citit.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde vasile_ion_27 » 02 Iun 2014, 15:53

eu am un stup pe 12 rame dintre care 8 cu puiet si 2 cu miere capăcita si 2 puse la crescut. Vreau sa cumpăr 2 matci imperecheate si sal divizez in trei. Mai am in zona floarea soarelui la 100 m si faneata la 800 m plus stimulare cu sirop invertit 1/1 . Crredeti ca am sanse sa obtin in tiamna 3 roi puternici sau chiar 3 familii? bat prea departe?
vasile_ion_27
 

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde Arhivistu » 02 Iun 2014, 16:31

Cam departe bati,e posibil sa iti mearga dar e cam riscant mai ales la cum merge anu asta,eu as face doar un roi... ;)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde Razvan32 » 03 Iun 2014, 08:35

Pai daca lada e de 10rame cum sa am 20 de rame? Grea matematica pentru unii.....
Razvan32
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Aug 2011, 14:12

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde jenica67 » 03 Iun 2014, 08:54

Razvan32, si citirea sau mai precis logica este grea.

Razvan32 : am patru familii puternice pe 10 rame


TDI : O familie puternică la ora asta n-are 10 rame, are aproximativ 20.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde Razvan32 » 03 Iun 2014, 09:06

Pai atunci ale mele cum s-or numi? :?:
Razvan32
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Aug 2011, 14:12

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde TDI » 03 Iun 2014, 10:04

Razvan32 scrie:Pai atunci ale mele cum s-or numi? :?:
Unităţile biologice ale unui apicultor începător ignorant. Mult succes!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde Razvan32 » 03 Iun 2014, 10:06

Vorbise un experimentat!
Razvan32
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Aug 2011, 14:12

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde Mircea_63 » 03 Iun 2014, 10:13

Razvan32 scrie:Pai daca lada e de 10rame cum sa am 20 de rame? Grea matematica pentru unii.....


Ai 10 rame in lada, dar acela este doar cuibul. Stupul in ansamblul lui cuprinde si caturile. 20 de rame inseamna:
- 20 rame 1/1, sau
-10 rame 1/1 + 20 rame 1/2, sau
- 40 rame 1/2 (eventual 1/2 redus)

Un stup considerat puternic avea cu trei saptamani in urma, macar, un total echivalent de 5 rame de puiet, adica 50-55 dm^2 de puiet. Doar acel puiet ar acoperi acum 15 rame.

Cand te uiti in stup, ii vezi trecutul si viitorul pe cel putin 21 de zile. Trecutul il vezi chiar pe vreo 40 de zile.

De exemplu: populatie ce acopera bine 15-20 de rame.
Puiet in rame, pe 7-8 rame. Asta inseamana ca in ultimele 21 de zile matca a pontat destul de bine. Daca ai ochi sa observi si populatia este echilibrata, foarte probabil a pontat bine in ultimele 40 de zile. Daca observi preponderent albina batrana, posibil sa fi avut o perioada in care ponta a fost redusa, albinele nu au avut atata puiet de crescut si a ajuns sa traiasca mai mult, astfel ca ai multa culegatoare. In viitorul apropiat te astepti la un declin al culegatoarelor, in schimb ai acum un varf.
Albina tanara este mai deschisa la culoare si mai pufoasa. Batranele sunt mai negre si mai chelite de puf, iar fata de alti stupi, te poti astepta la agresivitate mai mare.
Crescaturi si albituri= semn de albina tanara multa.

Sunt multe semne in stup, dar trebuie sa ai ochi buni, spirit de observatie si experienta. Vei fi surprins sa fii langa un stupar cu experienta si comunicativ si sa auzi detalii. Ca asta e asa, ailalta altfel. Atunci e momentul sa intrebi de unde stie sau pe ce se bazeaza.
Un alt exemplu: ridica podisorul -eventual ridica folia- si afirma: -astea n-au matca. La altul zice ca si-au schimbat matca si cea noua s-a imperecheat, desi n-a vazut-o. Mafalda! :evil:
Ce a vazut (auzit)? Albinele plang in lipsa matcii.
Au schimbat matca? Dispar trantorii, nu mai sunt necesari si nici iubiti in acel stup.

Puiet pe o rama nu este echivalent cu o rama de puiet. Vrei sa prinzi cate ceva? Asculta, citeste si intreaba. Cand ii dai tare cu "Grea matematica pentru unii...", eventual te superi si iti pui poalele in cap, slabe sanse.

Succesuri multe! :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde Razvan32 » 03 Iun 2014, 10:22

Multumesc pentru raspuns Dl. Mircea_63. Se pare ca unii au uitat de unde au plecat(parerea mea)!
Razvan32
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Aug 2011, 14:12

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde B.K » 03 Iun 2014, 16:55

Daca ai 8 rame cu puiet la ora asta si albina full , unde sunt caturile ???
Eventual cauta-le si de botci de rorire , daca n-o fi prea tarziu. Bafta !!! :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde ignatov andrei » 03 Iun 2014, 18:45

Razvan32 scrie:Buna ziua! As dori sa ma sfatuiti cum sa procedez: am patru familii puternice pe 10 rame(8rame cu puiet in diferite stadii de dezvoltare+2rame cu pastura+miere). Doresc ca din fiecare sa mai fac cate un roi. Ma gandeam sa imi comand 4 matci imperecheate si apoi sa formez roii( doua rame cu puiet capacit + cele 2rame cu miere si pastura, stimulare cu sirop). Dupa cat timp sa intoduc colivia cu matca? Ce ar mai trebui sa mai fac? Va multumesc!


Razvane, comanda matcile!
Cu o zi inainte de sosirea matcilor, fa roiii!
Pe ramele care le pui la roi, sa fie numai puiet capacit! Sa nu ai larve sau oua, pentru ca nu-ti accepta matca!
Nu fa roiii puternici, interesul este sa ai matca aceptata!
Ii poti imputernici dupa ce matca incepe sa depuna oua!
Pana nu accepta matca, nu fa stimulare!
Bafta!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde Razvan32 » 03 Iun 2014, 22:17

Caturile sunt puse(rame de 3\4). In zona mea a fost slab culesul la salcam desi a inflorit bine. Multi au venit de prin alte parti si dupa maxim o saptamana de zile au plecat(spuneau ca nu secreta nectar). Va multumesc de raspunsuri(scurte si la obiect). Asa ceva am asteptat. Sanatate tuturor!
Razvan32
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Aug 2011, 14:12

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde tuturicius » 11 Iun 2014, 18:37

ignatov andrei scrie:......
Pe ramele care le pui la roi, sa fie numai puiet capacit! Sa nu ai larve sau oua, pentru ca nu-ti accepta matca!
......
Bafta!

Mi-a pus un prieten cateva rame de 3/4 la ouat in stupi de 1/1, pentru a-mi face roi, eu avand ME, si voi fi obligat sa fac roii exact cu acele rame, neavand posibilitatea de a alege. In situatia in care nu voi putea sa le iau cu puiet doar capacit ce e de facut? Ca m-ati pus pe ganduri ...
Le pot lasa orfane, vor trage botci de salvare, le distrug dupa ce nu mai au puiet necapacit. Aceasta ar fi o optiune? Teoretic merge, as fi curios practic ce sanse de acceptare a matcii ar fi. Sau ce alte optiuni ar mai fi. Optiuni in ce priveste acceptarea unei matci imperecheate, botci nu o sa am sa le dau.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde TDI » 11 Iun 2014, 22:28

Faci roii doar cu albină tânără scuturată de pe ramele cu puiet necăpăcit. După ce ouă matca îi dai puiet căpăcit. Asta dacă am înţeles eu clar ce ai povestit, dacă nu te rog să reformulezi.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori