Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

problema

Mesajde luciancarasanu » 05 Iun 2014, 09:28

la un roi artificial matca a inceput ponta dar surpriza numai puiet de trantor
dc?
ms
luciancarasanu
 
Mesaje: 37
Membru din: 18 Dec 2011, 13:43

Re: problema

Mesajde TDI » 05 Iun 2014, 09:35

Condiţiile meteorologice şi/sau a stat prea mult în cutie.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: problema

Mesajde alin75 » 05 Iun 2014, 13:39

Poti sa-i faci vant la matca.....

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: problema

Mesajde TDI » 05 Iun 2014, 15:06

Stând prea mult fără să poată să se împerecheze, matca, renunţă şi începe să ponteze ouă nefertilizate, trântori. Acelaşi fenomen îl întâlnim la unele din mătcile bătrâne, fie datorită terminării spermei din spermatcă, fie datorită unor boli încep să ponteze predominant sau exclusiv ouă nefertilizate, masculi adică trântori.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: problema

Mesajde luciancarasanu » 05 Iun 2014, 16:11

sa inteleg ca trebuie sa o elimin?
luciancarasanu
 
Mesaje: 37
Membru din: 18 Dec 2011, 13:43

Re: problema

Mesajde apivasmob » 05 Iun 2014, 17:50

DA
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: problema

Mesajde malakay_21 » 08 Iun 2014, 08:18

Buna. Am si eu o intrebare pentru toti cei care sunt amabili si vor sa ma lamureasca daca sunt in masura. Sunt incepator si ma confrunt cu o situatie: la unul dintre stupi am o matca de aprox o saptamana care nu s-a oprit din cantat.Dupa ce a eclozionat am rupt restul botcilor..acum ar fi timpul de imperechere sau este deja compromisa?ce ar fi de facut? multumesc.
malakay_21
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Iun 2014, 08:09
Localitate: Luncasprie, Bihor

Re: problema

Mesajde proapis13 » 08 Iun 2014, 08:31

malakay_21 scrie:Buna. Am si eu o intrebare pentru toti cei care sunt amabili si vor sa ma lamureasca daca sunt in masura. Sunt incepator si ma confrunt cu o situatie: la unul dintre stupi am o matca de aprox o saptamana care nu s-a oprit din cantat.Dupa ce a eclozionat am rupt restul botcilor..acum ar fi timpul de imperechere sau este deja compromisa?ce ar fi de facut? multumesc.

Spune-i ca s-a incheiat Eurovisionul ....sa se pastreze pina la anul :lol:
In mod normal matca incepe cintatul cu cateva ore inainte de eclozionare
acolo se intampla ceva ...paranormal....sau cum zice ardeleanul ; ...,,asa ceva,nu se exista :!: ...''
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: problema

Mesajde Adrian Galofteanu » 08 Iun 2014, 10:30

malakay_21 scrie:Buna. Am si eu o intrebare pentru toti cei care sunt amabili si vor sa ma lamureasca daca sunt in masura. Sunt incepator si ma confrunt cu o situatie: la unul dintre stupi am o matca de aprox o saptamana care nu s-a oprit din cantat.Dupa ce a eclozionat am rupt restul botcilor..acum ar fi timpul de imperechere sau este deja compromisa?ce ar fi de facut? multumesc.



Mai lasa-l in pace vreo saptamana. La controlul de peste o saptamana ar trebui sa fie totul ok, adica: sa ai o singura regina(acum ai mai multe) si eventual sa vezi spatii pe centru ramelor "pregatite pentru ouat" - zone compacte, cu celule goale, lustruite de albine si care asteapta regina sa depuna ouale.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: problema

Mesajde glaliona » 14 Iun 2014, 21:53

Buna seara ,m-a confrunt cu o problema si cer sfaturi si pareri .Am cativa roi formati inaintea salcamului ( familia de baza avea gand de roire).Din toti roii unul era fruntea (super dezvoltare ) asta pana azi cand la control am gasit multa albina moarta in fata stupului si matca prinsa in ghem .Matca am gasit-o in cat unde erau oua proaspete depuse ,banuiesc ca s-a speriat din cauza fumului si a alergat pe rame .Nu am stiut cum sa procedez si am scos din lada toate ramele care contineau oua si larve ,lasand doar puietul capacit ,matca am pus-o in bigudiu . Am scos toate ramele care contineau oua pentru a nu putea sa-si traga botci .Initial am pus foita de ceara la capat dar albinele nervoase au ros ceara si iar au prins matca in ghem .Nu-mi ecsplic albina moarta din fata stupului .Astept pareri si sfaturi
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: problema

Mesajde proapis13 » 14 Iun 2014, 22:12

Ce ai scris mai sus este consecinta ne-cunostintelor ,,acumulate'' de prin cartile apicole :lol:
Unde ai citit/vazut,pe forum,Youtube sau carti ce ai facut tu mai sus ????
Problema ta este lipsa de comunicare si informatia apicola asimilata ....dupa ureche....
daca chiar nu ai timp sa citesti ai posibilitatea de a contacta colegi forumisti atunci cind ai nevoie
e chiar asa de greu ???....un mp sau un telefon ???...
Postarea de mai sus ar trebui pusa la topicul - Asa nu :!:

Albinele moarte la urdinisi pot fi consecinta unui furtisag sau a unui ....alai de nunta ratacit,,,mi s-a intimplat... :!:
Ce ai facut tu acolo e ceva fara inceput si fara sfirsit...chiar nu are logica...
Butoi cu varza daca era si tot intelegeam ceva....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: problema

Mesajde glaliona » 14 Iun 2014, 23:30

Mersi pentru raspuns dar acum sunt si mai confuza . Pe vatra sunt roi mai slabi si nuclee de imperechere deci furtisagul este putin probabil .Nu sunt sigura ce a-ti dorit sa spune-ti cu ALAIUL DE NUNTA dar matca prinsa in ghem era matca stupului marcata . Sa presupunem ca va-si fi sunat ,ce sfaturi mi-ati fi dat .
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: problema

Mesajde Trantorul@ » 15 Iun 2014, 00:28

glaliona scrie:Mersi pentru raspuns dar acum sunt si mai confuza . Pe vatra sunt roi mai slabi si nuclee de imperechere deci furtisagul este putin probabil .Nu sunt sigura ce a-ti dorit sa spune-ti cu ALAIUL DE NUNTA dar matca prinsa in ghem era matca stupului marcata . Sa presupunem ca va-si fi sunat ,ce sfaturi mi-ati fi dat .



Stai linistita , sunt o gramada de cazuri cand dupa cateva saptamani , chiar luni unele matci sa se sperie si sa o ia la fuga cand deschizi stupul si nu numai, ii destul ca o singura albina sa o improste cu un " puf isemnifiabil " de venin si dead scrie pe ea .... solutie : scoti matca din ghem incet sa nu o intepe albinele , stropita binisor cu sirop caldut( ghemul care este pe regina merge stropit cu sirop si o sa-i dea drumul incet ca sa nu risti inteparea ei de catre vreo albina ) ( am stropit si cu apa mai rece si o facut soc termic si o murit regina) iei cateva doici tinere nu prea multe si o introduci in cusca - bigudiu .... cu eliberare in minim 24 - 48 de ore si sunt cazuri cand le salvezi si mai sunt cand nu ...
Nu mai departe de anul trecut am avut 2 regine care sau speriat de la un trasnet foarte puternic si cum eram printre stupi am vazut ghemele care doreau sa le sufoce cazute in fata stupilor ( cazuri norocoase , se intampala sa nu vezi si sa observi cand stupul nu mai are matca ) .... pe amandoua le-au ciungit de un picior din spate da le-am salvat asa ... una ponteaza si acum de rupe asa fara un picior alta am vrut sa o dau la o alta familie direct pe rama si m-am grabit si au rezolvat-o asta este ...
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: problema

Mesajde trantor » 17 Iun 2014, 09:53

glaliona,
Roiul cu probleme a ramas pe pozitia familiei de baza? Cu baba?
Explicati un pic cum s-a facut divizarea cate/cum/unde au plecat ramele, cu ce s-au facut roiurile, matci imperecheate sau botci ... si or sa apara si sfaturile.
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: problema

Mesajde glaliona » 18 Iun 2014, 09:06

Roiul este facut inainte de salcam din botci de roire ( 3 rame cu puiet+botca + rame miere , am schimbat locatia ).A iesit o matca blonda superba (ca dimensiuni mi s-a parut imensa,cea mai mare din cate am vazut ).Roiul s-a dezvoltat extraordinar ,matca ponta si in cat avand cuibul blocat cu rame puiet(pastura miere in laterale).In ziua cu pricina am observat ca avea urdinisul blocat cu punga de la sirop (300g la 3 zile pentru stimulare la toti stupii ) .De obicei prind punga(partea goala) intre corp si podisor sa nu o poata trage intre rame ,dar atunci mi-a scapat. Nu am mai gasit albine moarte de atunci si banuiesc ca cele iesite nu au mai putut intra in stup ramanand peste noapte afara ,noptile fiind reci ( nu gasesc alta explicatie ).
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: problema

Mesajde glaliona » 19 Iun 2014, 06:39

Salutari vreau sa spun celor care imi stiu cazul, problema s-a rezolvat .Totul s-a inceput pe 14-06 catre seara cand am gasit matca prinsa in ghem(am incercat atunci sa o pun pe o rama cu puiet proaspat ecluzionat matca unsa cu mierea stupului ,totul a fost inzadar.Am lasat-o peste noapte in bigudiu ,intervenind urmatoarea zi am stropit toate ramele cu tuica mirositoare si la bigudiu am pus un dop de miere si peste foita de ceata perforata .Aseara administrand urmatoarea portie de stimulare ,nu m-am putut abtine sa arunc o privire in acel stup. De frica celor patite ,nu am folosit fum , ridicand cu mare grija rama dupa rama am gasit matca marcata pe o rama proaspat ouata .V-oi urmari stupul in continuare ,nu stiu daca a fost prea mult afectata .Multumesc tuturor care mi-au dat sfaturi .
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 51 vizitatori