Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde bubulici22 » 26 Iun 2014, 01:31

20140622_153949.jpg
Sal In urma cu cateva zile ma plimbam cu sotia in padure si intr-un copac la aprox 30cm de sol am vazut o familie de harnicute care si-au facut stup in acea scorbura ........ intrebarea mea este cum il pot lua din acea scorbura si sa il bag intro lada de a mea (precizez ca circumferinta copacului este de aprox 1m) in pozele atasate se vede gaura scorburei ( urdinisul)
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde proapis13 » 26 Iun 2014, 10:02

Nu are rost sa darami un monument al naturii de dragul de a recupera un roi,parerea mea
Daca te-a lovit subit microbul apiculturii cumpara-ti albine,o sa avem mai multi de castigat ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde bubulici22 » 26 Iun 2014, 10:57

Toata stima pentru cea ce mi-ai spus tu ...... am 10 famili dar din cate stiu eu un roi de padure face cat 10 de ale noastre
Si din cate stiu eu acest roi va muri in timpul ierni daca nu este adecvat rastrans
Respect natura si animalele mai mult decat respect un om dar inca o data spun decat sa moara mai bine il aduc la mine in stupina
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde B.K » 26 Iun 2014, 12:04

bubulici22 scrie:Toata stima pentru cea ce mi-ai spus tu ...... am 10 famili dar din cate stiu eu un roi de padure face cat 10 de ale noastre
Si din cate stiu eu acest roi va muri in timpul ierni daca nu este adecvat rastrans

Cine ti-a spus asa ceva ?
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde mihaistupar » 26 Iun 2014, 13:19

Urgent: lasă roiu acolo,că nu ți-a greșit cu nimic. Să nu te atingi de trunchiul ăla,că e păcat. Cu un varojet cu burete în jurul țevii îl poți salva să nu "MOARĂ" La iarnă.oare nu vei fi mai fericit astfel?la anu când te plimbi iar să zici : uite nevastă, l-am salvat de la moarte. Apropo : cred că știai că albina e mai bătrână ca noi. LASĂ-L !!! E zestrea noastră geneticăăă...
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde jenica67 » 26 Iun 2014, 13:51

Mai daca circumferinta pomului de de aproximativ 1 m, inseama ca diametrul pomului este de cca 30 cm. Daca are in el loc sa isi faca cuib un stup de albine, inseamna ca pomul respectiv daca este si inalt, la un vant puternic ii doborat jos. Deci nu este un pacat prea mare ca ii faci o incizie. In plus au taiat altii paduri, nu un pom. Du-te da cateva gauri, cu o masina de gaurit pe acumulatori, cu un burghiu mai lung, sa identifici de unde si pana unde este scorbura si ii faci doua taieturi cu un firiz deasupa si dedesupt si apoi il crapi cu toporul pe verticala, sa obti o fanta de aproximativ 15 cm, cat sa poti baga mana si sa scoti faguri. Ce scoti tai si prinzi cu sarma pe rame de lemn, ca sa obti ceva faguri cu puiet. Restul aspirat cu un aspirator de masina, sau lasata cutia in care bagi faguri pe acolo, sa intre majoritatea albinelor in ea si seara o duci acasa. La sfarsit, poti sa pui capacul la pom, in doua cuie, il chitui cu ceva, ca poate la anul scoti alt roi fara efort. Succes !
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde thomas » 26 Iun 2014, 17:40

Incearca in primul rand sa stabilesti unde este pozitionata familia cu fagurii in interiorul trunchiului. Apoi e indicat sa procedezi, numai daca ai drujba. Faci o fereastra dreptunghiulara de 30x50 cm sub cuib, decupezi exact, ca sa poti pune bucata de lemn la loc, fixata in cuie. Inainte sa tai, afumi puternic cu fum. Operatiunea o faci dimineata devreme, pana in rasarit. Dupa ce ai decupat si scos fereastra, rupi fagurii si ii pui intr-o cutie a ta cu rame crescute. Bine ar fii sa-i gasesti si matca. Ii lasi fagurii cu puiet inserati printre ramele introduse de tine. Incerci sa preiei cat mai multa albina.
Dar cum spuneau si colegii de mai sus, e posibil sa distrugi copacul si mai e varianta sa fie vreun roi slab de anul asta care nu prea ai ce face cu el. Depinde ce noroc ai! Bafta!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde gica.mosu » 26 Iun 2014, 17:52

....UNEORI NE'MBATAM CU APA RECEEE....Si nu ta't ci zboara faci si miere=mai ales in acest an :mrgreen: P.S,faci cum crezi,daca-l ei ai 2 dusmani ;) daca-l lasi acolo=o sa-ti para bine-Spor :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde delorin I » 26 Iun 2014, 17:57

Draga colega!
Am pe pagina mea un exemplu de extractie din copac - desi am avut norocul sa fac familia sa roiasca, dupa vreo 3 asezari in cutia proprie, am pierdut-o definitiv! Copacul a ramas cu gaura, in vreo 3 zile acei fagurasi au facut molia cerii cum nu mai vazusem...chiar era plin de viermi, in asa fel incat daca nu ai mai vazut te lasi de apicultura! Am si o alta experienta tot pe pagina personala cu o familie sub o scara! Am construit sistem de aspirare dar mi-au murit albinele la transport iar locul era atat de imposibil ca nu am luat nici matca iar proprietarul a ramas cu albine destule ...! Ori eu nu am destula indemanare, ori trebuie sa fii extrem de norocos sa faci o extractie dintr-un copac! Iar acum traiesc blestemul albinelor omorate inutil! Am pierdut cea mai mare parte din roii cumparati peste iarna, am pierdut pe drumul catre tei - 2 familii de productie din lipsa de aer! Daca copacul mai are si 1 metru diametru, si a cunoscut pe turci, rusi si alte natii ale globului- permite-i sa si duca viata mai departe! Dupa efortul depus in acele misiuni de recuperare- vreo 2 zile la scara, vreo 2 zile la plop, nu doar fizic dar si financiar- am dat oricum pe diverse mai mult decat faceau roiurile, eu te sfatuiesc sa faci ca mine- mergi si cumpara niste roiuri si o sa fii mai multumit! Familia acea poate la anul va face un roi si vei avea norocul sa il prinzi! Oricum intr-un copac in marea majoritate a cazurilor, sunt mult mai putine albine decat intr-o cutie... Copacul va mai trai vreo 200 de ani cand tu vei fi deja, alaturi de albinele tale, doar o amintire! S asta e posibil doar daca acum o sa il ierti de inca o gaura in plus...il mananca destul batranetile!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde delorin I » 26 Iun 2014, 18:01

Si in natura e nevoie de albine! Poate acolo ele vor dezvolta o solutie sau o rezistenta mai buna, in mod natural, decat ar dezvolta in cutiile noastre chimizate! ca natura sa gaseasca propriile solutii la varoua si alte molime- are nevoie de albine in libertate!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde jenica67 » 26 Iun 2014, 21:27

delorin I, imi place ca esti atent la detalii !
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde joohny » 26 Iun 2014, 21:50

Va salut.Cum a fost acest an plin de roiuri naturate daca 10% din acesti roi si-au facut case in scorburi atunci citi arbori trebuie sa taiem sau sa -i slutzin pt. ai muta in alta casa?Dupa care ne plingem ca avem surpari de terenuri.Eu fiind un fan al mediului verde chiar daca ar fi 10 familii (roiuri )intr-o scorbura de copac tot nu as profita de aceasta ocazie.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde delorin I » 26 Iun 2014, 21:53

Sunt destule interventii absolut necesare...case si zone locuite...sa dam albinelor sansa sa-si gaseasca si sa isi pastreze casa pe care vanturile nu o pot distruge prea usor sau rasturna! Dar poate noi vorbim aici degeaa...colegul nostru intre timp deja o fi doborat copacul...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde delorin I » 26 Iun 2014, 21:56

jenica67 scrie:delorin I, imi place ca esti atent la detalii !



Lumea e precum palaria lui Urmuz, un loc plin de detalii, in care e suficient sa bagi mana si sa ai deja o poveste...Cineva spunea candva ca in detalii sta frumusetea lucrurilor...dar spre deosebire de altii nu sunt chiar atat de priceput la detalii! :)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde jenica67 » 26 Iun 2014, 22:23

Pe vremuri era un banc, in care intreba un ascultator intreaba la Radio Erevan, daca este adevarat ca Ivan, Ivanovici a castigat o masina Popeda. Si Radio Erevan raspunde, este adevarat partial, ca era vorva despre o Popeda, dar nu era masina ci era ceas, si nu a castigat-o ci i s-a furat. La detalii nu trebuie sa te pricepi, trebuie in schimb, sa fi atent.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde ignatov andrei » 26 Iun 2014, 22:33

Mai fratilor, eu bag sama ca stimatul coleg confunda circumferinta cu diametrul!

Uitati-va la coaja!

Ce copac cu diametrul de 30cm (cum a calculat si Jenica) are asemenea coaja?!?

Deci... bubulici22, lasa copacul in pace! E mai bine asa!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 59 vizitatori