Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde MyBees » 27 Iun 2014, 11:46

@bubulici22, eu am inteles de la inceput ca intentiile tale sunt bune. De aia zic, lasa-le acolo unde si-au gasit ele locul si le urmaresti sa vezi ce se intampla. Asa mai invatam cate ceva despre ele.
Eu nu am nicio indoiala ca zapada nu le va cauza. Indiferent cat de mare va fi zapada, ele vor avea aerisire suficienta in acel copac. Mai mult decat atat, insasi interventia ta le-ar putea aduce sfarsitul.

In plus, au din ce in ce mai putine locuri in care isi pot gasi un cuib incat ar fi mare pacat sa il strici si pe asta si cred ca si tu stii asta.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde bubulici22 » 27 Iun 2014, 13:08

proapis13 scrie:
bubulici22 scrie: la cat de mare este zapada pe aici cu siguranta va muri iarna

Pariu pe un roi ca nu v-a muri la iarna ???
Ai scris ca pomul este scorburos, acolo este un microclimat ce le v-a permite albinelor sa treaca peste iarna
Pacat ca ti-a murit mentorul si nu ai avut timp sa inveti mai multe,cu ocazia asta poate faci un parteneriat
de colaborare cu un coleg de pe forum de la care ai de invatat multe lucruri,pasul a fost facut insa vad ca tu dai inapoi :!:
Anul trecut scriai ca ai doar 4 familii,ieri scriai ca ai 10 familii,astazi scrii ca ;
'' nu mai am lazi la cate roiuri am luat anu acesta am 12 roinite pe care majoritatea le-am luat de prin curtile oamenilor''
Hotaraste-te,cate familii ai ca pe mine m-ai incurcat :lol:



Da colegu anu trecut am avut 4 famili destul de ok anu acesta mi-am mai luat 4 .... le-am mai roit eu cum am putut 2 famili le-am facut din cei 8 la ora actuala am 10 famili bunicele dupa parerea mea.... + 12 roinite care fiecare este populata cu cate o familie nu puternice dar cu ajutorul bunului dumneze voi reusi sa fac din cele 12 macar 6 famili bune de iernat ....... si daca imi ajuta Dumnezeu la anu voi avea 16. dar acum ce vrea dumnezeu.
daca tu nu sti sa faci niste calcule simple te rog sa iti vezi de alte persoane care au nevoie de sfatul tau .
EU PUR SI SIMPLU VREAU SA STIU SI ALTE METODE DE A LE AJUTA PE CELE DIN SCORBURA ACEEA ... SI ALTE METODE DE A LE LUA
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde State » 27 Iun 2014, 13:29

delorin I scrie:
State scrie:
delorin I scrie:Cu ce vei face fum? Esti sigur ca fumul cu care ai de gand sa evacuezi albinele va fi rece si nu fierbinte sa dauneze copacului?


Delorine , o dam in sf-uri.. :)



Ai lipsit la discutia despre fum?


Nu, dar cred ca exageram cand spunem ca un puf de fum dauneaza copacului. Daca ar fi "fierbinte" , ar face rau in primul rand albinelor..
Discutia era cu totul alta, cum sa scoata de acolo albinele.
Sfaturile pot fi de doua feluri: ori sa le lase in pace, ori sa-l indrume cum sa le scoata.
Daca ne incurcam in consistenta fumului, in pozitia afumatorului , culoarea manusilor, pozitia soarelui, cantatul cocosilor, cred ca o dam in sf-uri si ne incurcam in detalii. ;)
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde State » 27 Iun 2014, 13:37

Si daca tot m-am scapat in discutie, vreau sa-mi spun si eu parerea.
Lasa albinele unde si-au gasit ele casuta.
Daca erau intr-un pom, pe un perete, etc. , merita sa le gazduiesti. Crezi ca degeaba si-au facut ele casa in scorbura aia ? Stiu ele mai bine decat noi cum sa supravietuiasca. Daca erau proaste, mureau de mult si nu aveau continuitate.
Daca vrei sa le ajuti, fa cum te-au indrumat colegii. Eventual poti sa le duci tu papa, sa fii sigur ca nu intind copita la iarna. Doar asa le poti ajuta.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde cosming » 27 Iun 2014, 13:41

Bubu, prin definitie stuparul trebuie sa fie om de actiune. Apai metode ai decizia iti lipseste. Pana maine dim. noi toti aici vrem sa citim ca l-ai luat ori ti-ai luat gandul de la el si ramane acolo.

Pa Bubu, nu ne tine cu sufletul la gura.
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde bubulici22 » 27 Iun 2014, 14:24

DRAGI COLEGI
PUR SI SIMPLU INTRAM IN PREA MULTE POLEMICI ...........
EXISTA CINEVA CARE DORESTE SA IMI DEA UN SFAT CUM POT LUA ACEA FAMILIE DIN SCORBURA ?
VREAU SA STIU O ALTA METODA IN AFARA DE CEA DE TAIERE A COPACULUI (CARE ESTE EXCLUSA)

AS DORI UN SFAT DE LA CINEVA CARE A MAI FACUT ACEST LUCRU

MULTUMESC
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde proapis13 » 27 Iun 2014, 15:02

bubulici22 scrie: + 12 roinite care fiecare este populata cu cate o familie .
daca tu nu sti sa faci niste calcule simple te rog sa iti vezi de alte persoane care au nevoie de sfatul tau .

Credeam cxa ai nevoie de sfaturi dar vad ca deja intr-un an ai trecut la avansati
O roinita inseamna 1 roi,nicidecum familie de albine,poti sa spui si la altii sa afle :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde bubulici22 » 27 Iun 2014, 18:27

proapis13 scrie:
bubulici22 scrie: + 12 roinite care fiecare este populata cu cate o familie .
daca tu nu sti sa faci niste calcule simple te rog sa iti vezi de alte persoane care au nevoie de sfatul tau .

Credeam cxa ai nevoie de sfaturi dar vad ca deja intr-un an ai trecut la avansati
O roinita inseamna 1 roi,nicidecum familie de albine,poti sa spui si la altii sa afle :lol:


IN FINE NU AM INTELES NIMIK DIN CE EXPLICI TU ACOLO ..... DAR DACA TU SPUI ASA O FI ..... DAR INCA O DATA ITI SPUN DE LA TINE CHIAR NAM NEVOIE DE SFATURI ......
MULTUMESC O ZI BUNA
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde B.K » 27 Iun 2014, 19:39

Asta cam asa e , o roinita populata nu inseamna o familie. O roinita poate fi de 5-6 rame , cel putin eu asa am , deci e cam roi nicidecum familie puternica.
Daca tot vrei sa iei roiul ala de acolo pune mana pe drujba si rezolvi problema asta grava. Succes!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde proapis13 » 27 Iun 2014, 20:31

BeeeK scrie:Asta cam asa e , o roinita populata nu inseamna o familie. O roinita poate fi de 5-6 rame , cel putin eu asa am , deci e cam roi nicidecum familie puternica.
Daca tot vrei sa iei roiul ala de acolo pune mana pe drujba si rezolvi problema asta grava. Succes!

Nu-i da voie constiinta :!: ..nu ai citit ca face parte din nu stiu cate comitete si comisii de aparare a naturii,uite ce scrie ;
........EU NU INCERC SA DISTRUG NATURA NU FAC ASA CEVA IMI PLACE SUNT INSCRIS SI IN ANUMITE ORGANIZATI DE SALVAREA MEDIULUI NU AM FACUT NIMIK DEOCAMDATA NU AM DISTRUS NICI UN COPAC SI NAM SA IL DISTRUG PENTRU CA ACESTA MIE IMI DA AER CURAT ......
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde bubulici22 » 27 Iun 2014, 20:42

BeeeK scrie:Asta cam asa e , o roinita populata nu inseamna o familie. O roinita poate fi de 5-6 rame , cel putin eu asa am , deci e cam roi nicidecum familie puternica.
Daca tot vrei sa iei roiul ala de acolo pune mana pe drujba si rezolvi problema asta grava. Succes!

NU NU CRED CA AI INTELES AM 12 ROINITE ACESTEA SUNT POPULATE CU FAMILI ADUNATE DE PRIN CURTILE OAMENILOR CU MATCA CARE PONTEAZA DE CEVA TIMP .... NU AM SPUS CA ROINITELE SUNT PUTERNICE AM SPUS CA DIN CELE 12 ROINITE POATE VOI REUSI SA FAC 6 FAMILI BUNE (PRIN METODA UNIFICARI A DOUA FAMILI) EU AM 10 FAMILI BUNE PE CATE 14- 18 RAME INAFARA DE ROINITE
NU DORESC SA DISTRUG ACEL COPAC PUR SI SIMPLU VREAU SA STIU DACA CINEVA A MAI REUSIT SA IA UN ROI DIN SCORBURA FARA METODA TAIERI COPACULUI SAU METODA GAURIRI SI AFUMARI .
MULTUMESC PENTRU INTELEGERE
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde bubulici22 » 27 Iun 2014, 20:51

proapis13 scrie:
BeeeK scrie:Asta cam asa e , o roinita populata nu inseamna o familie. O roinita poate fi de 5-6 rame , cel putin eu asa am , deci e cam roi nicidecum familie puternica.
Daca tot vrei sa iei roiul ala de acolo pune mana pe drujba si rezolvi problema asta grava. Succes!

Nu-i da voie constiinta :!: ..nu ai citit ca face parte din nu stiu cate comitete si comisii de aparare a naturii,uite ce scrie ;
MA COLEGULE DUTE MA SI LASA-MA ADEVARAT CHIAR ESTI STRESANT PE BUNE ........ NAI CE SFAT SA IMI DAI SINCER DUTE TE ROG EU SI VB CU ALTI CARE AU NEVOIE DE SFATURILE TALE NU TE MAI OBOSI SA SCRI AICI ESTI CHIAR ABSURD LASA-MA DUTE SI CEARTATE CU ALTCINEVA
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde proapis13 » 27 Iun 2014, 20:58

bubulici22 scrie:
proapis13 scrie:
BeeeK scrie:Asta cam asa e , o roinita populata nu inseamna o familie. O roinita poate fi de 5-6 rame , cel putin eu asa am , deci e cam roi nicidecum familie puternica.
Daca tot vrei sa iei roiul ala de acolo pune mana pe drujba si rezolvi problema asta grava. Succes!

Nu-i da voie constiinta :!: ..nu ai citit ca face parte din nu stiu cate comitete si comisii de aparare a naturii,uite ce scrie ;
MA COLEGULE DUTE MA SI LASA-MA ADEVARAT CHIAR ESTI STRESANT PE BUNE ........ NAI CE SFAT SA IMI DAI SINCER DUTE TE ROG EU SI VB CU ALTI CARE AU NEVOIE DE SFATURILE TALE NU TE MAI OBOSI SA SCRI AICI ESTI CHIAR ABSURD LASA-MA DUTE SI CEARTATE CU ALTCINEVA

NU FI STUPID....TI-AM DAT UN SFAT...POSTAREA DE MAI SUS NU TI SE ADRESA...DE CE TE BAGI IN SEAMA CU MINE :?: :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde modigliani » 27 Iun 2014, 21:02

bubulici22 scrie:
proapis13 scrie:
BeeeK scrie:Asta cam asa e , o roinita populata nu inseamna o familie. O roinita poate fi de 5-6 rame , cel putin eu asa am , deci e cam roi nicidecum familie puternica.
Daca tot vrei sa iei roiul ala de acolo pune mana pe drujba si rezolvi problema asta grava. Succes!

Nu-i da voie constiinta :!: ..nu ai citit ca face parte din nu stiu cate comitete si comisii de aparare a naturii,uite ce scrie ;
MA COLEGULE DUTE MA SI LASA-MA ADEVARAT CHIAR ESTI STRESANT PE BUNE ........ NAI CE SFAT SA IMI DAI SINCER DUTE TE ROG EU SI VB CU ALTI CARE AU NEVOIE DE SFATURILE TALE NU TE MAI OBOSI SA SCRI AICI ESTI CHIAR ABSURD LASA-MA DUTE SI CEARTATE CU ALTCINEVA


Prietene , stresant esti tu ! Cu scriere cu majuscule de-ti rupe ochii-n cap , fara nicio noima constructiv gramaticala ( lipsa totala de virgule , puncte , etc , lucru care duce la imposibilitatea colegilor de-a te intelege ) , lipsa de articulare , si nu in ultimul rand insistenta asta obositoare referitor la copacu' ala fraier in care s-au aciuat niscaiva albinute .

Lumea ti-a zis : ori renunti la ele , ori dilesti copacu' si scurmi prin rumegus dupa ele . De-o mai veni vreunu' cu vreo parere ..... bine . Doar ai rabdare . Iti imaginezi ca daca scrii pe-aici 6000 de oameni iti urmaresc simultan intrebarea ?
Realizezi cati sunt acum in pastoral si fara acces la net ?
modigliani
 

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde proapis13 » 27 Iun 2014, 21:03

bubulici22 scrie:NU NU CRED CA AI INTELES AM 12 ROINITE ACESTEA SUNT POPULATE CU FAMILI ADUNATE DE PRIN CURTILE OAMENILOR CU MATCA CARE PONTEAZA DE CEVA TIMP .... NU AM SPUS CA ROINITELE SUNT PUTERNICE AM SPUS CA DIN CELE 12 ROINITE POATE VOI REUSI SA FAC 6 FAMILI BUNE (PRIN METODA UNIFICARI A DOUA FAMILI) EU AM 10 FAMILI BUNE PE CATE 14- 18 RAME INAFARA DE ROINITE
NU DORESC SA DISTRUG ACEL COPAC PUR SI SIMPLU VREAU SA STIU DACA CINEVA A MAI REUSIT SA IA UN ROI DIN SCORBURA FARA METODA TAIERI COPACULUI SAU METODA GAURIRI SI AFUMARI .
MULTUMESC PENTRU INTELEGERE

Daca pui foto cu cele 10 familii de albine pe minim14 rame si cu cele 12 roinite te invat cum sa scoti roiul de acolo
Trei(3) ani la rind am scos cate un roi din acelasi tei :shock:
E valabil si pariul ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde bubulici22 » 27 Iun 2014, 21:07

modigliani scrie:
bubulici22 scrie:
proapis13 scrie:
BeeeK scrie:Asta cam asa e , o roinita populata nu inseamna o familie. O roinita poate fi de 5-6 rame , cel putin eu asa am , deci e cam roi nicidecum familie puternica.
Daca tot vrei sa iei roiul ala de acolo pune mana pe drujba si rezolvi problema asta grava. Succes!

Nu-i da voie constiinta :!: ..nu ai citit ca face parte din nu stiu cate comitete si comisii de aparare a naturii,uite ce scrie ;
MA COLEGULE DUTE MA SI LASA-MA ADEVARAT CHIAR ESTI STRESANT PE BUNE ........ NAI CE SFAT SA IMI DAI SINCER DUTE TE ROG EU SI VB CU ALTI CARE AU NEVOIE DE SFATURILE TALE NU TE MAI OBOSI SA SCRI AICI ESTI CHIAR ABSURD LASA-MA DUTE SI CEARTATE CU ALTCINEVA


Prietene , stresant esti tu ! Cu scriere cu majuscule de-ti rupe ochii-n cap , fara nicio noima constructiv gramaticala ( lipsa totala de virgule , puncte , etc , lucru care duce la imposibilitatea colegilor de-a te intelege ) , lipsa de articulare , si nu in ultimul rand insistenta asta obositoare referitor la copacu' ala fraier in care s-au aciuat niscaiva albinute .

Lumea ti-a zis : ori renunti la ele , ori dilesti copacu' si scurmi prin rumegus dupa ele . De-o mai veni vreunu' cu vreo parere ..... bine . Doar ai rabdare . Iti imaginezi ca daca scrii pe-aici 6000 de oameni iti urmaresc simultan intrebarea ?
Realizezi cati sunt acum in pastoral si fara acces la net ?



:))))))))))=))))))) TARE BRAVOOO
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori