Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Augustin78 » 26 Mai 2014, 10:19

Salut.
Multumesc...la aceasta metoda ma gandeam si eu(am mai citit pe forum).Si pe google translate ;)
Daca au fost colegi care au introdus matca din alta rasa in albine carpatine si nunumai.
Numai bine.

google translate

"SFATURI PENTRU INTRODUCEREA ALBINE carnica CORECT
Stup a produselor care urmează albinele trebuie izolat timp de 24 ore minim ( acest lucru este de a fi considerat ca un termen foarte important, mai ales atunci când albinele vor fi amestecate cu alte specii ) . Cu toate acestea , atunci când procesul de inserare implică strict albine carnica ,durata poate fi restrânsă la doar 6 ore. Nu ezitați să uzi cuști în timp ce așteaptă . De stocare ar trebui să fie efectuată în camere întunecate și reci , departe de lumina zilei .Este de altfel de preferat să se verifice dacă nu celulele regale pot fi găsite .
De asemenea , mai tineri albinele primesc sunt , mai mult succes inserarea se va dovedi a fi .
În cele din urmă , ar trebui să existe cel puțin două cadre , precum și două rame cu puiet acoperite , deoarece ajută Regina a fi înconjurat rapid și la locul de muncă
O inserție foarte devreme ar trebui să fie de preferat ( de exemplu, în zori ) , și , dacă este posibil , atunci când fluxul principal de miere .
Odată stupului este gata , este necesar să împingă capacul cuști conțin Regina înainte .
Apoi, un pic de deschidere umplut cu bomboane ar trebui să benoticed .
Această încălcare va permite eliberarea treptată a reginei odatăCandy va fi fost roase total de bomboane attendants.The poate fi străpuns mai mult de 1 până la 2 mm , cu un cui sau umidificat , în scopul de a accelera procesul de ( în funcție de duritatea bomboane ) .
Colivie poate fi agățat de un nailon sau o linie de fier între cele două cadre puiet dacă perforate în mijloculpărții de sus a capacului .
Colivie poate trebuie să fie retras după primul control ( 12 zile)."
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Augustin78 » 02 Iun 2014, 21:20

Salut.
mai devreme am verificat daca au primit matcile......sunt acceptate...dar se vad foarte greu sunt marcate cu un verde inchis.
Numai bine.
ps:acum astept sa fie o zi cu soare sa-i mut in casa noua.
pss: va multumesc pentru sfaturi si.....nunumai(si criticile sunt uneori constructive)...sunt ambitios din fire..vreau sa reusesc ceva in apicultura.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 03 Iun 2014, 01:58

Pana la a "reusi in apicultura", reuseste tu sa fii un coleg disciplinat!

Augustine...78, pe mine nu ma intereseaza ce faci tu, acest topic a fost conceput pentru "alte cele"!
Fa-ti o pagina personala si pune poze cate vrei, sau povesteste in ce limba doresti tu, cu sau fara "translate google"!!!
Pe pagina ta ne poti povesti vrute si nevrute!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Augustin78 » 03 Iun 2014, 05:58

Salut.
Ok,am inteles...aluzia.
Voi incerca sa nu mai scriu foarte multe....vad ca deranjeaza cateva informatii puse cu "google translate"
Las "greii"n ale apiculturii sa scrie ce vor si cand vor.
Numai bine.
ps:vi se pare ca in ultimile 4-5 pagini sunt scrise doar despre subiectul propus?
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde comi » 03 Iun 2014, 15:26

Augustin a scris referitor la subiectul carpatina vs carnica daca el vrea carnica e treaba lui .In ziua de astazi lumea cauta profitul
Sa nu exageram cu patriotismul
Uneori patriotismul poate fi extrem de pagubos
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Augustin78 » 03 Iun 2014, 15:39

Salut.
Nu referitor la profit schimb linia de matci...ci din considerente pur ...blandete...si din ce am citit ar fi peste carpatina....acum ramane sa ma conving.
Vad ca de la un timp tot sunt "inghiontit"....subiectul este carpatina sau carnica???....am scris despre buckfast,ligustica sau alte rase?Nu...am spus despre subiect.
cred ca nu trebuia dezvoltat aici despre carnica..ci la ....Unde?

Va las....am sa postez la mine....unde pot scrie despre ce doresc eu.....dar nu unde se poate "culege" informatia mult mai dens.
Numai bine.
ps:cred ca cel mai bine pe acest forum....este DOAR sa citesti..cu postatul....lasam pe cei mai experimentati.

Va invit la cuvant....aveti cuvantul D-lor.....
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 03 Iun 2014, 15:46

Augustin78 scrie:Salut.
Nu referitor la profit schimb linia de matci...ci din considerente pur ...blandete...si din ce am citit ar fi peste carpatina....acum ramane sa ma conving.
Vad ca de la un timp tot sunt "inghiontit"....subiectul este carpatina sau carnica???....am scris despre buckfast,ligustica sau alte rase?Nu...am spus despre subiect.
cred ca nu trebuia dezvoltat aici despre carnica..ci la ....Unde?

Va las....am sa postez la mine....unde pot scrie despre ce doresc eu.....dar nu unde se poate "culege" informatia mult mai dens.
Numai bine.
ps:cred ca cel mai bine pe acest forum....este DOAR sa citesti..cu postatul....lasam pe cei mai experimentati.

Va invit la cuvant....aveti cuvantul D-lor.....



Cum vrei sa raspund la postarile tale?!?
Nu vezi ca te comporti ca un copil?!?
Daca pui poze, sau vorbesti de matcile achizitionate, nu crezi ca se transforma topicul in "pagina personala"?!?

Ce-ai vrea sa ma uit pe un topic pentru toti, cum arata matcile si lazile lui Augustin?!?

Daca nu esti in stare sa intelegi, atunci...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 03 Iun 2014, 15:49

comi scrie:Augustin a scris referitor la subiectul carpatina vs carnica daca el vrea carnica e treaba lui .In ziua de astazi lumea cauta profitul
Sa nu exageram cu patriotismul
Uneori patriotismul poate fi extrem de pagubos


Iar tu, cosmopolitule, sa arati diploma de "avocat"!

Doamneeee..., chiar nu aveti oglinzi pe acasa?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde comi » 03 Iun 2014, 20:11

Nu ma uit in oglinda pt ca fiind urit ca dracu nevasta le-a scos din casa sa nu fac paguba
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Adi Hodis » 04 Iun 2014, 08:32

Domnilor, colegi, camarazi si ce-om mai fi, sa revenim la tema topicului. Nu va rog pentru ca santeți înțelegatori...

Devierea de la subiect, nu e ceva nou ... dar nici revenirea. Important este sa mentinem linia si sa nu ajungem in ... urzici. :)

O zi buna tuturor.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde tirasoft » 04 Iul 2014, 03:39

Mda . Am citit tot topicul Dvs.

Am avut parte de 2 lucruri : informatie / ego de apicultor (a se intelege umor)

E 3.31 noaptea . Eu zic ca nu am pierdut noaptea degeaba

PS : postarea mea e complet off-topic , cer scuze.



Totusi o intrebare: un apicultor cu experienta a zis cand a vazut o poza cu o rama din unicul meu stup (mostenit) ca am cu siguranta o matca "carpatina corcita" dupa modul cum ponteaza . Adica intrebarea : cum poti recunoaste rasa dupa modul cum ponteaza?

Cu stima, un cvasiincepator
tirasoft
 
Mesaje: 29
Membru din: 05 Iun 2014, 17:48

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 06 Iul 2014, 09:24

tirasoft scrie:Totusi o intrebare: un apicultor cu experienta a zis cand a vazut o poza cu o rama din unicul meu stup (mostenit) ca am cu siguranta o matca "carpatina corcita" dupa modul cum ponteaza . Adica intrebarea : cum poti recunoaste rasa dupa modul cum ponteaza?

Cu stima, un cvasiincepator


Asta e "mitologie apicola"! Acel "experimentat" a vrut sa se dea "shlefuit la colturi"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde italianu » 06 Iul 2014, 09:31

sint intrutotul de acord ,Andrei. Doamne ca mare-i gradina ta :o :lol:
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde kiloz » 16 Iul 2014, 19:32

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde peterneamt » 05 Mar 2015, 16:34

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Daniel Popovici » 24 Iun 2015, 15:51

Dupa ce am lucrat si cu una si cu alta, pot spune ca am gasit la Carnica ce-mi doream, iar Carpatina nu are:
- uniformitate;
- blandete;
- stabilitate genetica;
- linii cu instinct de roire atenuat pana la 0 sau pana la "controlabil";
- LINII DE ELITA, cu rezultate predictibile;
- imperecheri 100% controlate;
- pedigree pe ascendenta trantorului cu care se imperecheaza matcile.
Si pe deasupra o productie medie cu 20-30% mai mare de miere decat la Carpatina (la familii cu 15-30% mai putin puiet si populatie)/ familie,
in conditii de lipsa a stresului si emotiilor cu roirile.

Pentru mine, genetica a facut diferenta.

Celor care traiesc cu frica de dependenta fata de un furnizor de material genetic le pot spune 2 lucruri:
- "dependenta" e de fapt inter-dependenta, pt. ca nici el nu poate trai fara clienti, iar in caz de "decizie de independenta" dupa o prima achizitie, matcile bune, desi degenereaza fata de mame/bunici, niciodata nu vor da urmasi in halul de degenerare al materialului salbatic(-it) de la noi (decat prin combinatia cu material genetic deja degenerat care "trage-n jos" serios).
- In prezent, agricultura fara genetica de inalta calitate se poate face numai la nivel de subzistenta sau cu subventii serioase, indiferent daca vorbim de sector vegetal sau animal.

Sunt hotarat sa continui pe directia inmultirii si testarii de material genetic de inalta performanta.
Primele matci cu pedigree sunt pe drum si sper ca le voi trece cu bine iarna.

Raman adeptul geneticii de elita si cu pedigree pe cat mai multe generatii.
Din pacate n-am gasit asa ceva la Carpatina, dar la Carnica am gasit.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


cron