Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Lazi stupi Serbia

Mesajde alinlupu » 04 Iul 2014, 13:48

BUna ziua,
Ce parere aveti de stupii facuti in serbia (10 rame, cat 1/1, 20 rame in ei, capac imbracat in tabla, podisor cu hranitor, fund plin)? - incheiati in coada de randunica - 40 euro bucata
Are cineva?
Ca pret mi se pare bine
Multumesc
alinlupu
 
Mesaje: 45
Membru din: 01 Apr 2013, 23:17
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Lazi stupi Serbia

Mesajde vulpea » 04 Iul 2014, 14:13

alinlupu scrie:BUna ziua,
Ce parere aveti de stupii facuti in serbia (10 rame, cat 1/1, 20 rame in ei, capac imbracat in tabla, podisor cu hranitor, fund plin)? - incheiati in coada de randunica - 40 euro bucata
Are cineva?
Ca pret mi se pare bine
Multumesc


de unde esti ? poti arta acest model si de unde se poate procura ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Lazi stupi Serbia

Mesajde alinlupu » 04 Iul 2014, 14:26

Sunt din Drobeta
Nu pot arata ca nu am facut poze, am gasit un magazin prin serbia (tot plimbandu-ma pe acolo)
M-am uitat la ei si mi se par ok (eu am stupii pe 12 rame cu cat 1/2) si parca nu as vrea sa trec la alt sistem
Ma mai gandesc, mai citesc,
Mai astept pareri vis-a-vis de acest model de stup
alinlupu
 
Mesaje: 45
Membru din: 01 Apr 2013, 23:17
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Lazi stupi Serbia

Mesajde State » 04 Iul 2014, 14:31

alinlupu scrie:Mai astept pareri vis-a-vis de acest model de stup


Modelul acela este peste tot. Cred ca pe tine te intereseaza pretul , daca e bun sau nu. Arata-ne exact despre ce anume vrei sa afli o parere.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Lazi stupi Serbia

Mesajde alinlupu » 04 Iul 2014, 14:54

am 40 stupi 12 rame cat 1/2
Oare ar fi ok ca urmatorii sa fie 10 rame si cat 1/1?
Nu am facut poze, asa ca tot ce pot sa va spun este ca aratau foarte bine
Am stupi de 15 ani, am facut singur lazi intr-o perioada cand nu aveam bani sa cumpar - stiu ce inseamna calitate si cred ca orice stupar stie.
Ideea este ca acei stupi au fundul plin (ai mei sunt toti anti-varroua)
10 rame nu e putin in cuib?
am incercat anii trecuti, in timpul culesului de salcam sa pun un cat de 1/1 (12rame) la un stup mai puternic si nu mi-a placut ca albinele au inceput sa puna miere in partea de jos a ramei ceea ce a facut sa se rupa fagurii respectiv si sa pice.
Nu stiu daca este o idee buna sa am si cu cat 1/1
Ca si pret e ok, avand in vedere ca are si rame si alimentator (de 1 litru cred)
alinlupu
 
Mesaje: 45
Membru din: 01 Apr 2013, 23:17
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Lazi stupi Serbia

Mesajde proapis13 » 04 Iul 2014, 15:02

Foto cu stupii se gasesc la adresa de mai jos iar colegul a uitat sa precizeze ca sunt si parafinati
Pentru un stup-doi vamesii ni fac galagile insa pentru mai multi platesti vama
Pretul vad ca e acelasi de 3 ani,la negociere cu producatorul poti obtine un 35Euro
http://www.stuparitul.3xforum.ro/post/7 ... proapis13/
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Lazi stupi Serbia

Mesajde eduard.rotaru » 04 Iul 2014, 15:03

alinlupu scrie:am 40 stupi 12 rame cat 1/2
Oare ar fi ok ca urmatorii sa fie 10 rame si cat 1/1?
Nu am facut poze, asa ca tot ce pot sa va spun este ca aratau foarte bine
Am stupi de 15 ani, am facut singur lazi intr-o perioada cand nu aveam bani sa cumpar - stiu ce inseamna calitate si cred ca orice stupar stie.
Ideea este ca acei stupi au fundul plin (ai mei sunt toti anti-varroua)
10 rame nu e putin in cuib?
am incercat anii trecuti, in timpul culesului de salcam sa pun un cat de 1/1 (12rame) la un stup mai puternic si nu mi-a placut ca albinele au inceput sa puna miere in partea de jos a ramei ceea ce a facut sa se rupa fagurii respectiv si sa pice.
Nu stiu daca este o idee buna sa am si cu cat 1/1
Ca si pret e ok, avand in vedere ca are si rame si alimentator (de 1 litru cred)


Cuib 1/1 si magazie 1/2 e mai mult decat suficient indiferent ca e de 10R sau 12R.
Cu magazie mica poti fructifica mai bine culesurile de intretinere sau ceva mai slabute...albina va distribui ierea mult mai compact decat pe magazie mare 1/1.
Plus ca primavara e de preferat catul mic pentru o mai buna pastrare a caldurii in cuib datorita volumului mic.
Daca doresti sa folosesti rama mare in magazie oricand poti sa unesti 2 cat-uri de jumate si ai facut o magazie 1/1.
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Lazi stupi Serbia

Mesajde alinlupu » 04 Iul 2014, 15:26

Totusi 10 rame cuib si 10 1/2 in cat e putin din experienta mea
Ideal e 12 rame cuib si 12 (11 sau 10) 1/2 cat (eu folosesc tot 12 si in cat)
Referitor la doua caturi 1/2 si pus rame 1/1 nu e chiar ok, ramane loc mare sub ramele din cat (asta daca nu vorbim de caturi 1/2 reduse)
Din cate am inteles sarbii nu folosesc caturi de 1/2 (ei au doar 3/4 si 1/2 redus)
As fi vrut sa cumpar de la ei, mi-a placut cum sunt lucrati
Cand mai ajung in serbia o sa vorbesc sa vad daca pot aduce si cu 12 rame fara cat, caturi de 1/2 gasesc si in romania.
singurul dezavantaj la genul asta de stupi cu cat 1/2 este ca trebuie facute hraniri de completare in toamna (nu e suficienta miere in cuib) si asta costa timp.
Dar... avantaje si dezavantaje
alinlupu
 
Mesaje: 45
Membru din: 01 Apr 2013, 23:17
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Lazi stupi Serbia

Mesajde alinlupu » 04 Iul 2014, 15:34

proapis13 scrie:Foto cu stupii se gasesc la adresa de mai jos iar colegul a uitat sa precizeze ca sunt si parafinati
Pentru un stup-doi vamesii ni fac galagile insa pentru mai multi platesti vama
Pretul vad ca e acelasi de 3 ani,la negociere cu producatorul poti obtine un 35Euro
http://www.stuparitul.3xforum.ro/post/7 ... proapis13/


Care vamesi? Sarbi sau romani?
Am discutat la vama si spuneau ca am voie sa aduc marfa de pana la 300 euro (dupa aceasta suma platesc vama)
alinlupu
 
Mesaje: 45
Membru din: 01 Apr 2013, 23:17
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Lazi stupi Serbia

Mesajde Jam.Al » 06 Iul 2014, 00:00

alinlupu scrie:BUna ziua,
Ce parere aveti de stupii facuti in serbia (10 rame, cat 1/1, 20 rame in ei, capac imbracat in tabla, podisor cu hranitor, fund plin)? - incheiati in coada de randunica - 40 euro bucata
Are cineva?
Ca pret mi se pare bine
Multumesc

Nu se potrivesc ramele ca dimensiuni cu cele de la noi. Nu se vor putea pune in stupii autohtoni, dimensiunile sunt putin diferite. Va trebui sa folositi atunci doar modelul din Serbia.
Jam.Al
 
Mesaje: 3
Membru din: 24 Iun 2014, 16:44

Re: Lazi stupi Serbia

Mesajde soricul » 06 Iul 2014, 11:56

alinlupu scrie:BUna ziua,
Ce parere aveti de stupii facuti in serbia (10 rame, cat 1/1, 20 rame in ei, capac imbracat in tabla, podisor cu hranitor, fund plin)? - incheiati in coada de randunica - 40 euro bucata
Are cineva?
Ca pret mi se pare bine
Multumesc

Sunt stupi frumosi si bine lucrati, dar , mare grija si la ei sunt tepari tot ca la noi. Fratele meu a cumparat si au crapat toti, ramele lor sunt cu aproximativ 10 mm mai mari ca ale noastre si, a cam trecut vremea cand acolo erau mai ieftine. Eu am fost la Varsac si am cumparat diferite lucruri dela ei si pot sa-ti spun ca au ajuns preturile cam ca pe la noi.
soricul
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Aug 2011, 23:25
Localitate: Resita

Re: Lazi stupi Serbia

Mesajde duma » 07 Iul 2014, 18:04

Daca se vorbeste de lazile de la varset ( serbia ) nu trebuie sa mergeti pana acolo ca acei baeti au deschis si in deta judetul Timis . La ultima discutie despre ei am inteles ca persoana care a luat de la ei a fost materialul foarte verde si uned si cand sa uscat au crapat si vai samar cum sau deformat . Ei arata bine la finisaj si ramele la fel doar ca ramele ei folosesc un fel de salcie de apa de a lor nu stiu sa spun cum ii spune dar par ok ...ramele , ca si eu am vre-o 50 de bucati mai de la ei dupa dimensiunile stas ale noastre . Modelul de lada cu imbinare in coada de randunica se face si la Arad am inteles .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Lazi stupi Serbia

Mesajde peterneamt » 14 Ian 2015, 18:01

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Re: Lazi stupi Serbia

Mesajde Cristi Ciocoiu » 24 Feb 2019, 09:00

alinlupu scrie:Am discutat la vama si spuneau ca am voie sa aduc marfa de pana la 300 euro (dupa aceasta suma platesc vama)


https://www.customs.ro/calatori/intrare ... ecomunitar

Sunt permise a fi importate în scutire de taxe vamale, TVA şi accize următoarele bunuri:
a) obiecte de uz personal necesare în mod rezonabil pentru călătorie ( de ex: îmbrăcăminte şi încăltăminte, articole de toaletă, bijuterii personale, aparate fotografice si aparate cinematografice de luat vederi, însotite de o cantitate rezonabilă de pelicule şi de accesorii camere video, aparate portative de inregistrare video, insotite de o cantitate rezonabilă de benzi, instrumente muzicale portabile, aparate receptoare de radio portative, aparate receptoare de televiziune portative, calculatoare personale portative);
b) mărfuri pentru scopuri sportive ( de ex: schiuri şi beţe, patine, sănii, îmbrăcăminte, încăltăminte şi mănuşi de sport, mingi de orice fel, rachete, crose, plase, bastoane şi altele similare);
c) produse din tutun:
- 40 de ţigarete;
-100 de cigarillos (trabucuri cu o greutate maximă de 3 grame fiecare);
- 50 de trabucuri;
- 250 grame de tutun de fumat.
Scutirea poate fi aplicată fie pentru una din categoriile de produse din tutun menţionate la lit. c), fie pentru o combinaţie a acestora cu condiţia ca totalul procentelor utilizate din cantităţile individuale permise să nu depăşescă 100%.
d) băuturi alcoolice:
- un total de 1 litru de alcool şi băuturi alcoolice cu o concentraţie alcoolică distilate şi băuturi spirtoase, cu o tărie alcoolică de peste 22 % volum sau alcool etilic nedenaturat de 80 % volum şi peste;
- un total de 2 litri de alcool şi băuturi alcoolice cu o concentraţie alcoolică mai mică de 22 % în volum.
Scutirea poate fi aplicată fie pentru una din categoriile de tipuri de alcool şi băuturi alcoolice menţionate la lit. d), fie pentru o combinaţie a acestora cu condiţia ca totalul procentelor utilizate din cantităţile individuale permise să nu depăşescă 100%.
- 4 litri de vinuri liniştite şi 16 litri de bere;
e) bunuri diverse, altele decât cele de la lit. a) - d), în limita unei valori globale de 430 EURO pentru fiecare călător în cazul transporturilor pe cale aeriană şi maritimă şi 300 EURO în cazul celorlalte mijloace de transport.
f) carburantul conţinut în rezervorul standard al mijlocului de transport cu motor şi o cantitate de carburant de până la 10 litri conţinută într-un rezervor portabil.
Cristi Ciocoiu
 


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


cron