Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cutia nicot

Mesajde Dragos2006 » 18 Aug 2013, 11:16

Daca orice musca ar face miere ce bine ar fi .... la fel si cu cresterea reginelor , daca era o munca simpla am fi gasit regine pe toate starazile si la pret de nimic . Dupa cum vedeti regine se gasesc foarte greu si la preturi bunishoare .
La fel si cu trusa Nikot , iti trebuie ceva experienta in apicultura si mai ales in studierea comportamentului albinelor. In clipa in care esti stapan atat pe teorie cat si pe practica , respectiva trusa va functiona foarte bine . Important este sa nu fii dezamagit dupa primul an si sa ai puterea sa o iei de la capat. Indiferent de metoda , cresterea reginelor de calitate se face doar prin prezenta zilnica in crescatorie si multa rabdare.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Cutia nicot

Mesajde namzeb » 18 Aug 2013, 18:29

Teoria ca teoria, practica ne omoara.Testezi ani sa obtii prima data un succes si unii vor din prima sa iasa pe piata cu matci de calitate.Daca nu ai mina apelezi la mina altuia :lol:.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Cutia nicot

Mesajde nae » 18 Aug 2013, 19:30

Nu am folosit cutia dar consider ca-i o inventie foarte buna .
Cutia vine in ajutorul stuparului cu acuitate vizuala scazuta ,stuparului cu ''tremor'' al membrelor superioare ...
E usoara transvazarea !?,de ridicat o larva de 1 zi poate o ridici dar de lasat/depus in celula cum reusesti ? , daca-ti mai tremura mainile = niciodata .
Daca nu-ti tremura mana dar ai niste ''deste'' cat crenvustii lu' Matache nu mai vezi nici rama ...
Problema nu-i cutia sau lanteta care ,dupa mine , fac 10% din matca ci STARTARUL/FINISORUL care raspund de 70-80% de reusita .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Cutia nicot

Mesajde silviutlro » 25 Aug 2013, 18:49

Bine v-am regasit!
Acum, dupa un sezon mai mult sau mai putin reusit, vreau sa va relatez cateva aspecte constatate de mine despre acest Nicot.
In primul rand, in timpul salcamului si imediat dupa, am reusit sa scot trei serii de matci cu Nicotul, toate cele ce s-au fecundat sunt si acum in roiuri, avand 3-4 maxim rame cu puiet. Desigur, au mai fost si unele, putine la numar, care au dat-o in trantoreala, schimbandu-le imediat (nu a fost vina Nicotului - este de inteles!).
Treaba este simpla:
1 bagi cutia stropita cu sirop 1/1 cu 24 ore in mijlocul familiei din care vrei sa tragi matci;
2 a doua zi, pe seara, arestezi matca
3 a treia zi verifici daca a semanat matca si in caz pozitiv scoti dopul la cutie
4 in a patra zi de la eliberare, pui in rama portbotce larvele si bagi in starter 24 ore
restul dupa cum se stie.... sau stie fiecare.
La ultima serie, mi s-a intamplat sa imi semene cateva oua apoi sa se opreasca. Am dat drumul la matca si a doua zi am constatat ca a scos toate ouale. Faza s-a intamplat de vreo 4 ori consecutiv si imi venea sa disper, fiind extrem de interesat de seria asta(destinata schimbarii matcilor din stupii de productie).
Pe de alta parte imi era si frica sa nu se intample ceva cu matca deoarece este o matca deosebita.
Am riscat si am facut astfel:
Am arestat matca si am tinut-o acolo. A semanat, a scos, iar a semanat(de data asta vreo 80% din celule - mi-a convenit) dar nu am eliberat matca deoarece imi era teama sa nu scoata ouale si in a patra zi am pus pe rama portbotce si am bagat in starter(adica ieri) si azi am bagat in familiile crescatoare.
sper sa fie bine!
Cu respect!
silviutlro
 
Mesaje: 37
Membru din: 01 Sep 2011, 09:20
Localitate: Tulcea

Re: Cutia nicot

Mesajde silviutlro » 25 Aug 2013, 18:52

Eu spun ca sistemul NICOT merge bine, trebuie doar perseverenta si rabdare.
Parerea mea personala este ca daca cei care au facut sistemul Jenter faceau si ramele portbotce la fel de fiabil ca cei de la NICOT, spuneam:
"JENTERUL ESTE IDEAL!"
Cu respect!
silviutlro
 
Mesaje: 37
Membru din: 01 Sep 2011, 09:20
Localitate: Tulcea

Re: Cutia nicot

Mesajde TDI » 25 Aug 2013, 20:03

Nu cunosc cele doua sisteme indeaproape dar ma gandesc, nu s-ar putea asambla artizanal ceva asemanator la Jenter ?
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Cutia nicot

Mesajde balasbebe » 09 Dec 2013, 07:53

Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Cutia nicot

Mesajde balasbebe » 13 Ian 2014, 09:12

Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Cutia nicot

Mesajde Murinhio » 25 Mai 2014, 17:40

balasbebe scrie:[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ubYnXKN8H2s[/youtube]
[youtube] http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... bYnXKN8H2s [/youtube]

Daca am baga cutia nicot dupa ce matca a depus oua intr.un stup orfanizat ce s.ar intampla?
Murinhio
 
Mesaje: 59
Membru din: 05 Ian 2012, 18:20

Re: Cutia nicot

Mesajde Mircea_63 » 25 Mai 2014, 18:59

Murinhio scrie:Daca am baga cutia nicot dupa ce matca a depus oua intr.un stup orfanizat ce s.ar intampla?


Cum sa faci asa ceva??? :o Ce vrei sa... obtii matci?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cutia nicot

Mesajde samuellazea » 26 Mai 2014, 06:55

Murinhio scrie:
balasbebe scrie:[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ubYnXKN8H2s[/youtube]
[youtube] http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... bYnXKN8H2s [/youtube]

Daca am baga cutia nicot dupa ce matca a depus oua intr.un stup orfanizat ce s.ar intampla?

Hai sa iti pun o intrebare. In ce pozitie trebuie sa fie "celula" pentru ca albinele sa faca botca? Sau mai simplu, ai vazut vreodata botca care sa fie cu varful inspre lateral?

Sa traiesti si numai bine,
Sami
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Cutia nicot

Mesajde Murinhio » 26 Mai 2014, 15:47

samuellazea scrie:
Murinhio scrie:
balasbebe scrie:[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ubYnXKN8H2s[/youtube]
[youtube] http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... bYnXKN8H2s [/youtube]

Daca am baga cutia nicot dupa ce matca a depus oua intr.un stup orfanizat ce s.ar intampla?

Hai sa iti pun o intrebare. In ce pozitie trebuie sa fie "celula" pentru ca albinele sa faca botca? Sau mai simplu, ai vazut vreodata botca care sa fie cu varful inspre lateral?

Sa traiesti si numai bine,
Sami

Nu ma gandesc asa bineinteles. Pun potirasele pe leat . Eu ma gandesc sa bag potirasele imediat ce au ouat intr.un stup orfanizat fara puiet . Ce credeti le ia in crestere ? Va salut
Murinhio
 
Mesaje: 59
Membru din: 05 Ian 2012, 18:20

Re: Cutia nicot

Mesajde B.K » 26 Mai 2014, 21:21

Nu merge sa faci direct din ou , de fapt merge doar ca sansele de reusita sunt foarte mici , cred ca undeva pe la 20-25%
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Cutia nicot

Mesajde TeoTraian » 06 Iul 2014, 15:06

Referitor la Cutia Nicot, vin cu concluzi noi ( complectari la modul de folosire a cutiei scrise de ceilalti apicultori in acest topic) care duc la un randament maxim:
1. Daca nu este cules trebuie stimulat cu sirop pentru a ponta matca si albinele sa ingrijeasca ouale
2. Este foarte foarte important ca temperatura in momentul tranzvazari sa nu fie sub 20 grade si sa fie soare ca altfel larvele se racesc si nu vor fi luate in lucru.
3. Crescatorul trebuie sa fie stimulat cu sirop cu cel putin o zi inainte de tranzvazare si dupa.
4. Rama portbotci este bine sa fie inchisa pe lateral cu gratie haneman pentru a nu construi albinele faguri pe botcile capacite.
TeoTraian
 
Mesaje: 30
Membru din: 20 Apr 2014, 13:08
Localitate: Zabrani, ARAD

Re: Cutia nicot

Mesajde ignatov andrei » 08 Iul 2014, 00:12

TeoTraian scrie:2. Este foarte foarte important ca temperatura in momentul tranzvazari sa nu fie sub 20 grade si sa fie soare ca altfel larvele se racesc si nu vor fi luate in lucru.


Mai Teo-Traiane, eu transvazez si pe ploaie, la 7-8 grade!
De unde stii tu "chestia asta importanta", ti-a zis tie o baba?!?
Poate faptul ca se cheama... NICOTT, sa insemne ceva?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cutia nicot

Mesajde igo1 » 24 Iul 2014, 21:43

Mie mi-ar fi de folos una pentru ca vederea nu ma prea ajuta si nu as putea sa transvazez cu lanteta nici dupa 30 de ani de apicultura. Iar acum chiar am nevoie de cateva matci.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori