Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde taly » 25 Iun 2014, 20:48

Va salut,
Problema mea aste ca in urma cu aproximativ o luna am divizat doi stuli in doua, la unul din ei am observat ceva ciudat pt mine: pe 15 iunue mi-au iesit matcile astazi la un control sa vad daca s-au imperecheat observ la unul puiet in capacit , larvar si oua si matca , care avea ceva alb la fund.puietul este de trntor in celule de albine si este prezent cam pe o rama din 5 .poate fi bezmetic chiar cu matca noua?
taly
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Iun 2014, 20:27

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde modigliani » 25 Iun 2014, 21:00

Da' tu-n cate topicuri ai nevoie de niscaiva sfaturi ?

UIte , fac io cinste cu fo doua tone de sfaturi ..... pe unde mi s-arata ! Inclusiv pe la CM de Fotbal 2014 . Sau chiar pe la "vaca" . E bine ?
Ultima oară modificat de modigliani pe 25 Iun 2014, 21:04, modificat 1 dată în total.
modigliani
 

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde taly » 25 Iun 2014, 21:03

Umi cer scuze e primu meu subiect sau topic pe care il postez
taly
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Iun 2014, 20:27

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde modigliani » 25 Iun 2014, 21:07

taly scrie:.....doi stuli .....
...... de trntor ......


Ce-are debutul cu ...... agramaticaloidismul ?
modigliani
 

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde proapis13 » 25 Iun 2014, 21:12

taly scrie: la unul puiet in capacit , larvar si oua si matca , care avea ceva alb la fund.puietul este de trntor in celule de albine si este prezent cam pe o rama din 5 .poate fi bezmetic chiar cu matca noua?

Ceva nu se leaga,daca ai divizat nu aveai cum sa ai la data asta puiet larvar si capacit plus ,,semnul imperecherii'' la regina :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde Mircea_63 » 25 Iun 2014, 21:28

OK, pauza pana maine.

Zilnic intra cate unul incaltat! :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde MIHAI BALS » 05 Iul 2014, 23:22

taly scrie:Va salut,
Problema mea aste ca in urma cu aproximativ o luna am divizat doi stuli in doua, la unul din ei am observat ceva ciudat pt mine: pe 15 iunue mi-au iesit matcile astazi la un control sa vad daca s-au imperecheat observ la unul puiet in capacit , larvar si oua si matca , care avea ceva alb la fund.puietul este de trntor in celule de albine si este prezent cam pe o rama din 5 .poate fi bezmetic chiar cu matca noua?

OK!
e bine pana aici.
TREBUIA sa divizezi cei 2 stuli in 5,altfel NU MERGE!
trebuie sa fie numar impar.
albina nu stie numerele pare.
altceva,sa traiti?
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde ignatov andrei » 08 Iul 2014, 00:15

MIHAI BALS scrie: TREBUIA sa divizezi cei 2 stuli in 5,altfel NU MERGE!
trebuie sa fie numar impar.
albina nu stie numerele pare.
altceva,sa traiti?


Mai Mihai, ma chinui sa-ti explic... si tot degeaba! ;)

Impartirile se fac cu... 5,3!
Ce dracu' ti-e asa de greu sa pricepi?!? :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde ZahIonut » 17 Iun 2015, 19:50

Off topic!
Am o intrebare: Joia trecuta impreuna cu ziua de vineri au eclozionat jumatate din matci. De martia asta, pana azi a fost ploaie, vant si destul de racoare (umblau slabut). Credeti ca au iesit la imperecheat? Si/sau sunt sanse sa se piarda mai usor in zborul de imperechere pe vant?
Ori pur si simplu au ramas in stup si o sa intarzie ponta? (de maine zice vreme buna).
Avatar utilizator
ZahIonut
 
Mesaje: 25
Membru din: 14 Iun 2015, 22:58
Localitate: Arinis, Maramures, Romania.

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde Molluc » 17 Iun 2015, 20:07

ZahIonut scrie:Off topic!
Am o intrebare: Joia trecuta impreuna cu ziua de vineri au eclozionat jumatate din matci. De martia asta, pana azi a fost ploaie, vant si destul de racoare (umblau slabut). Credeti ca au iesit la imperecheat? Si/sau sunt sanse sa se piarda mai usor in zborul de imperechere pe vant?
Ori pur si simplu au ramas in stup si o sa intarzie ponta? (de maine zice vreme buna).


Pe vreme buna ies la imperecheat, ai rabdare, maine ai doar 5 zile de la eclozare. 10 la 12 zile se pot imperechea daca ai noroc de vreme buna si o sa ai matci bune. Acuma daca trece de 12 zile zic meseriasi in apicultura matcile nu ar fi foarte prolifice. Cu stima
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde ZahIonut » 17 Iun 2015, 22:16

Maine e joi, deci am 7 zile de la primele matci + cate au mai eclozionat vineri...
Inca ceva: M-am gandit sa verific daca au inceput ponta la 9-10 zile, asta insemnand duminica daca imi permite vremea, luni cel tarziu. Daca acestea nu incep ponta pana miercuri-joi (a 13-14 zi), pot sa ma gandesc deja ca nu s-au mai intors in stup dupa zborul de imperechere?
Avatar utilizator
ZahIonut
 
Mesaje: 25
Membru din: 14 Iun 2015, 22:58
Localitate: Arinis, Maramures, Romania.

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde cristian bh » 17 Iun 2015, 23:22

ai rabdare ,lasa prejudecatile si nu umbla toata ziua in stupi!
spune stupul daca ai matca in el sau nu :)
azi e a 15 zi decand am divizat doi stupi aflati in prag de roire,am facut asta intru-cat in aceiasi zi a roit unul si s-a asezat intr-un nuc la inaltime imposibil de capturat si dus a fost dupa doua ore!
rupând din botci,am gasit in blid doua matcute si le-am introdus in stupi si cate doua botci in fiecare.
M-am uitat abia azi sa vad oua in ei si in unul era oua proaspete,iar in celalalt n-a inceput inca ponta.
am zarit ambele matci,uitandu-ma pe rama dupa oua nu neaparat dupa matca intrucat starea albinelor era calma,deci n-am de unde sa stiu daca sunt matcile introduse sau cele iesite din botca
asa ca o sa ma uit din nou in cel fara oua peste cateva zile,da nu cred sa fie probleme intrucat matca era grasuna, :)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde ZahIonut » 17 Iun 2015, 23:29

Dupa eclozionare nu am mai deschis stupii. De ce crezi ca cer informatii? Chiar de a nu deranja roii...
Sanatate!
Avatar utilizator
ZahIonut
 
Mesaje: 25
Membru din: 14 Iun 2015, 22:58
Localitate: Arinis, Maramures, Romania.

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde mellis » 18 Iun 2015, 10:20

Salut Ionul,
Daca deranjezi des cresti sansele de nereusita a matcilor.
Rabdarea e sfanta la matci, ai sa vezi ca o sa fie bine (sunt si exceptii dar fac parte din viata).
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde cristian bh » 18 Iun 2015, 12:00

ZahIonut scrie:Dupa eclozionare nu am mai deschis stupii. De ce crezi ca cer informatii? Chiar de a nu deranja roii...
Sanatate!

aha,deci de asta stii tu exact cand au eclozionat! :o
iar vremea nadadaioasa,iti incurca socotile! :lol:
cand se intoarce matca-n stup si primul ou sunt momente unice si musai trebuie imortalizate! :lol: :lol:
ce rost are sa presupui c-o fi,de n-o fi , , daca si cu parca :? ,,,,, ,asteapta sa vezi cum decurg lucrurile ,,,,si apoi faci ce trebuie in continuare,
sanatate de asemenea!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde ZahIonut » 18 Iun 2015, 18:39

Oameni buni, a tine o evidenta nu cred ca e gresit. La fel cum a zis Molluc " Acuma daca trece de 12 zile zic meseriasi in apicultura matcile nu ar fi foarte prolifice." De unde naiba stii daca a inceput ponta sau nu daca tu te uiti dupa o luna de la eclozionare sa vezi daca matca ta a inceput ponta? Desi momentan nu am facut o selectie ca la carte, am ales doar stupii care s-au dezvoltat mai bine ca restul si au adunat ceva miere, din astia am luat botci pentru dvizaare, cate mi s-au permis. Cum faci o selectie daca nu esti toata ziua intre stupi?
Am vazut un pavilion cam la 15 km de unde stau eu, mereu cand treceam pe langa el apicultorul era acolo; si pe zi ce trecea mai aparea doua trei lazi pe langa pavilion. De ce, de naiv sau de curios? Eu zic ca nu, sunt de parere ca el stia ce face in tot acest timp.
mellis: Chiar nu pricep de unde ati inteles chestia cu deranjatul. Pur si simplu am intrebat o chestie.
cristian, primele oua eu zic ca sunt chiar importante daca chestia care o aduce Molluc este adevarat.
Avatar utilizator
ZahIonut
 
Mesaje: 25
Membru din: 14 Iun 2015, 22:58
Localitate: Arinis, Maramures, Romania.

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori