Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Apicultor incepator!

Mesajde Ovidiu123 » 18 Iul 2014, 22:44

Numele meu este Obogeanu Ovidiu!
Locuiesc in Galicea,Ramnicu-Valcea!
Am 17 ani !
Numarul de telefon : 0763120043!
Sunt nascut pe data de 12 iunie 1997!
Hobby:cea mai noua pasiune a mea sunt albinele! Primii stupi i-am achizionat in primavara anului acesta! Acestia fiind in numar de 4! Cu toate ca am experienta foarte putina si deja am avut ceva probleme cu un stup(problema cu matca),nu ma las pagubas asa usor! Pe langa liceu (Liceul "Matei Basarab",Valcea),voi adauga si apicultura pe lista ocuparii timpului pe care il pierdeam aiurea! Sper ca voi fi acceptat pe acest forum cu toate ca am fost foarte enervant cu intrebarile mele de incepator! Sincer,vreau sa invat cat mai multe,de la cei mai buni! Va doresc bafta in continuare cu familile dumneavoastra! :D
Fişiere ataşate
stupi.jpg
Eu si albinutele mele!
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

Re: Apicultor incepator!

Mesajde proapis13 » 18 Iul 2014, 22:52

Bun venit la pagini personale si la cat mai multe realizari :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apicultor incepator!

Mesajde MIHAI BALS » 18 Iul 2014, 22:59

incepatorule,lasa albinele!
distreaza-te,insoara-te,creste copii(nu albine),stai cu familia(nu cu albinele pe camp),lasa prostiile!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Apicultor incepator!

Mesajde Mircea_63 » 18 Iul 2014, 23:03

Felicitari! Hai, curaj si bine ai venit. Intepaturi si suturi ai sa mai iei, dar asa va fi toata viata, nu numai pe forum.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Apicultor incepator!

Mesajde CATALIN » 18 Iul 2014, 23:27

bun venit Ovidiu... ;)
nu te lua dupa FENTA (Mihai Bals)...asta a fost mare vagabont...da tot de bine te invata
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Apicultor incepator!

Mesajde Ovidiu123 » 19 Iul 2014, 00:00

Domnul Mihai Bals,am timp pentru toate! Nu mi-am cumparat albine sa devin miliardar,mi-am cumparat albine pentru ca asa am simtit odata ce s-a intamplat : Am fost intr-o zi la un apicultor mai in-varsta,Lixandru Marin! Am fost chemat sa ajut la incarcat nu la atlceva :lol: Am primit o masca pe fata sa nu fiu muscat..in timp ce caram (4 oameni) ceilalti doi au scapat un stup jos si s-a nimerit ca urdinisul acelui stup sa se deschida! Spre surprinderea mea albinele nu ne-au atacat,ba din contra au iesit au studiat putin si au intrat inapoi in stup (ora 21:00)..Atunci,la ultimul stup,am cerut sa fie deschis sa vad cu arata(nu vazusem niciodata aceasta mica "uzina") :P ! Dupa ce am vazut cum toate acele albinute se misca asa de organizat,am simtit ca inima a inceput sa bata din ce in ce mai tare..si de atunci mi-am dorit sa imi cumpar niste roi! Intamplarea a fost prin iunie la foarea soarelui daca nu ma insel! Am vrut sa imi cumpar inca de pe atunci dar nu am avut de unde..Acest domn nu vindea 4 roi..minim 10..nu ma intrebati de ce ...vindea la familie nu la rama cu propriile cutii..si am zis sa mai invat pana una alta! Si asa m-am molipsit de dragostea pentru albine! Daca trec cu bine iarna,as vrea sa mai fac roi anul viitor! As vrea sa ajung la 10 ! Acest este scopul meu ! Multumesc din nou pentru primirea calduroasa! Bafta tuturor! :D
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

Re: Apicultor incepator!

Mesajde MIHAI BALS » 19 Iul 2014, 00:06

EXACT ce ti-am spus!
cu albinele o sa faci dragoste!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Apicultor incepator!

Mesajde FLORINELU » 19 Iul 2014, 06:47

bine ai venit ,nu te lua dupa Mihai Bals el glumeste cu tine, asculta si de el dar numai pe jumatate,adica sa cresti albine si sa le mananci mierea dar nu singur si atunci ce sa faci?,deci trebuie neaparat sa te insori si sa cresti copii asa cum zice el. si sa stii ca copii cresc mult mai frumosi si mai sanatosi cu miere de albine si polen.mult success.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Apicultor incepator!

Mesajde ves.lucian.zabrani » 19 Iul 2014, 07:01

Bine ai venit printre noi !!! sanatate maxima tie si familiei tale !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Apicultor incepator!

Mesajde CORNEA OVIDIU » 19 Iul 2014, 08:27

Salut,Ovidiu ...bine ai venit pe forum :!: Ma bucur f mult ca iti plac albinele ca si mie dealtfel..... Eu am indragit aceste fiinte dragi , de la tataia -Gica Mosu,il
ajut la treaba si im-i sunt ff dragi chear daca mai primesc cate un ac :) ....avand in vedere ca te cheama ca si pe mine am sa -ti trimit nr meu de tel / pe MP si ne mai auzim....Mult succes in viata si sanatate si din partea lui bunelu !!!!!
Cornea ovidiu
CORNEA OVIDIU
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Apr 2014, 14:57
Localitate: ONESTI

Re: Apicultor incepator!

Mesajde Ovidiu123 » 19 Iul 2014, 12:01

Asa am sa fac ! Sanatate si succes! :D
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

Re: Apicultor incepator!

Mesajde ionut vlv » 19 Iul 2014, 13:02

inteleg ca ti-ai luat albine din pasiune si asta e lucru mare.bravo!pe lixandru cred ca il cunosc,sper sa fie aceeasi persoana cu care am fost coleg de servici.un sfat acum la inceput de drum,asculta-i pe toti dar nu pune in practica decat dupa ce ai studiat temeinic.asta referitor la albine.ne despart in jur de 15km,daca ai neclaritati ,ne putem vedea.
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: Apicultor incepator!

Mesajde Lucian63 » 19 Iul 2014, 18:36

Bravo, Ovidiu! ... E o "amanta" frumoasa apicultura asta, mai ales daca o " prinzi " din tinerete! ... Numai ca e foarte, foarte greu pe urma sa mai "scapi" de ea! :D

Bafta si succes in ceea ce iti propui, si spor in toate cele! Multa sanatate!
Lucian63
 
Mesaje: 91
Membru din: 08 Mai 2013, 22:07
Localitate: Focsani jud. Vrancea

Re: Apicultor incepator!

Mesajde MIHAI BALS » 19 Iul 2014, 19:27

partea buna(a apiculturii) e ca scapi de toate amantele!
nu mai vezi alte fete,vezi numai albine!
desi,daca e sa servim apilarnil des,ar trebui sa fie invers!
fete frumoase si cat mai multe,incepatorule!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Apicultor incepator!

Mesajde CATALIN » 19 Iul 2014, 19:38

scapi de toate amantele??? :lol: ....si la Rimnic dupa toate fetele din sala ajunsesei si la femeia de servici :lol:
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Apicultor incepator!

Mesajde Ovidiu123 » 19 Iul 2014, 23:09

Multumesc pentru sfaturi! De scapat nu o sa mai vreau sa scap eu de ele,sunt sigur! O sa primesc comentarii de genul "stai sa te lovesti de belele mai mari",stiu ce ma asteapta! M-am informat foarte mult desi pun intrebari banale pe acest forum! Imi place ca totul sa mearga perfect daca se poate si orice s-ar intampla sa nu fie din vina mea ! Multumesc din nou si bafta tuturor!
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori